25.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Slávny Slovák, Viktor Kubal, muž, legenda, ktorý bol zakladateľom slovenského kresleného filmu

Slovensko sa môže popýšiť viacerými kvalitnými umelcami, ktorí zbierali ocenenia aj na rozličných svetových fórach. Jedným z nich je i výtvarník, karikaturista, scenárista a filmový režisér Viktor Kubal, ktorý stál pri zrode prvého slovenského animovaného filmu.

Prvý slovenský animovaný film Studňa lásky z dielne Viktora Kubala bol inšpirovaný legendou o Trenčianskom hrade. Je jedným z mnohých, pri ktorých sa Kubal inšpiroval slovenskými legendami, tradíciami alebo folklórom. Aj preto, a nielen preto, sa stal Viktor Kubal legendou, ktorej 100 rokov narodenia sme si pripomenuli v týchto dňoch a o pár týždňov si pripomenieme aj 26. výročie jeho úmrtia. Kubal je nielen zakladateľom slovenského animovaného filmu, ale radí sa aj k významným predstaviteľom svetového animovaného filmu.

Slávny Slovák, Viktor Kubal, muž, legenda, ktorý bol zakladateľom slovenského kresleného filmu
Viktor Kubal (20.3.2023 – †24.4.1997) je nielen zakladateľom slovenského animovaného filmu, ale radí sa aj k významným predstaviteľom svetového animovaného filmu. Zdroj: YouTube.com

Pokúsil sa vyrobiť lietajúci stroj

Viktor Kubal sa narodil 20. marca 1923 v Neštichu, malej dedinke nad Svätým Jurom. Kresliť začal vraj už na nočníku, len čo udržal ceruzku v ruke. Ako šesťročný videl prvé kreslené grotesky v kine a veľmi sa mu zapáčili. Keď sa mu minuli peniaze na vstupenky, jednoducho vkĺzol do kina „načierno“. Neraz ho tak počas premietania grotesky vyviedol von z kina za ucho predajca lístkov. Len čo sa v škole naučil čítať prvé slovíčka, v časopise Kino revue sa dozvedel o slávnom filmárovi Waltovi Disneyovi. Učaroval mu natoľko, že sa rozhodol kresliť takmer vždy a všade.

Slávny Slovák, Stan Mikita, hokejový „Čierny jastrab zo Slovenska“, ktorý si pokoril slávnu NHL

Prázdniny strávil u tety v Terchovej, kde pásol kravy, chytal raky v potoku a zažíval s ostatnými dedinskými deťmi rôzne dobrodružstvá. Dokonca sa pokúsil vyrobiť lietajúci stroj a vlastný kreslený film. Svoje prvé pokusy kreslil tušom na filmový pás už ako dvanásťročný a ako 14-ročný sa prihlásil do novovzniknutej filmovej školy, ktorá vznikla pri Škole umeleckých remesiel v Bratislave. Neskôr absolvoval Vyššiu školu staviteľskú, kde často „uplatňoval“ svoj kresliarsky talent aj kreslením karikatúr spolužiakov i profesorov. V deň maturít nastúpil do Školfilmu ako výskumník v odbore kresleného filmu.

Slávny Slovák, Viktor Kubal, muž, legenda, ktorý bol zakladateľom slovenského kresleného filmu
Kreslené rozprávkové postavičky kocúrov Pufa a Mufa vznikali v rokoch 1969 až 1973. Zdroj: TV archív

Kubalova animácia okúzli každého

Jeho štýl je charakteristický skratkovitou kresbou, humorom a premyslenou dramatizáciou príbehov. Autorsky zabezpečoval nielen výtvarné návrhy a animácie, ale bol aj autorom námetov, scenárov i režisérom. V porovnaní s vtedajšou zahraničnou technikou boli takéto Kubalove realizačné aktivity priam heroické. A zároveň bol kameramanom, ba dokonca i strihačom filmu. Je autorom mnohých animovaných filmov, ktoré získali početné zahraničné ocenenia. V roku 1943 nakrútil film Studňa lásky, zakladateľské dielo slovenskej animácie, ku ktorej sa potom vrátil až v 60. rokoch. Film Studňa lásky natočil podľa známej povesti o Trenčianskom hrade.

Slávny Slovák – Ján Bahýľ, muž, ktorý zostrojil vrtuľník, ale aj ďalších 16 vážnych vynálezov

Kubal pracoval aj v novovzniknutom humoristickom časopise Roháč, ktorý sa časom stal doslova legendárnym. Kreslil úžasné vtipy, komiksy, písal články. V roku 1964 ale z redakcie odišiel a venoval sa naplno kreslenému filmu. Vznikajú televízne seriály ako Puf a Muf, Panák z križovatky, či nesmrteľná Dita. Okrem takmer 400 krátkych animovaných filmov vytvoril dva najúspešnejšie celovečerné kreslené filmy –  Zbojník Jurko (1976) a Krvavá pani (1980). Venoval sa súčasne karikatúre, ilustrácii, novinárskej a spisovateľskej tvorbe. Realizoval mnoho filmov ocenených doma i v zahraničí.

Slávny Slovák, Viktor Kubal, muž, legenda, ktorý bol zakladateľom slovenského kresleného filmu
Kubalov prvý celovečerný film Zbojník Jurko vznikol v roku 1976. Zdroj kinoklub.sk

Medzi najúspešnejšie patria seriály o Jankovi Hraškovi, Dita či Šach, vytvoril však i prvý slovenský celovečerný kreslený film Zbojník Jurko. Filmy, ktoré nakrútil, charakterizoval jeden zahraničný kritik slovami: „Fantázia podnecuje ďalšiu fantáziu a Kubalova animácia okúzli každého“. Získal množstvo významných domácich aj medzinárodných ocenení. Viktor Kubal, vynikajúci animátor, režisér, spisovateľ a humorista zomrel 24. apríla 1997 v Bratislave, kde je aj pochovaný.

Pošta vydá známku pri príležitosti výročia narodenia Viktora Kubala, autorom je známy Nitrančan

Slávny Slovák, Viktor Kubal, muž, legenda, ktorý bol zakladateľom slovenského kresleného filmu
Viktor Kubal „stvoril“ aj rozprávku O Petrovi. Zdroj pohadkar.cz

Dodo Púchovský a Miroslav Deglovič

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x