24.1 C
Nitra
utorok, 21 mája, 2024

Koncert Veľká noc v Maríne žila dobrou hudbou a záhoráckou zábavou

Aj tento rok sa streda, 27. marca 2024, stala v Špecializovanom liečebnom ústave Marína v Kováčovej dejiskom krásneho podujatia pre klientov so zdravotným postihnutím. Občianske združenie Milan Štefánik a Občianske združenie Ruky spoja ruky pripravili už 8. ročník benefičného koncertu Veľká noc v Maríne. Pre ľudí, ktorí v Maríne budú tráviť sviatky jari, sa stáva toto podujatie každoročným spestrením ich pobytu.

Koncert Veľká noc v Maríne žila dobrou hudbou a záhoráckou zábavou

Poďme pekne od začiatku. Spoločenská sála sa začala pomaly plniť klientami a na pódiu sa moderátorského mikrofónu ujala Zuzana Hrvoľová. Herečka, moderátorka, speváčka. Dnes sa nám predstaví v dvoch svojich rovinách. Tak neodchádzajte. Bude aj spievať. Na uvítanie a úvodné slová nebude sama. Pozýva si k sebe ekonomickú námestníčku ŠLÚ Marína š. p., Ing. Katarínu Turekovú, poverenú funkciou riaditeľa a organizátora podujatia Milana Štefánika. Všetci sa prihovorili prítomným, popriali príjemný zážitok. Poďakovali touto cestou i sponzorom, bez ktorých by sa podujatie nemohlo konať.

Koncert Veľká noc v Maríne žila dobrou hudbou a záhoráckou zábavou

Už je ale pripravený prvý hudobný hosť. Na pódiu sú pripravení Katka Ščevlíková a gitarista Samuel Kovács. Poznáme ich najmä zo zábavnej šou Milujeme Slovensko. Katka má toho na svojom konte ale podstatne viac. Slovenská jazzová spoločnosť ju v roku 2012 označila titulom Objav roka. Zlatým hlasom sa stala v roku 2013. Je finalistkou speváckej show X-Factor 2014. „Ja osobne rada chodievam na akékoľvek benefičné podujatia. Paradox je, že človek má pocit, že ide niekoho potešiť svojim koncertom, ale práve naopak – načerpá tu sám veľa pozitívnej energie a veľa dôležitých uvedomení o tom, čo je v živote naozaj dôležité – zdravie, pozitívny prístup, radosť zo všetkého.“ Originálny, trocha chrapľavý hlas speváčky doplnený o súzvuk gitary. Komorná atmosféra. Nezhasínaj. Tak sme len trocha stlmili svetlá. Pomiešané piesne, ktoré odzneli v podaní speváčky v show, nové piesne. „Dnes som bola od začiatku uvoľnená a to je pre mňa signál, že toto je dobrá vec.“ Diváci podporili duo veľkým potleskom a klienti s DS Margarétka z Banskej Štiavnice a z DSS Hrabiny Nová Baňa si pripravili i milé prekvapenie v podobe darčekov, ktoré sami vyrobili. A aké boli pocity Samuela? „Hrá sa tu vždy super, pretože decká sú veľmi vďačné a na všetko reagujú bez predsudkov.“

Koncert Veľká noc v Maríne žila dobrou hudbou a záhoráckou zábavou

Krátku chvíľu na úpravu pódia využíva Milan Hronec na predstavenie spoločnosti SPIG. Myslím, že prítomným netreba hovoriť, čo je to za spoločnosť. Veď mnohí z nich využili už ich služby. Zaoberajú sa totiž kompenzačnými pomôckami a zariadeniami práve pre ľudí s telesným postihnutím. A to je veľmi potrebná a prospešná práca.

A moderátorka teraz prichádza v úlohe speváčky. Zuzana Hrvoľová má toho na svojom konte tiež dosť. Zahrala si v niekoľkých muzikáloch. Jej publikom sú väčšinou deti. Momentálne deti zabáva v projekte Miško s Líškou. „Ja mám tieto podujatia veľmi rada. Vždy tu stretnem veľa úžasných ľudí, či už v hľadisku alebo medzi interpretmi. Je to taká oáza dobra, kde sa nikto na nič nehrá a všetci sú šťastní.“ Krásnu baladu Želanie by si mal v jej podaní vypočuť každý. Je síce o Vianociach, ale nesie hlboké posolstvo. Prítomných rozveselila repertoárom piesní pre deti. Zapojilo sa i publikum. Tlieskaním. Ruky hore. „Toto publikum je špecifické svojou energiou, ktorú nám interpretom stonásobne vracajú späť. Spievajú, reagujú, sú úplne naplno zúčastnení a užívajú si koncert, čo je pre každého na javisku obrovským zadosťučinením.“ Potlesk a prichádzajú k pódiu „inak obdarení“ s darčekmi. Zuzana Hrvoľová neskrýva dojatie. Darčeky ju milo prekvapili.

Koncert Veľká noc v Maríne žila dobrou hudbou a záhoráckou zábavou

Ale teraz už musí uviesť posledného dnešného hosťa. Kto sa to pripravuje na pódiu? LOS BRADOS. S klobúkmi na hlave. Záhorácka zábava v priamom prenose. Neopakovateľná zábava v záhoráckom slangu. „Vždy sem radi chodíme, pretože je tu taká iná – veľmi pekná atmosféra.“ Čierne okuliare. Biele košele, čierne vesty. No…ako z filmu. Prevzaté piesne slovenských i zahraničných interpretov pretextované do záhoráčtiny. Dobrá nálada sa dá aj doma, Vo vani zažiť. Naliať ruma sme si nemohli, tak sme si dali aspoň Pečivo, chleba a 4 rohlíky. A poďte si zaspievať všetci. Makarena. Ruky hore. Tlieskame. Pre dnešných divákov i prepracovaný svetový hit u nich pod názvom Lásku nezastavíš. Piesne so šteklivým podtónom. Rapidečka. A na veselú nôtu Hymna dúchodcú. „My sme vždy dobre naladení, robíme to pre zábavu a baví nás to stále viac a viac.“ Potlesk sa rozlieha po spoločenskej sále a opäť sú tu darčeky pre Los Brados.

Koncert Veľká noc v Maríne žila dobrou hudbou a záhoráckou zábavou

A už je tu záver. Ak chcete, môžete si prísť pre podpis. Ešte sa odfotiť s interpretmi. Na záver veľké poďakovanie. Poďakovanie všetkým, ktorí sa akokoľvek podieľali na spríjemnení pobytu klientov ŠLÚ Marína. Ale aj divákom. Bez ich prítomnosti by tieto koncerty predsa nemali zmysel.

A čo odkázať divákom. Príjemné a bezbolestné procedúry a veselý návrat po absolvovaní liečenia v zdraví. Tešíme sa opäť o rok.

Text: Júlia Platková

Foto: Igor Frimmel a Marek Vaco

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x