11.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Zbor dobrovoľník rozbieha spoluprácu s Dobrovoľnými hasičskými zbormi

Zbor dobrovoľník je pro-obranný a pro-štátny občiansky projekt, ktorý predstavuje uvedomelú a zodpovednú odpoveď na udalosti,
ktoré sa našej spoločnosti bezprostredne týkajú. Reaguje tak na bezpečnostné hrozby súvisiace s konfliktom na Ukrajine, najnižšiu mieru ochoty našich občanov v prípade potreby brániť vlasť zo všetkých krajín EU, ako aj na akútnu potrebu prehlbovania zdravých pohybových návykov a to nielen našej mládeže. Ich činnosť je preto určená všetkým občanom, ktorí majú chuť sa vzdelávať, pripravovať a pracovať na sebe.

,, …vzhľadom k tomu, čo sa deje dnes v Európe na východ od nás, ide o veľmi aktuálnu tému a potrebu. Nechceme rozhodne strašiť, ale šťastie praje pripraveným.“ Peter, zakladajúci člen Zboru dobrovoľník.

Zbor dobrovoľník rozbieha spoluprácu s Dobrovoľnými hasičskými zbormi

ODKEDY FUNGUJE ZBOR DOBROVOĽNÍK V NITRE A KTO HO VEDIE?

Činnosť Zboru dobrovoľník sme v Nitre a jej okolí rozbehli naplno v polovici roku 2023. Vedie ho inštruktor Martin Vrbiak, rodák z Nitry, takže k mestu a jeho okoliu má skutočne blízko.

KOĽKO MÁTE ČLENOV A NA AKEJ BÁZE FUNGUJETE?

Treba povedať, že záujem verejnosti je pomerne veľký. Osobne nás milo prekvapil. Fungujeme na báze občianskeho združenia. Členstvo a
činnosť u nás je plne dobrovoľná a v rámci voľného času každého jedného z nás. V skratke, kto chce využiť zmysluplne svoj voľný čas, sme tu pre vás.

Zbor dobrovoľník rozbieha spoluprácu s Dobrovoľnými hasičskými zbormi

AKÚ ČINNOSŤ ZBOR V NITRE VYKONÁVA?

Vzhľadom k stanoveným hore uvedeným cieľom zbor vykonáva a zároveň poskytuje verejnosti rad cvičení, kurzov a školení v oblasti sebaobrany, streľby a bezpečnej manipulácie so zbraňou, zdravovedy, zlaňovania a prekonávania ťažko dostupného terénu, prežitia, orientácie v teréne a mnoho iného. Ide naozaj o pestrú škálu aktivít. Nateraz sme rozbehli spoluprácu aj s miestnymi Dobrovoľnými hasičskými zbormi.

JE ZBOR UZAVRETÁ ORGANIZÁCIA ALEBO SPOLUPRACUJETE S INÝMI ORGANIZÁCIAMI?

Náš projekt je úplne transparentný a otvorený. Zbor dobrovoľník bol od začiatku projekt navrhnutý na spoluprácu so štátom, jeho zložkami či inými prospešnými združeniami a organizáciami. Všetky naše kroky a aktivity konzultujeme s nezávislými odborníkmi či bezpečnostnými analytikmi. Už teraz sa nám podarilo rozbehnúť zmysluplnú spoluprácu s viacerými Dobrovoľnými hasičskými zbormi na Slovensku ako aj
partnermi v zahraničí u našich spojencov v Poľsku, kde je podobná organizácia už dnes plne integrovaná a podporovaná štátom i poľským ministerstvom obrany.

Zbor dobrovoľník rozbieha spoluprácu s Dobrovoľnými hasičskými zbormi

PRIPOJIŤ SA K VÁM MOŽE KTOKOĽVEK ALEBO MÁTE URČITÝ DRUH VÝBEROVÝCH SKÚŠOK?

Sme tu pre všetkých občanov SR, ktorí preukážu ochotu a chuť pripravovať sa na riešenie krízových situácií. Jedinou podmienkou je bezúhonnosť a aktívne sa zúčastňovanie našich aktivít, ktoré sa organizujú v intervale približne raz – dvakrát do mesiaca. Úmyselne sme všetko nadstavili tak, aby to bolo dostupné pokiaľ možno čo najširšej skupine našich občanov.

Zbor dobrovoľník rozbieha spoluprácu s Dobrovoľnými hasičskými zbormi

PLÁNUJETE V NITRE NEJAKÉ VEREJNÉ VÝCVIKY ALEBO INÉ ČINNOSTI?

Každý, kto má záujem, sa môže našich aktivít v Nitre a jej okolí zúčastniť. Stačí nám napísať a každého radi nasmerujeme. Určite plánujeme mnoho kurzov a školení. Aktuálne organizujeme v spolupráci s DHZ Malý Lapáš Kurz prvej pomoci v prípade autonehody, ktorý sa uskutoční dňa 13.04.2024. Radi uvidíme nové tváre.

Katarína Godálová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x