12 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Hattas odpovedal na návrh na konkurz FC Nitra: Všetko je v poriadku, mali sme na to oprávnenie!

Návrh na konkurz FC Nitra, ktorý podali na súd Mesto Nitra a Nitrianska investičná s.r.o., poriadne rozvíril hladinu medzi fanúšikmi 114-ročného klubu. Tým doslova pohlo žlčou to, že obe inštitúcie podali návrh na konkurz bez toho, aby to schválili poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí napokon klub spod Zobora podržali.

Situácia, ktorá sa vyostrila na nedávnom mestskom zastupiteľstve, kde niektorí poslanci vyčítali primátorovi, že návrh na konkurz neprešiel zastupiteľstvom. Dokonca samotný exšéf Nitrianskej investičnej s.r.o. František Refka nepriamo viedol, že sa de facto musel podriadiť príkazu svojho šéfa, ktorým je primátor Hattas, a pripojiť sa k podaniu konkurzu na súd, ktorý by zrejme dostal FC Nitra definitívne na kolená. Portál nitranoviny.sk preto poslal primátorovi Marekovi Hattasovi niekoľko otázok týkajúcich sa situácie okolo podania návrhu na exekúciu.

Hattas odpovedal na návrh na konkurz FC Nitra: Všetko je v poriadku, mali sme na to oprávnenie!
V Nitre je všeobecne známe, že primátor Marek Hattas nie je vôbec naklonený športu. Napriek tomu ho ľudia zvolili do čela mesta aj pre druhé štvorročné obdobie. Zdroj YouTube.com

Návrh na konkurz aj pre iné podlžnosti klubu

Mesto Nitra a jeho dcérska spoločnosť Nitrianska investičná, s. r. o., podali na Okresnom súde v Nitre návrh na vyhlásenie konkurzu pre platobnú neschopnosť dlžníka. Mestu a Nitrianskej investičnej futbalový klub dlhuje viac ako 288-tisíc eur. Verejne dostupné zdroje hovoria o ďalších záväzkoch. Finančnej správe SR dlží FC Nitra, a. s. 109 541, 84 eur, Sociálnej poisťovni 17 567,10 eur a dlh má aj voči Všeobecnej zdravotnej poisťovni,“ napísalo pred pár dňami v statuse Mesto Nitra a dodalo, že proti FC Nitra je aktuálne vedených štrnásť rôznych exekučných konaní, vrátane exekúcie na návrh mesta.

FC Nitra a Nitrianska investičná. Zasiahnu do podivných finančných machinácií orgány činné v trestnom konaní?

Z verejne dostupnej účtovnej závierky klubu zostavenej k 31. 12. 2021 navyše vyplýva, že FC Nitra má záporné vlastné imanie vo výške mínus 990 493 eur, eviduje záporný výsledok hospodárenia minulých rokov vo výške mínus 2 500 293 eur, má záväzky vo výške 1 530 357 eur a jeho majetok dosahuje výšku iba 569 470 eur. Okrem uvedeného je všeobecne známe, že FC Nitra, má viacero záväzkov voči svojim bývalým hráčom a funkcionárom,“ skonštatovala nitrianska radnica, podľa ktorej je tu platobná neschopnosť, riziko premlčania a teda na rade je konkurz.

Väčšinový vlastník FC Nitra Milan Lenčéš: Vystúpim pred poslancami a uvidím, kto si želá náš konkurz!

Dlh FC 288-tisíc vz údajná diera v kase 300-tisíc

Na zasadnutí mestského zastupiteľstva pri vystúpení pred poslancami väčšinový vlastník FC Nitra Milan Lenčéš priamo do očí primátora Hattasa povedal: „Vy idete zničiť klub so 114-ročnou tradíciou, toto je veľmi dôležité. A prečo to je práve 300-tisíc? Prečo nie 500-tisíc, alebo milión? Je zaujímavé, že je to práve suma 300-tisíc, a budete ju musieť zdokladovať na súde, pretože teraz ste si na seba uplietli bič, ako táto dlžoba vznikla. A na to som zvedavý, a zbystriť by mali aj Orgány činné v trestnom konaní, lebo vy ju nemáte ako zdokladovať. A pánovi Refkovi chýba práve 300-tisíc. To je zaujímavé,“ zaťal do živého Lenčéš.

FC Nitra zvoní umieračik. Mesto naň podalo na súd návrh na vyhlásenie konkurzu pre platobnú nechopnosť!

Ako ste sa chceli zbaviť tejto čiernej diery? No tak, že ju pripíšete ku konkurz FC Nitra, o čo ste sa usilovali už dávno, len to nevyšlo. Tak vy porušujete zákon na dennej báze, čo je vaša pracovná metóda, pretože porušovanie cudzích práv, hovorí vám to niečo? Šírenie poplašnej správy, poškodzovanie dobrého mena FC Nitra, hovorí vám to niečo?“ zavelil do protiútoku v závere svojho vystúpenia Milan Lečéš, ktorý ešte dodal: „Takže konateľ Nitrianskej investičnej s.r.o. a jeho priamy nadriadený (primátor Hattas – pozn. red.), ktorí bez mestského zastupiteľstva podali návrh na konkurz, budú musieť čeliť aj konzekvenciám. A úmyselný trestný čin je strata poslaneckého mandátu aj kresla primátora.“

Milan LENČÉŠ z FC NITRA: Som hrdý Nitrančan, záleží mi na tom, aby toto mesto malo znova kvalitný futbalový klub

Šesť otázok vz tri „vyčerpávajúce“ odpovede

Takže primátor Hattas aj konateľ Refka sa teda údajne spoločne rozhodli, že podajú na súd návrh na konkurz FC Nitra, ktoré vraj dlhuje 288-tisíc eur? „Pozrite, primátor je za mesto a plus je spoločníkom spoločnosti, ktorý dáva nariadenia príkazy,“ povedal pre portál nitranoviny.sk František Refka, ktorý tak de facto hodil vinu na primátora Hattasa a on sám akoby s tým vlastne nemal nič spoločné. Aj preto sme poslali primátorovi Marekovi Hattasovi niekoľko otázok, pričom z odpovedí sme sa chceli dozvedieť, ako to teda vlastne celé bolo. Žiaľ, veľa sme sa nedozvedeli. Pre informáciu čitateľov zverejňujeme nielen otázky zaslané primátorovi Marekovi Hattasovi, ale aj jeho odpovede na ne.

OTÁZKY:

  • Prečo bol podaný taký návrh, o ktorom nevedeli poslanci a neprešlo to mestským zastupiteľstvom?
  • Prečo konal primátor v podstate na vlastnú päsť? Alebo to mal niekým, mimo mestského zastupiteľstva, ktoré o tom môže a zrejme aj musí rozhodovať, schválené a odsúhlasené?
  • Po našom rozhovore s p. Refkom je zrejmé, že tento krok, teda podanie návrh na konkurz FC Nitra, spravil on zrejme na nariadenie primátora. Je to tak? Dostal to príkazom aby sa Nitrianska investičná s.r.o. pridala k návrhu na konkurz k Mestu Nitra?
  • Ako prišlo mesto Nitra k dlžnej sume 288-tisíc eur, keď tá nebola zdokladovaná FC Nitra ani na jej písomnú žiadosť?
  • Bude mesto Nitra podnikať nejaké kroky, keďže poslanci na zastupiteľstve odsúhlasili to, čo odsúhlasili, čím de facto podržali FC Nitra a jeho mládež?
  • Stiahne Mesto Nitra a Nitrianska investičná s.r.o. návrh na vyhlásenie konkurzu po tom, čo vyšlo na povrch po vystúpení Milana Lenčéša pred poslancami a po tom, čo odsúhlasili poslanci? Teda aj po tom, že tento návrh na konkurz bol podaný bez ich vedomia a súhlasu?

FC Nitra je na prahu totálneho krachu! Je bez peňazí, hráčov a asi aj možnosti získania nových, ale i bez majetku! Kde sa až zastaví jeho pád?

ODPOVEDE:

  • Návrh na konkurz podali štatutári mesta, ktorí na to mali plné oprávnenie. Išlo zároveň o výstup z pracovnej skupiny zloženej práve z poslancov, ktorí sa venujú tejto problematike. Odmietame teda obvinenia, že poslancov vedenie mesta obišlo. Rovnako tiež pripomíname, že podanie na súd nepodlieha schváleniu mestským zastupiteľstvom, rovnako ako nepodlieha schváleniu poslancami riešenie ďalších tisícok iných pohľadávok voči mestu, ktoré bežne na meste riešime.
  • Zákon presne určuje ďalší postup v konaní. V súdnom konaní sa budú preukazovať všetky relevantné tvrdenia všetkých dotknutých strán. Ďalšie informácie budeme môcť poskytnúť až po rozhodnutí súdu.
  • Mesto podanie nestiahne. Uznesenie mestského zastupiteľstva sa samotného návrhu na vyhlásenie konkurzu na majetok FC Nitra nedotýka. Návrh na vyhlásenie konkurzu nebol podaný na podklade pohľadávky mesta Nitra z nevyúčtovanej dotácie, ku ktorej mestské zastupiteľstvo podľa materiálu č. 98/2023 schválilo splátkový kalendár.

Toľko teda otázky smerované na nitriansky magistrát priamo primátorovi mesta a jeho odpovede, ktoré celú zamotanú situáciu z jeho pohľadu vysvetľujú. Ako to všetko napokon dopadne si priaznivci a fanúšikovia FC Nitra budú musieť ešte nejaký čas počkať. Prvý profesionálny futbalový klub Slovenska je síce zatiaľ z najhoršieho vonku, zachránený však definitívne nie je. A to nielen po finančnej, teda klubovej stránke, ale aj futbalovej, pretože ďalšia domáca strata bodov po remíze 2:2 s Patou ho ešte pevnejšie usadila na predposlednú priečku IV. ligy skupiny Západ, teda tesne nad tú, ktorá znamená zostup do nižšej súťaže.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x