10.9 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Rebel zo Šiah Martin HUDEC: Odsúhlasiť si vyšší plat po nástupe do funkcie je HULVÁTSTVO

Schválenie platu novozvolenému primátorovi Šiah Pálovi Zacharovi (je zároveň poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja za Alianciu) vyvolalo vlnu nespokojnosti obyvateľov mesta, ktoré má 7267 obyvateľov. Poslanci možno ani nečakali, že by sa proti nim po schválení vyššieho platu primátorovi mohli obrátiť tí, ktorí ich do zastupiteľstva dostali, teda vlastní voliči. Keďže sa však voličom toto rozhodnutie nepáčilo, tak aktuálne podpisujú petíciu za prijatie uznesenia, ktorým poslanci zrušia pôvodné uznesenie týkajúce sa platu primátora. Medzi signatárov petície patrí aj Šahan Martin HUDEC.

Rebel zo Šiah Martin HUDEC: Odsúhlasiť si vyšší plat po nástupe do funkcie je HULVÁTSTVO
Martin Hudec

Predstavíte sa nám? Ste nejaký aktivista alebo regionálny politik?

Som rodený Šahan, okrem deviatich rokov, čo som prežil v Bratislave na strednej a vysokej škole, žijem celý život v Šahách. Tu pracujem ako tenisový tréner a v neďalekej dedine máme s mojím otcom malú firmu, v ktorej robím ekonóma.

Angažujete sa v komunálnej politike?

Doteraz som sa politike vyhýbal. Môj otec bol dlhé roky poslancom mestského zastupiteľstva v Šahách, tak cez neho som bol v obraze, čo sa deje a na čom sa pracuje v rámci vedenia mesta. V posledných voľbách už otec nekandidoval.

Poslanci primátorovi Šiah odklepli zvýšený plat. Ľudia sa vzbúrili, chcú mu ho ZRUŠIŤ

Ešte som hádam ani nepočula, že by v nejakom meste využili voliči právomoc zrušiť poslanecké uznesenie. Prečo ste sa rozhodli pre petíciu, ktorej cieľom je prinútiť poslancov prijať uznesenie, ktorým zrušia to pôvodné, týkajúce sa platu primátora?

Nepovažujem za správne, ak novozvolený primátor, iba hodinu po tom, ako zložil svoj sľub, hneď poberal najväčší možný plat. A to nehovorím len o našom meste, to platí pre každého. Aj ten základný plat, ktorý by poberal, je veľmi slušný, málo obyvateľov Šiah sa čo i len priblíži k takémuto platu. Nehovoriac o tom, že všetkých zrejme čakajú o niečo ťažšie ekonomické časy. A v tomto období, v takejto situácii, prísť a hneď na prvú odsúhlasiť maximálne možné navýšenie, keď sa ešte absolútne nič neurobilo, to považujem, teraz prepáčte za výraz, za “hulvátstvo“.

Rebel zo Šiah Martin HUDEC: Odsúhlasiť si vyšší plat po nástupe do funkcie je HULVÁTSTVO
Šahy (foto fb)

Nevedia si to obhájiť, nepočul som ani jeden argument, prečo áno a prečo hneď. Zastupiteľstvo potom vydalo stanovisko, teraz budem parafrázovať, „že chceli primátora motivovať, aby riešil čo najlepšie prichádzajúcu krízu a manažment mesta“. Na margo tohto poviem len toľko, ak niekto, kto vyhral voľby, a nie je dostatočne motivovaný, aby svoju prácu vykonával najlepšie ako vie, ak nedostane najväčší možný plat ihneď, tak načo do tých volieb vôbec išiel? Nemá tá motivácia plynúť z toho, že mu toto mesto dalo dôveru a zvolilo si ho?

Hattasovi schválili poslanci len základný plat: Nové zastupiteľstvo už úraduje

Ku koncu roka 2021 mali Šahy 7 160 obyvateľov. A máme tu nového primátora, ktorý má hneď vyšší plat ako, napríklad, primátor v Nitre (cca 77 000 obyvateľov), alebo v Leviciach (cca 32 000 obyvateľov).  Tak zrejme v Nitre a v Leviciach majú šťastie na primátorov, ktorý nepotrebujú extra motiváciu. Jeden z mála nejakých argumentov p. Zachara je, že však aj Želiezovciach, čo je približne rovnako veľké mesto ako Šahy, má primátor maximálny možný plat. Zabúda však doplniť, že primátor v Želiezovciach začína svoje 3 volebné obdobie.

Doktor Mesík bráni Ivermectin: Za 40 rokov neboli zaznamenané žiadne jeho významné vedľajšie účinky

Stretli ste sa v súvislosti s vypísaním petície aj s neprajnosťou?

Niekoľko ľudí si myslí, že táto petícia je iba nejaký hon na primátora, lebo ho nemám rád, alebo že sa neviem zmieriť s tým, že nevyhral môj kandidát. Niektorí do toho ťahajú aj národnostnú otázku. To sú všetko hlúposti. Ja proti pánovi Zacharovi nemám absolútne nič, dokonca si s ním tykám. Mne je jedno, kto je na čele mesta, ak pracuje tak ako má a posúva toto mesto dopredu. A ak si niekto prečíta celé znenie mojej petície, tak sa dočíta toto „zároveň zastávame názor, že v prípade, ak primátor mesta Šahy po relevantnej dobe pôsobenia vo svojej funkcii predstúpi pred občanov a poslancov mestského zastupiteľstva v Šahách a preukáže konkrétne výsledky jeho práce, aby došlo k navýšeniu priznaných platových podmienok, avšak tieto musia byť v príčinnej súvislosti s plnením jeho funkcie a sľubov nám voličom a občanom Šiah a priľahlých mestských častí.“

Rebel zo Šiah Martin HUDEC: Odsúhlasiť si vyšší plat po nástupe do funkcie je HULVÁTSTVO
Odôvodnenie poslancov, prečo si primátor zaslúžil hneď po zvolení vyšší plat. (zdroj fb)

Myslím, že všetci, čo dokážu čítať s porozumením, dokážu pochopiť, že tu nejde o „hon“ na primátora, ale o zdravý rozum, slušnosť, a trochu sebareflexie.

Rozhodol som sa využiť svoje právo občana, petíciou upozorniť na toto konanie a pokúsiť sa ho zmeniť. Ukázať aj zastupiteľstvu, že občania Šiah sú stále tu, a po vhodení svojho hlasu do urny sme sa nevyparili. A pokúsiť sa možno inšpirovať aj ľudí v iných mestách, alebo obciach, že ak sa im niečo nepáči, čo sa u nich deje, tak to nemusí skončiť iba pri šomraní a nadávaní, ale dá sa s tým aktívne niečo robiť. Ak už nič viac, tak aspoň vytvoriť určitý tlak na dané zastupiteľstvo alebo orgán verejnej správy. Našťastie, stále žijeme v demokratickej spoločnosti.

Takto sa to robí! V Novej Vsi nad Žitavou začínajú PLATIŤ za odpad IBA podľa REÁLNEHO množstva

Koľko potrebujete podpisov na to, aby sa ňou zastupiteľstvo zaoberalo?

Podľa zákona, aby sa s tým mesto začalo zaoberať, potrebujeme podpis aspoň 8 % osôb oprávnených voliť do orgánov samosprávy obce. V našom prípade potrebujeme aspoň cca 440 podpisov. Ale samozrejme, že čím viac, tým lepšie.

Čo vlastne chcete petíciou dosiahnuť a čo v prípade, ak ju poslanci nebudú rešpektovať?

Aby poslanci otvorili na mestskom zastupiteľstve opäť túto tému a novým uznesením vrátili plat primátora na základnú čiastku platu primátora bez akéhokoľvek navýšenia.

Ak vyzbierame dostatočný počet podpisov, tak petícia je úspešná bez ohľadu na ďalšie kroky zastupiteľstva. Ak by to poslanci odignorovali, tak podľa môjho názoru vyšlú pomerne jasný signál, ako si predstavujú vládnutie a riadenie mesta na ďalšie 4 roky. Ale my tu budeme, a ak to bude potrebné, budeme sa pripomínať.

Rebel zo Šiah Martin HUDEC: Odsúhlasiť si vyšší plat po nástupe do funkcie je HULVÁTSTVO
V minulosti sám Pál Zachar kritizoval zvýšenie platu predchádzajúcemu primátorovi (zdroj fb)

Ako je možné, že v Šahách má vlastne primátor taký vysoký plat?

Primátor kandidoval za stranu Aliancia, zastupiteľstvo ovládli poslanci za túto stranu plus nezávislí kandidáti, ktorí ale v podstate ťahajú s nimi za jeden povraz (11 poslancov z 12). V podstate si môžu odsúhlasiť čo len chcú.

Ako sa dnes, podľa vás, žije v Šahách?

Za posledných osem rokov spravilo toto mesto obrovský krok dopredu. Asi jedna z najväčších vecí bolo získanie veľkého zamestnávateľa v meste, firmu ZF. Hospodárenie mesta je oveľa lepšie a transparentnejšie. Verejné priestory, hlavne v centre mesta, prešli mnohými zmenami a úpravami. Mesto celkovo vyzerá krajšie. V areáli nemocnice je postavená nová budova polikliniky. Cestná infraštruktúra sa postupne opravovala v pomerne rýchlom tempe. Základné a materské školy prešli veľkou modernizáciou, od kuchýň po učebne. Budova futbalového štadióna bola zrekonštruovaná, nakúpila sa nová technika na údržbu trávnika a nainštalovalo sa automatické polievanie. Začali sa stavať nové obytné domy. Takže za osem rokov sa toho stihlo veľa, a to ma ešte určite mnoho vecí teraz ani nenapadlo.

Šahy: Deportáciu židovského obyvateľstva bude pripomínať nová pamätná tabuľa

Čo by z pohľadu obyvateľa mesta mal primátor vyriešiť, aby si potom prípadne mohol zvýšiť plat, či dostať odmenu?

Samozrejme, že je toho stále veľa čo treba robiť. Práca v meste nikdy nekončí. Určite bude potrebné ďalej pokračovať v opravovaní ciest, máme tu schátraný areál bývalého kúpaliska „Šóderoš“, mesto stále nemá športovú halu (bývalé vedenie malo pripravený projekt, ktorý mal zabezpečené financovanie, aj schválené všetky povolenia, bohužiaľ vo finálnom hlasovaní chýbal 1 hlas, napríklad pán Zachar bol tiež proti). Šport v meste celkovo je v hybernácii. Na mládežníckej úrovni tu funguje iba tenis, futbal, karate. Ostatné športy ale ani nemajú šancu sa rozvíjať, keďže na to mesto nemá adekvátne priestory. Máme v meste vlakovú stanicu, ale spojenia sú veľmi slabé. Tu by sa mohlo aj v rámci znižovania emisií tiež tlačiť na ŽSR, aby sa s tým niečo robilo a mesto sa viac otvorilo vlakovej doprave.

ZLATÉ PADÁKY na Becíkovom úrade končia: Odmeny si prihralo 21 zamestnancov, budú ich musieť vrátiť

Súčasné vedenie má podľa svojich predvolebných sľubov veľké plány. Ak budem ja, ale aj všetci ostatní občania vidieť, že toto vedenie v relevantnej dobe je kompetentné a dokáže pokračovať v rozvoji mesta, potom nech pokojne si dajú návrh na zvýšenie platu, budú si ho vedieť aj sami obhájiť, ale hlavne ľudia budú vidieť, že to má zmysel a logiku. Lebo teraz v tejto podobe to vyzerá, že niekto si na mestský úrad prišiel len zarobiť.

Ja držím palce novému primátorovi a poslancom. Ako občan chcem ďalšie úspešné volebné obdobie, len poslanci na čele s primátorom musia pochopiť, že to asi vzali z opačného konca.

Kedy sa dozvieme výsledok vášho snaženia?

Ďalšie zastupiteľstvo je plánované na 19.12., dvaja poslanci avizovali, že túto tému otvoria. Podpisy pod petíciu budeme zbierať však aj naďalej, zrejme až do konca roka. Ak na najbližšom zastupiteľstve náhodou tuto tému neotvoria, potom petíciu odovzdáme a na ďalšom zastupiteľstve sa ňou už zo zákona budú musieť poslanci zaoberať. Tak uvidíme a držme si palce.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články