23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Martin Peško: Neviem ani o jedinom hráčovi, ktorý by z klubu odišiel kvôli mne! II. časť rozhovoru so šéfom FC Nitra

Futbalový FC Nitra sa po vnútroklubových problémoch prepadol z najvyššej súťaže do III. regionálnej ligy Západ. A kto by si myslel, že v nej bude bojovať o špicu tabuľky, ten sa veľmi mýli. Naopak, potáca sa na hranici vypadnutia. Aj to je vizitka klubu, ktorý vraj chcel hrať európske pohárové súťaže.

Martin Peško: Neviem ani o jedinom hráčovi, ktorý by z klubu odišiel kvôli mne! II. časť rozhovoru so šéfom FC Nitra
Martin Peško, zdroj FC Nitra

Včera portál nitranoviny.sk priniesol rozhovor s predsedom predstavenstva FC Nitra Martinom Peškom, ktorý vysvetľoval príčiny prečo klub dopadol tak, ako dopadol. Osvetlil dôvody ekonomickej aj funkcionárskej „nestability“, ktoré sú zrejme najhlavnejšími dôvodmi toho, prečo je kedysi slávny slovenský, ale aj česko-slovenský klub v súčasnosti tam, kde je. Dnes vám prinášame jeho pohľad aj na športovú stránku, v ktorej sme boli zvedaví na otázku trénera, hráčskeho kádra a tiež situácie v klube po športovej stránke.

Hráčom chýbali herné skúsenosti, aj skúsenosti s III. ligou

Martin Peško: Neviem ani o jedinom hráčovi, ktorý by z klubu odišiel kvôli mne! II. časť rozhovoru so šéfom FC Nitra
Tabuľka III. ligy skupina Západ po jesennej časti súťažného ročníka 2021/22. Zdroj: screenshot sportnet.sk

Zaujímavou kapitolou je tréner Michal Ščasný, ktorý do klubu prišiel na začiatku januára tohto roka, ale už po 17-tich dňoch sa z neho porúčal. Opäť sa do neho vrátil po dvoch mesiacoch a siedmich dňoch na konci marca. Pri mužstve je doteraz hoci výsledky áčka sú viac ako katastrofálne. Porážajú ho totiž dedinské kluby, pre ktoré sú to historické okamžiky. Keď tréner pri mužstve nezanechá žiadnu pozitívnu stopu, ba práve naopak, prečo je stále na svojom poste?

Výsledky A-mužstva sú odrazom toho, s akým kádrom tréner pracuje. Káder bol, aj vďaka situácii aká tu bola, že sme od SFZ nedostali licenciu, že tu boli súdne spory s bývalými hráčmi aj trénermi, plus podlžnosti voči rôznym inštitúciám, tak tu v lete bol taký stav, že tu boli iba tí hráči, ktorí sa predtým neuchytili v béčku, alebo boli v dorasteneckom veku. Týchto hráčov sme doplnili o takých, ktorí nevedeli, aká je v klube situácia. Išlo o zahraničných futbalistov, ktorí neboli zaťažení mediálnymi informáciami o tom, ako to u nás všetko nefunguje. Preto sa ten káder vyskladal tak, že to nebol káder, ktorý by mohol konkurovať najlepším mužstvám III. ligy. V kontexte toho to bolo po športovej stránke veľmi priemerné, ale kto chodil na tie naše zápasy videl, že herne na tom bolo mužstvo oveľa lepšie. Lenže, či už neskúsenosťou, alebo tým, že tu bolo možno viac zahraničných hráčov, niektoré zápasy sme nezvládli aj s papierovo, alebo vážne slabšími súpermi. Tým, že našich hráčom chýbali herné skúsenosti, i skúsenosti s III. ligou, a tak tie zápasy prehrali viac menej vlastnými chybami.

Ale hráčov si vyberá tréner, ktorý si ich vyberal ešte v čase keď sa verilo, že FC Nitra bude hrať Fortuna ligu. Takže maslo má na hlave tréner Ščasný, či nie?

Áno, staval si ho on, ale len v rámci možností, ktoré mal. Keď sme vypadli z Fortuna ligy, tak nám z toho 26-členného kádra zostali v kabíne traja – Franko, Tancik a dlhodobo zranený Vlasák. Tých sme doplnili ďalšími piatimi hráčmi z béčka a plus ďalšími piatimi dorastencami. K ním sa pridali ešte nejakí hráči zo zahraničia. Káder sa teda neskladal podľa toho, ako si ho tréner vyberal, ale podľa toho, aké sme mali možnosti.

Šéf FC Nitra Martin PEŠKO o Ukrajincoch, Nemcoch, ale aj o dlhoch, vzťahu s mestom NITRA a novom vlastníkovi klubu

Šéfa klubu robím podľa najlepšieho vedomia a svedomia

Martin Peško: Neviem ani o jedinom hráčovi, ktorý by z klubu odišiel kvôli mne! II. časť rozhovoru so šéfom FC Nitra
Na šéfa FC Nitra Martina Peška má bývalý hráč klubu Erik Jendrišek ťažké srdce. Zdroj: archív nn

FC Nitra neopustili iba hráči, ale aj diváci. Vy, keď chodíte po meste, nestretávate sa s tým, že vám ľudia nadávajú a hromžia aj na celé vedenie klubu, že takto dodr… FC Nitra ešte nikdy nebolo?

Samozrejme že všetci nadávajú, pretože všetci vidia iba tú skutkovú podstatu. Nikto nevidí za oponu a prečo hráči odišli, koľko ich odišlo, prečo si klub nemohol dovoliť lepších hráčov. Prirodzene, každý sa pozerá iba na tú prítomnosť a každý vidí problém iba vo vedení klubu. Samozrejme, drvivá väčšina vidí problém vo mne, lebo ja som ten, ktorý klub riadi. Robím to podľa najlepšieho vedomia a svedomia, no nikto nevidí, že táto situácia, v ktorej klub je, sa nevytvorila pred týždňom, pred mesiacom či pred rokom alebo dvomi. Toto je situácia, ktorá sa tvorila 10 rokov, a ktorá sa nabaľovala ako snehová guľa. Až sa z toho stala jedna obrovská snehová guľa, ktorú nikto nevládal potlačiť žiadnym smerom. Áno, dnes je najjednoduchšie ukázať prstom na mňa a hovoriť, že ja môžem za túto situáciu, ale pravda je taká, že tá situácia sa vytvorila za 10 rokov a keď ja som do toho naskočil, tak som s tým nič iné spraviť nemohol, lebo tie veci som nemohol žiadnym spôsobom ovplyvniť. Ja sa teraz snažím klub zachrániť a nasmerovať ho k tomu, aby sa začal dvíhať a vrátil sa tam, kam patrí.

Niektorí hráči ale z Nitry odišli s ťažkým srdcom, napríklad Jendrišek, a tiež sa objavili na internete rozličné škandály, ktoré sú spojené práve s vašou osobou. Viď nadávka nemeckému záujemcovi o kúpu klubu Petrovi Hammerovi či kauza „zabavené“ kopačky hráča Mariána Chobota. To je tiež iba zásluha neprajníkov?

Neviem ani o jednom hráčovi, ktorý by z klubu odišiel kvôli mne. Keď nejakí hráči od nás odchádzali s ťažkým srdcom tak iba preto, že nevedeli pochopiť, že tak, ako klub má svoje práva a povinnosti, ktoré sú zakotvené v zmluve, tak ich majú aj samotní hráči. Lenže väčšina z nich vidí len tie práva a povinnosti nie. A toto bol celý kameň úrazu minulej sezóny, kedy si hráči nechceli uvedomiť, že klub na základe ich rozhodnutia, keď oni začali poukazovať na nesplnené povinnosti klubu, tak aj klub musel zareagovať a upozorniť na ich nesplnené povinnosti, respektíve ich porušenia, ktorých sa dopustili, a ktoré mli zakotvené v zmluve. A čo sa týka tej audionahrávky, tak to bola nahrávka dvoch súkromných osôb, ktorá nemala nič spoločné ani s hráčmi a ani s klubom. Že sa to zmedializovalo, tak áno, hráčovi Jendrišekovi to vtedy prospelo, lebo tým chcel zakryť svoje pochybenia, slabú výkonnosť a svoj totálny neprínos pre FC Nitra ako klub, teda že nedokázal FC Nitra zachrániť v I. lige. Beriem to ako jeho akt a pud sebazáchovy.

Škandál: TOTO ste o Martinovi Peškovi, predsedovi predstavenstva FC Nitra určite nevedeli!

Hráči sa nesprávali tak, ako im zmluva kázala, za čo boli pokutovaní

Martin Peško: Neviem ani o jedinom hráčovi, ktorý by z klubu odišiel kvôli mne! II. časť rozhovoru so šéfom FC Nitra
Na vynovený štadión FC Nitra chodia hrávať namiesto klubov z našej najvyššej súťaže či zo zahraničia dedinské kluby, pre ktoré je to sviatkom. A navyše tu aj vyhrávajú! Zdroj: archív nn

A čo kauza „ukradnuté“ kopačky?

Každý hráč si zodpovedá za svoje kopačky sám. Ak nejaký hráč mal nejaké kopačky a nezobral si ich, tak čo s tým? Kustód mi dal zoznam hráčov, ktorí neodovzdali kopec vecí, ktoré od nás vyfasovali, takže tiež sme to riešili.

Jemu ich ale poslal sponzor a v klube mu boli zobraté s tým, že pokiaľ nevráti nejaké peniaze, alebo sa nevzdá platu, tak ich nedostane…

To bola absolútna hlúposť a výmysel, Neviem či jeho, alebo jeho agenta, ale hráč, ak si dal poslať sponzorské kopačky na klub, tak neviem načo to robil lebo, za prvé, keď mal sponzorské, tak si ich mal poslať domov, a za druhé, keď si ich nechal poslať na klub, tak si ich mal pýtať od kustóda, ku ktorému prišli. A ja neviem o tom, že by sem prišli a kustód mu ich odmietol dať. Takže tu celý ten jeho príbeh a story o tom, že nedostal kopačky stráca pointu.

MUDr.Marián Šóth: Je vhodné očkovanie proti covid19 pre každého? Určite nie

Jendrišek je ale trochu iný prípad, pretože on poukazoval aj na problémy s bytom, ktorý dostal do podnájmu do klubu. Tých problémov, s ktorými hráči odchádzali nespokojní tu bolo zrejme viac, vrátane nevyplatených výplat. Ak klub hráčovi nevyplatí peniaze, a potom to zakrýva pokutami za to, že sa o tom hráč rozrozprával v médiách, tak to tiež nie je celkom kóšer. Či?

Ale to nie je zakrývanie toho, že hráč nedostal peniaze. Hráči mali jasne dané, že kedy a ako majú dostávať peniaze. A ak ich nedostanú, ako sa majú správať. Keď hráči porušili to, že sa nesprávali tak, ako im zmluva kázala, a za to dostali potom podľa zmluvy pokutu, tak ja na tom nevidím nič neseriózne.

Takže vás mali, ako klub, dať rovno na súd?

Oni sa v prvom rade mali obrátiť na komoru SFZ a neriešiť to cez nejaké občianske združenie. Oni mali v zmluve presne napísané ako majú postupovať keď im klub nevyplatí mzdy. A že oni tak nepostupovali, ale postupovali spôsobom, ktorý bol v rozpore so zmluvou, za čo mali v zmluve napísané, že môžu a budú sankcionovaní, tak nerozumiem tomu, prečo s tým majú problém. Keď raz nedostali vyplatené mzdy, tak áno, klub si porušil povinnosť, ale keď oni majú v zmluve napísané čo majú robiť, a oni to nespravia, ale urobia niečo iné, čo je v rozpore so zmluvou, tak za to zase môže klub?

Martin PEŠKO za FC NITRA: Erik Jendrišek klame a spoločne s Nemcami je najväčším omylom v histórii FC Nitra

Zmluvy síce podpísali aj zaregistrovali, klub na ne ale peniaze nemal

Martin Peško: Neviem ani o jedinom hráčovi, ktorý by z klubu odišiel kvôli mne! II. časť rozhovoru so šéfom FC Nitra
Šéf FC Nitra Martin Peško tvrdí, že robí všetko pre to aby sa klub vrátil na pozície, na ktoré boli jeho fanúšikovia zvyknutí. Foto: Jozef Uhlárik

Keď je však hráč v zúfalej situácii, že mu chýbajú peniaze za nejaké mesiace, tak to nie je normálne, a zrejme sa uchyľuje k rozličným krokom ako na to upozorniť a možno ich aj takto dostať vyplatené…

Ale oni neboli v zúfalej situácii. Im sa poväčšine dlžili peniaze za dva mesiace. U nich nebol problém, že sa im dlhovali peniaze, lebo na to boli zvyknutí. To tu bolo už predtým. Keď v lete podpisovali zmluvy tak drvivá väčšina hráčov vedela, že klub peniaze nemá. Že tie zmluvy sú síce podpísané, zaregistrované, ale klub na ne peniaze nemá. To znamená, že oni o tom vedeli. A niektorí hráči mali ešte nevyplatené mzdy z minulej sezóny. Oni teda vedeli do čoho idú. A tým, že sa im vyplatili mzdy, ktoré im neboli vyplatené mesiace predtým, a potom vznikol deficit v tom, že nami aktuálne vyplatené výplaty, tak oni sa mali správať tak, ako im kázala zmluva. Pointa tých rebelujúcich hráčov a ich právnika, ktorý ich zastupoval, nebola v tom, že by im išlo o nevyplatené mzdy, ale im išlo o to, aby mohli vypovedať zmluvu, aby sa stali voľnými hráčmi a aby ešte neboli viazaní tréningovou kompenzáciou. Ich problém teda neboli nevyplatené mzdy, ale to, že ich právnik ich presvedčil, že keď dajú výpoveď, tak dosiahnu to, že budú voľní hráči e nebude za nich potrebné platiť tréningovú kompenzáciu. To samozrejme nebola pravda. Videli sme to na prípade Šípoš, a teraz sú na komore SFZ aj ďalšie prípady. Zase sa časom ukáže kde bola pravda, a že klub iba postupoval v rámci zmluvy.

Dagmar BELANOVÁ: Odvody sme museli doplatiť, štát nás sankcionoval, hoci deklaroval, že k pokutám nepríde

Čo sa teda FC Nitra chystá spraviť v zimnej prestávke? Ako sa káder posilní, teda ak pri finančnej mizérii sem niekto vôbec príde, do jarnej časti?

Zimná príprava začne podľa plánu 10.januára. V kádri, prirodzene, zmeny nastanú, lebo niektorí hráči skončili a už sme sa s nimi aj rozlúčili. Tí, ktorí zostávajú budú doplnení novými. Koľko ich príde bude záležať v prvom rade od trénera, ako si nastaví káder, teda koľko hráčov v ňom bude chcieť mať, a tak teraz je o tom predčasné hovoriť.

Koľko hráčov teda z klubu po nevydarenej jeseni odišlo?

Rozlúčili sme sa s Fabianom, Hadgim, Russelom aj Pedrom, výpoveď dal Vlasák. Zo zahraničných hráčov tu teda zostal len Douglas a Mamadou Treore.

Mimochodom, počas nášho rozhovoru bola v kancelárii predsedu predstavenstva zima ako na autobusovej zastávke. „Áno, máme vypnutý plyn, pretože sú tam nejaké podlžnosti, ale prikurujeme si elektrickými ohrievačmi. Predpokladám, že všetko sa v krátkom čase vyrieši, lebo sa na tom pracuje,“ priznal Martin Peško. Po Novom roku ale pôjdu energie ešte vyššie, takže zadlžený klub zrejme nebude ani kúriť ani svietiť. „To nie. Rokujeme o tom, aby sme boli zaradení do inej skupiny odberateľov, ktorá má nižšie tarify. Našťastie, v III. lige nemusíme vyhrievať trávnik a ani hrať pod umelým osvetlením. Prirodzene, všetky dlhy chceme čo najskôr vyplatiť a fungovať tak, ako sa má,“ dodal na samý záver predseda predstavenstva FC Nitra. Klubu, ktorý je v takom stave, že sa zaň väčšina jeho fanúšikov hanbí.

Zhováral sa Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články