21.5 C
Nitra
štvrtok, 19 septembra, 2024

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta

V hymnickej piesni Eugena Suchoňa o Slovensku sa spieva: Aká si mi krásna, ty rodná zem moja… A veru, kto sa občas vyberie po Slovensku, ten jej dá za pravdu. Nech sa pozriete do akéhokoľvek kúta našej krajiny, všade nájdete miesta, kam sa oplatí ísť pozrieť.

Po potulkách Nitrianskym aj Trenčianskym krajom teraz portál nitranoviny.sk ponúka pohľad na krásne a zaujímavé miesta v Trnavskom kraji. Ak sa bolo kam pozrieť v prvom i druhom prípade, tak teraz vám ponúkame rovnako pútavé miesta, kde si nájdu to svoje nielen veľkí, ale aj malí, ba i celé rodiny. Vybrať všetky miesta, kam sa oplatí ísť pozrieť, sa jednoducho nedá, a tak vám ponúkame aspoň zopár tipov, kam by ste sa mohli ísť pozrieť za zaujímavými a krásnymi miestami v Trnavskom kraji.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Smolenický zámok začali stavať na začiatku 20. storočia jeho poslední majitelia Pállfyovci na hradných ruinách a dobudovali ho až po roku 1945. Zdroj: slovenskycestovatel.sk

Zámok Smolenice

Starý hrad bol vybudovaný v polovici 15. storočia. Jednotliví majitelia ho zväčšovali a prispôsobovali svojim potrebám a vkusu. Terajší Smolenický zámok začal budovať na začiatku nášho storočia majiteľ smolenického a dobrovodského panstva gróf Jozef Pálffy starší (1853-1920) na rumoviskách starého hradu. Prvé práce na budovaní zámku sa začali už v roku 1887 úpravou bášt a stavbou kaplnky v južnej bašte. Bašty zo starého hradu zostali, iba sa nadstavili a zastrešili. Dodnes na nich poznať staré murivo a novšiu nadstavbu. Vchod je zabezpečený vlastne dvoma bránami, starou bránou – drevenou, okovanou medeným plechom, a novšou bránou zo železných rúrok, ktorá sa používa cez deň. Na noc sa vchod uzatvára starou medenou bránou, ktorá bola zhotovená ešte začiatkom nášho storočia, ale namontovaná bola až roku 1950. Brána predstavuje jediný vchod do zámku. Skutočná výstavba hlavnej zámockej budovy sa začala roku 1911. Mohutná stavba hlavnej budovy sa skladá z dvoch krídel: ľavé krídlo smeruje od veže na juhovýchod a pravé krídlo smeruje severovýchodne. Celá budova s vežou sú zhotovené zo železobetónu. Podľa spomienok starších občanov zo Smoleníc na stavbe zámku vraj použili po prvý krát portlandský cement. Gróf Pálffy si dal zhotoviť dva plány na stavbu zámku, jeden vo Viedni a druhý v Budapešti. Vybral si z nich ten, ktorý sa najviac podobal zámku v Kreuzensteine pri Viedni. Tento zámok vlastnila jeho matka grófka Vilczeková.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Smolenický zámok – horné nádvorie. Zdroj: smolenice.com

Na mieste dnešného Smolenického zámku na úpätí Malých Karpát stál kedysi stredoveký hrad. Bol postavený 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch. Na konci 18. storočia hrad spustol a na začiatku 19. storočia vyhorel, takže zostali z neho iba ruiny. Na začiatku 20. storočia začali jeho poslední majitelia, Pállfyovci, stavať na hradných ruinách terajší Smolenický zámok, ktorý dobudovali až po roku 1945. V súčasnosti je zámok v správe Slovenskej akadémie vied, ktorá však v letných mesiacoch ponúka prehliadky zámku pre verejnosť.

TIP na výlet: Chcete vedieť kde sú zaujímavé a krásne miesta v Trenčianskom kraji? SEM by ste sa mali ísť pozrieť

Otvorené: V mesiacoch september až jún, počas víkendov od 11:00 hod. do 16:00 hod, v letných mesiacoch júl a august, každý deň od 10:00 hod. do 18:00 hod.

Vstupné: Dospelí 5,00 eur, deti od 6 rokov, dôchodcovia/ZŤP, študenti 4,00 eurá. deti do 6 rokov zadarmo, rodinné vstupné (2 dospelí + 2 deti) 15,00 eur. vstupné v anglickom jazyku 6,00 eur/osoba. V celom areáli platí zákaz vstupu so zvieratami.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Malkia Park pomenovali podľa ich prvej zachránenej levice Malkie. V jazyku swahilli znamená toto meno kráľovná, a keďže lev je kráľom zvierat, Malkia Park môžeme vo voľnom preklade nazývať kráľovským parkom. Zdroj: FB / Malkia Park

Orechová Potôň – Malkia park

Brány Malkia Parku v Orechovej Potôni sa prvýkrát otvorili 4. júna 2016. Pomenovali ho podľa ich prvej zachránenej levice Malkie. V jazyku swahilli znamená toto meno kráľovná, a keďže lev je kráľom zvierat, môžeme Malkia Park vo voľnom preklade nazývať kráľovským parkom. Zvieratá, ktoré tu našli útočisko, sa väčšinou v zajatí už narodili, a preto by vo voľnej prírode neprežili. Aj keď im ošetrovatelia, žiaľ, nemôžu poskytnúť skutočnú slobodu, starajú sa o ne s láskou tak, aby sa tam cítili naozaj kráľovsky. Svoj nový domov tu našli zástupcovia mnohých rodov mačkovitých šeliem (levy, tigre, leopardy, jaguáre, rysy, pumy, gepardy). Návštevníci môžu zblízka vidieť gibony, malpy a lemury, papagáje, surikaty či korytnačky. Pohladiť a v areáli zakúpeným krmivom sa môžu nakŕmiť kopytníky (zebry, ťavu, somáriky, ovce, kozy, lamy) aj vodná hydina (husičky, kačky, labute…). Malkia Park (Big Cats Rescue) sa stal 5. mája 2022 prvou súkromnou zoologickou záhradou na Slovensku a zároveň aj prvou ZOO, ktorá vznikla v samostatnej ére Slovenskej republiky.Cie ľom Malkia parku je tiež šírenie osvety o ohrozených druhoch a ochrane prírody, ako aj motivácia ľudí k rešpektu a láske k zvieratám.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
V Malkia Parku majú deti možnosť bezprostredného kontaktu s niektorými zvieartami. Zdroj: FB / Malkia Park

Otvorené: Od mája do septembra v utorok až nedeľa od 10.00 do 18.00 hod (júl a august do 19.00 hod).

Vstupné: Dospelý 15,00 eur, dieťa do 3 r. zdarma, dieťa  3-18 r., študenti s platným preukazom, seniori a držitelia ZŤP preukazu s platným preukazom 11,00 eur,  držitelia ZŤP-S preukazu (s platným preukazom) 7,00 + 7,00 eur, Rodinná vstupenka (2 dospelí + 1 dieťa 3-18r.) 39,00 eur (každé ďalšie dieťa + 9,00 eur), balíček krmiva pre zvieratká (kopytníky, alebo vodné vtáctvo) 1,00 euro, Súkromný sprievodca (cena platí pre 1 osobu) 20,00 eur, Sprievod pre skupinový zájazd (5 -15 osôb) 90,00 eur. K dispozícii sú aj zážitkové balíky.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Holíčsky zámok zvonku síce vábne nevyzerá, je však dominantou mesta, ktorý sa oplatí navštíviť. Zdroj: facebook.com

Zámok Holíč

V stredoveku mal pôvodne Holíčsky hrad názov Nový hrad. Hrad vznikol v polovici 13. storočia, chránil tzv. Českú cestu, ktorá spájala Uhorsko a Čechy. Vyberal sa tu tiež tridsiatok, a práve pohraničná poloha spôsobila, že Holíč bol viackrát obsadený cudzími armádami. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1205, kedy sa už spomína aj zámok ako vodný, nížinný či drevený hrad. Prvým majiteľom bol komes Kemyn, ktorému panstvo daroval Ondrej II. Od 13. storočia Holíčom otriasli nájazdy Tatárov a českouhorské konflikty. V 14. stor. bol majiteľom panstva Matúš Čák Trenčiansky, za ktorého vlády prešlo panstvo zmenami a bol vybudovaný jednopodlažný gotický palác. Ten využíval panstvo ako strategický bod pri bitkách s českým kráľom Jánom Luxemburským. Panstvo sa dostalo do rúk Luxemburgovcom, kedy Žigmund daroval panstvo v roku 1392 Ctiborovi zo Ctiboríc, a neskôr sa dostalo do rúk Imricha a Martina Czobora. Tí sa postarali o prestavbu panstva na renesančnú protitureckú pevnosť s dvojitým opevnením. Imrichov syn Gašpar nebol veľmi dobrý obchodník a hospodár, a preto panstvo zadlžil. O panstvo si robili nároky Bakičovci, Révaiovci a Šlikovci. Posledným majiteľom bol Jozef Czobor, ktorý sa ale opäť zadlžil a v roku 1736 predáva panstvo Františkovi Štefanovi Lotrinskému, manželovi slávnej Márie Terézie.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Aj takto to vyzerá v interiéri Holíčskeho zámku. Zdroj: dobrodruh.sk

Františkovi boli známe pomery v Holíči a preto sa rozhodol panstvo kúpiť. František si Holíč zamiloval a chodil sem veľmi často. Bol tu približne každé dva týždne a cesta z Viedne mu trvala asi 8 hodín. Konávali sa tu poľovnícke hony a v zámku sa hralo prvé divadlo vo francúzskom a nemeckom jazyku. Mesto malo 1100 obyvateľov, z toho okolo 1000 zamestnával zámok spolu s manufaktúrami. Po smrti Františka Štefana, ktorý v Holíči zriadil manufaktúru na keramiku, postavil sýpku, vybudoval rybník a v neďalekých Kopčanoch zriadil cisársky žrebčín, už Mária Terézia chodila do Holíča menej často, avšak stále bolo pre ňu aj pre jej deti, najmä pre Jozefa II., obľúbeným sídlom. Priestory zámku a jeho okolia slúžili vojenskej jazdeckej škole. Počas 1. ČSR bola v zámku meštianska škola a neskôr poľnohospodárske učilište. V roku 1945 bola časť zámku obsadená nemeckými vojskami, ktoré ustupovali pred Červenou armádou. V roku 1963 bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. V zámku sa počas prehliadky pozrú návštevníci do Mestského múzea, Čínskej sály, Kaplnky Nanebovzatia Panny Márie a tiež si prezrú pivnice a podzemné chodby.

TIP na výlet: Chcete vedieť kam sa ísť pozrieť na zaujímavé a krásne miesta v Nitrianskom kraji? TOTO vám pomôže

Zámok v Holíči je barokovo-klasicistická a aj napriek výraznej schátralosti jednoznačná dominanta mesta, ktorá v súčasnosti zvonka pôsobí doslova ako dom duchov, preto o to viac prekvapí, že časť jeho vnútorných priestorov je sprístupnená verejnosti formou zaujímavej prehliadky. Tie sú realizované formou organizovaných vstupov s výkladom, ktorý zabezpečuje sprievodca. Dozviete sa tak mnoho vecí ohľadne histórie zámku z prvej ruky.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Zámok v Holíči je barokovo-klasicistická a aj napriek výraznej schátranosti jednoznačná dominanta mesta. Zdroj: krasaslovenska.sk

Otvorené: Od apríla do septembra utorok – nedeľa od 10.00 do 18.00 hod, v júli a auguste aj v pondelok od 10.00 do 18.00 hod.

Vstupné: dospelý 5,00 eur, deti do 3 rokov zdarma, študent (16 r. – 25 r.), deti (4 r. – 15 r.), senior (nad 65 r.), ZŤP – 4,00 eurá, rodinný (2 dospelí + 1 dieťa do 15 r.) 10 eur. Maximálny počet návštevníkov je 25 osôb. Prehliadka zahŕňa návštevu zámku – Expozíciu mestského múzea, Čínsku sálu, Kaplnku Nanebovzatia Panny Márie, pivnice a podzemné chodby. Trvanie prehliadky: 60 minút

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Jaskyňa Driny je jediná sprístupnená jaskyňa na Západnom Slovensku. Zdroj: wikipedia.org

Jaskyňa Driny – Smolenice

Ukrytá je v náručí hôr smolenického krasu a je jediná sprístupnená jaskyňa na Západnom Slovensku. Jej názov je odvodený od hojne sa tam vyskytujúcej rastliny drienky, a tiež od výbežku pred jaskyňou nazývaného Driny. Objavená bola v roku 1929. V minulosti lesný hájnik Ján Hirner, ktorého synovia Teodor, Richard a Alexander robili výskum v Smolenickom krase, upozornil smolenických nadšencov na záhadnú dieru na Drinách, kde si robili brlohy líšky, jazvece a kuny. Občas tu vliezol pes, ktorý prenasledoval zver a viac sa nevrátil. Povrávalo sa, že diera je hlboká a vedie do podzemných chodieb, ale nik sa neodvážil dolu spustiť.

TIP na výlet: DUCHONKA a okolie. Rozhodne sa tam nudiť nebudete

V roku 1920 začala robiť prieskum v Smolenickom krase a najmä na Drinách samostatná skupinka smolenických nadšencov, ktorých tiež sprvoti lákali Janošíkové poklady. Boli to Imrich Vajsábel, Silvester Vallo, Alexander Vallo a Alojz Vajsábel. Neskôr sa k nim pridali Štefan Banič a jeho syn Ján Banič. Všetci už poznali záhadnú dieru na Drinách a pokúsili sa ju vyčistiť. Rozhodujúcim sa stal rok 1929, keď sa rozhodli začať s vyčisťovacími prácami v zatarasenom komíne na Drinách. Prví sa na dno komína dostali Imrich Vajsábel a Ján Banič, ktorí sa pokladajú za objaviteľov jaskyne Driny, koncom roka 1929. Obidvaja urobili potom prvé odstrely na dne komína, čím sa im odkryli chodby s nádhernou kvapľovou výzdobou. Prví návštevníci schádzali do jaskyne objavným komínom po rebríkoch na vlastnú zodpovednosť.

Otvorené:

apríl, máj, september, október: Utorok – Nedeľa: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30,

jún: Utorok – Nedeľa: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00,

júl, august: Utorok – Nedeľa: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00

Vstupné: Dospelý 6,00 eur, deti 6-15 r., invalidi 3,00 eura, študenti, dôchodcovia 5,00 eur, foto-video bez použitia statívu 7,00 eur.

Dĺžka prehliadkovej trasy: 450 m, trvanie prehliadky: 35 min.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Park miniatúr ponúka návštevníkom zmenšeniny nielen tých slovenských hradov a zámkov, ktoré poznajú z osobných prehliadok, ale i originály takých, z ktorých dnes stoja už iba zrúcaniny. Autorom väčšiny z nich je Rudolf Kucmen. Foto: Jozef Uhlárik ml.

Park miniatúr – Podolie

Architektonické skvosty na jednom mieste. Aj takto by sa mohol v stručnosti charakterizovať park miniatúrnych stavieb našich najkrajších hradov a zámkov, ktoré chodia návštevníci obdivovať prakticky po celom Slovensku. Park miniatúr v Podolí je unikátny produkt cestovného ruchu na Slovensku. Areál začal vznikať ako myšlienka Juraja Hlatkého v roku 2001 a má unikátnu polohu, priamo v srdci regiónu troch hradov – Čachtice, Beckov a Tematín. V expozícii pod holým nebom je v súčasnosti umiestnených viac ako 80 modelov hradov, zámkov, kostolíkov, chát a rozhľadní a rodných domov významných osobností. Cieľom tvorcov parku je zachrániť ročne min. 4-5 objektov kultúrneho dedičstva, vyhotovených v podobe z čias ich najväčšej slávy. Slovensko bolo odjakživa bohaté na hrady, zámky, kostoly, kultúrne a historické pamiatky. Mnohé z nich zanikli, či sú už v žalostnom stave, pripomína nám ich len pár kameňov v lese.

TIP na výlet: Nádherný Červený Kameň má čosi, čo nemá nikto. V jeho okolí nájdete ďalších šesť hradov a zámkov!

Všetky modely sú postavené ako vedecké rekonštrukcie, zhotoveniu každého predchádzalo spracovanie výkresovej dokumentácie, rozpracovanie jednotlivých komponentov a následné osadenie v teréne. Modely sú zhotovené v mierke 1:50, niektoré, hlavne kostoly, chaty a rozhľadne sú v mierke 1:25, resp. 1:30 a sú presnými kópiami originálov. Sú zachytené v časoch najväčšej slávy a sily, takže hrady sú stavané v podobách, aké mali pred 300-500 rokmi. Väčšina modelov je výtvorom veľmi šikovných rúk majstra Rudolfa Kucmena. Celý areál parku miniatúr je ideálnym miestom nielen na trávenie voľného času pre rodiny s deťmi, ale určený je aj pre tých, ktorým sa za dávnymi historickými pamiatkami nechce cestovať po celom Slovensku.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
V parku miniatúr môžu návštevníci vidieť aj túto krásnu zmenšeninu bratislavského hradu. Foto: Jozef Uhlárik ml.

Otváracie hodiny:

Apríl, máj, jún, september, október: denne okrem pondelka, utorok – nedeľa od 9:00 – 17:00.

Júl, augustdenne, pondelok – nedeľa od 9:00 – 19:00.

Vstupné:

Dospelý – 5,00 eura, dieťa do 6 rokov (bez sprievodu dospelej osoby) platí vstupné 2,00 eurá, dieťa nad 6 rokov v sprievode dospelej osoby platí vstupné 4,00 eurá, študent, dôchodca, držiteľ ZŤP preukazu bez sprievodcu 4,00 eurá, rodinné vstupné (2 dospelí, 2 deti vo veku 6-26 r. – 15,00 eur. Pre ohlásené skupiny (min. 10 osôb) v prípade záujmu sa zabezpečí výklad sprievodcu za poplatok 12,00 eur. Skupinám sa odporúča vopred sa objednať mailom alebo telefonicky. Pedagogický dozor v prípade skupín je zdarma, neplatí vstupné.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Baťov kanál ponúka zážitok pre malých aj veľkých. Zdroj: FB / Prístav Skalica na Baťovom kanáli

Baťov kanál – Skalica

Baťov kanál je vnútrozemská vodná cesta na území Česka, ale čiastočne aj Slovenska, ktorá slúži na rekreačnú plavbu. Vedie z Otrokovíc do Skalice, nadväzuje však aj na splavné úseky rieky Moravy od mesta Kroměříž po mesto Otrokovice a od Skalice po Rohatec a Hodonín, na ktoré je plánované jeho napojenie. Baťov kanál vznikol v 30. rokoch 20. storočia ako projekt využívaný na zavlažovanie územia. S jeho plavebným využitím sa nepočítalo. Neskôr sa používala na prepravu uhlia. Svoj oficiálny názov „Baťov kanál“ dostal 1. mája 1960 za účasti Tomáša Baťu ml., a obnovil sa tak ľudový názov „Baťák“. Plavebná trasa Baťovho kanála začína v Čechách prístavom v Otrokoviciach (v Baťove) a končí na slovenskom území v prístave v Skalici, ktorá bola súčasťou už od začiatkov jeho budovania. Prístav v Skalici vám dnes ponúka možnosť zapožičať si loď a plaviť sa touto vodnou cestou. Taktiež ponúka možnosť výletných plavieb pre školy a organizované skupiny. 

TIP NA VÝLET: Krásavec na brale nad Váhom s unikátnou históriou. Hrad, ktorý cudzie vojská nikdy nedobyli!

Otvorené je od 1. mája.

Plavby v mesiacoch máj a september prebiehajú od piatka do nedele a počas sviatkov v ČR (podľa prevádzky plavebných komôr v čase od 10 do 18 h).
Plavby v mesiacoch jún, júl a august prebiehajú od utorka do nedele a počas sviatkov v ČR (podľa prevádzky plavebných komôr v čase od 10 do 18 h).

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Baťov kanál je vnútrozemská vodná cesta na území Česka, ale čiastočne aj Slovenska, ktorá slúži na rekreačnú plavbu. Zdroj: FB / Prístav Skalica na Baťovom kanáli

Minimálny vek detí na lodi sú 3 roky. Minimálny počet osôb v posádke pri prenájme člnov sú 2 osoby (z hľadiska bezpečnosti a potrebnej obsluhy člnov predovšetkým pri plavbe cez plavebné komory). Maximálna váha 1 osoby (+ batožina) na lodi je 100 kg. V prípade, že je celková váha posádky nad uvedený váhový limit, je potrebné rezervovať si loď s väčšou kapacitou (kapacita osôb na lodi sa nesmie prekročiť, ani ak ide o deti!). Na jedno meno (rezerváciu) je možné prenajať jeden čln. Zvieratá na lodiach nie sú povolené.

Cenník:

4 MIESTNY ČLN6 MIESTNY ČLN8 MIESTNY ČLN10 MIESTNY ČLN
1h20 €1h25 €1h30 €1h– €
4h50 €4h55 €4h80 €4h– €
8h90 €8h100 €8h150 €8h160 €
Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
V rozáriu sa môžu návštevníci pokochať nádherou tisícky ruží a zažijú autenticitu miesta, ktoré spája minulosť so súčasnosťou. Zdroj: FB / Rozárium M. H. Chotekovej

Rozárium – Dolná Krupá

Ružiarska tradícia v Dolnej Krupej má silné korene. V najväčšej miere sa o to zaslúžila Grófka Mária Henrieta Choteková žijúca v rokoch 1863-1946 v kaštieli, ktorého park priamo susedí s areálom Medolandia. Jej ružová záhrada sa svojou pestrosťou odrôd radila medzi najväčšie na európskom kontinente. Svojou vytrvalou prácou a zanietením pre ruže si získala uznanie nielen odbornej verejnosti, ale i obyvateľov Dolnej Krupej, ktorí ju začali nazývať „ružovou grófkou“. Aj ona nám bola veľkou inšpiráciou pri budovaní tohto krásneho miesta. Zachovať jej pamiatku sa podarilo nielen použitím jej mena v názvoch Reštaurácia Mária Henrieta či Salónik ružovej grófky, ale najmä vytvorením najväčšieho súkromného rozária na Slovensku.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
V rozáriu M. H. Chotekovej a v areáli Medolandie rastie už asi 2 300 ruží vyše 200 odrôd. Zdroj: FB / Rozárium M. H. Chotekovej

Práve tu, len niekoľko metrov od miesta pôvodnej grófkinej záhrady, vysadili viac než 1000 ruží. Jednou z nich je aj Rosengräfin Marie Henriette (Ružová grófka Mária Henrieta), ktorú na jej počesť pri príležitosti 150 rokov od jej narodenia vyšľachtila svetoznáma nemecká ružiarska firma Kordes. Lupienky z tejto nezvyčajne krásnej a voňavej ruže sa používajú aj pri výrobe miestnej výbornej medoviny Mária Henrieta. Návštevníci sa tu môžu pokochať nádherou tisícky ruží a zažijú autenticitu miesta, ktoré spája minulosť so súčasnosťou. V rokoch 2021 a 2022 prišlo k výraznému rozšíreniu rozária a pribudla aj ružová škôlka. V aktuálnej sezóne rastie v Rozáriu M. H. Chotekovej a v areáli Medolandie už asi 2 300 ruží vyše 200 odrôd.

ROZÁRIUM je otvorené: PON 8:00 – 16:00, UT – PIA 8:00 – 18:00, SO – NE 11:00 – 18:00

Vstupné: Deti do 6 rokov a obyvatelia obce Dolná Krupá (po preukázaní totožnosti) vstup zdarma, dôchodcovia, ZŤP, žiaci a študenti do 18 rokov 2,50 eura, dospelí 4,00 eurá. Rodinné vstupné (2 dospelí + 2-3 deti nad 6 r.) 9,00 eur.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Thermalpark v Dunajskej Strede jedno z najobľúbenejších a najnavštevovanejších rekreačných stredísk južného Slovenska. Zdroj: YouTube.com

Thermalpark – Dunajská Streda

Je to jedno z najobľúbenejších a najnavštevovanejších rekreačných stredísk južného Slovenska. V krásnom prostredí v srdci Žitného Ostrova ponúka kvalitné služby a dokonalú relaxáciu pre všetky vekové kategórie. Na ploche 18 hektárov sa nachádza 10 vnútorných a vonkajších bazénov s termálnou vodou s teplotou od 26 do 39 °C, ktorá má priaznivé účinky hlavne pri problémoch s pohybovým ústrojenstvom. Návštevníkom túžiacich po osviežení sú k dispozícii štyri vnútorné a šesť vonkajších bazénov. Pre malé deti ponúka kúpalisko vyžitie v detskom bazéne so zábavnou šmykľavkou a detský letný klub s pestrým animačným programom. Väčší nadšenci adrenalínu a zábavy majú možnosť vyskúšať si toboganovú vežu so siedmimi toboganmi.
Milovníci pohybu sú v hlavnej sezóne očakávaní na športových ihriskách (plážový volejbal, minigolf, multifunkčné ihrisko, stolný tenis, vonkajší šach). Masážne centrum so širokou ponukou klasických a relaxačných masáží, ale aj saunový svet so štyrmi saunami (fínska, bio, infra a parná), so soľnou kabínou, jacuzzi a ochladzovacím bazénom zaručia návštevníkom bezkonkurenčný oddych a uvoľnenie.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Thermalpark v Dunajskej Strede ponúka naozaj široké možnosti zábavy. Zdroj: slovenskycestovatel.sk

Otvorené: PO – NE od 09.00 do 20.00 hod.

Vstupné (16.6. – 15.9.): Celodenný – dospelý 15,00 eur, senior 62+, ZŤP, doprovod, študent, dieťa 3-14 rokov 13,00 eur, dieťa do 3 r. zdarma. Vstupné na 3 hod: Dospelý 13,00 eur, senior 62+, ZŤP, doprovod, študent, dieťa 3-14 rokov 12,00 eur, dieťa do 3 r. zdarma. Doplatok za každú začatú ½ hodinu 0,50 eura. Pri kúpe zvýhodnených lístkov (senior, ZŤP, študent) je potrebné preukázať sa platným ZŤP alebo študentským preukazom. Rodinná (2 dospelí + 1 dieťa do 14 r.) 36,00 eur, rodinná (2 dospelí + 2 deti do 14 r.) 45,00 eur. Toboganová veža je zadarmo. K dispozícii sú aj permanentky na 10 vstupov (109,00 eur) či 30 vstupov (1 vstup na 1 deň – 259,00 eur). Prenájom ležadla na 1 deň stojí 2,00 eurá. Poplatok za úložné boxy je 1,00 euro a parkovné na celý deň 2,00 eurá.

KAM NA VÝLET: Krásavec, ktorý preslávil Kremnicu široko-ďaleko. Mestský hrad odolal aj nájazdom Turkov

Požičať sa dajú aj vodné bicykle, paddleboard (20 min. – 6,00 eur, 40 min. – 9,00 eur, 60 min. – 11,00 eur) aj kajak (20 min. – 5,00 eur, 40 min. – 8,00 eur, 60 min. – 10,00 eur). Vodný zážitkový park WIBIT a prenájom vodných bicyklov, paddleboardov a kajakov sú v prevádzke od 16. júna do 31. augusta, a to za priaznivého počasia. Saunový svet je bezplavková zóna! Vstup do saunového sveta je povolený od 16 rokov!

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
V Slovakia ringu sa jazdí na pretekárskej dráhe s licenciou CIK-FIA, najdlhšej na Slovensku (1 172m). Zdroj: slovakiaring.sk

Slovakia ring – Orechová Potôň

Motokárové centrum ponúka adrenalínové jazdy pre deti a dospelých na najnovších a najrýchlejších motokárach na Slovensku. K dispozícii je najmodernejšia a najväčšia profesionálna vonkajšia motokárová dráha s licenciou CIK-FIA. Pre verejnosť sú určené detské motokáry značky SODI (výkon 6k, od 7 rokov), dospelé motokáry (výkon 13k, od 15 rokov) ako aj dvojmotokáry s prepínateľným a uzamykateľným riadením (ideálne pre dospelého a malé dieťa alebo páry). Jedna jazda trvá spravidla 10 minút a všetko vybavenie získa záujemca priamo na mieste, nepotrebuje nič špeciálne. Jazdí sa len za priaznivých poveternostných podmienok (nie za dažďa) počas sezóny od marca do októbra. Na jazdu sa netreba vopred hlásiť ani ju rezervovať, stačí prísť počas otváracích hodín pre verejnosť.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Na Slovakia ringu si môžu schuti zajazdiť dospeláci, ale aj deti. Zdroj FB Slovakia ring

V ponuke je aj detská akadémia pre deti od 7-10 rokov, v rámci ktorej sa deťom venuje vyškolený inštruktor a kde získavajú potrebné zručnosti pre šoférovanie a ovládanie motokáry, čo pozitívne vplýva aj na neskoršie ovládanie auta v budúcnosti. Akadémia prebieha v slovenskom, anglickom i maďarskom jazyku. Pred prvou jazdou sa musíte zaregistrovať – na mieste alebo vopred elektronicky. Rezervácia vopred nie je nutná, stačí len prísť a jazdiť. Jazda na motokáre je zakázaná pod vplyvom alkoholu a omamných látok. V prípade porušenia si vyhradzujeme právo dotknutú osobu/osoby vykázať z areálu bez náhrady zaplatenej jazdy! Jazdí sa na pretekárskej dráhe s licenciou CIK-FIA, najdlhšej na Slovensku (1 172m). Zákonný zástupca dieťaťa musí vyplniť a podpísať Vyhlásenie , ktoré je na stiahnutie nižšie. Počas detských jázd sú možné aj jazdy na dvojmotokáre – rodič s dieťaťom (od 4 rokov).

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Cenník na Slovakia ringu. Zdroj: slovakiaring.sk

Rezervácia na presný čas je možná iba pre 10 a viacčlenné skupiny – nutnosť zakúpiť skupinovú jazdu a rezervovať termín na telefónnom čísle +421 908 099 905. Aktuálne termíny a časy nájdete v kalendári (TU), jazdiť sa dá len počas sezóny v mesiacoch apríl až október! Počas jazdy musíte mať ochrannú UZAVRETÚ (integrálnu) prilbu a uzavretú obuv! Prilba je už v cene jazdy, hygienickú kuklu môžete mať vlastnú alebo si zakúpiť na mieste (2,00 eurá).

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Vodný mlyn v Tomášikove je dobre zachovaný a návštevníci v súčasnosti môžu obdivovať jeho takmer pôvodnú podobu. Zdroj: slovakiatravel.sk

Vodný mlyn – Tomášikovo

Unikátom regiónu sú zachované vodné mlyny na Malom Dunaji. V prípade, že sa na naše odporúčanie vyberiete cyklo túru, tak určite nakuknite aj dnu do týchto unikátnych stavieb. v každom jednom nájdete zanietených sprievodcov, ktorí vám prezradia mnoho o histórii mlynárstva v regióne. Návšteva mlynov v Tomášikove, Jelke a Dunajskom Klátove určite stojí za to. Očarujúci vodný mlyn v Tomášikove sa nachádza v malebnom prostredí na brehu Malého Dunaja v blízkosti obce Tomášikovo, kde stojí od roku 1893. Mlyn sa aktívne využíval až do roku 1960. Zaujímavosťou je, že v roku 1940 doň bolo namontované dynamo a vďaka tomu fungoval aj na elektrický pohon.

TIP NA VÝLET: Historická nádhera na vysokom brale. Taký je Oravský hrad

Vodný mlyn je dobre zachovaný a návštevníci v súčasnosti môžu obdivovať jeho takmer pôvodnú podobu. Objekt mlyna je dodnes funkčný a jeho interiér obsahuje pôvodné mlynárske zariadenie, ktoré spestrujú dobové fotografie. Nachádza sa tu tiež aj tradičná miestnosť pre mlynára a štrbinové okienko, ktorým mlynár pozoroval napríklad. chod náhonového kolesa. Blízke i vzdialenejšie okolie mlyna poskytuje dokonalé zákutia, ktoré sú ideálne na potulky. Vodný mlyn je dostupný z obce Tomášikovo po asfaltovej ceste. Z brehu Malého Dunaja je mlyn prístupný drevenou lávkou.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta
Vodný kolový mlyn Tomášikovo ponúka v blízkom i vzdialenejšom okolí mlyna dokonalé zákutia, ktoré sú ideálne na potulky. Zdroj: slovenskycestovatel.sk

Otvorené: Marec – November ST – NE 10:00 – 18:00 hod. Návštevy mimo otváracích hodín hláste vopred na tel.č.: 031/780 55 35

Vstupné: Dospelý 1,00 euro, deti, študenti, dôchodcovia 0,50 eura.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x