23.1 C
Nitra
piatok, 9 júna, 2023

Tri zlaté a sedem strieborných medailí! To je parádna vizitka, ktorú dosiahli úspešní vinári z Topoľčianok vo Viedni

Slovenskí vinári sa už dávno nemusia vo svete hanbiť za svoje produkty, ktorými sa prezentujú na rozličných svetových výstavách. Patria medzi nich aj tí z Topoľčianok, ktorí získavajú cenné kovy na tých najprestížnejších svetových salónoch vín. Naposledy sa im zadarilo v neďalekej Viedni, odkiaľ si priviezli až desať cenných kovov.

Výstava AWC Vienna patrí medzi najprestížnejšie svetové salóny vín, kde sa každoročne schádza veľmi silná konkurencia. Vinári z Château Topoľčianky zaslali do hlavného mesta Rakúska desať svojich vín, pričom tri získali zlatú medailu a sedem striebornú, ba Devín, slamové víno, 2020 sa stalo druhým najlepším sladkým vínom na celej súťaži. Víťazom kategórie červených vín sa s Dunajom stal ďalší slovenský zástupca, Vinárstvo Nichta z Čajkova. Vo Viedni sa predstavilo 11 342 vín zo 43 krajín celého sveta. Našich vinárov môže potešiť skutočnosť, že väčšina z ocenených vín je bežne dostupná v obchodných sieťach po celom Slovensku.

Milujete perníky? Daniela Thérová z Tvrdošoviec prezradila ich blahodarný účinok na dojčiace mamičky

Spokojnosť z Viedňou, aj s mladými vínami

Vinárov z Topoľčianok teší ich úspech, ktorý získali na jednej z najprestížnejších svetových súťaží, pretože uspieť tam rozhodne nie je ľahké. „Vo Viedni sme v minulosti so slamovým Devínom síce už dvakrát vyhrali titul šampióna súťaže, ale aj s druhým miestom sme veľmi spokojní. Naostatok, z desiatich tam zaslaných vín všetky získali zlatú alebo striebornú medailu,“ prezradil výrobný riaditeľ Château Topoľčianky Miloš Ševčík, ktorý je spokojný aj s ich tohtoročnými mladými vínami.

Minulý rok vinári z Topoľčianok doslova dobyli Viedeň

„Mladé vínka boli pekné, voňavé, a teda aj úspešné. Môžem povedať, že aj s nimi sme spokojní,“ neskrýval výrobný riaditeľ, ktoré prezradil aj to, ako je spokojný s tohtoročnou úrodou. „Sezóna síce pre vinohradníkov a vinárov nebola najideálnejšia, pretože v lete bolo dosť veľké sucho a pri zbere hrozna zase pršalo viac, ako by sme si želali, napriek tomu môžeme povedať, že kvalita hrozna bola v slušnom štandarde. Po množstevnej stránke ho bolo trošku menej ako bežne, ale tiež to nebolo zlé,“ priznal Ševčík.  

Tri zlaté a sedem strieborných medailí! To je parádna vizitka, ktorú dosiahli úspešní vinári z Topoľčianok vo Viedni
Vína zo Château Topoľčianky, ktoré si priniesli z Viedne zlatú či striebornú medailu. Zdroj: Château Topoľčianky

Ktoré vína zo Château Topoľčianky získali vo Viedni medailu?

🥇 Sekt 1933 Prestige Cuvée Brut

🥇 Devin, slamové víno, 2020
🥇 Tramín červený, slamové víno, 2020
🥈 Chardonnay ML, výber z hrozna, 2020
🥈 Tramín červený, výber z hrozna, 2021
🥈 Rulandské šedé HOREKA, neskorý zber, 2021
🥈 Rizling vlašský HOREKA, neskorý zber, 2021
🥈 Rizling vlašský, ľadové víno, 2018
🥈 Frankovka modrá, ľadové víno, 2021
🥈 Muškát moravský Château Noir, 2021

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články