6.5 C
Nitra
pondelok, 19 februára, 2024

Milan LENČÉŠ z FC NITRA: Som hrdý Nitrančan, záleží mi na tom, aby toto mesto malo znova kvalitný futbalový klub

Začínal ako PR manažér futbalového klubu FC Nitra, v súčasnosti sa stal jeho väčšinovým akcionárom. Chce nitriansky futbal znova postaviť na nohy a vyriešiť jeho finančné problémy. Okrem toho sa nedávno stal krajským šéfom Slotovej strany Domov – Národná strana. Bývalý československý, slovenský reprezentant a dvojnásobný vicemajster sveta v zápasení voľným štýlom Milan Lenčéš (44).

Milan LENČÉŠ z FC NITRA: Som hrdý Nitrančan, záleží mi na tom, aby toto mesto malo znova kvalitný futbalový klub
Milan Lenčéš (Foto: nitranoviny.sk)

Ako ste sa vlastne stali vlastníkom klubu FC Nitra?

Dostal som sa k tomu ako slepé kura k zrnu. Začínal som v klube ako PR manažér v roku 2021, tú prácu mi ponúkol generálny manažér klubu Martin Peško. Bol tom také dievča pre všetko, organizoval som tlačovky, riešil som veci organizačné, manažérske. Všetci si totiž myslia, že keď sa hrá zápas v sobotu, tak sa tu počas týždňa nič nedeje, to nie je pravda. Odohrá sa zápas a my ideme znova od začiatku. Žiaľ, Nitra je v takej situácii v akej je, všetci sa snažili nejako sanovať dlhy, až napokon si aj posledný majiteľ Kara povedal, že končí, že to ďalej ťahať nebude. Mimochodom, on to ani neťahal, iba tu jednoducho bol. V pozadí stáli bratislavskí podnikatelia a s tými som sa dal práve dokopy a navrhol som im, že dám klub a celú situáciu okolo neho do poriadku. Keď však prišli prvýkrát na mesto Nitra a zistili, koľko má klub dlhov, tak si povedali, že do tohto už nepôjdu. A tak sme sa dohodli, že akcie klubu preberiem ja, vlastním 51 percent akcií FC Nitra a.s., oni 16, pán Valenta 14.6 percenta, Vlado Vikor Dynamik 4, Bonul 4 percentá a potom sú tu drobní akcionári. Akciu v klube má, napríklad, aj naša pani upratovačka.

Vo veku 82 rokov zomrel legendárny PELÉ. Joe Borbély, rodák z Nitry, ho v roku 1994 pozval na Slovensko

Za koľko ste teda klub nakoniec kúpili?

(smiech) Povedzme to tak, že sme urobili dohodu, že sa o klub postarám a postavím ho znova na nohy.

Milan LENČÉŠ z FC NITRA: Som hrdý Nitrančan, záleží mi na tom, aby toto mesto malo znova kvalitný futbalový klub
Štadión FC Nitra (Foto: nitranoviny.sk)

Aká je situácia dnes  v klube? Je strašné vidieť, že z prvoligového klubu máme v meste klub, ktorý hráva dedinskú ligu, teda štvrtú ligu.

Nie je to ako v hokeji, že keď nesplníte licenciu, spadnete do druhej ligy. Vo futbale spadnete hneď do tretej a hneď odchádzajú hráči. Nastáva rozklad, pretože prvoligisti hrať tretiu ligu nebudú. Systém SFZ je zlý, hovorím o tom dlho, ale dostal som prísľub, že nám vyjdú v ústrety a pokiaľ sa bude dať, pomôžu nám. A najhoršie na tom je, že na výkon klubu, teda A mužstva, je naviazaná aj mládež, ale to takto nemôže ísť ďalej. Lebo tá mládež sa udržala, no keďže Áčko neudržalo tretiu ligu a padlo do štvrtej, tak sme stratili štatút Akadémie, pričom však tí chalani, dorastenci, si tú ligu uhrali… A tým pádom postúpil Poprad, ktorý vypadol. Jednoducho, futbal nemá logiku a teraz sa to ukázalo. 

Škandál: TOTO ste o Martinovi Peškovi, predsedovi predstavenstva FC Nitra určite nevedeli!

A čo naša futbalová mládež?

Zachránil som aspoň Útvar talentovanej mládeže, ktorý patrí pod Akadémiu, o ktorú sme prišli. Neberiem to však tragicky, pretože štatút Akadémie znamená vlastne toľko, že tréningový proces a škola spolu komunikujú a to nám Tulipánová škola v Nitre naďalej umožňuje. Akadémia je v podstate o podpore SFZ, ktorý platí mládeži trénerov, ide o 7 ľudí, pri UTM už len troch. Takže ide vlastne o ekonomickú slučku. Rodičom sa to zle odkomunikovalo, všetci sa báli, že tu už nebude mládežnícky futbal, ale nie. Zmenil sa iba štatút. Spravíme však všetko preto, aby sa to znova vrátilo naspäť. Nebolo možné založiť úplne nový klub FC, pretože by musel začínať v ôsmej lige. A to naozaj Nitre urobiť nemôžeme.

Milan LENČÉŠ z FC NITRA: Som hrdý Nitrančan, záleží mi na tom, aby toto mesto malo znova kvalitný futbalový klub
Žiaľ, platí, že ak chcete doniesť dobrých nových hráčov, potrebujete peniaze. A tie my momentálne nemáme. Milan Lenčéš (nn)

Prečo sa teda vlastne, podľa vás, nášmu Áčku nedarí?

Všetci stále kritizovali vedenie klubu, ale faktom je aj to, že výsledky sa rodia na ihrisku, nie v kancelárii, potrebujeme mužstvo omladiť a doplniť. Vedenie predsa ten futbal nehrá, len vytvára podmienky, výplaty… V štvrtej lige majú naši futbalisti nadštandard. Aby som upresnil, majú vysoko nadštandardné výplaty –  od 500 do 1000 eur. Áno, niektorí hrajú futbal popri inej práci. Keby hrali v prvej lige, majú to ako zamestnanie. Takáto je realita, aby si to vedeli ľudia predstaviť. Naši mladí chalani zarábali v priemere 700 eur, aj v prvej lige, ale ani to sa im nevyplácalo. Bohužiaľ, my to teraz splácame.

Takže problémom, prečo nemáme v Nitre futbalistov, sú peniaze?

Prečo nemáme domácich odchovancov? Máme aj ich, no štvrtá liga nie je lukratívna. Mladý chalan bude hrať radšej v druhej lige za 800 eur, ako vo štvrtej za 1000. Tam si ho totiž všimnú, ak je šikovný, tu vám reprezentačný tréner a ani nikto na zápas nepríde. Žiaľ, platí, že ak chcete doniesť dobrých nových hráčov, potrebujete peniaze. A tie my momentálne nemáme. 

Aká je teda teraz situácia v klube a s dotáciami, o ktoré prišil?

Konečne po troch rokoch, čo do klubu nedalo mesto Nitra ani cent, bola tu vzájomná nedôvera, klub vlastnili cudzí ľudia, konečne nám odsúhlasili minulý rok skresanú dotáciu 20 tisíc na mládež. Celý areál, v ktorom sa nachádzame, je mestský, ale my, klub FC tu máme majetkovú účasť – zariadenie, wellness, fitnes, umelé  osvetlenie, stožiare umelého osvetlenia, to je miliónový majetok. V roku 2018 nebola vyúčtovaná a zdokladované dotácia vo výške 70 tisíc cca. Odvtedy klub nemohol dostať ďalšiu a už to išlo. Navyše od toho dávali ruky preč všetci, čo z klubu ťahali peniaze. A keď videli, že už nie je čo cecať, už to išlo dolu vodou, k nule a potom do mínusu. A teraz sa musíme dostať aspoň na nulu.

Čo je teraz vašou prioritou, máte predstavu, ako klub zachrániť a dať do poriadku?

Teraz idem bojovať aspoň o to, aby sme si s mestom vysporiadali majetok. To znamená, že my dáme mestu naše umelé osvetlenie za hodnotu nadobúdaciu, pretože Kara to chcel mestu ponúknuť za trhovú cenu, nikto s ním nechcel o tom ani debatovať. Hattas vtedy doslova odpadol a zabuchol za ním dvere. Mesto nás spravuje prostredníctvom Nitrianskej investičnej, takže ideme na vysporiadanie majetku od začiatku a za férových podmienok. To by totiž vyriešilo našu situáciu a vedeli by sme konečne priniesť do Nitry aj nových hráčov. Za chvíľu by sme boli znova v prvej lige. Tie stožiare sa postavili v roku 2007, mesto dalo vtedy 7 miliónov korún, klub FC Nitra 19 miliónov z predaja Miňa Stocha. Ide dokopy o 630 tisíc eur. Skúste to postaviť dnes aj s tými žiarovkami, ide o nehorázne peniaze. To sa nedá zaplatiť. Klub teda jasne do majetku mesta investoval, treba to teda nejako vyriešiť a dohodnúť sa.

Milan LENČÉŠ z FC NITRA: Som hrdý Nitrančan, záleží mi na tom, aby toto mesto malo znova kvalitný futbalový klub
FC Nitra (nn)

V roku 2025 sa bude hrať v Nitre EURO, dovtedy to treba doriešiť, a keď nie, môže sa stať, že potom jednoducho nebudú na štadióne svietiť svetlá. Mimochodom, SFZ tiež investovalo prostredníctvom klubu do majetku mesta s tým, že ho môže používať desať rokov pre svoje potreby. Čo sa stane, že SFZ bude chcieť pre nedodržanie podmienok vrátiť peniaze?  FC treba jednoznačne zachrániť, aj keď vysporiadaním a odpredajom majetku. Veď my tu máme traktory, kosačky, vyhrievanie pod trávnikom…

Prečo sa mesto takto stavia k futbalu?

Hattas je problém. Nie je to športovec, a to hovorí za všetko. V zastupiteľstve je málo ľudí, ktorí majú vzťah k športu. Bývalý viceprimátor Balko nás chcel doslova zničiť, tvrdil, že FC Nitra si myslí, že tie svetlá sú ich, ale to vôbec nebola pravda. Hovoril som o tom verejne na zastupiteľstve. Napokon, veď vedenie mesta Nitra chcelo odovzdať štadión pod Zoborom FC Sereď!  Dôvody si len domýšľam, viete, všeličo sa ku mne donesie. Mimochodom, toto rozhodnutie neprešlo o jeden jediný hlas, a keď tam už pán Balko nie je, dostali sme aj dotáciu. Nikoho nezaujímalo, že vďaka týmto neprofesionálnym rozhodnutiam by sme prišli definitívne aj o Akadémiu a 360 detí. Keď som argumentoval, že padne Akadémia, ak mesto nepomôže – odpoveď bola “tak padne a čo?”. Čo si o tom mám myslieť, ja, ktorý som sa narodil v Nitre, žijem tu a dokonca som ju v minulosti reprezentoval ako zápasník? Prezradím ešte, že FC Nitra podalo aj trestné oznámenie v súvislosti s transferom peňazí a počkáme, aký bude výsledok. Máme podozrenie zo subvenčného podvodu.

Výsledok spomínaných rokovaní o vysporiadaní majetku sa dozviete kedy?

Bude sa to lámať na najbližšom mestskom zastupiteľstve. My musíme totiž zachrániť aj licenciu na Útvar talentovanej mládeže. Tak dúfam, že sa to podarí. Dúfam. Verím, že už nikto na nás nebude skúšať podvody typu vymyslených veriteľov a dlhov, áno, aj takúto už mám skúsenosť.

Video zo zastupiteľstva, na ktorom sa Milan Lenčéš pustil do poslancov

Vedia o vás v klube, že ste politicky aktívny a stali ste sa šéfom krajskej pobočky Slotovej strany Domov – Národná strana?

Nie je to žiadne tajomstvo, do strany som vstúpil krátko pred komunálnymi voľbami. Bol som ten, čo sám dokonca protestoval s transparentom pred Národnou radou 😊  Bol som tam protestovať aj za svojich rodičov, ktorí majú nízky dôchodok, lebo to, čo sa u nás deje, nie je normálne. Nepochádzam zo žiadnej bohatej rodiny, moja mamina celý život pracovala ako predavačka, v mäsokombináte a podobne, takže si viete predstaviť, aký dôchodok má. Vychovala štyri deti, a každý z nás jej nejako pomáhame, pretože si z toho čo má, nevie sama kúpiť ani práčku. Je to smutné, to je ale realita. Aj to je dôvod, prečo som vstúpil do politiky a rozhodne v Nitre nemienim mlčať. Mesto sa má na čo tešiť. 😊

Milan LENČÉŠ z FC NITRA: Som hrdý Nitrančan, záleží mi na tom, aby toto mesto malo znova kvalitný futbalový klub
Pred NR SR (foto: fb Milan Lenčéš)

Čo si pod tým máme predstaviť?

Viete, ja som si všetko v živote musel vybojovať sám, aj na tej žinenke. Nemohol mi pomôcť ani tréner, ani chalani. Tam som bol sám proti súperovi a koniec. Buď vyhráte, alebo vás dobijú. Som hrdý Nitrančan, Slovák a preto som sa pustil aj do futbalu, záleží mi na tom, aby toto mesto malo znova kvalitný futbalový klub. Stále sa držím známej biblickej vety: prví budú poslední a poslední budú prví. V Nitre a v regióne chcem osloviť zaujímavých a odvážnych ľudí, ktorí sa neboja vysloviť vlastný názor. Aktuálne sa blíži referendum, ktoré chceme podporiť, nechajte sa prekvapiť.

Milan LENČÉŠ z FC NITRA: Som hrdý Nitrančan, záleží mi na tom, aby toto mesto malo znova kvalitný futbalový klub
Milan Lenčéš, Pavol Slota a Karol Kaidžas Jedlovský (zdroj: fb ML)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články