12 C
Nitra
streda, 28 februára, 2024

Pri voľbách na primátora Nitry Igor Kršiak neuspel, teraz, ako mestský poslanec, zvyšuje dane! Hoci…

Bude ako nebolo… Slovné spojenie, ktoré sa u nás začalo dosť často používať po Nežnej revolúcii, keď nám naši „noví“ politici a tribúni revolúcie sľubovali krajšie zajtrajšky. A výsledok ich viac ako 30-ročného snaženia? Je naozaj tak, ako nebolo, lebo takto zle sa Slováci vo svojej novodobej histórii ešte nemali. Do peňaženiek majú stále hlbšie a hlbšie, pretože dnes už azda niet ničoho, čo nezdraželo.

Nitrania sa spoliehali na nové voľby, lenže tie nič nevyriešili, pretože primátor Marek Hattas, ktorý je aj poslancom v Národnej rade, zostal vo svojej funkcii a pomenili sa len niektorí poslanci mestského zastupiteľstva. Sú medzi nimi aj takí, ktorí chceli Hattasa nahradiť na jeho pozícii, pričom, ako inak, sľubovali hory-doly a také zlepšenie života Nitranov, aké doteraz nepoznali. Stal sa však pravý opak a tí, ktorí sľubovali krajšie zajtrajšky ľuďom odhlasovali zvýšenie daní, ktoré postihlo aj odpady. Medzi tými, korí hlasovali ZA zvýšenie bol aj Igor Kršiak, ktorý sa k tomu teraz v statuse vyjadruje a snaží sa celú vec vysvetliť a obhájiť.

Nie Kršiak a spol. sú vraj tí zlí, ale Hattas

Pri voľbách na primátora Nitry Igor Kršiak neuspel, teraz, ako mestský poslanec, zvyšuje dane! Hoci...
Zdroj: FB / Igor Kršiak

Podľa Kršiaka sa toho za ostatné tri dni popísalo na FB o finančnej kondícii mesta, o zvyšovaní daní, poplatkov a o sekere, ktorú vedenie mesta zaťalo za štyri roky svojho pontifikátu, dosť. Skúsi preto Nitranom trochu priblížiť, čo sa vlastne na mestskom zastupiteľstve 5. decembra udialo a schválilo.

Teta Marta z Veľkého Kýru: Jej vianočné medovníky vám doslova vyrazia dych!

V rozpočte mesta na rok 2023 chýbalo, a bojím sa, že aj naďalej chýba, vedeniu mesta cca 3,5-4 milióny eur na to, aby Nitra aspoň prežila, aby svietila a kúrila (keď som na to upozorňoval pre vyše pol rokom, bol som za klamára). Vedenie mesta na čele s p. Hattasom na to, aby vyrovnalo túto dieru v rozpočte navrhlo zvýšenie daní a poplatkov,“ začína s vysvetľovaním Kršiak, ktorý dodáva, že najväčšiu hrôzu vyvolal návrh Hattasa na zvýšenie daní za bývanie o 110 % (daň z bytov a rodinných domov), a aj zvýšenie príspevku na dieťa materskej školy z 20 eur na 37 eur (zvýšenie o 85%) a zvýšenie príspevku na stravovanie v MŠ na najdrahšie finančné pásmo.

Zvýšenie daní sa čochvíľa stane realitou aj pre ľudí v Nitre

„Tak ako ja, aj moji kolegovia, ktorí sú v hlasovaní označení zelenou, si plne uvedomujeme, že dnes vďaka inflácii a kríze sa zdražuje všetko – potraviny, benzín, služby, energia, proste všetko. Do budúcna už budeme musieť počítať so zdražovaním daní, poplatkov, služieb. S čím ale táto skupina poslancov nebude nikdy súhlasiť je, aby sa vytiahli z peňaženiek obyvateľov peniaze na vyrovnanie sekery vedenia mesta,“ dušuje sa neúspešný kandidát na primátora, ktorý vo voľbách skončil tesne za Hattasom. Kršiaka o to viac mrzí, že primátor si zo svojich „hračiek“ neodoprel absolútne nič, a na žiadosť predložiť úsporné opatrenia na úrade predložil radšej návrh na zvýšenie daní za bývanie od obyvateľov a návrh na zvýšenie školských príspevkov od rodičov detí.

Nový župan Becík začal na úrade naozaj zostra – zrušil zlaté padáky

Nabrali odvahu(?) a postavili sa primátorovi

Aj preto som rád, že sme nabrali odvahu, a bolo nás dosť na to, aby sme pozmeňovacím návrhom znížili návrh primátora na likvidačné dane za bývanie v bytoch a rodinných domoch upravili v súlade so zákonom poplatok za odpad, keďže zámerne bolo zvýšenie poplatku nesprávne navrhnuté iba u podnikateľov, pritom sa týka všetkých znížili sme likvidačný návrh na zvýšenie príspevkov na deti v materských školách a na stravovanie detí v škôlkach.

Áno, ceny, dane, poplatky a príspevky mesta sa zvyšujú, a asi zvyšovať budú, ale nestotožnil som sa s názorom p. Hattasa, že dane sa musia zvyšovať hneď po voľbách, pretože nepopulárne rozhodnutia treba urobiť tak, aby ľudia do ďalších volieb zabudli, že zvýšenie daní má slúžiť na vykrytie diery v rozpočte, ktorú spôsobilo vedenie mesta, a že zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy (ak boh dá a naozaj aj budú vo výške 200 eur) si má mesto hneď vypýtať naspäť v daniach a poplatkoch,“ píše na záver poslanec Igor Kršiak, podľa ktorého keď mesto zvyšuje dane a poplatky, tak to má robiť nie preto, že potrebuje peniaze na sekeru v mestskej kase, ale preto, aby za zvýšené dane zabezpečil ďalší rozvoj mesta.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články