15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Vzlietne FC Nitra pod vedením Milana Lenčéša ako bájny Fénix, alebo skončí rovnako ako doteraz?

Chceli byť veľkí, chceli mať plné tribúny, teraz sú však za babrákov, neschopákov a u mnohých aj za somárov či hrobárov futbalu pod Zoborom. O kom je reč? Fanúšikom, teda ak ešte nejakých majú, FC Nitra zrejme došlo, že reč je práve o tomto klube, respektíve o jeho funkcionároch. Zdá sa však, že v bývalom prvoligovom klube, ktorý sa prepadol na úroveň tých dedinských, predsa len svitá na lepšie časy. Teda, možno…

Funkcionári FC Nitra chceli na ich vynovený štadión pritiahnuť popredné európske kluby, miesto toho však priťahujú iba tie dedinské, pretože v Majstrovstvách regiónu Západoslovenského futbalového zväzu, presnejšie v jeho IV. lige, sú najmä také. A navyše, ich funkcionári sa tým nitrianskym smejú, lebo FC je nielen v tabuľke predposledný, ale podľa výkonov jeho hráčov zrejme smeruje do ešte nižšej súťaže! A to je pre klub s takmer 114-ročnou tradíciou, ktorý sa navyše hrdil prívlastkom prvý profesionálny na Slovenku, riadna hanba a potupa. Kto zastaví tento pád a najmä marazmus v klube? „Spasiteľov“ tu už bolo niekoľko, lenže všetci nejakým spôsobom zlyhali, alebo radšej ušli. Niektorí, ako Ukrajinci či Nemci, boli doslova z klubu vyštvaní, o čom by najlepšie vedel možno rozprávať predseda predstavenstva Martin Peško. Teraz, zdá sa, azda svitá na lepšie časy, pretože opraty do rúk chce zobrať Milan Lenčéš, ktorému patrí 51 percent akcií FC Nitra.

Čítajte aj: Milan LENČÉŠ z FC NITRA: Som hrdý Nitrančan, záleží mi na tom, aby toto mesto malo znova kvalitný futbalový klub (rozhovor)

„Najschopnejšie“ vedenie dostalo klub na dno

Už-už to vyzeralo tak, že na štadióne FC Nitra sa nebude ani svietiť a ani kúriť. Vysoké ceny energií a azda ešte vyššie dlhy klubu dávali tušiť blížiacu sa pohromu, ak nie doslova katastrofu. Rozpadávajúca sa mládež navyše naznačila, že aj budúcnosť FC Nitra môže byť poriadne čierna. A aby toho čierneho nebolo málo, chrbtom sa k FC Nitra otočil aj primátor a poslanci, ktorým sa z mestských peňazí nechcelo zachraňovať potápajúci sa súkromný klub s dlhmi a neschopným vedením. Funkcionár Peško sa však ukázal ako vizionár-záchranca a predstavil toho, kto by mal FC Nitra vyviesť z rozbúreného mora do pokojných vôd. Žiaľ, len mal, pretože…

Vzlietne FC Nitra pod vedením Milana Lenčéša ako bájny Fénix, alebo skončí rovnako ako doteraz?
Predseda predstavenstva FC Nitra Martin Peško priviedol klub na pokraj krachu. Zdroj: archív nn

Pretože opäť sa potvrdilo, že čo povie Martin Peško, vydrží ako pravda tak dlho, ako zmrzlina na slnku pri 35°C teplote. Podľa šéfa predstavenstva FC Nitra sa stala novým vlastníkom klubu spoločnosť Business Legal Holding a.s., ktorá mala za rok 2020 zisk 0 eur a stratu 320 eur, pričom mala jediného zamestnanca! Tak to bol naozaj skutočný „záchranca“. Firma z Púchova má síce lukratívne sídlo v srdci bratislavského Starého Mesta, lenže iba virtuálne, pretože v secesnej budove, ktorú obývali aj vzdelanci Martin Mičura (priateľ Masaryka i Hlinku, signatár Martinskej deklarácie) či Ján Fridrichovský (zakladateľ slovenskej stomatochirurgie), nemajú na zvončeku ani len názov firmy! A na rovnakej adrese podľa orsr.sk sídli ďalších 265 subjektov! Informoval o tom aj portál mynitra.sme.sk.

Prečítajte si aj: Šéf FC Nitra Martin Peško priviedol futbalový klub spod Zobora na pokraj úplného krachu

Stane sa z „dievčaťa“ pre všetko záchranca klubu?

Iba pre informáciu, Business Legal Holding a.s. získal v októbri 2021 od manželov Karovcov ich 67 % podiel v FC Nitra. Malo to byť údajne akousi zámenou súvisiacimi s dlhmi voči spomenutej firme alebo subjektom s ňou spriaznených. Tvrdiť to mali tri od seba nezávislé zákulisné zdroje. Portál nitranoviny.sk ešte 21. decembra 2021 napísal toto: „Hospodárske noviny o 29-ročnom Púchovčanovi Andrejovi Kucejovi píšu, že spolu s Milanom Veľkým vedie portál eZmluva.sk zaoberajúci sa problémami podnikateľov, a že v októbri rozbehol v Púchove predajňu kebabu. Obchodný register pri jeho mene ukáže 245 záznamov (firiem), pričom ešte v novembri to bolo až 1 180!“ No a tak ako išiel dole počet zamestnancov „spasiteľa“ Kuceja, tak išiel dole aj futbal v FC Nitra.

Vzlietne FC Nitra pod vedením Milana Lenčéša ako bájny Fénix, alebo skončí rovnako ako doteraz?
Stane sa Milan Lenčéš skutočným záchrancom FC Nitra, alebo dopadne ako jeho predchodcovia? Zdroj: archív nn

Na scénu sa teraz dostáva nový záchranca, ktorý to zrejme s klubom myslí naozaj vážne. A to nielen preto, že je bývalým úspešným športovcom, ale aj Nitranom. Ale to je aj Martin Peško, či nie? Milan Lenčéš priznáva, že sa k FC Nitra dostal ako slepé kura k zrnu. „Začínal som v klube ako PR manažér v roku 2021, tú prácu mi ponúkol generálny manažér klubu Martin Peško. Bol som tam také dievča pre všetko, organizoval som tlačovky, riešil veci organizačné, manažérske,“ priznáva nový väčšinový vlastník klubu, ktorý je teda „odkojený“ „hviezdnym“ Martinom Peškom. „Žiaľ, Nitra je v takej situácii v akej je, všetci sa snažili nejako sanovať dlhy, až napokon si aj posledný majiteľ Kara povedal, že končí, že to ďalej ťahať nebude. Mimochodom, on to ani neťahal, iba tu jednoducho bol,“ začína s vysvetľovaním Lenčéš.

Prečítajte si aj: Veci, ktoré na Martina Peško porozprávali niektorí bývalí hráči FC Nitra sú priam šokujúce

Hattas nepomohol, Balko klub takmer „zarezal“

„V pozadí stáli bratislavskí podnikatelia, s ktorými som sa dal dokopy a navrhol som im, že dám klub a celú situáciu okolo neho do poriadku. Keď však prišli prvýkrát na mesto Nitra a zistili, koľko má klub dlhov, tak si povedali, že do tohto už nepôjdu. A tak sme sa dohodli, že akcie klubu preberiem ja. Vlastním teda 51 percent akcií FC Nitra a.s., oni majú 16, Marián Valenta 14,6 percenta, Vlado Vikor z Dynamiku 4, Bonul tiež 4 percentá, a potom sú tu drobní akcionári. Akciu v klube má, napríklad, aj naša pani upratovačka,“ prezradil Milan Lenčéš o tom, ako je to s akcionármi klubu, ktorého sláva zapadá rýchlejšie ako slnko na večernej oblohe. A to aj preto, že kedysi slávnemu FC Nitra sa otočilo chrbtom aj mesto na čele s primátorom, ktorého šport zaujíma asi rovnako, ako obyvateľov Madagaskaru situácia na Slovensku.

Problémom podľa Lenčéša je aj primátor Marek Hattas. Nie je to športovec, a to hovorí za všetko. V zastupiteľstve je navyše málo ľudí, ktorí majú vzťah k športu. A k tomu bývalý viceprimátor Balko nás chcel doslova zničiť. Tvrdil, že FC Nitra si myslí, že tie svetlá sú ich, ale to vôbec nebola pravda. Hovoril som o tom verejne na zastupiteľstve. Napokon, veď vedenie mesta Nitra chcelo odovzdať štadión pod Zoborom FC Sereď!“ hnevá sa na vedenie mesta Nitra Milan Lenčéš, podľa ktorého dôvody neodovzdania štadióna prešla na mestskom zastupiteľstve o jediný hlas. „Zvláštne je, že keď tam už pán Balko nie je, dostali sme aj dotáciu,“ obracia nový väčšinový vlastník klubu pozornosť na muža, ktorý sa v ostatných komunálnych voľbách chcel stať primátorom. Ak by sa ním stal, dôsledky na klub si vie každý jeho fanúšik, ktorých je dnes už ako šafranu, predstaviť.

Čítajte aj: Doslova zákopovú vojnu viedol Martin Peško so všetkými, ktorí chceli FC Nitra pomôcť

Trestné oznámenie pre subvenčný podvod

Nikoho podľa Lenčéša nezaujímalo, že vďaka týmto neprofesionálnym rozhodnutiam by FC Nitra prišlo definitívne aj o Akadémiu a 360 detí. „Keď som argumentoval, že ak mesto nepomôže tak padne Akadémia, odpoveďou mi bolo, že „tak padne, a čo?“. Čo si o tom mám myslieť, ja, ktorý som sa narodil v Nitre, žijem tu a dokonca som ju v minulosti reprezentoval ako zápasník?“ hovorí Milan Lenčéš, ktorý ešte prezradil aj to, že FC Nitra podalo trestné oznámenie v súvislosti s transferom peňazí a teraz čaká, aký bude výsledok. „Máme totiž podozrenie zo subvenčného podvodu,“ netají nový väčšinový vlastník klubu, podľa ktorého sa situácia okolo FC Nitra bude lámať na najbližšom mestskom zastupiteľstve. „My musíme totiž zachrániť aj licenciu na Útvar talentovanej mládeže. Tak dúfam, že sa to podarí. Dúfam. Verím, že už nikto na nás nebude skúšať podvody typu vymyslených veriteľov a dlhov. Áno, aj takúto už mám skúsenosť,“ šokuje Lenčéš.

Vzlietne FC Nitra pod vedením Milana Lenčéša ako bájny Fénix, alebo skončí rovnako ako doteraz?
FC Nitra bol prvým profesionálnym futbalovým klubom na Slovensku. Jeho fanúšikovia teraz iba s hrôzou a najmä smútkom pozerajú do akého marazmu padol. Zdroj: archív nn

Milan Lenčéš prezradil čo-to aj okolo financovania hráčov, čo je na tejto úrovni na Slovensku doslova revolučné. „V štvrtej lige majú naši futbalisti vysoko nadštandardné výplaty –  od 500 do 1000 eur. Áno, niektorí hrajú futbal popri inej práci. Keby hrali v prvej lige, majú to ako zamestnanie. Takáto je realita, aby si to vedeli ľudia predstaviť. Naši mladí chalani zarábali v priemere 700 eur aj v prvej lige, ale ani to sa im nevyplácalo. Bohužiaľ, my to teraz splácame,“ dodal mladý muž (44), ktorý si podľa vlastných slov musel v živote všetko vybojovať sám. A ako bývalý zápasník, aj na tej žinenke. „Som hrdý Nitrančan, Slovák, a preto som sa pustil aj do futbalu. Záleží mi na tom, aby toto mesto malo znova kvalitný futbalový klub – FC Nitra. V Nitre a v regióne chcem osloviť zaujímavých a odvážnych ľudí, ktorí sa neboja vysloviť vlastný názor,“ prezradil na záver Milan Lenčéš, ktorý sa stále drží známej biblickej vety: „Prví budú poslední a poslední budú prví.“ Nuž, hor sa teda ku krajším zajtrajškom.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články