12 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Šéf FC Nitra Martin PEŠKO o Ukrajincoch, Nemcoch, ale aj o dlhoch, vzťahu s mestom NITRA a novom vlastníkovi klubu

Futbalový klub FC Nitra v lete administratívne zostúpil z najvyššej súťaže do III. regionálnej ligy, kde ale vôbec nerobí dobré meno a po viacerých prehrách s dedinskými mužstvami mu po jesennej časti patrí až 10. priečka, a tak bude mať v jarnej časti čo robiť aby nezostúpil ešte o súťaž nižšie.

Hanbu, ktorú v súčasnosti robí dlhé roky slávny slovenský futbalový klub ťažko rozdýchavajú najmä jeho fanúšikovia, ktorých na tribúny vynoveného štadióna chodí ešte menej ako na šláger dedinskej „horskej“ ligy. O hlavných príčinách pádu kedysi pýchy futbalu pod Zoborom, ale aj jeho víziách, sme sa rozprávali so staronovým predsedom predstavenstva a odchovancom nitrianskeho futbalu Martinom PEŠKOM, na ktorého domáci priaznivci nevedia nájsť pekného slova.

Šéf FC Nitra Martin PEŠKO o Ukrajincoch, Nemcoch, ale aj o dlhoch, vzťahu s mestom NITRA a novom vlastníkovi klubu
Martin Peško si po nútenom odchode Švéda Slobodana Jovanovica z funkcie predsedu predstavenstva opäť zasadol na najvyšší post v klube FC Nitra. Foto: Jozef Uhlárik

Prečo sa FC Nitra dostal tam, kde v súčasnosti je? Kde hľadať chybu?

Chyba nastala v posledných desiatich rokoch, keď klub v podstate fungoval na dlh, ktorý sa nielen každým rokom zvyšoval, ale zároveň aj zakrýval pod koberec. No a jedného krásneho dňa to dospelo až tam, že ďalej to už takto nešlo. Navyše, stroskotal pokus bývalých akcionárov predať klub Ukrajincom, ktorý skončil fiaskom a ďalšími dlžobami, a tak sa FC Nitra reálne ocitol pred bankrotom a pred konkurzom.

Na októbrovom Valnom zhromaždení sa zmenilo vedenie klubu. Do čela sa dostal Slobodan Jovanovic zo Švédska a za nových členov dozornej rady FC Nitra a.s. boli na uvoľnené miesta po Ľubomírovi Blahovi, Jánovi Malachovskom a Ivanovi Ondruškovi navrhnutí a následne schválení Ing. JUDr. Martin Veselý z Českej republiky, Dorde Stefanovič zo Srbska a Slovák Juraj Kúřil. Ako táto zmena zapôsobila?

Nijako, pretože sa napokon ani neudiala. Jovanovič bol jeden omyl a celé to bolo zlé, pretože on sa mal dostať do predstavenstva nejakým nedopatrením. Celé to stroskotalo na tom, že on ani nedokázal predložiť potrebné osobné doklady, ako napríklad apostilovaný, teda overený výpis z registra trestov zo Švédska a na základe toho nemohol byť vykonaný zápis v obchodnom registri. Zrejme na základe toho odtiaľto zutekal. Tu sa už nemôžeme baviť ani o tom, že by nejaké peniaze priniesol, alebo že by klubu nejakým spôsobom pomohol.

Kto ho teda navrhol?

Bol to vtedajší majoritný akcionár (Tým boli manželia Karovci – pozn. red.), a tak by sa bolo potrebné spýtať jeho, aké tam boli dohody a aj na celé pozadie toho.

Šokujúce: Vo vedení FC Nitra po novom aj Čech, Srb aj Švéd. Demo skončil!

Vráťme sa teda k Ukrajincom, ktorí tvrdili, že do klubu dali kopec peňazí, ktoré chcú späť. Prečo odišli tí?

Áno, Ukrajinci sem síce doniesli veľa peňazí, ale najmä na to, aby si kúpili akcie a bývalí akcionári (Valenta a Magyar) im tie akcie predali. Peniaze za to aj zobrali, lenže v klube nezostali. Tam sa je tiež treba spýtať bývalých akcionárov, kde tie peniaze skončili.

Na Slovensku by mohlo pribudnúť 40 čerpacích vodíkových staníc, biznis rozbiehajú manželia Karovci

Po nich prišli Nemci, ktorí tu tiež investovali isté peniaze na chod klubu, lenže aj oni odišli veľmi rýchlo a s rovnako dlhým nosom…

Čo sa týka Nemcov, tak tí sem prišli úplne bez peňazí. Neplatili žiadne energie, iba jednu výplatu hráčom, zamestnancom a mládežníckym trénerom z peňazí, ktoré si požičali od miestneho podnikateľa. Vo finále, keď prišlo na to, že si majú podľa zmluvy niečo splniť a priniesť financie, tak radšej zdupkali a nechali tu po seba iba dlh na úrovni asi 300-tisíc eur.

Aký dlh? Za čo? Však dali hráčom, zamestnancom aj trénerom výplaty…

Išlo iba o jednu výplatu, lenže vyplatiť mali tri. Neplatili energie, odvody ani dane. Neplatili vlastne vôbec nič. Dlh vznikol aj z toho, že nakúpili hráčov. Oni priniesli desiatich hráčov, ktorým dali zmluvy dohromady za 400-tisíc eur. Tie zmluvy ale negarantovali oni, ale FC Nitra a.s., ktorá ich má teraz na krku.

Hovoríte o manželoch Karovcoch ako o bývalých najväčších akcionároch. Už teda nie sú?

Nie. Súčasné status quo je také, že majoritným akcionárom od 5. novembra tohto roku je Business Legal Holding a.s., ktorá kúpila 67% podiel. (Business Legal Holding a.s. zverejnila za rok 2000 tržby v hodnote 0 eur a stratou 320 eur, pričom v roku 2021 má v registri 1 zamestnanca! – pozn. red.). Je to slovenská spoločnosť so sídlom v Púchove s aktivitami v rámci Slovenska. Oni teraz platia réžiu klubu, takže Karovci, ktorí im predali svoj podiel, sú už pre FC Nitra a.s. minulosťou.

Šéf FC Nitra Martin PEŠKO o Ukrajincoch, Nemcoch, ale aj o dlhoch, vzťahu s mestom NITRA a novom vlastníkovi klubu
Zdroj: Finstat.sk

Hanba FC Nitra: Muži A-tímu budú hrať po 67 rokoch III. ligu. Nedostali licenciu!

Aká je teda súčasnosť klubu z hľadiska financií? Dlhy sa znižujú, alebo stále pomaly navyšujú?

Dlhy sa nevytvárajú, ale riešia, pomaly sa vyplácajú a teda postupne znižujú.

Ako to vyzerá s potenciálnym generálnym sponzorom? Bez neho sa totiž FC Nitra návrat medzi elitu určite nepodarí…

Generálneho partnera v súčasnosti nemáme, je tu iba viacero menších, ktorí nám pomáhajú. Noví vlastníci však majú s viacerými spoločnosťami rozbehnuté rokovania, a tak sa možno nejakého generálneho sponzora dočkáme. Podľa mojich informácií by niektoré rokovania mali byť do konca roka dotiahnuté do finále, teda k podpisu zmluvy. Generálny sponzor tu určite bude musieť byť, pretože klub musí byť niekým financovaný. Úloha majoritného vlastníka je zabezpečiť či už generálneho partnera, alebo viacerých partnerov, ktorí zabezpečia finančné prostriedky tak, aby klub mohol fungovať. Náš klub sa nemôže samofinancovať, ako to mali v predstavách či už bývalí akcionári, alebo Ukrajinci či Nemci. Všetci mali totiž predstavu, že klub sa bude samofinancovať, ale to je absolútna hlúposť a výmysel, ktorý je nereálny, lebo takto to nikde vo svete nefunguje.

Šéf FC Nitra Martin PEŠKO o Ukrajincoch, Nemcoch, ale aj o dlhoch, vzťahu s mestom NITRA a novom vlastníkovi klubu

A ako vyzerá v súčasnosti spolupráca klubu s mestom Nitra?

Tak tá v súčasnosti nie je ideálna, lebo mesto nám nijako nepomáha ani nevychádza v ústrety.

Je teda možné, že v novej sezóne nebudete mať v prenájme štadión, kde hrávate, ale budete musieť hrať niekde inde?

Nájomnú zmluvu máme do 30.6.2022. Prirodzene, snažíme sa s mestom dohodnúť na predĺžení zmluvy. Za zmluvu na niekoľko rokov ponúkame na výmenu náš majetok, ktorý by sme mestu previedli do ich majetku bezodplatne. Teraz je teda na ťahu mesto Nitra, aby sa k našej ponuke vyjadrilo, alebo aby sme ďalej rokovali.

Má FC Nitra a.s. na štadióne, ktorý patrí mestu Nitra, nejaký svoj majetok? Čo im vlastne chcete ponúknuť?

Areál je z väčšej miery majetkom Nitrianskej investičnej s.r.o., teda mesta, ale v areáli vlastní FC Nitra a.s. určitý majetok, ktorý je hnuteľného charakteru. Sú to napríklad stĺpy umelého osvetlenia, komplet umelé osvetlenie, komplet trafostanice aj rozvody elektriny, ktoré sú majetkom klubu od roku 2007, a nikdy to nebolo majetkom mesta.

Škandál: Futbalová FC Nitra zdvihla svojim mládežníkom mesačné „členské“ až na 50 eur! Také drahé to nikdy nebolo

A aká je teda vízia FC Nitra do blízkej či vzdialenejšej budúcnosti?

Vízia je jasná. V prvom rade zachrániť III. ligu, dohodnúť sa na partnerstve s mestom Nitra tak, aby sme mohli aj naďalej zlepšovať našu akadémiu, ktorá je stabilizovaná, a ktorá funguje tak, ako fungovať má. Ďalej je to čo najskôr vyčistiť všetky dlžoby, aby klub nebol nijako zaťažovaný po ekonomickej stránke nejakými vecami z minulosti, lebo potom sa nedá pracovať na športovej stránke. A keď sa vyriešia tieto vzťahy ekonomického charakteru, teda aj s mestom a partnermi a veriteľmi, ktorým dlhujeme, tak potom môžeme hovoriť o tom, že po športovej stránke chceme dostať tam a tam. Z dlhodobého hľadiska je priorita Fortuna liga a fungovanie tak, ako to bolo pred 15 či 20 rokmi, keď neboli dlhy a klub riadne fungoval.

Návrat do Fortuna ligy plánujete v horizonte koľkých rokov?

Ten sa určuje veľmi ťažko, lebo pokiaľ nebudú vyriešené ekonomické záležitosti, ktoré klub zrážajú dole, tak baviť sa o tom, že chceme postúpiť o rok, dva, ti či štyri je iba také rozprávanie sa bez reálneho základu.

Toľko teda o vlastníckych a ekonomických otázkach v FC Nitra. Najbližšie sa dozviete niečo aj ohľadom trénerskej otázky, hráčskeho kádra a tiež o niektorých škandáloch, ktoré sprevádzali klub, ale i samotného Martina Peška v prvej polovici tohto roka, o ktorých predseda predstavenstva FC Nitra a.s. otvorene hovoril.

Pýtal sa Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články