15.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

MUDr. Lukáš Pollert: Očkovanie proti covidu? Výhradne pre svoje zdravie, nie kvôli vstupenke do lietadla

Pred 29 rokmi priniesol domov zlatú olympijskú medailu z Barcelony. Ďalšiu striebornú o štyri roky neskôr v Atlante. Dnes pracuje ako kardioanesteziológ v nemocnici Motol v Prahe. Dočítala som sa, že sa učí hebrejčinu a trénuje deti na vode aj na lyžiach. Vodný slalomár a doktor Lukáš POLLERT.

MUDr. Lukáš Pollert: Očkovanie proti covidu? Výhradne pre svoje zdravie, nie kvôli vstupenke do lietadla
MUDr. Lukáš Pollert, zdroj FB

Pán doktor, kde pracujete a čomu konkrétne sa venujete?

Pracujem na kardiochirurgickom oddelení v Motole ako kardioanesteziológ. Pretože tu máme skúsenosti  s mimotelovým obehom, tak tu máme i transplantácie pľúc (teraz už aj pre Slovensko) a ležia tu covid pacienti, ktorí sú na ecmo – čo je dlhodobý mimotelový obeh, keď už ani ventilátor nepomôže.

Vy ste boli športovec, mali ste náročnú a úspešnú kariéru. Bolo ťažké skĺbiť medicínu s vrcholovým športom?

Robil som vodný slalom, dopoludnia som bol v škole a popoludní trénoval. Šport som robil dvadsať (7 medicínu) rokov, keď to človeka baví, tak sa netrápi ničím. Nebol som jednotkár (smiech) to nie, ale bavilo ma to. Chcel som však pracovať, tak som si urobil atestácie z interny, anesteziológie, resuscitácie, čo sa mi podarilo, a už som sa naplno venoval medicíne.

Športujú aj vaše deti?

Áno, amatérsky, i profesionálne.

Začali ste hovoriť medzi prvými, že sa covidu netreba báť. Prečo?

Tak pozrite sa, keby som ho chcel prirovnať napríklad k rizikovému chovaniu, ako napríklad, sú ľudia v spoločnosti, ktorí sa neboja si pichať heroín do žily, napriek tomu, že vedia, že ich život bude významne skrátený. Potom sú tu ľudia, ktorí sa neboja fajčiť, napriek tomu, že na krabičkách od cigariet je obrázok rakoviny pľúc. Potom sú tu ľudia, ktorí sa neboja len ležať a pozerať do televízora, pričom vedia, že zvýšený cholesterol významne skracuje život o niekoľko rokov.  Rovnako ako ľudia s nadváhou, ktorí si tiež skracujú život o niekoľko rokov a neboja sa toho. Tak je pre mňa záhadou, že je tu zrazu nejaké respiračné ochorenie a všetci sa ho boja. Pričom je faktom, že jeho smrtnosť je u mladých ľudí  0,000… a tých starších do troch percent, ale na to sú predsa presné štatistiky. Toto ma zarazilo. Že sa ľudia neboja žiť rizikovo a teda si vedome skracovať život a boja sa toho, že covid nám skráti život o desať rokov. To je taký zaujímavý rozpor.

Je to skôr o tom, že je tu niečo neznáme, medializácia toho neznámeho bola tak obrovská, keď nám zverejňovali obrázky mŕtvych, chladiacich prívesov a podobne, tak to logicky ľudí vydesilo. Ono je známa vec, že vieme manipulovať aj s takýmito faktami, veď si pozriete informácie o vojne v Juhoslávii, v Iraku, neskôr sa ukázali iné veci. Tá mediálna pohroma prišla oveľa skôr, ako ten skutočný vírus. Bol na obrazovkách podstatne skôr, ako ho k nám priniesli ľudia. Bolo to všetko naopak, niečo tu nebolo a už sa o tom písalo, hoci v iných prípadoch je to logicky naopak. A ešte k otázke: Po dvoch týždňoch (na začiatku pandémie, pozn.aut) som si všimol, že sa jedná o respiračný vírus, ktorý môže vyvolať ťažkú respiračnú insufficienciu u starších a inak chorých ľudí. Preto som sa nebál, ale zároveň som vedel, že títo ľudia tu sú a bude nutné ochrániť práve ich.

Ale prečo by toto niekto robil, takúto manipuláciu s nejakým vírusom?

To ja neviem. Možno preto, aby sme sa do foroty začali pripravovať na niečo iné. Možno na vakcináciu?

Pán Pollert, ale všetky argumenty, ktoré ste použili na začiatku vy, o tom rizikovom správaní, používajú práve lekári ako argument, aby sa ľudia dali zaočkovať. Vy ste očkovaný proti covidu?

Vy ste povedali, že tí, ktorí žijú nezdravo, je argument, aby sa dali očkovať?

Povedala som, že lekári tvrdia, že ak máme nejaké zdravotné problémy, napríklad obezitu a podobne, že sa máme dať očkovať.

No, ja si naopak myslím, že je to absolútne šialené rozhodnutie. Žiť nezdravo a myslieť si, že vás zachráni vakcína? To by skôr malo byť naopak, nemyslíte? No, ja si myslím, že v prvom rade je treba žiť zdravo a ak to nejde, až potom siahnuť prípade k nejakým prostriedkom, ktoré evolučná biológia nepozná. Imunita sa predsa dlhodobo formuje preto, aby človek prežil. A teraz, naraz z nejakej našej prostopašnosti  a vziať si nejakú tabletku, to tak nefunguje… Áno, raz sa berú lieky na cholesterol, na tlak a teraz ešte ta vakcína na respirační infekciu, potom na chrípku atd. To sú iba také malé barličky, ale podstata je komplexná. Ja viem, že u starého obézneho človeka je i ta barlička nutná, ale je to veľmi chabé  a krátkodobé riešenie.

Vy sa netajíte, že ste proti očkovaniu na covid, ale ste zároveň lekár. Zaujímalo by, či ste sa stretli kvôli týmto postojom aj s tým, že by niekto odmietol dať sa vami  operovať, uspať…

To je to isté, ako keby sme odmietali pacientov, ktorí sú očkovaní, to je tiež nezmysel. Pozrite sa, to očkovanie proti covidu je dobrovoľné. Ja nie som proti očkovaniu, práve naopak, ja som dokonca naočkovaný oveľa viac ako normálni ľudia, aj nepovinnými očkovaniami. Či som, alebo nie som očkovaný, nemusím zverejňovať. Nepoužívam ani covid pas, pretože ak by som sa aj dal očkovať proti covidu, tak výhradne len pre svoje zdravie, a nie pre rôzne výhody, nie kvôli vstupenke do lietadla.

Takže ste očkovaný proti covidu?

Veď vám hovorím, že je to moja súkromná vec. Spoločnosť je tak strašne rozdelená na očkovaných a neočkovaných, že je to úplne šialené, takže nemám potrebu o tom hovoriť. Navyše, ak by som náhodou povedal, že nie, tak som okamžite zaradený medzi antivakcerov, ak by som povedal, že áno, tak ma zasa zaradia do toho druhého tábora. Toto sú informácie, ktoré by mal vedieť iba osobný a praktický lekár, a nikto iný to nemá právo vedieť.

Ešte raz zdôrazňujem, že očkovanie proti covidu vnímam nie ako vstupenku na stretávanie sa s nejakou skupinou ľudí, ale výhradne ako osobnú vec v prospech vlastného zdravia.

MUDr. Lukáš Pollert: Očkovanie proti covidu? Výhradne pre svoje zdravie, nie kvôli vstupenke do lietadla
Zdroj: FB

Na Slovensku sa už začíname preukazovať tzv. covid pasmi, je to v poriadku?

No.. na niektoré choroby sa očkujú deti, ak majú jeden rok. Potom tuším, keď majú okolo sedem rokov a tak je to počas celého života. Ale nikdy sme sa žiadnym covid pasom nepreukazovali. Mali sme očkovací preukaz, ja ho už mám stratený asi dvadsať rokov (smiech) a nikdy som sa ním nikde nepreukazoval. Teraz je to novinka, ale neviem, na čo to slúži. Proste neviem. Je faktom, že aj očkovaný človek môže byť infekčný, ten človek pôjde do krčmy, nie je testovaný a roznáša tam ten vírus na zákazníkov, na personál. A ak tam príde neočkovaný, ale pretestovaný človek, tak ten tam má jediný dôkaz, že je bezinfekčný.

>>>MUDr. Miroslava Bugárová:  Vakcína pred ochorením covid 19 chráni a percento ochrany pred nákazou je nad 80%. 

Mali by sa teda ľudia znova testovať?

Ja si myslím, že by sa mali testovať maximálne iba chorí ľudia. Testovanie sa nikdy plošne nerobilo, ani počas chrípky. Ak si spomínate, u nás v nemocnici na ARO sme mali veľmi nemocného človeka, s respiračnými problémami a hľadali sme, v čom je problém. Testovali sme ho na všetko možné, a keď sa zistilo, že má chrípku, aspoň sme vedeli na čom sme. Teraz testujeme zdravých ľudí, ktorým nič nie je, dokonca aj takých, ktorí už ochorenie covid prekonali.

Prečo na covid umiera toľko ľudí, podľa vás?

No, ja si myslím, že veľa ľudí zomrelo preto, lebo zlyhala primárna starostlivosť. Nezlyhali lekári, ale rozpojila taká spoločná os nemocného človeka, potom jeho príbuzných a opatrovateľky, lekára  a nemocnice.  Je to vďaka vláde, ktorá nariadila, aby sme všetkých starých ľudí nechali v izolácii a nenavštevovali ich. To bola obrovská chyba, lebo my sme tých starých ľudí nechali napospas doma. Prestali sme ich kontrolovať, aký majú tlak, v akom stave je ich cukrovka a podobne. Ľudia si totiž nedokážu interpretovať svoje príznaky a potiaže, a teda napríklad zistiť zhoršenie svojho stavu, takto sme si „pripravili“ tých starých ľudí, bolo okolo dvoch miliónov, a tridsaťtisíc ich zomrelo. Po pol roku takejto starostlivosti, a aj v dobrej viere, to skončilo takto.  Aj ja som mal spočiatku obavy, ale povinnosťou detí je postarať sa o rodičov, nech sa deje čokoľvek.

Dá sa toto ochorenie liečiť len tak doma?

Máme rôzne lieky, ktoré sa na liečbu covidu používajú, no nevmyslím si, že je celkom vhodné, aby si človek len tak, bez dohľadu lekára, doma nasadil prednizón a podobne. Každý musí byť v kontakte so svojim lekárom, aspoň telefonicky, ak to inak nejde. A to platí ešte viac, ak má človek nejaké chronické ochorenie, vtedy to bez dohľadu lekára proste nejde. Práve vtedy to môže skončiť fatálne.

Prečo sa toto všetko deje?

Neviem…. Sledujem ten tlak na neočkovaných, aj u vás na Slovensku.  Počúval som pozorne pravidlá, ktoré zavádzate, a to sa deje všade. Sú ako cez kopirák. A ak sa v hociktorej krajine objavia oponenti, tak sú hneď umlčaní. Presadzuje sa iba jeden názor a ak niekto povie iný, tak je označovaný za dezinformátora. Úplne v každom štáte, všade je to rovnaké.

Prečo?

Neviem.. Mne skutočne ten covid nepripadá tak tragický, tak fatálny .. Možno je to naozaj tlak farmaceutických firiem, peniaze. Možno, že teraz sa bude očkovať každý pol rok a znova príde neskôr niečo iné.

Je teda možné, že očkovanie proti covidu bude povinné, v nejakom cykle a celoplošne, bez výnimky?

..je to možné.

Dnes ráno som videla na Twitteri, že  ste pomenovali problém prázdnych lôžok v nemocniciach: nedostatok sestier.

Nedostatok sestier je dlhodobý problém a nerieši sa. Už vlani sme populisticky postavili poľné nemocnice a potom sa zistilo, že nie je toho, kto by v nej pracoval. Tak tam niekoľko mesiacov stála a potom sa zbúrala. Stalo to sto miliónov. Nedostatok personálu sa rieši honem na neočkovaných.
Pritom sa stačí spýtať samotných sestier, prečo odchádzajú do Nemecka a Rakúska. Myslím, že zase až taká záhada to nebude.

Aká je situácia u vás v Motole, aj bežne operujete, alebo všetko odkladáte a venujete sa iba covid pacientom?

Zatiaľ sa elektívne výkony nerušia, covid pacienti ležia u mňa na JiP a ARO (s ťažkým respiračným zlyhaním), a na pľúcnom a infekčnom oddelení, ktorí vyžadujú iba kyslík maskou.

Vy robíte priamo s covidovými pacientmi?

Áno, a nielen s nimi, už som na to odpovedal vyššie.

Nemáte strach?

Nemám. Mám väčší strach zo správania celej spoločnosti. Z polarizácie, ostrakizácie neočkovaných, segregácie týchto skupín. Bohužiaľ, toto patologické správanie sa presúva i do škôl. To je alarmujúce, lebo deti si to vyhodnocujú inak ako dospelí. Nemajú nadhľad a rovno druhú skupinu zavrhujú ako svojho nepriateľa. Všetko sa deje pod rúškom dobrovoľnosti a už aj  otvorenou podporou a zvýhodňovania jednej skupiny ľudí. Pritom z mnohých štúdií vieme, že ľudia, ktorí covid prekonali, sú lepšie chránení prirodzenou imunitou (majú viac protilátok), ako po očkovaní. Je to nespravodlivé.

Pýtala sa Henrieta Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články