19.8 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Hanba FC Nitra. Na veľkoklub si už trúfa kadejaká dedinka

Vlani ešte prvoligoví futbalisti FC Nitra hrajú po blamáži jeho vedenia v tomto ročníku iba III. regionálnu ligu Západ. To by sa ešte dalo ako tak pochopiť, no že sú na smiech i dedinským manšaftom a ich fanúšikom, to je na zamyslenie.

Ta si to pekne zosumarizujme. Ešte v polovici januára, keď do klubu vstúpili noví ukrajinskí akcionári, sa hovorilo o ich veľkých plánoch. Pod Zobor mali chodiť veľkokluby a hrať sa tu mala Liga majstrov. Andrij Kolesnik sa však nestal novým prezidentom klubu a do Nitry žiadne veľkokluby nechodia. Naopak, na novom peknom štadióne FC Nitra hrajú malé, častokrát dedinské kluby a ešte pred pár mesiacmi prvoligové mužstvo je v III. lige predposledné!

Hanba FC Nitra. Na veľkoklub si už trúfa kadejaká dedinka

Z nebies padli do pekla. FC Nitra sa stáva fackovacím panákom

„I takové dni jsou, že rána za ranou…“ spieva vo svoje piesni Michal David a dá sa povedať, že akoby ušitá pre FC Nitra. Však posúďte. V prvom kole Slovenského pohára vyhrala FC Nitra na pôde piatoligového ŠK Báb tesne 1:0 gólom Clebera z pokutového kopu v 71. minúte. A to má Báb prosím pekne iba asi 1100 obyvateľov! Stopka v Slovenskom pohári prišla následne, keď Nitra prehrala vo štvrťoligových Gbeloch 1:2 na pokutové kopy. Gbely sú teda výrazne osídlenejšie, majú čosi vyše 5000-obyvateľov, no proti Nitre s približne 78-tisíc obyvateľmi a 112-ročnou futbalovou tradíciou je to skutočný trpaslík.

Facky ale neprestávajú. FC Nitra prehral už v úvodnom kole III. ligy v Považskej Bystrici 0:3, potom si síce napravil chuť tesným a tak trochu aj šťastným víťazstvom v susedskom derby so Šaľou 2:1, ale prišla ďalšia prehra, tentokrát na Myjave 2:1 a napokon v ďalšom kole dokonalá hanba. Ďalšia prehra, tentokrát v Imeli, ktorý hrá III. ligu asi prvá raz vo svojej histórii, 3:1. Mimochodom Imeľ má necelých 2-tisíc obyvateľov! Najbližšie hrá FC Nitra doma v sobotu, dobre počúvajte, s OK Častkovce. Dedinkou s asi 1400 obyvateľmi. Že o veľkokluboch ani chýru ani slychu? Veru, no s takým vedením, aké je v klube v súčasnosti, sa ich pod Zoborom ani tak skoro nedočkajú. To sa možno dočkajú ešte väčšej hanby, lebo FC Nitra je po 4. kole v tabuľke – predposledný!

https://www.nitranoviny.sk/skandal-toto-ste-o-martinovi-peskovi-predsedovi-predstavenstva-fc-nitra-urcite-nevedeli/

Historický zápas pre klub aj dedinu hráči zvládli na výbornú

FC Nitra je na smiech. A to doslova. Veď prehrať v Imeli, ktorý je v III. lige prvý raz je hanbou na ďalších 100 rokov futbalu pod Zoborom. Naopak, ľudia v dedinke neďaleko Hurbanova na juhu Slovenska si tento obrovský úspech užívajú. „Vieme, že FC Nitra je obrovská značka a v predchádzajúcej sezóne hrali ešte najvyššiu súťaž, preto sme mali s chlapcami obrovskú motiváciu,“ prezradil nám Milan Pavlovič, tréner Imeľčanov, ktorý tam chodí – z Nitry. „Mužstvo podalo najlepší výkon čo som tam ako tréner. Hráči si dôležitosť tohto zápasu uvedomovali a zvládli ho perfektne. História futbalu si bude pamätať, že maličký Imeľ porazil veľkú Nitru. Toto víťazstvo si zaslúžia všetci, ktorí okolo futbalu v Imeli robia, ale aj fanúšikovia a celá dedina, ktorá futbalom doslova žije,“ netajil tréner Pavlovič.

Ale hanba FC Nitra pokračuje: „Neviem prečo, no k nám prišli myslím iba s tromi náhradníkmi. Majú v ňom síce aj zahraničné „posily“, no s týmto kádrom na 1. ani 2. ligu isto nemajú. Ako vidieť, nestačí ani na 3. ligu. My sme sa na nich však veľmi dobre pripravili, hoci u nás až tak zle nehrali. My však trénujeme iba trikrát do týždňa kým oni podstatne viac. S kádrom, ktorý majú by si však mali trúfať na oveľa viac ako na predposledné miesto v III, lige,“ vraví ďalej Milan Pavlovič, pre ktorého to bol tiež špeciálny zápas. V rozhovore s nami ale otvorene priznal, že víťazstvo jeho mužstva, ktoré malo pred súbojom s „TOP favoritom“ obrovskú motiváciu, bolo úplne zaslúžené.

https://www.nitranoviny.sk/skandal-futbalova-fc-nitra-zdvihla-svojim-mladeznikom-mesacne-clenske-az-na-50-eur/

Do kádra potrebujú posily. Kto tam však pri takej mizérii príde?

Naopak, hlavu v smútku má nitriansky tréner Michal Ščasný. Aj jeho trénerská história pod Zoborom je poriadne zaujímavá, pretože v januári ho z postu odvolali po iba 17-tich dňoch jeho práce. Teraz sa síce drží dlhšie, no výsledky má teda slabučké. Dokedy vydrží teraz nevie nikto, no pri finančných suchotách v klube a jeho (ne)funkcionároch sa do FC Nitra tréneri určite nepohrnú. Ale pekne po poriadku. Aký má pohľad na zápas v Imeli on? „Strašne. Čo na to môžem povedať? Posadili sme súpera na koňa. Tieto chyby sa podľa mňa nemôžu stať ani v U15-ke. Všetky tri góly po našich chybách, niečo strašné… Bohužiaľ,“ povedal pre okresný týždenník tréner, ktorý teda vinu hodil na svojich hráčov. Katastrofickú hrúbku predviedla najmä čerstvá posila Nitry, 22-ročný kamerunský stopér Russel. „Nieže primitívna, to je ultraprimitívna chyba. To bola jedna. Druhá bola, keď opäť legionár išiel robiť pätičky v strede ihriska, z protiútoku dostaneme gól. A tretia, keď sa zase legionár šmykol na polovici ihriska, keď sme mohli ísť do protiútoku, ale dostali sme tretí gól,“ spomenul Ščasný situácie pred všetkými gólmi v sieti FC Nitra.

https://www.nitranoviny.sk/martin-pesko-za-fc-nitra-erik-jendrisek-klame-a-spolocne-s-nemcami-je-najvacsim-omylom-v-historii-fc-nitra/

Po takýchto prehrách sa v kluboch zvyknú stínať trénerské hlavy, alebo tréneri odchádzajú sami. Ako dopadne Ščasný? „Toto by som nekomentoval. Uvidíme, ako sa nám podarí doplniť káder,“ neskrýva napätie tréner, ktorý prišiel opäť pod Zobor na konci marca, a teda si káder v lete už mohol tvoriť sám. Maslo je teda aj na jeho hlave. „Samozrejme, riešime nejakých hráčov. Ako som povedal už niekoľkokrát, doniesť Slovákov je ťažké. Žiaľ, kvalitu nemáme. Keď chceme postúpiť, určite musíme radikálne posilniť káder,“ priznáva Ščasný, ktorý vstúpil v Nitre druhýkrát do tej istej rieky. A ktorý z jeho hráčov ho v Imeli predsa len potešil? „Denis Pánsky a tiež Matúš Minka, pravý stopér z U19-ky, ktorý pred pohárovým zápasom s nami trénoval iba raz či dvakrát. Nastúpili piati dorastenci, ktorí stále môžu hrať za U19-ku. Boli to pre nich skúsenosti.“ Po vlaňajšku, keď sa v III. lige odohrala iba polovica zápasov skončil FC Nitra B v tabuľke na 13. mieste, takže história sa opakuje. To bolo ale béčko, kým teraz je v nej áčko. Aleže zatiaľ predposledné? Však pred ním sú aj také „veľkokluby“ ako Malženice, Beluša, Kalná nad Hronom, Imeľ, Marcelová, Veľké Ludince či Častkovce. Taká hanba!

Na foto tabuľka III. ligy Západ po 4. kole

Hanba FC Nitra. Na veľkoklub si už trúfa kadejaká dedinka

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články