15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

„Keď vás oblejem ho*nom, darmo sa umyjete. Smrdieť budete vždy,“ vraví Martin Nemky, ktorý „neprehodil kabát“, keď strane Smer-SD padli preferencie

Nitrania niektorých svojich volených zástupcov na magistráte či v zastupiteľstve poznajú, iní sú im známi menej, pretože sú ako „šedé myšky“ a svoj post si vlastne iba užívajú bez relevantnej práce. Takým ale rozhodne nie je Martin Nemky, ktorý obsadil hneď niekoľko stoličiek. Vrátane tých v Národnej rade!

„Keď vás oblejem ho*nom, darmo sa umyjete. Smrdieť budete vždy,“ vraví Martin Nemky, ktorý „neprehodil kabát“, keď strane Smer-SD padli preferencie
Martin Nemky

Martina Nemkyho poznajú ľudia v Nitre nielen ako bývalého zástupcu primátora, poslanca mestského zastupiteľstva či Nitrianskeho samosprávneho kraja, ale v ostatnom volebnom období ako poslanca Národnej rady, kde je predsedom Výboru na preskúmanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu, členom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ, členom Ústavnoprávneho výboru NR SR a overovateľom Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Je členom strany Smer-SD, ktorá sa po prepadáku v ostatných voľbách opäť derie na politické výslnie. 

Neprehodil kabát a nešiel do inej politickej strany

Martin Nemky vstúpil do strany Smer-SD v roku 2004 a zatiaľ sa z nej, po vzore iných, vystúpiť a zmeniť kabát nechystá. Ostane v nej ešte určite pár rokov. „Do strany Smer-SD som vstúpil v čase, keď bola v opozícii. Ako každý človek som chcel strane a politike prispieť svojimi vedomosťami, niečo zmeniť… Mal som svoje predstavy a nápady v prospech nás všetkých, ktoré som chcel preniesť aj do legislatívnej podoby,“ priznáva Nemky, podľa ktorého byť viceprimátorom krajského mesta bola veľká skúsenosť. Či už z manažérskeho hľadiska, alebo osobnostného… „Riadite skupinu ľudí, musíte denno-denne komunikovať s ľuďmi, s organizáciami, či už vo svojej pôsobnosti ako sú školy, škôlky, zariadenia sociálnych služieb, resp. s inými orgánmi – polícia, okresné úrady, atď. atď. Chodíte za mesto Nitra na rôzne akcie, čiže, musíte sa naučiť vystupovať, komunikovať,“ pridáva Nemky.

Vyššie príplatky za nočnú prácu a víkendy sú podľa Nemkyho nevyhnutné

V občianskom združení Klokočina boli spolu Martin Nemky, Petra Ajdariová aj Pavol Obertáš a spolu miestami suplovali mesto a snažili sa motivovať ľudí, aby si chránili to, čo majú. „Natierali sme farbami prvky spoločných detských ihrísk, zbierali smeti, robili rôzne zbierky, čistili chodníky a mnohé iné aktivity. Myslím si, že máme korektný vzťah, aj keď nie sme v kontakte už toľko, koľko by sme chceli. Ja som v súčasnosti najmä pracovne v Bratislave a oni sú tu, v Nitre,“ uviedol Nemky na margo vzťahov spomínaného a kedysi nerozlučného trojlístka. A prečo v čase pádu Smeru-SD neprehodil kabát a nešiel do inej politickej strany: „Lebo nemám rád ľudí, ktorí akonáhle nie je dobre, tak utekajú. Ako sa hovorí aj v manželstve, v dobrom aj v zlom. Momentálne som krajský predseda strany a člen predsedníctva,“ vysvetlil Nemky.

Za klamstvá musia podľa Erika Kaliňáka niesť média a politickí komentátori zodpovednosť

Bödörovcov pozná, s Kaliňákom rodina nie sú

V Nitre sa mnohí ľudia spájajú s dnes už nechvalne známou firmou Bonul a najmä jej asi najznámejšou tvárou – Norbertom Bödörom. O Nemkym však hovoria aj to, že má byť rodina s Robertom Kaliňákom. „Vzťah k Bonulu nemám žiadny a s jeho majiteľom Miroslavom Bödörom som sa stretol a spoznal ešte ako viceprimátor Nitry. V tom čase patril Bonul medzi najväčších zamestnávateľov v našom meste, keďže zamestnával vyše 2500 ľudí. Keď teda rátam štandardnú rodinu, bavíme sa možno o 7 až 10 tisíc ľuďoch, ktorí boli napojení na túto firmu… Myslím si, že dochádza k démonizovaniu tejto spoločnosti, hlavne zo strany opozičných politikov, ktorí si takto vyrábajú preferencie… Viete, ako sa hovorí: Keď vás oblejem hovnom, darmo sa umyjete. Smrdieť budete vždy. A s Norbertom Bödörom som sa videl väčšinou na futbale FC Nitra, keď robili v tomto klube futbal, ktorý dnes takmer skončil… Evidujem ho aj ako trénera môjho priateľa Attilu Végha. To o Kaliňákovi máte od zlého informátora, pretože s ním rodina nie som,“ skonštatoval Nemky.

Semafor chudoby podľa krajov – ako je na tom ten Nitriansky?

Na väzby Nemky – Bödör však upozornila už v roku 2016 bývalá krajská tajomníčka Smeru-SD Renáta Kolenčíková, ba v roku 2022 sa spájalo Nemkyho meno aj s rozhovormi v známej kauze Ficovej poľovníckej chaty… „Čo sa týka chaty, tak na nej som s nimi nebol. Áno, počul som, že sa tam bavili aj o nejakom Martinovi, ale keďže som tam s nimi nebol, tak neviem povedať nič bližšie o tom, o čom sa tam bavili resp. čo tým sledovali. Mimochodom, ak vás to zaujíma, na spomínanej chate som bol minulý rok dvakrát,“ uviedol Nemky, s ktorým sa má spájať aj ďalšia kauzička. V denníku SME sa totiž objavila jeho fotografia s Matúšom Mečárom, pričom nahrávky v chate mali vzniknúť práve kvôli jeho podozreniu z pytliactva… „Čo sa týka Matúša Mečára, poznám ho a poznať budem. Dal nás dokopy jeden známy pred niekoľkými rokmi. Evidoval som ho ako úspešného športovca a trénera Attilu Végha. Nikdy som nehodnotil niekoho minulosť, veď každý má nejakú. Snažím sa nájsť v každom niečo dobré a pozerám sa ako žije každý jeden v súčasnosti…,“ dodal Nemky.

Ak niekto pracuje v noci, v sobotu, v nedeľu, alebo počas sviatku, zaslúži si podľa Fica viac

Nikto by nemal byť prilepený na svoju stoličku

Smer-SD v posledných komunálnych voľbách stratil na sile a prepadol sa do poľa porazených. Možno by aj strana potrebovala aj istú vnútornú očistu. „Nemyslím si, že Smer-SD potrebuje nejakú očistu. V rámci kraja máme vo funkciách ľudí, ktorí majú za sebou úžasné príbehy, ľudí úspešných v komunálnych voľbách, riaditeľov škôl, úspešných podnikateľov, resp. skúsených manažérov. Neevidujem žiadnu kauzu spájanú s funkcionármi strany Smer-SD v našom Nitrianskom kraji. Môžeme sa však baviť o zmenách v Nitrianskom kraji aj v súvislosti s komunálnymi voľbami. V škole sme sa učili o japonskom manažmente riadenia, podľa ktorého by si každý riadiaci pracovník mal prejsť všetkými stupňami. Ľudovo povedané, od výroby až po vrcholový manažment… A nikto by nemal byť prilepený na svoju stoličku. Určite nás čakajú nejaké zmeny,“ priznáva Nemky, podľa ktorého ešte na konci októbra on sám dal žiadosť o skončenie vo funkcii krajského predsedu strany, a to v súvislosti s komunálnymi a regionálnymi voľbami.

Služby občanom Levíc bude zabezpečovať nový verejnoprospešný podnik

„Hoci sme ako kraj boli druhí najúspešnejší, čo sa týka poslancov VÚC zo všetkých našich krajov, bolo to málo. Príde mi to normálne, keď niečo zle dopadne, treba to zanalyzovať a vyvodiť z toho dôsledky. Myslím si, že krajského predsedu musí robiť človek na plný úväzok, nemôže mať rodinu a dve malé deti. Pokiaľ to chce človek robiť poriadne, treba sa tomu venovať na plný úväzok. A na druhej strane, nechcel som robiť zmeny za výsledok volieb na okresnej úrovni, tak som urobil zmenu sám,“ dodal sebakriticky Martin Nemky, ktorý síce v regionálnej politike skončil, ale je už druhé volebné obdobie poslancom Národnej rady. Napriek tomu zažil, ako súčasný primátor Hattas pred viac ako štyrmi rokmi doslova prevalcoval vtedajšieho dlhoročného primátora Jozefa Dvonča, ktorý bol tiež zo Smeru-SD.

Fajčiari si znovu priplatia, štát zvýšil spotrebnú daň na tabakové výrobky

Nepáčia sa mu aktivity súčasného vedenia mesta

„Ako hodnotím to, že Hattas prevalcoval Dvonča? Iba tak, že ľudia si povedali dosť a dali šancu Hattasovi. Boli to normálne voľby, a niekedy musí nastať zmena. Myslím si však, že dnes mnohí ľudia túto zmenu ľutujú. Na druhej strane je tu stále množina ľudí, ktorá dala hlas Marekovi Hattasovi aj v druhých voľbách a zvolila ho druhýkrát za primátora mesta Nitra. Môžeme sa baviť o tom, že na druhej strane sa rozbili hlasy o nejednotnosti kandidátov a o tom, že došlo k roztriešteniu hlasov (Štefek, Obertáš, Kršiak), ale jediné, čo z tohto vyplýva je to, že na konca dňa si treba sadnúť a dohodnúť sa. Verím, že príde zmena,“ nádeja sa Nemky, ktorý údajne zo súčasného vedenia mesta eviduje iba primátora Hattasa, pretože ostatných nepozná. „Určite sa mi nepáčia aktivity vedenia mesta, lebo mám úplne iné predstavy o riadení mesta Nitra,“ priznáva Nemky. 

Na všetko vieme podľa Nemkyho nadávať, ale ak máme vysloviť svoj názor, sedíme doma

My, Slováci, máme jednu krásnu vlastnosť, a to že všetkému sa vieme prispôsobiť, vieme nadávať doma, ale keď treba vyjadriť svoj názor, ostaneme doma. Spokojní sme, keď nám dvihnú dane, smetné, daň z nehnuteľností, keď nám pre deti zrušia obedy zadarmo na našich školách, keď nám zvýšia parkovné, cestovné… Zmena vo vedení mesta priniesla akurát toto, neevidujem nič nové, nič, čo by zlepšilo život obyvateľov mesta Nitra. Na druhej strane nechcem byť len kritický. Kľudne si tam doplňte čo chcete, ak ako obyvateľ tohto mesta niečo dobré evidujete…,“ dodáva na záver Martin Nemky, ktorý v nitrianskom mestskom zastupiteľstve vidí aj šikovných poslancov ako sú Petra Ajdariová, František Hollý, Igor Kršiak či Miloš Dovičovič. Martin Nemky je hrdý aj na to, že mu v parlamente prešiel návrh zákona o zvýšení príplatkov za práce v sobotu, nedeľu, vo sviatok, ktorý, podľa neho, pomôže bežným zamestnancom.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x