15.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Súd za smrť Sebastiánka: Na jasné zlyhanie zdravotníkov ukázali ďalší traja súdni znalci

Smrť Sebastiánka Zajaca (†3) na konci januára 2017 v nitrianskej nemocnici poriadne otriasla Slovenskom. Chlapcovi najbližší si vtedy povedali, že svoj boj nevzdajú kým vinníci nebudú potrestaní. Teraz sú opäť bližšie k svojmu cieľu.

Pred súdom sa pre zavinenie smrti malého chlapčeka ocitli dve lekárky a dve zdravotné sestry. Lekárky Silvia L. a Silvia M. sú spolu so zdravotnými sestrami Mariannou H. a Ingrid S. obžalované z prečinu usmrtenia. Všetky štyri však od začiatku svoju vinu odmietajú. Sebastiánkou smutný príbeh sa ťahá piaty rok, no zdá sa, že sa blíži k vyvrcholeniu. Navyše, z doteraz vypočutých svedkov vyplýva, že za jeho smrťou stoja pravdepodobne zdravotníci, ktorí sa o neho nedostatočne postarali.

Znalci sa zhodli – bezprostrednou príčinou smrti bol opuch mozgu

Súd za smrť Sebastiánka: Na jasné zlyhanie zdravotníkov ukázali ďalší traja súdni znalci
Zo smrti Sebastiánka viní prokuratúra aj exprimárku Silviu L. (vľavo) a lekárku Silviu M. Foto: Jozef Uhlárik

Smutná príbeh vtedy iba trojročného Sebastiánka s jeho tragickým skonom sa v nitrianskej nemocnici odohral 30. januára 2017. Chlapčeka do nemocnice priviezli jeho rodičia s podozrením na cukrovku. Bol umiestnený na detskú JIS, kde mal byť nepretržite monitorovaný. Lekárka síce správne určila, že chlapec má cukrovku prvého typu s prítomnosťou ketoacidózy, ktorá je závažnou komplikáciou, lenže jej liečba nebola nastavená správne. Tým sa však chlapcove problémy iba začali. Zdravotná sestra mala totiž vypnúť alarmy, ktorý Sebinka monitorovali, takže personál vôbec nevedel, ako sa jeho zdravotný stav vyvíja. Už predchádzajúci svedkovia, ktorých si sudca predvolal, ukázali prstom na zdravotníkov, ktorí mali, podľa nich, pochybiť. Teraz sa na stranu zúfalej rodiny postavil aj ďalší traja, ktorí vypracovávali súdne posudky. „Bezprostrednou príčinou smrti bol opuch mozgu,“ skonštatoval vo svojej výpovedi Norbert Moravanský, súdny lekár a znalec zo spoločnosti Forensic. Zo zdravotnej dokumentácie podľa neho ale nevyplynulo, že by personál jednoznačne vedel a poznal, čo môže očakávať.

https://www.nitranoviny.sk/neuveritelna-nezodpovednost-personal-detskej-jis-ky-hodinu-nevedel-ze-im-sebastianko-%e2%80%a03-zomiera/

Sebastiánkovi však podľa znaleckého posudku nebola poskytnutá správna infúzna a inzulínová liečba, čo riziko neúmerne zvýšilo. „Aj keby bola liečba správne nastavená, edém mozgu sa nedá vylúčiť,“ uviedol Moravanský. Chyba, možno ešte väčšia, prišla aj vypnutím alarmov, lebo dieťa aj podľa neho musí byť neustále monitorované. Podľa Moravanského nebol chlapcov klinický stav v tomto prípade dostatočne sledovaný. Doslova neuveriteľne znie skutočnosť, že na zástavu dýchania a srdca prišli na JIS-ke až po takmer hodine, a aj to iba náhodou. Prístroje, na ktoré bol napojený síce všetko zaznamenali, lenže alarmy nič sestrám nesignalizovali. Podľa technika pritom neboli pokazené. Čiže – boli vypnuté!

https://www.nitranoviny.sk/smrt-sebastianka-%e2%80%a03-alarmy-choremu-chlapcekovi-niekto-vypol-potvrdil-technik/

Pri rozvoji opuchu mozgu treba urobiť CT alebo MR vyšetrenie

Súd za smrť Sebastiánka: Na jasné zlyhanie zdravotníkov ukázali ďalší traja súdni znalci
Sebastiánko svojmu ocinovi zomieral v náručí, ale zdravotnícky personál vyhodnotil jeho zdravotný stav za nie kritický. Zdroj: archív nn

Okrem Moravanského svedčili pred súdom aj detský diabetológ a endokrinológ Juraj Staník a odborník na detskú urgentnú medicínu Marcel Brenner. Ten uviedol, že v prípade Sebastiánka boli v záznamoch zistené nedostatky najmä vo vzťahu k jeho klinickému stavu a posudzovaniu jeho vedomia. Podľa posudku to navyše vyzerá tak, že personál zrejme s možnosťou opuchu mozgu nepočítal. „Pokiaľ je včas rozpoznateľný, je liečiteľný, hoci je tam riziko úmrtia 20 až 25%. Edém sa rozvíja postupne, zvyčajne niekoľko hodín,“ vysvetlil vo výpovedi Juraj Staník. „Dôležité je nielen to, koľkokrát bol pacient vyšetrený, ale ako a kým, ja to je v plnej kompetencii primára oddelenia, ktorý má zvážiť personálne a technické vybavenie,“ dodal znalec. A v prípade Sebastiánka bola v tom čase primárkou Silvia L., teda všetko to, o čom hovoril Staník bolo na jej rozhodnutí.

https://www.nitranoviny.sk/skandal-smrt-sebastianka-%e2%80%a03-mala-sposobit-nervozna-zdravotna-sestra-ktora-vypla-monitorovacie-alarmy-mu-vypla-nervozna-zdravotna-sestra/

Klinický stav sa podľa neho vyhodnocuje priebežne, minimálne každú hodinu. „Ak ukazuje na možný rozvoj opuchu mozgu, robí sa CT alebo MR vyšetrenie, odporúča sa aj vyšetrenie očného pozadia,“ zhodli sa znalci. Zdravotné sestry ale zistili, že situácia je už kritická až takmer hodinu po tom, ako Sebastiánkovi zlyhalo dýchanie a srdce. „Za zreteľahodný markant mi nedovolí nespomenúť, že taká udalosť bola zistená náhodne,“ uviedol Brenner, lebo podľa dokumentácie začali sestry s oživovaním o 2.50 hodine. Navyše, resuscitačný tím vraj nebol volaný bezprostredne a ambuvak sa nachádzal v inej miestnosti ako pacient. Takže ďalšie chyby, ktoré sa vyskytli pri starostlivosti o malého a v tom čase už zomierajúceho chlapca.

https://www.nitranoviny.sk/zdravotnici-opat-zlyhali-dalsi-neuveritelny-pribeh-ktory-zdravotnikom-neurobil-dobre-meno/

Exprimárka svojím spraváním a vyjadreniami pobúrila príbuzných

Súd za smrť Sebastiánka: Na jasné zlyhanie zdravotníkov ukázali ďalší traja súdni znalci
Sebastiánko zomrel podľa jeho najbližších vinou zdravotníkov v nitrianskej nemocnici. Zdroj: Archív KO

„Je nesporné, že bezprostrednou príčinou smrti bol edém mozgu, v ktorom bolo viac tekutiny ako má byť,“ povedal Moravanský, podľa ktorého neexistuje ale forenzný dôkaz, ktorý by rozlíšil, či k opuchu viedla chybná liečba, alebo nastal v súvislosti s resuscitáciou. Podľa Moravanského to však smeruje k tomu, že opuch mozgu vznikol v dôsledku neuváženého manažmentu liečby ketoacidózy, ktorá sa vyskytuje u asi štvrtiny až tretiny detských pacientov. Jej príznakmi sú vracanie, napínanie na vracanie, výrazná únava, známky dehydratácie, hlboké rýchle dýchanie. „Keďže to môže viesť až k úmrtiu, potrebná je prítomnosť skúseného personálu,“ uviedol Staník, ktorý ešte dodal, že čím je dieťa menšie, tým príznaky signalizujúce rozvoj cukrovky (častejšie pitie, úbytok hmotnosti) trvajú kratšie a ketoacidóza nastupuje rýchlejšie. „Z môjho pohľadu je znalecký posudok vypracovaný na objednávku, účelový, neobjektívny, obsahuje nepresnosti, vznikajú nepresné závery,“ reagovala na posudok obžalovaná exprimárka Silvia L.,“ podľa ktorej si niektoré tvrdenia znalcov protirečia.

https://www.nitranoviny.sk/dalsi-sokujuci-pribeh-ochotnych-zdravotnikov-a-od-bolesti-placuceho-dietata/

Exprimárka nesúhlasí ani s tým, že nastavila liečbu non lege artis. „Samotní experti ISPAD-u hovoria, že ich odporúčania sú všeobecné, sú to odporúčania, nie právne nariadenia. Ak lekár prihliada na klinický stav pacienta, nekoná protiprávne,“ bránila sa exprimárka Silvia L., ktorá svojimi výrokmi poriadne rozdráždila chlapčekových príbuzných. „Tak on, ktorá si objednala posudok u svojho známeho ide obviňovať niekoho z toho, že posudok jediného oficiálneho znaleckého úradu na Slovensku je účelový? Ona týmto prerazila absolútne dno. Správa sa absolútne bezcitne. Ale takto sa správa aj k deťom. Je zrejmé, že opuch mozgu u Sebinka vznikol jej „liečbou“, a tak to všetko odštartovala a spôsobila ona. Je to detská lekárka, ktorá asi nenávidí deti. Z môjho pohľadu aj títo znalci potvrdili to, čo sa uvádza v obžalobe,“ povedala chlapčekova babka Kaja Očkovská.

https://www.nitranoviny.sk/smutny-pribeh-onkologickej-pacientky-u-lekara-a-takychto-je-urcite-ovela-viac/

Keby vedeli ako sa to skončí Sebinka do Bratislavy odvezú sami

Súd za smrť Sebastiánka: Na jasné zlyhanie zdravotníkov ukázali ďalší traja súdni znalci
Na takéto chvíle šťastia a lásky zostanú Sebinkovým rodičom už iba krásne, no veľmi smutné spomienky. Zdroj: Archív nn

Zo správania exprimárky Silvie L. bolo doslova šokovaná i Sabastiánkova mama Dominika. „To, ako sa správa bolo niečo strašné. Tvárila sa ako taká bohyňa. Je neuveriteľné, že si tam ešte dovolila skúšať znalcov, ktorí jasne hovorili, že všetko to, čo sa okolo Sebinka robilo bolo zlé. Oni ho predávkovali inzulínom, ktorý v prvej hodine ani nemal dostať, a ktorý mu spôsobil opuch mozgu. Však oni mu ho nechali do neho vtekať šesť a pol hodiny!“ hnevá sa Dominika, ktorá vzápätí doslova šokuje: „Hmotnosť jeho mozgu bola, podľa slov znalca, neuveriteľných takmer 1,5 kila. Po týchto slovách som skoro odpadla.“ Sebiho maminu nahnevalo aj to, že znalci jasne povedali, že nebol monitorovaný a mali ho previesť do nemocnice v Bratislave už oveľa skôr. „My sme ich o to aj niekoľkokrát prosili, lenže oni nás nepočúvali. Jednoducho pri ňom zlyhali všetci, ktorí sa o neho starali?“ prízvukuje Dominka.

https://www.nitranoviny.sk/hroza-neuveritelne-smutny-pribeh-otca-ktoremu-po-ockovani-pfizerom-zomrel-jeho-jediny-16-rocny-syn-video/

Jeden zo znalcov to povedal jasne. V ústave len štyri zo 600 detí mali edém mozgu a ani jedno nezomrelo. „Tak, prečo môj Sebinko? Som presvedčená, že by nezomrel keby sa oň starali tak, ako mali,“ dodala smutne Dominika, podľa ktorej bolo vidieť, že s jej chlapčekom nie je niečo v poriadku, lebo zvracal, bol malátny, nemal záujem o nič, nechcel sa hrať a doslova pôsobil ako handrová bábika. „Do 15. hodiny sa hral, ale aj bojoval s personálom, bránil sa vyšetreniam, plakal, chcel odísť… Keby sme vedeli ako to napokon dopadne, tak ho sami ho do tej Bratislavy odvezieme,“ dodala na koniec smutne Sebastiánkova mama Dominika. Súdne pojednávanie bude pokračovať až v januári, pretože sudca si chce výpovede svedkov poriadne naštudovať a ešte viac sa zoznámiť s celou problematikou. Sebastiánkovi najbližší veria, že ich cesta za víťazstvom sa blíži ku koncu a všetci tí, ktorí sú vinní zo smrti ich milovaného chlapčeka budú po zásluhe potrestaní.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články