28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Fico je presvedčený, že ak niekto pracuje v noci, v sobotu, v nedeľu alebo počas sviatku, zaslúži si tých pár eur naviac

Po hlasovaní národnej rady, konkrétne o správe špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a hlasovaní o zmene Zákonníka práce, sa uskutočnila tlačová beseda poslaneckého klubu strany SMER – SD.

Podľa slov predsedu strany Roberta Fica D. Lipšic ráno predniesol správu asi za dve a pol minúty. Dnes potvrdil, že nie je špeciálny prokurátor, ale nenávistný politik, ktorý berie od štátu 11 tisíc eur mesačne a ktorého úlohou je likvidovať opozíciu. „Dnes sa diskvalifikoval vyjadreniami, keď povedal, že prečo sa my tak obávame nejakých konaní na súde. My na to odpovedáme, že existuje paragraf 3 zákona o prokuratúre, ktorý pán Lipšic zjavne nepoznáte. Tento paragraf hovorí, že prokuratúra chráni práva a zákonom chránené záujmy občanov, fyzických osôb, právnických osôb a štátu. Prípravné konanie, v ktorom je prokurátor pánom musí byť v súlade so zákonom. Trestné stíhanie je možné len zo zákonných dôvodov. Nie je možné rešpektovať, že tu je banda zločincov na NAKA, banda zločincov na úrade špeciálnej prokuratúry, zmanipulujú celé prípravné konanie, dostanú človeka na rok a pol do väzby a potom postavia pred súd, nech sa tento človek pred súdom vyviňuje,“ uviedol R. Fico.

Predseda strany SMER – SD si myslí, že Lipšic na svojom mieste nemá čo robiť, čo už bolo niekoľkokrát na tlačových besedách spomínané. Zajtra dokonca bude predseda SMERu vypovedať ako svedok na polícii práve vo veci podvodného získania bezpečnostnej previerky Lipšica, ktorú potreboval, aby sa mohol stať špeciálnym prokurátorom. Upresnil, že v parlamente o dva hlasy táto správa prešla, čo je škoda.

Potešujúca správa pre zamestnancov je novelizácia Zákonníka práce, ktorá veľkou väčšinou v parlamente prešla. Túto novelizáciu predkladali dvaja poslanci SMERu, Boris Susko a Martin Nemky.

„Téma príplatkov za prácu v noci, téma príplatkov za prácu v sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov bola pilotná téma pre SMER – slovenskú sociálnu demokraciu, keď bol vo vláde. Môže sa na to pozerať ktokoľvek, ja som osobne podporil túto myšlienku tým, že som odpracoval celú nočnú smenu, aby som nárast príplatkov za prácu v noci podporil aj takýmto symbolickým štýlom. Vtedy sa nám podarilo výrazne tieto príspevky zvýšiť,“ uviedol R. Fico. Ako ďalej uviedol, je presvedčený, že ak niekto pracuje v noci, v sobotu, v nedeľu alebo počas sviatku, zaslúži si tých pár eur naviac.
No prišla pravicová vláda a tieto príplatky zmrazila, čo bolo nepochopiteľné. Preto SMER prišiel s iniciatívou opäť tieto príplatky rozmraziť a vrátiť na pôvodnú úroveň.

Nemky a Susko: Ten, kto spochybňuje príplatky za prácu v noci, nech sa postaví na celú noc k sústruhu!

Poslanec za SMER – SD a bývalý minister práce Ján Richter vysvetlil, že na Slovensku pracuje približne štvrť milióna ľudí v noci. Bolo preto nevyhnutné sa opätovne vrátiť a stabilizovať príplatky, ktoré boli zmrazené, nie zrušené. „Rozdiel pre budúci rok medzi tým, čo navrhoval minister Krajniak a tým, čo sme navrhli my a čo prešlo, príplatok za noc ministerský návrh 1,43, náš návrh 1,61, plus 18 centov na hodinu. Príplatok za sobotu 1,79 ministerský návrh, 2,01 náš návrh, plus 22 centov na hodinu. Príplatok za nedeľu 3,58 je návrh ministra, 4,02 je návrh smerácky, to je plus 44 centov,“ vysvetlil J. Richter.

Poslanec Martin Nemky poďakoval všetkým, ktorí hlasovali za tento zákon. Podstata tohto návrhu je v tom, že presúvame účinnosť tohto zákona na 1. jún 2023, aby sa vedeli aj zamestnávatelia prispôsobiť na túto zmenu. Zároveň bude potrebné zohľadňovať požiadavky pekárov, ktoré budú samostatnou témou.

Zdroj: ts

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články