30.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Martin NEMKY: Na všetko vieme nadávať, prispôsobiť sa, no ak treba povedať svoj názor, sedíme doma

V Nitre ho poznajú ľudia predovšetkým ako bývalého zástupcu primátora, poslanca mestského zastupiteľstva, Nitrianskeho samosprávneho kraja a v súčasnosti poslanca NR SR za stranu SMER-SD. Je predsedom Výboru NR SR na preskúmanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu, členom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ, členom Ústavnoprávneho výboru NR SR a overovateľom Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Martin NEMKY v rozhovore, okrem iného, hodnotí komunálnu politiku, o svojom súkromí, vzťahu s Bonulom a hlavne, o dôležitom straníckom rozhodnutí, ku ktorému dospel po posledných komunálnych voľbách.

Martin NEMKY: Na všetko vieme nadávať, prispôsobiť sa, no ak treba povedať svoj názor, sedíme doma
Ing. Martin Nemky, poslanec NRSR za Smer -SD

Ako hodnotíte doterajšie pôsobenie v politike, neľutujete, že ste do nej vkročili a nechali si vpustiť do súkromného života verejnosť?

Ťažká otázka, riadim sa mottom: O dvadsať rokov neskôr budeš viac sklamaný vecami, ktoré si nespravil, ako tými, ktoré si spravil… Samozrejme, politika a všetko s tým súvisiace je hlavne nápor na rodinu. Netrávite s ňou toľko času, koľko by ste mali, väčšinu času venujete de facto neznámym ľuďom, ich starostiam, žiadostiam, problémom… A už keď som doma s rodinou, snažím sa vôbec nehovoriť o práci, ale venujem sa deťom.

Do komunálnej a veľkej politiky ste vstúpili v straníckom tričku SMER-SD. Po vražde novinára a jeho partnerky sa však na Slovensku veci zmenili. Začali mať už ľudia Smeru dosť?

Áno, som v strane SMER-SD od roku 2004 a ostanem v nej ešte určite pár rokov. Nikdy som nechápal ľudí, ktorí dokázali prejsť plynule v období pár rokov troma až piatimi stranami. Samozrejme, je mi ľúto akejkoľvek vraždy čo sa stala, len stále neviem, čo mala spoločné vražda Jána Kuciaka so SMER-SD, okrem toho, že táto vražda bola zneužitá na politický boj… Každú vraždu treba vyšetriť a vinníkov spravodlivo a exemplárne potrestať.

Vyššie príplatky za nočnú prácu a víkendy sú nevyhnutné. O koľko dostanete viac?

Či mali ľudia SMERu dosť… V každom z nás je túžba po zmene, keď niečoho máme dosť alebo málo. Zoberte si príklad, keď začínal v politike predseda SMERU Robert Fico, niektorí ľudia mali 20-30 rokov. Dnes, resp. v posledných voľbách, mali tí istí ľudia 40-50 rokov, čiže viac ako dvadsať rokov videli toho istého človeka v médiách, na tlačovkách, či už ako premiéra, poslanca NR SR, opozičného lídra.

Samozrejme, do toho prišla vražda novinára a ľudia si povedali, dáme šancu iným. Z odstupom času by som sa spýtal tých ľudí, či sú spokojní, či je to, čo chceli, či sa im zdvihla životná úroveň, či zarábajú viac, či sa im znižujú životné náklady resp. či im rastie životná úroveň. Som presvedčený, že určite nie a z toho vyplýva, že nie každá zmena je dobrá…

Prečo ste vlastne vstúpili do politiky? Aj do tej komunálnej?

Ako som spomínal, do politiky som vstúpil 2004, do strany SMER-SD, keď bola táto strana v opozícii. Ako každý človek som chcel strane a politike prispieť svojimi vedomosťami, niečo zmeniť… Mal som svoje predstavy a nápady v prospech nás všetkých, ktoré som chcel preniesť aj do legislatívnej podoby.

Áno, bol som poslancom mestského zastupiteľstva a neskôr viceprimátorom mesta Nitra, a poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja. Samozrejme, byť viceprimátorom krajského mesta je veľká skúsenosť, či už z manažérskeho hľadiska alebo osobnostného… Riadite skupinu ľudí, musíte denno-denne komunikovať s ľuďmi, s organizáciami, či už vo svojej pôsobnosti ako sú školy, škôlky, zariadenia sociálnych služieb, resp. s inými orgánmi – polícia, okresné úrady, atď. atď. Chodíte za mesto Nitra na rôzne akcie, čiže, musíte sa naučiť vystupovať, komunikovať.

Musím sa priznať, keď sa človek dostane do nejakej funkcie, času je menej a musíte ho deliť medzi povinnosti, rodinu, kamarátov, známych. Okruh svojich kamarátov mám a ďakujem aj im za trpezlivosť aj za podporu. Častokrát to bolo tak, že sme sa dohodli na večeru a zrušil som im to kvôli povinnostiam 🙂

Martin NEMKY: Na všetko vieme nadávať, prispôsobiť sa, no ak treba povedať svoj názor, sedíme doma
Ešte z čias z pôsobenia v komunálnej politike

Pamätám si, že ste, ešte ako viceprimátor boli „všade“ s poslancami Petrou Ajdariovou, Palom Obertášom, a podobne (je toho plný facebook, okrem zamknutých historických príspevkov), taká partia na akciách. Čo vás spájalo a ako je to dnes?

Neviem, či sme boli spolu všade. S Petrou a Palom sme boli spolu v občianskom združení Klokočina. Spolu sme miestami suplovali mesto a snažili sa motivovať ľudí, aby si chránili to, čo majú. Teda, natierali sme farbami prvky spoločných detských ihrísk, zbierali smeti, robili rôzne zbierky, čistili chodníky  a mnohé iné aktivity. Myslím si, že máme korektný vzťah, aj keď nie sme v kontakte už toľko, koľko by sme chceli. Ja som v súčasnosti najmä pracovne v Bratislave a oni sú tu, v Nitre.

Ste členom strany, ktorá prehrala celoštátne voľby, dokonca sa rozštiepila a mnohí odišli do HLASU. Prečo ste zostali v Smere? Akú tam máte pozíciu?

Prečo som zostal v SMERe… No, lebo nemám rád ľudí, ktorí, akonáhle nie je dobre, tak utekajú. Ako sa hovorí aj v manželstve, v dobrom aj v zlom. Momentálne som krajský predseda strany a člen predsedníctva.

Kršiak: Primátor Hattas si namiesto plánovaného zastupiteľstva „vyrazil“ na študijno-oddychovo-degustačný pobyt do Kolumbie

Aký je váš vzťah k BONULU a k Norbertovi Bödörovi? Navyše, počula som, že ste rodina s Robertom Kaliňákom…

Vzťah žiadny, s Miroslavom Bödörom som sa stretol a spoznal ešte ako viceprimátor Nitry. V tom čase patril BONUL medzi najväčších zamestnávateľov v našom meste, zamestnával vyše 2500 ľudí, čiže, keď rátam štandardnú rodinu, bavíme sa možno o 7 až 10 tisíc ľuďoch, ktorí boli napojení na túto firmu… Myslím si, že dochádza k démonizovaniu tejto spoločnosti, hlavne zo strany opozičných politikov, ktorí si takto vyrábajú preferencie… Viete, ako sa hovorí: Keď vás oblejem hovnom, darmo sa umyjete. Smrdieť budete vždy.

S Norbertom Bödörom som sa videl väčšinou na futbale FC, keď robili v Nitre ešte futbal, ktorý dnes skončil… Všetci vieme. Evidujem ho aj ako trénera môjho priateľa Attilu Végha. A nie, máte zlého informátora, nie som rodina s Kaliňákom.

Martin NEMKY: Na všetko vieme nadávať, prispôsobiť sa, no ak treba povedať svoj názor, sedíme doma
S Atillom Véghom

Na vaše väzby s Bödörom však už v roku 2016 upozornila bývalá  krajská tajomníčka Smeru Renáta Kolenčíková. A nedávno (2022) ste sa objavili v rozhovoroch známej kauzy Ficovej poľovníckej chaty…Takže, žiadne väzby?

Čo sa týka chaty, nebol som s nimi na tej chate, áno počul som, že sa tam bavili aj o nejakom Martinovi, ale keďže som tam nebol, s nimi tak neviem povedať bližšie, o čom sa bavili resp. čo tým sledovali. Mimochodom, ak vás to zaujíma, na spomínanej chate som bol minulý rok dvakrát.

Mimochodom, práve v súvislosti s týmto článkom v denníku Sme sa objavila vaša fotografia s Matúšom Mečárom, nahrávky v chate mali vzniknúť kvôli jeho podozreniu z pytliactva… Aký máte s ním vzťah? Alebo ste, úplnou náhodou, iba poľovníci?

Čo sa týka Matúša Mečára, poznám ho a poznať budem, dal nás dokopy jeden známy pred niekoľkými rokmi. Evidoval som ho ako úspešného športovca a trénera Attilu. Samozrejme, viem kam smerujete, nikdy som nehodnotil niekoho minulosť, každý má nejakú. Snažím sa nájsť v každom niečo dobré a pozerám sa ako žije každý jeden v súčasnosti…

Martin NEMKY: Na všetko vieme nadávať, prispôsobiť sa, no ak treba povedať svoj názor, sedíme doma
Ešte bývalý Smer pokope (zdroj: fb)

Smer zrejme potrebuje očistu a bude musieť dať priestor novým ľudom… Objavia sa noví ľudia aj v rámci Nitry či kraja?

Nemyslím si, že SMER potrebuje očistu, v rámci kraja máme ľudí na funkciách, ktorí majú za sebou úžasné príbehy, ľudí úspešných v komunálnych voľbách, riaditeľov škôl, úspešných podnikateľov, resp. skúsených manažérov. Musíte byť konkrétnejšia, pokiaľ máte výhradu k niektorému z nich. Neevidujem žiadnu kauzu spájanú s funkcionármi strany SMER v tomto kraji.

Môžeme sa však baviť o zmenách v Nitrianskom kraji aj v súvislosti s komunálnymi voľbami. V škole sme sa učili o japonskom manažmente riadenia, podľa ktorého by si každý riadiaci pracovník mal prejsť všetkými stupňami, ľudovo poviem, od výroby až po vrcholový manažment… A nikto by nemal byť prilepený na svoju stoličku. Určite nás čakajú zmeny.

Aké?

Ešte na konci októbra som dal na vlastnú žiadosť o skončenie vo funkcii krajského predsedu strany, v súvislosti s komunálnymi a regionálnymi voľbami. Hoci sme ako kraj boli druhí najúspešnejší, čo sa týka poslancov VÚC zo všetkých našich krajov, ale bolo to málo. Príde mi to normálne, keď niečo zle dopadne, treba to zanalyzovať a vyvodiť z toho dôsledky.

Vy končíte ako krajský predseda strany Smer -SD?

Myslím si, že krajského predsedu musí robiť človek na plný úväzok, nemôže mať rodinu a dve malé deti. Pokiaľ to chce človek robiť poriadne, treba sa tomu venovať na plný úväzok. A na druhej strane, nechcel som robiť zmeny za výsledok volieb na okresnej úrovni, tak som urobil zmenu sám.

Dnes ste poslancom NR SR, ale v regionálnej politike ste skončili. Zažili ste primátora Dvonča, ktorého prevalcoval Marek Hattas. Ako to dnes hodnotíte?

Áno, som druhé funkčné obdobie poslancom NR SR, to hádam hovorí za všetko. A ako to hodnotím, že Dvonča prevalcoval Hattas ? Tak, že ľudia si povedali dosť a dali šancu Hattasovi, boli to normálne voľby a niekedy musí nastať zmena. Myslím si však, že dnes ľudia túto zmenu ľutujú, ale na druhej strane, je tu stále množina ľudí, ktorá dala hlas Marekovi Hattasovi aj v druhých voľbách a zvolila ho druhýkrát za primátora mesta Nitra. Môžeme sa baviť o tom, že na druhej strane sa rozbili hlasy, o nejednotnosti kandidátov a o tom, že došlo k roztriešteniu hlasov (Štefek, Obertáš, Kršiak), ale jediné, čo z tohto vyplýva je to, že na konca dňa si treba sadnúť a dohodnúť sa. Verím, že príde zmena.

KATASTROFÁLNA situácia v BPC Beluša. Je to NEÚNOSNÉ, hovorí predseda miestnych odborov Miloš KAPUŠ, ktorého sa chce vedenie firmy zbaviť

Ako dnes, z pohľadu poslanca NR SR hodnotíte vedenie mesta, ktoré, mimochodom, riadi z primátorskej stoličky váš parlamentný kolega? Priniesla zmena vo vedení mesta, z vášho pohľadu, aj niečo pozitívne?

Zo súčasného vedenia mesta evidujem primátora Hattasa, ostatných nepoznám…Určite sa mi nepáčia aktivity vedenia mesta, nakoľko mám úplne iné predstavy a riadení mesta Nitra. My, Slováci, máme jednu krásnu vlastnosť, všetkému sa vieme prispôsobiť, vieme nadávať doma, ale keď treba vyjadriť svoj názor, ostaneme doma. Spokojní sme, keď nám dvihnú dane, smetné, daň z nehnuteľností, keď nám pre deti zrušia obedy zadarmo na našich školách, keď nám zvýšia parkovné, cestovné… Zmena vo vedení mesta priniesla akurát toto, neevidujem nič nové, nič, čo by zlepšilo život obyvateľov mesta Nitra. Na druhej strane nechcem byť len kritický. Kľudne si tam doplňte čo chcete, ak ako obyvateľka tohto mesta niečo dobré evidujete…

Martin NEMKY: Na všetko vieme nadávať, prispôsobiť sa, no ak treba povedať svoj názor, sedíme doma
Z čias pôsobenia v komunálnej politike

A poslanci?

Momentálne na meste vidím aj šikovných poslancov, len keď ste sami, tak nikdy nič nezmeníte. Znova spomeniem Petru Ajdariovú, Ferka Hollého, Igora Kršiaka, Miloša Dovičoviča…

Vy ste na komunálnu politiku zanevreli? Alebo naopak, má s vami Nitra znova začať počítať?

Určite nezanevrel, podieľam sa na výstavbe prvej pumptreckovej dráhy v Nitre vôbec. Nachádza sa pri Regionálnej správe a údržbe ciest v Nitre na Kyneku, choďte si ju pozrieť. Plánujem tiež zo svojej pozície navštíviť predsedu NSK pána Becíka za účelom vytvorenia memoranda o spoločnej investície NSK – Mesto Nitra – Nitrianske Hrnčiarovce, prepojovacej cesty Jelenecká – Vašinova.

A tiež musím pripomenúť, hoci teraz podnikatelia nebudú príliš nadšení, že mi v parlamente prešiel návrh zákona o zvýšení príplatkov za práce v sobotu, nedeľu, vo sviatok. Pomôže to bežným zamestnancom. Aj o tom je politika a preto sa v nej angažujem.

Pýtala sa Hena Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x