15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

FC Nitra a Nitrianska investičná. Zasiahnu do podivných finančných machinácií orgány činné v trestnom konaní? (VIDEO)

FC Nitra stále žije! Otázkou je iba to – dokedy? Väčšinový vlastník 114-ročného klubu síce hodil klubu záchranné koleso a pomaly ho, aspoň pri mládeži, dostáva z najhoršieho von, klub ako taký však vyhraté zatiaľ nemá. A to najmä pre návrh na vyhlásenie konkurzu, ktorý na neho podalo Mesto Nitra a Nitrianska investičná s.r.o. na súd.

Väčšinovým vlastníkom FC Nitra je Milan Lenčéš, pred ktorým je ešte veľmi veľa práce na to, aby sa prvý profesionálny futbalový klub na Slovensku, ktorý sa teraz potáca na chvoste IV. ligy skupiny Západ, dostal do vyšších súťaží. A to je iba jeden cieľ, pretože tým najhlavnejším je 114-ročný klub zachrániť od totálneho krachu. Lenčéš sa pokúsil o záchranu tým, že vo štvrtok vystúpil pred poslancami mestského zastupiteľstva a usiloval sa im vysvetliť, že to s tými dlžobami, ktoré FC Nitra voči mesto a Nitrianskej investičnej s.r.o. má nie je vôbec také, ako sa to prezentuje.

FC Nitra a Nitrianska investičná. Zasiahnu do podivných finančných machinácií orgány činné v trestnom konaní? (VIDEO)
Milan Lenčéš boj o záchranu FC Nitra ani zďaleka nevzdáva. Práve naopak. „Ja sa nevzdám!“ Odkazuje všetkým. Zdroj: archív nn

Podľa radnice je klub FC Nitra zadlžený až po uši

„Mesto Nitra a jeho dcérska spoločnosť Nitrianska investičná, s. r. o., podali na Okresnom súde v Nitre návrh na vyhlásenie konkurzu pre platobnú neschopnosť dlžníka. Mestu a Nitrianskej investičnej futbalový klub dlhuje viac ako 288-tisíc eur. Verejne dostupné zdroje hovoria o ďalších záväzkoch. Finančnej správe SR dlží FC Nitra, a. s. 109 541, 84 eur, Sociálnej poisťovni 17 567,10 eur a dlh má aj voči Všeobecnej zdravotnej poisťovni,“ napísalo pred pár dňami v statuse Mesto Nitra a dodalo, že proti FC Nitra je aktuálne vedených štrnásť rôznych exekučných konaní, vrátane exekúcie na návrh mesta.

Nitra: Mesto posiela futbalový klub FC Nitra do konkurzu

Z verejne dostupnej účtovnej závierky klubu zostavenej k 31. 12. 2021 navyše vyplýva, že FC Nitra má záporné vlastné imanie vo výške mínus 990 493 eur, eviduje záporný výsledok hospodárenia minulých rokov vo výške mínus 2 500 293 eur, má záväzky vo výške 1 530 357 eur a jeho majetok dosahuje výšku iba 569 470 eur. Okrem uvedeného je všeobecne známe, že FC Nitra, má viacero záväzkov voči svojim bývalým hráčom a funkcionárom,“ skonštatovala nitrianska radnica, podľa ktorej je tu platobná neschopnosť, riziko premlčania a teda na rade je konkurz.

Kto napísal, že FC Nitra má dlžobu 288-tisíc?

V zákone sa podľa mesta Nitra uvádza, že právnická osoba je platobne neschopná, ak nezaplatí 90 dní po lehote splatnosti aspoň dva peňažné záväzky viac ako jednému veriteľovi. „Je očividné, že toto je aj prípad FC Nitra. Okrem dlhov voči mestu Nitra a Nitrianskej investičnej má FC Nitra celý rad ďalších dlhov, s ktorých úhradou je viac ako 90 dní po lehote splatnosti, a ktoré sú predmetom exekúcií.  „Ja to určite nevzdám. K celej veci určite zaujmeme postoj po skončení mestského zastupiteľstva. V ňom je 31 poslancov a ja musím poznať ich postoj k tomuto problému,“ odkázal v stredu väčšinový vlastník FC Nitra Milan Lenčéš.

Väčšinový vlastník FC Nitra Milan Lenčéš: Vystúpim pred poslancami a uvidím, kto si želá náš konkurz!

Veď to nie len tak, že si niekto napíše, že my máme dlžobu vo výške viac ako 288-tisíc eur. Od Nitrianskej investičnej žiadame už dlhší čas, aby nám vydokladovali všetky faktúry, aby sme vedeli, kde tá dlžoba vznikla. Nikto ale nevie, čo za tým je, a to ja na tom mestskom zastupiteľstve vytiahnem. Ja totiž presne viem, čo za tým je, a potom bude zaujímavé sledovať reakcie orgánov činných v trestnom konaní,“ zastrájal sa Lenčéš. Ako povedal, tak aj spravil a vo štvrtok vystúpil pred poslancami. Už-už to síce vyzeralo, že sa na neho nedostane, pretože jeho vystúpenie sa stále odkladalo, napokon sa však k slovu dostal. A veruže sa za klub bil ako lev.

FC Nitra a Nitrianska investičná. Zasiahnu do podivných finančných machinácií orgány činné v trestnom konaní? (VIDEO)
Zástupcovia FC Nitra, ktorí boli bojovať za záchranu 114-ročného klubu na nitrianskom mestskom zastupiteľstve. V strede Milan Lenčéš.

Sponzor pre mládež kvôli konkurzu odskočil

Lenčéšove slová sa zrejme primátorovi Hattasovi nepočúvali dobre, pretože nie raz mu skočil do reči a upozorňoval ho, aby „hovoril k veci“, alebo, že mu už uplynul čas. Najskôr nový väčšinový vlastník vysvetlil vedeniu mesta aj poslancom, prečo chcú zmeniť mestský majetok, ako ho majú uvedený v materiáli. „Na Daňovom úrade máme dlžobu 110-tisíc eur, a zámenou tohto nášho majetku, ktorý je zablokovaný daňovým úradom si vieme vysporiadať tento dlh a zostať konečne na nule,“ uviedol hneď v úvode Lenčéš, ktorý svoje vystúpenie zverejnil vo videu na sociálnej sieti. K návrhu na konkurz uviedol, že klubu spôsobil nemalé problémy. „Bol som v rokovaní s potenciálnym generálnym sponzorom, ktorého klub nemal takmer štyri roky, a po tejto poplašnej správe o konkurze, tohto generálneho sponzora, ktorý chcel v jarnej časti zastrešiť celú mládež, natoľko vyplašila, že od svojho úmyslu odstúpil,“ uviedol Lenčéš.

FC Nitra zvoní umieračik. Mesto naň podalo na súd návrh na vyhlásenie konkurzu pre platobnú neschopnosť!

Mládež FC Nitra tak podľa neho prišla o 70-tisíc eur. „Kto nám tých 70-tisíc teraz dá? Kto nám to nahradí?“ pýtal sa Lenčéš zástupcov mesta aj poslancov. „Tým, že ste cez sociálnu sieť rozšírili poplašnú správu o konkurze klubu, ste nás pripravili o peniaze. Neverím však tomu, že návrh o konkurze prebehol mestským zastupiteľstvom, a tak teda kto dal mandát konateľovi Nitrianskej investičnej s.r.o., za vás poslancov, ale aj nás všetkých, aby zničil klub?“ položil závažnú otázku väčšinový vlastník FC Nitra, ktorý sa spýtal aj to, že kto je zodpovedný za to, že deti v klube plakali nad tým, že FC Nitra končí? „Kto dal ten návrh na konkurz? V statuse na facebooku je napísané, že Mesto Nitra. Ale kto konkrétny za tým stojí?“ pýta sa ďalej prítomných mestských poslancov aj zástupcov vedenia mesta Lenčéš.

Zbystriť by mali orgány činné v trestnom konaní

Lenčéš vzápätí poukázal, aké nášľapné míny čakajú na Mesto Nitra v prípade, že by šiel klub do konkurzu a majetok, ktorý patrí FC Nitra, by súdny znalec ohodnotil. A ak by bol majetok FC Nitra zablokovaný, nemohol by štadión ani nič v ňom používať žiadny iný klub. „Vy idete zničiť klub so 114-ročnou tradíciou, toto je veľmi dôležité, takže nechajte ma prosím, pán primátor, dohovoriť,“ odpovedal Lenčéš primátorovi Hattasovi, ktorý ho nabádal k tomu, aby už povedal poslednú myšlienku, lebo päť minút, ktoré dostal na svoje vystúpenie pred poslancami už uplynulo. Vzápätí sa Lenčéš vrátil k takmer 300-tisícovému dlhu, ktoré má akože FC Nitra voči Nitrianskej investičnej s.r.o., čo ale podľa neho nie je pravda, a navyše už viackrát vyzývali Nitriansku investičnú s.r.o. aby ho zdokladovala.

Milan LENČÉŠ z FC NITRA: Som hrdý Nitrančan, záleží mi na tom, aby toto mesto malo znova kvalitný futbalový klub

Prečo to je práve 300-tisíc? Prečo nie 500-tisíc, alebo milión? Je zaujímavé, že práve táto suma 300-tisíc je, a budete ju musieť zdokladovať na súde, pretože teraz ste si na seba uplietli bič, ako táto dlžoba vznikla. A na tom zvedavý, a zbystriť by mali aj orgány činné v trestnom konaní, lebo vy ju nemáte ako zdokladovať. A pánovi Refkovi chýba 300-tisíc. To je zaujímavé, ako ste sa chceli zbaviť čiernej diery. No tak, že ju pripíšete ku konkurz FC Nitra, o čo ste sa usilovali už dávno, len to nevyšlo,“ skonštatoval Lenčéš, ktorého chcel Hattas slovne vyhnať od rečníckeho pultu. Márne. „Keď hovorím pravdu, a ide to do trestnoprávnej roviny, tak už nemôžem? Tak vy porušujete zákon na dennej báze, čo je vaša pracovná metóda, pretože porušovanie cudzích práv, hovorí vám to niečo? Šírenie poplašnej správy, poškodzovanie dobrého mena FC Nitra, hovorí vám to niečo?“ zavelil do protiútoku Milan Lečéš.

Za všetkým nehľadajme ženu, ale Hattasa?

„Takže konateľ Nitrianskej investičnej s.r.o. a jeho priamy nadriadený (primátor Hattas – pozn. red.), ktorí bez mestského zastupiteľstva podali návrh na konkurz, budú musieť čeliť aj konzekvenciám. A za úmyselný trestný čin je strata poslaneckého mandátu, aj kresla primátora,“ dodal na záver Milan Lenčéš. „To sú tvrdenia, ktoré sú nepodložené, čiže vôbec na to nebudem reagovať. Máme to my u právnikov, takže toto všetko riešia len právnici. Takéto súkromné, alebo subjektívne názory nebudem komentovať,“ skonštatoval stroho František Refka na margo Lenčéšovho vystúpenia. Na otázku portálu nitranoviny.sk čo povie na to, že Milan Lenčéš  žiadal ukázať faktúry, kde má FC Nitra voči Nitrianskej investičnej podlžnosti Refka povedal, že: „Pán primátor sa už na toto vyjadril, čiže je to presne tak, ako to tam povedal. Tým pádom spoločník spoločnosti sa vyjadril v danej veci.“

Vzlietne FC Nitra pod vedením Milana Lenčéša ako bájny Fénix, alebo skončí rovnako ako doteraz?

Mesto Nitra a Nitrianska investičná, s. r. o. však podali na FC Nitra na súd návrh na vyhlásenie konkurzu, čo ale neprešlo mestským zastupiteľstvom. Ako teda Mesto Nitra, a teda primátor Hattas aj Nitrianska investičná s.r.o., a jej konateľ František Refka prišli na to, že všetko je legálne, a je to teda v poriadku? „Toto sa spýtajte primátora,“ znela Refkova odpoveď. Takže primátor Hattas aj konateľ Refka sa spoločne rozhodli, že podajú na súd návrh na konkurz FC Nitra, ktoré údajne dlhuje 288-tisíc eur? „Pozrite sa, primátor je za mesto a plus je spoločníkom spoločnosti, ktorý dáva nariadenia príkazy,“ bráni sa Refka, ktorý tak de facto hodil vinu na primátora Hattasa a on sám akoby s tým vlastne nemal nič spoločné. „Nevyjadrím sa k tomu takto, lebo nerád rozprávam nejaké iné veci. Odpovedal som na to, medzi riadkami sú určité veci, ktoré…,“ dodal Refka.

FC Nitra a Nitrianska investičná. Zasiahnu do podivných finančných machinácií orgány činné v trestnom konaní? (VIDEO)
Zdroj: archív Milan Lenčéš

Zmluvu o mládeži FC Nitra rozhodol jeden hlas

Z toho teda „medzi riadkami“ vychádza, že Refka dostal od primátora Hattasa príkazom podať spoločne s mestom návrh na súd na konkurz FC Nitra. František Refka však už nie je konateľom spoločnosti Nitrianska investičná s.r.o, a tak nás zaujímalo, prečo? Teda, či to, že sa vzdal šéfovania, náhodou nesúvisí s tým, čo hovoril pred poslancami Milan Lenčéš, že po ňom zostali v spoločnosti dlžoby vo výške 300-tisíc eur. „Nie, to s tým vôbec nesúvisí. Toto bolo až po. Jednoducho som si povedal, že tých sedem rokov stačilo a už ďalej nie. Mám aj osobné dôvody. Potrebujem sa dostať na inú úroveň a nielen robiť úradníka. Jednoducho posunúť sa vyššie,“ vysvetlil svoj krok František Refka. Iba na vysvetlenie, spoločnosť Nitrianska investičná, s.r.o. je mestská spoločnosť, ktorej zakladateľom a vlastníkom je mesto Nitra, štatutárom a konateľom spoločnosti bol František Refka.

Oremus: Odvrátili sme totálny kolaps FC Nitra a zachránili aj mládež. Práce je však ešte veľa

Zástupcovia FC Nitra napokon odchádzali zo zasadnutia mestského zastupiteľstva spokojní, o čom svedčal aj krátky status Milana Lečéša na sociálnej sieti: „TAKTO SA TO ROBÍ DO PSEJ MATERE!“ O jeden hlas sme vybojovali zmluvu pre mládež FC NITRA! 114-ročný klub s históriou nekončí, ale žije ďalej!“ Ďalší z prítomných zástupcov FC Nitra, Lukáš Čurgali, v statuse napísal: „Včera sa nám na Meste podarilo vybojovať ďalší krok k tomu, aby sa mládež na FC mohla zachovať. Poslanci schválili nasledovné body:

Návrh na uznesenie:

Mestské zastupiteľstvo v Nitre prerokovalo Návrh riešenia aktuálnej situácie v FC Nitra, a.s. schvaľuje Splátkový kalendár FC Nitra, a. s. voči Mestu Nitra, Odbor školstva, mládeže a športu ukladá:

1. prednostovi mestského úradu zabezpečiť v zmysle schvaľovacej časti uznesenia vypracovanie splátkového kalendáru s FC Nitra, a.s.

Termín: ihned‘

2. prednostovi mestského úradu zabezpečiť vypracovanie súdnoznaleckého posudku na nesporný majetok FC Nitra, a.s blokovaný Daňovým úradom Nitra a pripraviť kúpnopredajnú zmluvu na uvedený mạjetok v spolupráci s Daňovým úradom Nitra

Termín: do 30.4.2023

3. konatel’ovi Nitrianskej investičnej, s.r.o. zabezpečiť predloženie nájomnej zmluvy na futbalový areál pod Zoborom medzi Nitrianskou investičnou, s.r.o. a FC Nitra, a.s.

Termín: do 4.4.2023

O konkurze nerozhodovalo mestské zastupiteľstvo

„To, ako ma primátor „hatoval“ na konci môjho vystúpenia ma nerozhodilo, pretože ja sa nedám,“ okomentoval dianie na mestskom zastupiteľstve Milan Lenčéš. „Poslanec Ján Greššo mu povedal, že to vyhlásenie o konkurze nech si dáva na svoj osobný facebook a nie na facebook mesta Nitra, pretože to potom evokuje, že to mesto Nitra dáva FC Nitra do konkurzu. A to nie je pravda, lebo to dáva len on s konateľom Nitrianskej investičnej s.r.o, navyše bez vedomia mestského zastupiteľstva. Toto je pravda,“ skonštatoval väčšinový akcionár FC Nitra, ktorý sa navyše vyjadril, že o ich „víťazstve“ rozhodol v zastupiteľstve jeden hlas. „ZA bol dokonca aj Vančo, kým Obertáš bol proti. Myslím, že asi zavážil hlas Miroslava Guta, lebo on bol taký nerozhodnutý. Našťastie, nevyšlo im to! A to tam ešte nebola Peťa Ajdariová, Peťo Košťal ani Ľubo Moravčík, takže to som sa už triasol. Našťastie, zahlasovali za mňa aj takí, čo som ani nečakal,“ priznáva Lenčéš.

FC Nitra je na prahu totálneho krachu! Je bez peňazí, hráčov a asi aj možnosti získania nových, ale i bez majetku! Kde sa až zastaví jeho pád?

Nečakal som hlasy nezávislých, nakoniec ale zvíťazil zdravý rozum. A to ešte pre mňa nepochopiteľne nehlasoval Igor Mesároš, ktorý má na FC Nitra syna, aj on v klube vyrastal, ba kedysi tu trénoval aj brankárov. Smerodajné pre mňa je to, že o konkurze nerozhodovalo mestské zastupiteľstvo. Ja stále deklarujem, že tá suma 288-tisíc eur taká nie je, že to je výmysel. Tých skoro 300-tisíc to nie je 300 eur. Ja to viem aj zdokladovať, prečo to tak je, ale oni nie. Refka nevie zdokladovať kam dal teraz už 360-tisíc, o čom hovorí aj oficiálna správa z finančnej komisie. Preto chceli dať FC Nitra do konkurzu, lebo tam by sa bolo tých 300-tisíc stratilo,“ je presvedčený Lenčéš. „Lenže to nie je také jednoduché. Oni bez mestského zastupiteľstva spravili také kroky, čo si nemôžu dovoliť,“ prízvukuje väčšinový akcionár FC Nitra, podľa ktorého už nejakí záujemcovia o FC Nitra sú a pomôcť nakontaktovať sa s nimi mu má pomôcť práve Ján Greššo mladší.

FC Nitra a Nitrianska investičná. Zasiahnu do podivných finančných machinácií orgány činné v trestnom konaní? (VIDEO)
Zdroj: archív Milan Lenčéš

Zrúti sa napokon konkurz ako domček z kariet?

Podľa Lenčéša FC Nitra už nemá také dlhy o akých sa hovorí. „Presne som vyrátal, že náš dlh je 490-tisíc eur, ale to sú tam už aj tie dlhy, ktoré nám spôsobilo mesto Nitra tým, že nám neplatili energie. My máme len 55-tisíc eur plyn a 50-tisíc eur za elektrinu, teda tie dlhy, ktoré oni deklarovali, že to za nás prevezmú. Lenže potom si povedali, že však nás dajú do konkurzu a v nej utopia aj tú ich stratu v Nitrianskej investičnej s.r.o., kde je toho ale podľa mňa viac. Však aj poslanci hovorili, že aj Nitrianska investičná s.r.o. nemá peniaze a má dlžoby, tak potom nech dajú do konkurzu aj ju,“ prezrádza Lenčéš ďalej a dodáva, že ten konkurz sa primátorovi a Refkovi zrúti ako domček z karát, ale niekto za to bude musieť niesť aj zodpovednosť. A to aj za tých spomínaných 70-tisíc, ktoré mali byť od sponzora určené pre mládež FC Nitra, čo bolo poškodzovanie cudzích práv a poškodenie veriteľa.

Šéf FC Nitra Martin PEŠKO o Ukrajincoch, Nemcoch, ale aj o dlhoch, vzťahu s mestom NITRA a novom vlastníkovi klubu

Nitrianski mestskí poslanci teda schválením uznesením vlastne podporili mládež FC Nitra. „Boj o záchranu FC Nitra pokračuje a 114-ročný klub nekončí!“ naznačuje prvý víťazný boj Milan Lenčéš, ktorý primátorovi a všetkým neprajníkom odkazuje: „Ja sa nevzdám!“ Čo teda bude s návrhom na konkurz? Stiahne ho primátor naspäť: „Tak to ja neviem, ja to nechávam otvorené. Na rade je teraz Hattas, a tak si počkáme čo spraví. Jeho metódou je však prekračovať zákon, tak som zvedavý, ako na jeho krok zareagujú Orgány činné v trestnom konaní. My sme dali do materiálu aj jednu výzvu Refkovi, ktorú sme dali ešte minulý rok, aby nám zdokladoval všetky faktúry, na základe čoho vznikol dlh 288-tisíc eur, k čomu máme doručenku, že tú poštu výzvu prevzal, ale doteraz na ňu nereagoval a neodpovedal. Dokonca nám poslal výpoveď zo zmluvy, ktorá je antidatovaná. Je to teda falšovanie verejnej listiny a dokonaný trestný čin,“ šokoval na záver Milan Lenčéš.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x