16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Hanba: Poslanci primátorovi Šiah odklepli zvýšený plat. Ľudia sa vzbúrili, chcú mu ho ZRUŠIŤ

Nebýva často, aby sa obyvatelia mesta zomkli voči rozhodnutiu svojich poslancov. V Šahách to už ale neplatí, v tomto malom meste na juhu Slovenska si totiž občania začali uplatňovať svoje práva.

Schválenie platu novozvolenému primátorovi Šiah Pálovi Zacharovi (Aliancia) vyvolalo vlnu nespokojnosti obyvateľov mesta, informoval pred pár dňami portál teraz.sk.

Hanba: Poslanci primátorovi Šiah odklepli zvýšený plat. Ľudia sa vzbúrili, chcú mu ho ZRUŠIŤ
Pál Zachar, nový primátor mesta Šahy , zdroj fb

Obyvateľom sa toto rozhodnutie nepáčilo a tak aktuálne podpisujú petíciu za prijatie uznesenia, ktorým poslanci zrušia pôvodné uznesenie týkajúce sa platu primátora. Tí totiž na ustanovujúcom Mestskom zastupiteľstve v Šahách koncom novembra schválili poslanci novému primátorovi okrem zákonom stanoveného platu aj maximálne možné zvýšenie vo výške 60 percent.

Zákonom stanovený hrubý plat šahanského primátora sa zvýšil zo sumy 3149 eur o 1889,40 eura na konečnú sumu 5038,40 eura. V Nitre návrh na zvýšenie platu primátora a preplatenie jeho nevyčerpanej dovolenky, ktorý predložil zastupiteľstvu prednosta Martin Horák, poslanci neschváli a tak mu zostal plat 4287 eur. Za zvýšenie platu primátora v Šahách hlasovalo 11 z 12 poslancov mestského zastupiteľstva. Jediný, ktorý zahlasoval proti, bol predchádzajúci primátor a súčasný poslanec Štefan Gregor. Ten bol aj kandidátom do VÚC Nitrianskeho kraja na funkciu predsedu za stranu SaS.

Hanba: Poslanci primátorovi Šiah odklepli zvýšený plat. Ľudia sa vzbúrili, chcú mu ho ZRUŠIŤ
Mestský úrad v Šahách, zdroj: fb

Vyhraj voľby a môžeš všetko. Túto vetu vyslovil pán Paška, keď SMER vyhralo voľby. Toto je asi najvýstižnejšie na ustanovujúce zasadnutie MsZ konaného dňa 28.11.22-pondelok v Šahách. Novému primátorovi pánovi Pálovi Zacharovi, jedenásť z dvanástich poslancov schválilo okrem zákonom stanoveného platu maximálne možné navýšenie vo výške 60%. V prepočte to bude v čistom cca 3.600,-€. V roku 2023 toto navýšenie bude stáť mestskú kasu cca 30.500,-€. V čase krízy by mal prvý človek mesta ísť príkladom a uskromniť sa,“ napísal Gregor kriticky na facebook.

Róbert Merva: Energetická kríza je dlhodobo plánovanou stratégiou na rozklad priemyselných ekonomík!

„Mnohí z Vás sú zamestnanci alebo zamestnávatelia. Kto z Vás dostal alebo dal novému zamestnancovi v deň nástupu do práce maximálne odmeny? Asi nikto, minimálne počas skúšobného obdobia alebo počas prvého roku by mal zamestnanec najprv ukázať prínos pre firmu a až potom môže žiadať odmeny. Každý z nás robí chyby a možno novozvolení poslanci v eufórii alebo z neznalosti, si poriadne neuvedomili, čo schvaľujú. Preto ako poslanec MsZ prídem na najbližšie zasadnutie MsZ s návrhom, aby poslanci zrušili toto uznesenie, prehodnotili svoje rozhodnutie a schválili novozvolenému primátorovi plat podľa platných zákonov s 0%-ným navýšením. Robiť chyby je ľudské, uznať svoju chybu však múdre.“

Poslanci vo svojom spoločnom vyhlásení rozhodnutie o zvýšení platu novému primátorovi zdôvodnili tým, že nový primátor bude musieť riešiť krízovú hospodársku i energetickú situáciu s maximálnym nasadením a bez ohľadu na časovú vyťaženosť. 

Hanba: Poslanci primátorovi Šiah odklepli zvýšený plat. Ľudia sa vzbúrili, chcú mu ho ZRUŠIŤ
Zdroj fb Šahy, Ivan Šomlo

Na stránke mesta Šahy sa však objavil aj príspevok, v ktorom občan Ivan Šomlo na adresu poslancov napísal pár poriadne ostrých slov. „Pozdravujem dolu podpísaných pánov poslancov, ktorí takúto sofistikovanú odpoveď museli dávať dokopy asi cely víkend. Normálne je to na nejakú cenu. Na cenu za alibizmus roka. Možno, len taká populistická myšlienka: keď tak veľmi a úprimne chceli pomôcť novému pánovi primátorovi v 300 % nasadení a tak strašne ho chceli namotivovať, tak si oni sami mohli znížiť svoje poslanecké platy na úkor maximálneho navýšenia platu pána primátora. V každom prípade želám veľa šťastia v boji s krízou. Dúfam, že tie kroky budú na 3000 % aspoň tak kvalitné, ako táto odpoveď, a že nebudú považovať vlastných voličov za úplných hlupákov, bez urážky. PS: Ešte by možno mohli odporučiť aj ostatným obyvateľom mesta prácu, kde sa funguje spôsobom „najprv ti dám najvyšší možný plat a potom ti ho keď tak znížim“. Určite by to ocenili aj „bežní smrteľníci“, aby mali konečne dôvod pracovať, nie na 200, nie na 300, nie na 3000, ale na 30000 % !“

Hanba: Poslanci primátorovi Šiah odklepli zvýšený plat. Ľudia sa vzbúrili, chcú mu ho ZRUŠIŤ
Zdroj fb Ivan Šomlo

Pál Zachar zvýšenie platu obhajoval. „Treba to porovnávať s ostatnými mestami. Napríklad Želiezovce, tam má primátor taký istý plat. Keď sa budeme tváriť, že má zarábať menej ako šofér kamiónu, tak je to priama cesta ku korupcii,“ povedal pre RTVS. Šahy majú pritom iba 7267 obyvateľov.

Prof. Peter STANĚK: Jediným spôsobom riešenia súčasnej globálnej situácie môže byť riešenie na lokálnej, regionálnej úrovni

Signatári petície však považujú za nezodpovedné v tomto čase, keď spoločnosť čelí viacerým krízam, aby primátor mesta od prvého dňa vo funkcii poberal maximálny možný plat, aký zákon priznáva jeho funkcii. Tvrdia, že výška primátorovho platu musí byť v príčinnej súvislosti s plnením jeho funkcie. Petíciu nájdete TU. K dnešnému dňu je podpísalo 364 ľudí.

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články