11.5 C
Nitra
utorok, 5 marca, 2024

Takto sa to robí! V Novej Vsi nad Žitavou začínajú PLATIŤ za odpad IBA podľa REÁLNEHO množstva

V krajskom meste Nitre sa zvyšujú poplatky za komunálny odpad, v novom roku budeme platiť viac. Existuje však obec, kde sa poplatky zvyšovať nebudú, naopak, obyvatelia budú platiť iba toľko, koľko odpadu vyprodukujú.

V rozpočte mesta na rok 2023 chýbalo, a bojím sa, že aj naďalej chýba, vedeniu mesta cca 3,5-4 milióny eur na to, aby Nitra aspoň prežila, aby svietila a kúrila (keď som na to upozorňoval pre vyše pol rokom, bol som za klamára). Vedenie mesta na čele s p. Hattasom na to, aby vyrovnalo túto dieru v rozpočte navrhlo zvýšenie daní a poplatkov,“ vyjadril sa nedávno k zvyšovaniu poplatkov novozvolený poslanec mestského zastupiteľstva Igor Kršiak na sociálnej sieti. K zvýšeniu poplatkov napokon skutočne došlo, opoziční poslanci však zdvihli ruku iba za ich 50 percentný nárast.

Pri voľbách na primátora Nitry Igor Kršiak neuspel, teraz, ako mestský poslanec, zvyšuje dane! Hoci…

Je to celkom na uváženie, pretože volič síce chápe, že peniaze na fungovanie mesta treba, ale volili si poslancov na to, aby pohli rozumom a našli spôsob, ako finančne nezaťažiť svojich obyvateľov, ktorí majú čoraz hlbšie do vrecka. Napokon, stačí, ak si spočítate členov svojej rodiny a vyrátate si, koľko budete platiť po novom za odpad.

Takto sa to robí! V Novej Vsi nad Žitavou začínajú PLATIŤ za odpad IBA podľa REÁLNEHO množstva
Nová Ves nad Žitavou (fb)

V našom kraji však existuje obec, kde pohli rozumom a snažia sa, aby ich obyvateľ platil za odpad len toľko, koľko ho skutočne vyprodukuje. Možno, že mal primátor Hattas už pred štyrmi rokmi navštíviť starostku Novej Vsi nad Žitavou a priučiť sa, ako na to.

V Novej Vsi nad Žitavou totiž už zaviedli vážený množstvový zber zmesového komunálneho odpadu ZKO. Obec má 1354 obyvateľov.

A aj tam sa od 1. januára 2023 menia poplatky za odpady. Ale, ako budú vyzerať?

Preddavok poplatku za odpady sa od 1.1.2023 bude skladať z dvoch častí. Prvá časť poplatku je tzv. paušálny poplatok, v ktorom sú zahrnuté všetky náklady na odpad v obci mimo zmesového komunálneho odpadu (náklady na zberný dvor, odpad z cintorína, z verejných priestranstiev, atď.), tento paušálny poplatok je 19,71€ na osobu a rok. Druhá časť poplatku predstavuje množstvo vyvezeného zmesového komunálneho odpadu za predchádzajúci rok 1kg x 0,15 € zo všetkých nádob, ktoré používa jednotlivá domácnosť.

Tri zlaté a sedem strieborných medailí! To je parádna vizitka, ktorú dosiahli úspešní vinári z Topoľčianok vo Viedni

Príklad: 2 členná domácnosť vyprodukovala v r. 2022 200 kg ZKO. Výpočet poplatku na r. 2023 bude nasledovný: 2 osoby x 19,71€ + 200 kg x 0,150 €= 69,42 € / 2 osoby = 34,71€/osobu. (zdroj: Fb Nová Ves nad Žitavou)

Na konci roka 2023 sa skutočne vyvezený ZKO pre jednotlivé domácnosti zráta a ak bude kladný rozdiel v sume, ktorú domácnosť zaplatila, použije sa na úhradu poplatku za odpad v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak bude záporný rozdiel, bude potrebné ho zaplatiť do 15 dní od právoplatnosti rozhodnutia.

Poslanci primátorovi Šiah odklepli zvýšený plat. Ľudia sa vzbúrili, chcú mu ho ZRUŠIŤ

Obec vyvážaný odpad eviduje už skoro 3 roky a váži každú jednu kuka nádobu od septembra 2021. Evidenciu má obec k dispozícii. „Je preto najvyšší čas, aby sme túto evidenciu a váženie kuka nádob aj využili a premietli do poplatkov, vypočítaných individuálne pre každú jednu domácnosť. Poplatky za odpady sa budú v jednotlivých domácnostiach líšiť,“ uviedla obec na stránke. Každá domácnosť bude platiť len toľko, koľko odpadu sa jej skutočne odviezlo. Zavedenie množstvového zberu prináša spravodlivý systém poplatkov, v ktorom každý občan, platí podľa toho, koľko odpadu produkuje. Každý jeden občan má teraz možnosť urobiť so svojim vyprodukovaným odpadom maximum.

Teta Marta z Veľkého Kýru: Jej vianočné medovníky vám doslova vyrazia dych!

A ešte na záver: Nová Ves nad Žitavou pre správne nakladanie s odpadom robí maximum, všetky domácnosti majú zdarma nárok na kompostér, kompostéry sú pri bytových domoch, aj na verejných priestranstvách.

Možno by sa poslanci nielen krajského mesta, ale aj iných mestečiek mali vybrať do Novej Vsi nad Žitavou. Určite sa niečo naučia.

(Heď)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články