27.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Prieskum: Problematiku umelej inteligencie sleduje desatina mladých Slovákov

Problematiku umelej inteligencie sleduje desatina Slovákov vo veku 18 a viac rokov, ktorí využívajú internet. Ide najmä o mužov alebo respondentov vo veku od 18 do 29 rokov. So zvyšujúcim vekom, 60 a viac rokov, klesá záujem o umelú inteligenciu. Neinformovaných sa cíti 51 percent respondentov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Median SK.

Prínos umelej inteligencie podľa 43 percent ľudí prevažuje nad rizikami. Opačný názor má 45 percent. Viac ako polovica mužov (54 percent) vidí v umelej inteligencii prínos, rovnaký názor má tretina žien. „Prínos vníma najmä najmladšia veková kategória, 18- až 29-roční (62 percent), so zvyšujúcim vekom (70 a viac rokov) klesá podiel respondentov vidiacich v umelej inteligencii prínos,“ vyplýva z prieskumu.

Takmer tretina respondentov nemá žiadne skúsenosti s umelou inteligenciou vo forme chatbotov či hlasových asistentov. Ide najmä o respondentov nad 50 rokov. Deväť percent hodnotí tieto skúsenosti pozitívne. „Aj v tomto prípade ide častejšie o mužov (13 percent) alebo najmladšiu vekovú kategóriu – štvrtina z nej uviedla pozitívne hodnotenie,“ uvádza sa v prieskume.

Takmer polovica respondentov si myslí, že umelá inteligencia niekedy pomôže, inokedy chýba ľudský prístup. Negatívne skúsenosti má s ňou 13 percent.

To, že by sa umelá inteligencia mala v budúcnosti angažovať v kancelárskych prácach, si myslí 70 percent mladých Slovákov. Umelá inteligencia by sa mala podľa dvoch tretín ľudí angažovať v call centrách, účtovníctve či obchode, 49 percent si ju vie predstaviť aj v doprave. V ostatných oblastiach, ako v školstve, riešení svetových problémov a armáde, prevažuje podľa prieskumu negatívny názor, že by sa v nich umelá inteligencia nemala v budúcnosti angažovať.

Prieskum sa realizoval na vzorke 1003 respondentov vo veku 18 a viac rokov od 27. apríla do 5. mája. Informácie získala agentúra online opytovaním.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x