17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Na kongrese gynekológov a pôrodníkov premietli robotickú operáciu z UNM

Operáciu najmodernejším robotickým systémom DaVinci v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) premietli v piatok v živom prenose účastníkom kongresu Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS) v Žiline.

Podľa prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNM a prodekana Jesseniovej lekárskej fakulty (JLF) Univerzity Komenského (UK) v Martine Kamila Biringera operačný tím odstraňoval zhubný nádor maternice. „Robotický systém umožňuje excelentné, veľmi presné operovanie so zmyslom pre detail, ktoré odlíši zdravé tkanivo od postihnutého. Umožní ponechať v ľudskom tele to, čo je zdravé. A čo je naozaj choré, to bezpečne, rýchlo a efektívne odstráni. Aby výsledky operačnej liečby aj následnej starostlivosti boli čo najlepšie,“ priblížil.

Doplnil, že hlavnou skupinou žien, ktoré operujú robotickou chirurgiou, sú najmä onkologické pacientky. „Pretože robotická chirurgia umožňuje operovať vo veľkom rozsahu v brušnej dutine. Ďalej to môžu byť pacientky s endometriózou, prípadne diagnózami, ktoré je problematické operovať iným operačným prístupom,“ vysvetlil Biringer.

Na 29. kongres Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti SLS, ktorý sa koná od 11. do 13. mája, sa podľa jej prezidenta Martina Redechu prihlásilo do 500 účastníkov. „Kongres je zameraný tak, aby obsiahol čo najviac z gynekológie a pôrodníctva. Napríklad onkológiu, hormonálnu liečbu či operačnú liečbu. Každý účastník si môže nájsť tému, ktorá ho zaujíma,“ dodal Redecha.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x