16.5 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

FC Nitra zvoní umieračik. Mesto naň podalo na súd návrh na vyhlásenie konkurzu pre platobnú nechopnosť!

Zdá sa, že FC Nitra sa z problémov len tak skoro nevyhrabe. A to nielen tých športových, ale aj finančných. A navyše, Mesto Nitra a Nitrianska investičná, s. r. o. naň podalo návrh na vyhlásenie konkurzu. Ak sa nad klubom so 114-ročnou tradíciou doteraz iba sťahovali čierne mračná, tak teraz sa zrejme schyľuje k poriadnej hrmavici.

Funkcionári FC Nitra sa snažili okolie presvedčiť, že všetko sa na dobré obracia a oni sa pomaly dostávajú z nahromadených problémov von. Zdá sa však, že to také ľahké mať nebudú, ba skôr naopak. Na ihrisku získali v dvoch prvých jarných kolách iba bod, keď najskôr prehrali 0:1 doma s Lednickými Rovňami a teraz len remizovali 1:1 v Gabčíkove, takže si iba upevnili svoje predposledné miesto v tabuľke IV. ligy regiónu ZsFZ. Ešte horšie to ale s nimi vyzerá na inom „ihrisku“, pretože Mesto Nitra podalo na FC Nitra návrh na konkurz. Informuje o tom samotné mesto vo svojom statuse na sociálnej sieti.

FC Nitra zvoní umieračik. Mesto naň podalo na súd návrh na vyhlásenie konkurzu pre platobnú nechopnosť!
Tabuľka Majstrovstvá regiónu – IV. liga ZsFZ. Zdroj: ZsFZ

Záväzky majú kam sa len pozrú

„Mesto Nitra a jeho dcérska spoločnosť Nitrianska investičná, s. r. o., podali na Okresnom súde v Nitre návrh na vyhlásenie konkurzu pre platobnú neschopnosť dlžníka. Mestu a Nitrianskej investičnej futbalový klub dlhuje viac ako 288-tisíc eur. Verejne dostupné zdroje hovoria o ďalších záväzkoch. Finančnej správe SR dlží FC Nitra, a. s. 109 541, 84 eur, Sociálnej poisťovni 17 567,10 eur a dlh má aj voči Všeobecnej zdravotnej poisťovni,“ píše v statuse Mesto a dodáva, že proti FC Nitra je aktuálne vedených štrnásť rôznych exekučných konaní, vrátane exekúcie na návrh mesta.

FC Nitra zvoní umieračik. Mesto naň podalo na súd návrh na vyhlásenie konkurzu pre platobnú nechopnosť!
Zdroj: FB / Mesto Nitra

Oremus: Odvrátili sme totálny kolaps FC Nitra a zachránili aj mládež. Práce je však ešte veľa

„Z verejne dostupnej účtovnej závierky klubu zostavenej k 31. 12. 2021 navyše vyplýva, že FC Nitra má záporné vlastné imanie vo výške mínus 990 493 eur, eviduje záporný výsledok hospodárenia minulých rokov vo výške mínus 2 500 293 eur, má záväzky vo výške 1 530 357 eur a jeho majetok dosahuje výšku iba 569 470 eur. Okrem uvedeného je všeobecne známe, že FC Nitra, má viacero záväzkov voči svojim bývalým hráčom a funkcionárom,“ konštatuje ďalej nitrianska radnica, podľa ktorej je tu platobná neschopnosť, riziko premlčania a teda na rade je konkurz.

Vzlietne FC Nitra pod vedením Milana Lenčéša ako bájny Fénix, alebo skončí rovnako ako doteraz?

Blíži sa premlčacia doma pohľadávok

V zákone sa podľa mesta Nitra uvádza, že právnická osoba je platobne neschopná, ak nezaplatí 90 dní po lehote splatnosti aspoň dva peňažné záväzky viac ako jednému veriteľovi. „Je očividné, že toto je aj prípad FC Nitra. Okrem dlhov voči mestu Nitra a Nitrianskej investičnej má FC Nitra celý rad ďalších dlhov, s ktorých úhradou je viac ako 90 dní po lehote splatnosti, a ktoré sú predmetom exekúcií. Navyše, účtovná závierka klubu deklaruje záporné vlastné imanie. Vzhľadom na uvedené možno predpokladať platobnú neschopnosť futbalového klubu FC Nitra,“ prízvukuje nitrianska radnica.

„Viacerým pohľadávkam voči mestu Nitra čoskoro uplynie štvorročná lehota, čo by znamenalo ich premlčanie. Keďže mesto Nitra sa mieni správať ako dobrý hospodár a nechce dopustiť prepadnutie finančných prostriedkov, podalo z vyššie uvedených dôvodov spolu s Nitrianskou investičnou návrh na vyhlásenie konkurzu na FC Nitra,“ uvádza sa v závere statusu, ktorý naznačuje, že kedysi slávnemu klubu FC Nitra začína zvoniť umieračik. V šoku sú aj ľudia pod Zoborom a najmä fanúšikovia FC Nitra, ktorí stále veria, že to celé dobre dopadne. Portál nitranoviny.sk oslovil aj funkcionárov klubu, tí sa však k tomu nevyjadrili, pretože zatiaľ žiadnu oficiálnu správu nedostali.

FC Nitra zvoní umieračik. Mesto naň podalo na súd návrh na vyhlásenie konkurzu pre platobnú nechopnosť!
Zdroj: FB / Mesto Nitra

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x