6.5 C
Nitra
pondelok, 19 februára, 2024

FC Nitra je na prahu totálneho krachu! Je bez peňazí, hráčov a asi aj možnosti získania nových, ale i bez majetku! Kde sa až zastaví jeho pád?

Klub spod Zobora FC Nitra je predsmrtnom kŕči. Iba pred pár dňami sme priniesli rozhovor s jeho predsedom predstavenstva Martinom Peškom, ktorý síce netajil „isté“ problémy, lenže ako sa ukazuje, sú oveľa väčšie ako len „isté“.

FC Nitra sa zásluhou svojich dlhov a neplnenia si náležitostí nielen voči hráčom, ale i Slovenskému futbalovému zväzu prepadol administratívne o dve súťaže nižšie, do III. regionálnej ligy Západ. Lenže ani tam nerobia hráči svojimi výkonmi kedysi nášmu slávnemu klubu so 112 ročnou históriou dobré meno. Ba práve naopak. Zvykne sa hovoriť, že ryba smrdí od hlavy, čo v tomto prípade môže platiť skutočne presne. Ako píše portál mynitra.sme.sk, nový vlastník FC Nitra nie je z tých, ktorý by vzbudzoval u fanúšikov dôveru. A to hneď z viacerých dôvodov.

FC Nitra je na prahu totálneho krachu! Je bez peňazí, hráčov a asi aj možnosti získania nových, ale i bez majetku! Kde sa až zastaví jeho pád?

Záhadný nový väčšinový akcionár má zaujímavé zdroje podnikania

Ako už informovali aj nitranoviny.sk, nový vlastník klubu, spoločnosť Business Legal Holding a.s. má za vlaňajší rok zisk 0 eur a stratu 320 eur, pričom má jediného zamestnanca! Ísť má o firmu z Púchova, ktorá má síce lukratívne sídlo v srdci bratislavského Starého Mesta, lenže iba virtuálne, pretože v secesnej budove, ktorú obývali aj vzdelanci Martin Mičura (priateľ Masaryka i Hlinku, signatár Martinskej deklarácie) či Ján Fridrichovský (zakladateľ slovenskej stomatochirurgie), nemajú na zvončeku ani len názov firmy. Na rovnakej adrese podľa orsr.sk sídli 265 subjektov! Iba pre informáciu, Business Legal Holding a.s. získal v októbri od manželov Karovcov ich 67% podiel v FC Nitra. Malo to byť údajne akousi zámenou súvisiacimi s dlhmi voči spomenutej firme alebo subjektom s ňou spriaznených. Tvrdiť to majú tri od seba nezávislé zákulisné zdroje.

Šéf FC Nitra Martin PEŠKO o Ukrajincoch, Nemcoch, ale aj o dlhoch, vzťahu s mestom NITRA a novom vlastníkovi klubu

Ale poďme pekne ďalej. Hospodárske noviny o 29-ročnom Púchovčanovi Andrejovi Kucejovi píšu, že spolu s Milanom Veľkým vedie portál eZmluva.sk zaoberajúci sa problémami podnikateľov, a že v októbri rozbehol v Púchove predajňu kebabu. Obchodný register pri jeho mene ukáže 245 záznamov (firiem), pričom ešte v novembri to bolo až 1 180! Krútite neveriacky hlavou? Právom, hoci šéf nitrianskeho klubu Martin Peško hovorí, že jeho novému vlastníkovi sa zatiaľ darí pomaly odkrajovať s dlhov, a že peniaze na chod potápajúceho sa klubu určite budú. Kto pozná anabázu v FC Nitra za posledné, povedzme dva roky, ten tomu neverí ani len náhodou. Alebo žeby FC Nitra pomohol predsa len nejaký zázrak? Lebo ten bude v spore s hráčmi, ktorým dlhuje peniaze určite potrebovať. A nie malý.

Martin Peško: Neviem ani o jedinom hráčovi, ktorý by z klubu odišiel kvôli mne! II. časť rozhovoru so šéfom FC Nitra

Za nevyplatené dlhy príde od FIFA zrejme zákaz zimných prestupov

Ako totiž píše portál mynitra.sme.sk, kauza 145-tisícového dlhu šiestim zahraničným futbalistom sa na medzinárodnej futbalovej federácii pohla vpred. „Nakoľko štyri rozhodnutia FIFA Futbalového Tribunálu v prípade hráčov Celebi, Djiby Ba, Ferjani a Bias nadobudli právoplatnosť, a už aj uplynula lehota 45 dní na splnenie priznanej sumy bez toho, aby klub FC Nitra, a. s. uhradil dlžnú sumu, tak v mene klientov som FIFA požiadal o aplikovanie uloženej sankcie v podobe zákazu prestupov na tri prestupové obdobia,“ uviedol advokát zastupujúci hráčov Peter Lukášek, ktorý ešte dodal: „Keďže ide o automatickú aplikáciu sankcie, ktorá bola uložená už v samotnom rozhodnutí, tak bude vyznačená v systéme FIFA TMS obratom, o čom bol informovaný aj SFZ, cez ktorý sa prestupy realizujú. Je tak isté, že pokiaľ nepríde k plnej úhrade dlžných súm zatiaľ voči všetkým štyrom hráčom, tak FC Nitra nebude môcť realizovať prestupy v najbližšom zimnom prestupovom období.“

Martin PEŠKO za FC NITRA: Erik Jendrišek klame a spoločne s Nemcami je najväčším omylom v histórii FC Nitra

Rozhodnutia FIFA v prípade ďalších hráčov Kindsvatera a Kurta zatiaľ nie sú právoplatné, pretože FC Nitra sa podľa slov Lukášeka odvolal na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne. „Pokiaľ klub bude schopný uhradiť nie malý preddavok na trovy odvolacieho konania CAS, bez ktorého úhrady CAS odvolanie neprerokuje, tak v týchto veciach prebehne odvolacie konanie a až po jeho skončení môže rozhodnutie FIFA nadobudnúť právoplatnosť, vrátane uloženej sankcie zákazu prestupov. Každopádne tieto dve odvolacie konania nemajú vplyv na už právoplatné rozhodnutia v štyroch ostatných veciach, v ktorých zákaz prestup bude uvoľnený výlučne v prípade úhrady priznanej sumy vrátane úrokov z omeškania,“ skonštatoval Lukášek.

Škandál: TOTO ste o Martinovi Peškovi, predsedovi predstavenstva FC Nitra určite nevedeli!

Kto bude na jar za FC Nitra hrať? Na lubom sa sťahujú čierne mraky

FC Nitra má ale aj ďalší problém, pretože nesplnil zmluvné podmienky voči Ivanovi Galádovi, a tak úspešnému extrénerovi do Silvestra musí zaplatiť dlžnú čiastku. Inak Disciplinárna komisia Západoslovenského futbalového zväzu klubu zakáže transfery do klubu a A-tímu mužov pozastaví činnosť. „Pri takýchto prípadoch môžeme nariadiť splnenie uloženej povinnosti do dvoch až štyroch týždňov. Rozhodli sme sa ale pre maximálnu dobu a predpokladáme, že to bude splnené,“ povedal portálu Miroslav Vlk, predseda Disciplinárnej komisie ZsFZ. Ak by mal FC Nitra zakázané prestupy bola by to pre neho doslova katastrofa. Ako nám pred pár dňami prezradil Martin Peško, klub opúšťajú niektorí ďalší futbalisti, a tak, ak by miesto nich nemohli prísť iní, kto by na zápasy nastupoval? Dorastenci? V aktuálnom kádri je totiž iba deväť hráčov seniorského veku.

Šokujúce: Vo vedení FC Nitra po novom aj Čech, Srb aj Švéd. Demo skončil!

Nitrania sú po jeseni v III. lige skupiny Západ na 10. mieste iba pár bodov od priečky, ktorá znamená zostup o súťaže nižšie. Ak by Nitra vypadla do IV. ligy, bola by to hotová katastrofa, pretože to by malo už dosah aj na jej mládežnícku základňu, respektíve Mládežnícku akadémiu, ktorá bola založená v roku 2005. Žiaľ, aj z nej už utekajú nielen mladí a talentovaní hráči, reprezentanti, ale i tréneri. Naposledy sa porúčali tréneri U-19 Miroslav Karhan aj tréner mladších dorastencov Martin Poljovka. Že klub smrdí grošom priznal aj šéf klubu Martin Peško, no viacerí hráči A-tímu za júl údajne nedostali ani euro a z ďalších troch výplat iba jednu. Štvrtá, novembrová, má byť splatná v pondelok 20. decembra. Ak ani tú klub nezaplatí, hráči môžu písomne vyzvať vedenie k doplateniu dlhu. Keď sa peňazí do desiatich dní nedočkajú, sú oprávnení okamžite rozviazať zmluvu. Najmladší áčkari dokonca hrali úplne zadarmo. Z lásky ku klubu, ktorý ich vychoval.

FC NITRA: Miesto ligy majstrov a svetových klubov – fackovací panák v III. lige

Šéf FC Nitra pri slovách o hnuteľnom majetku klubu zrejme klamal

Na kedysi slávny klub sa teda hrnú problémy z každej strany. Nielenže má pre dlhy zakázané prestupy a navyše mu odchádzajú hráči, ale problém má aj s nitrianskou radnicou, ktorá mu hrozí ukončení nájmu štadióna. To by sa zrejme udialo vtedy, keby FC Nitra vypadla ž do IV. ligy, čo nie je pri súčasných problémoch a finančných suchotách vôbec nereálne. Podľa Martina Peška s mestom síce rokujú, a navrhujú mu odpredaj svojho hnuteľného majetku. „Areál je z väčšej miery majetkom Nitrianskej investičnej s.r.o., teda mesta, ale v areáli vlastní FC Nitra a.s. určitý majetok, ktorý je hnuteľného charakteru. Sú to napríklad stĺpy umelého osvetlenia, komplet umelé osvetlenie, komplet trafostanice, rozvody elektriny, ktoré sú majetkom klubu od roku 2007 a nikdy to nebolo majetkom mesta,“ povedal nám pred pár dňami Martin Peško. Ako sa ale ukazuje, nie je to pravda a zrejme klamal. Viceprimátor Daniel Balko totiž pre portál mynitra.sme.sk povedal niečo úplne iné, teda že umelé osvetlenie vždy vlastnilo mesto. Takže FC Nitra je iba kúsok od totálne potupy.

Hanba FC Nitra. Na veľkoklub si už trúfa kadejaká dedinka

„Zmluva o prenájme jednoznačne hovorí, že každá stavebná či technologická investícia v objekte štadiónu sa stáva majetkom vlastníka. A v prípade ukončenia nájmu si FC Nitra na ňu nemôže nárokovať, aj keby ju klub sám financoval,“ vysvetlil Balko a pridal: „Robíme kroky pre vyriešenie situácie v nitrianskom futbale. Napríklad intenzívne komunikujeme so Slovenským futbalovým zväzom o udržaní akadémie,“ uviedol Balko. Ako teda bude ďalej plávať potápajúca sa loď menom FC Nitra? Čo-to možno napovedia už prvé dni roku 2022. Prvým zaujímavým dátumom je totiž 20. január, na kedy je avizované valné zhromaždenie akcionárov.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články