9.2 C
Nitra
utorok, 5 marca, 2024

Martin NEMKY: Vyššie príplatky za nočnú prácu a víkendy sú nevyhnutné. O koľko dostanete viac?

Keď neprší, tak aspoň kvapká, potešia sa hádam všetci, ktorých zasiahne zmena zákonníka práce rozmrazujúca príplatky za prácu v noci či víkendy. Táto novela z dielne opozičnej strany SMER -SD, ktorú predložili poslanci Boris Susko a Martin Nemky, bola parlamentom schválená.

„V roku 2020 presadila vláda také znenie ustanovení, ktoré viedli k zhoršeniu odmeňovania všetkých pracovníkov poberajúcich príplatky k mzde, najmä pokiaľ ide o príplatky za prácu v neštandardnom pracovnom čase, resp. za pracovnú pohotovosť mimo pracoviska. Tie sme zmenili,“ povedal nám poslanec NR SR z Nitry Martin Nemky. „Zhoršenie odmeňovania sa dokonca netýka len zamestnancov na trvalý pracovný pomer, ale aj tých, ktorí pracujú na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.“ 

Podľa Nemkyho podstata zhoršenia odmeňovania spočívala v zmene určovania výšky príplatkov: Namiesto jeho naviazania na vývoj minimálnej mzdy zákonodarca ustanovil pevné sumy, ktoré sa od roku 2020 nemenili, zatiaľ čo minimálna mzda rastie. „V dôsledku takto nastaveného mechanizmu sa reálna výška príplatkov za posledné dva roky znížila, k čomu  prispela najmä bezprecedentná inflácia,“ uviedol. „Keďže rast cien bude pokračovať aj v nasledujúcom období je zrejmé, že reálna výška príplatkov sa bez zmeny bude naďalej znižovať a dá sa očakávať, že onedlho klesne na polovicu úrovne z roku 2020.“ 

Martin NEMKY: Vyššie príplatky za nočnú prácu a víkendy sú nevyhnutné. O koľko dostanete viac?
Martin Nemky, poslanec NR SR z Nitry

Martin Nemky skonštatoval, že spomínaný prístup vlády mohol byť pochopiteľný, napr. v čase pandémie a jej závažných dopadov na výkon práce (napr. výrazný presun práce do domácnosti, obmedzenie prevádzky a teda aj výskytu práce v neštandardnom pracovnom čase). „Avšak akceptovateľný by bol iba vtedy, ak by bol adekvátne kompenzovaný mimoriadnymi príplatkami alebo zvýšením odmeňovania tam, kde znamenal výrazný nárast práce v neštandardnom pracovnom čase,“ uviedol Nemky. 

„V súčasnosti je však vládne riešenie z roku 2020 neakceptovateľné a výrazne poškodzuje pracujúcich ľudí a znižuje ich príjmy. Navyše nastavenie určovania výšky príplatkov platné do konca roku 2020 malo preventívny charakter, aby znižovalo rozsah práce v neštandardnom pracovnom čase najmä na pracoviskách, na ktorých to nie je nevyhnutné. Navrhované nastavenie určovania výšky príplatkov teda pôsobí pozitívne aj na rovnováhu medzi pracovným a osobným, rodinným životom pracujúcich,“ povedal pre nitranoviny.sk Nemky.

Martin NEMKY: Vyššie príplatky za nočnú prácu a víkendy sú nevyhnutné. O koľko dostanete viac?
Príplatky za prácu v noci a cez víkendy sa zvýšia

Ako sa teda zmenia príplatky za nočnú prácu a víkendy od 1. júna 2023?

Spôsob výpočtu príplatkov za prácu cez víkend, cez sviatok, prácu nadčas alebo nočnú prácu sa od 1.1.2021 zmenil. Výška väčšiny príplatkov od 1.1.2021 nie je stanovená percentom z hodinovej minimálnej mzdy (ako tomu bolo do roku 2021). Spôsob výpočtu výšky príplatkov je vymedzený v zákone č. 311/20021 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákonník práce“). Po novom, teda od júna 2023 budú tieto príplatky nasledovné: Príplatok za noc 1,61 eur, teda plus 18 centov na hodinu. Príplatok za sobotu 2,01 eur, plus 22 centov na hodinu. Príplatok za nedeľu bude 4,02 eur, čo je plus 44 centov.

Martin NEMKY: Vyššie príplatky za nočnú prácu a víkendy sú nevyhnutné. O koľko dostanete viac?
Zdroj: podnikajte.sk

Aká výška príplatkov za prácu cez víkend, v noci, prácu vo sviatok, za sťažený výkon práce, či príplatkov za pracovnú pohotovosť platí v roku 2022? Výborne spracované informácie k tejto téme nájdete na portáli podnikajte.sk.

Čítajte na ďalšej strane: Odhad nákladov zmien vo výške vyplácaných príplatkov>>> (dokument)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články