30.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Oremus: Odvrátili sme totálny kolaps FC Nitra a zachránili aj mládež. Práce je však ešte veľa

Futbalový klub FC Nitra napíše v tomto roku už svoju 114-ročnú históriu, lenže jej posledné roky sú písané poriadne čiernym atramentom. Jeho funkcionári, ktorí ho dostali na výslnie sa dnes už ani v hrobe neobracajú, pretože ich telá sa už zmenili na prach, no ich duchovia by sa mali prebrať z letargie a začať chodiť strašiť všetkých tých, ktorí dopustili tento úpadok.

Oremus: Odvrátili sme totálny kolaps FC Nitra a zachránili aj mládež. Práce je však ešte veľa
Peter Oremus má zatiaľ dôvody usmievať sa, pretože zatiaľ sa novým funkcionárom darí postupne zastabilizovať FC Nitra, ktorý bol na pokraji úplného kolapsu. Foto: Dodo Púchovský

Nad tým, ako dopadol prvý profesionálny futbalový klub na Slovensku iba neveriacky krútia hlavami všetci tí, ktorým ležal, či ešte leží, na srdci. Takúto potupu, akú museli jeho hráči znášať na dedinských ihriskách so súpermi, s ktorými si ešte v nedávnej minulosti nechceli zahrať ani prípravný zápas, by si nepriala žiadna z jeho bývalých legiend. Žiaľ, stalo sa, a tak sa teraz čaká na spasiteľa, na Mesiáša, ktorý vráti Nitre, možno, zašlú slávu. Budem ním Milan Lenčeš, alebo aj jemu dôjde chuť, energia a počiatočný entuziazmus a nakoniec to aj on zabalí? Uvidíme, no slová člena Dozornej rady FC Nitra a bývalého hráča klubu Petra Oremusa, vyzerajú predsa len nádejne.

Spúšťačom problémov nevyúčtovaná dotácia z mesta

V ktorom období sa, podľa vás, začal rozpadať futbal v FC Nitra a kto za tým stojí?

Vidíte, a po tom doteraz novinári absolútne nepátrali a nedali občanom žiadne informácie, kto za kolaps tohto klubu mohol. V apríli minulého roku bol totiž klub FC Nitra nie pred kolapsom, ale ten klub bol v úplnom kolapse. A nikto z novinárov neriešil a nepátral, kto za to mohol, a akým dielom sa na tom podieľal. Prečo novinári nepátrajú? A pritom to nie sú staré veci, lebo tieto veci sa udiali behom posledných štyroch-piatich rokov. Ak by niekto začal pátranie, tak presne vie zistiť, kto bol kedy akcionár, kto bol kedy generálny manažér, kto bol športový riaditeľ atď. Kto boli tí ľudia, ktorí tam do toho apríla 2022 boli. A potom je treba každému z nich vystaviť vysvedčenie.

Kde sa to teda podľa vás celé začalo?

Nevyúčtovanou dotáciou voči mestu vo výške 57 000 eur, ďalej nevyplatenou províziou 70-tisíc eur africkému klubu za Taiwa, ktorý prestúpil v roku 2019 do Dunajskej Stredy, potom sú tu niekoľkí nemeckí hráči za pôsobenia Petra Hammera a spol., kedy zostala po nich za tri mesiace sekera 220-tisíc eur. No a potom ďalších 15 hráčov, asistenti trénerov a tréneri, ktorí mali za ďalších 200-tisíc eur nevyplatené platy. A za to zodpovedajú kluboví funkcionári, ktorí ich zazmluvnili, alebo ktorí v tom období ich mali zaplatiť a nezaplatili. Nitra mala preto zákaz transferov do klubu, čo spôsobilo postupný kolaps klubu. A za to niekto zodpovedá. Tých hráčov nedoniesol ani Milan Lenčeš a ani ja, od toho apríla 2022 musíme práve tieto obrovské dlhy dávať do poriadku. Nech sa to občania konečne dozvedia, nie, že tam chodia teraz niektorí ako pávy po FC-čku a tešia sa a prajú si, aby konečne FC-čko skončilo.

Podarí sa postaviť na nohy FC Nitra novému väčšinovému vlastníkovi klubu?

Spoločným menovateľom všetkého zlého je pre väčšinu ľudí predseda predstavenstva Martin Peško. Vám sa on nezdá ako jeden z tých, ktorí klubu zlomili krk?

Tak to v živote chodí, posledný je zodpovedný za všetko. Ale Martin Peško tam je dva roky, teda on má svoj diel zodpovednosti za dva roky. Pred Nemcami, Ukrajincami aj Karom tam boli pôvodní akcionári. Je preto nevyhnutné, aby ste vy novinári do tejto spleti zlyhaní vniesli svetlo a identifikovali podiel zodpovednosti každého z nich.

Oremus: Odvrátili sme totálny kolaps FC Nitra a zachránili aj mládež. Práce je však ešte veľa
Milan Lenčéš sa pustil do záchrany FC Nitra. Ako dopadne jeho misia, ktorá zatiaľ vyzerá viac ako úspešne? Zdroj: archív nn

Ktorí kluboví funkcionári to vlastne celé spustili?

Takže Peško nie je tou osobou, na ktorú by mali smerovať prsty nahnevaných fanúšikov klubu FC Nitra?

Z hľadiska celého riadenia klubu to určite nie je len o jeho osobe. Na Slovensku je však typické všetko zlé hodiť na tých posledných.

Novým väčšinovým vlastníkom FC Nitra sa stal Milan Lenčéš, ktorý mu chce pomôcť

OK, takže od koho teda začala celá agónia v FC Nitra?

Od pôvodných akcionárov, pretože nevyúčtovali dotáciu voči mestu vo výške spomínaných  57-tisíc euro, a následný záhadný (ne)predaj akcií Ukrajincom. Toto by ale mali rozmotať novinári a dať to do časového sledu, pomenovať ľudí, na akých pozíciách v klube pôsobili a ako to skutočne celé prebiehalo. A títo funkcionári potom nech za to všetko ponesú pred fanúšikmi, no nielen pred nimi, zodpovednosť.

V akom finančnom stave sa teda v súčasnosti klub FC Nitra nachádza?

Dôležité je, že od leta minulého roka už netvorí dlhy a postupne ukrajuje zo svojich starých dlhov po bývalých akcionároch a manažéroch. Verím, že sa k nášmu úsiliu pridajú ďalší podnikatelia a priaznivci klubu FC Nitra. Aj týmto ich pozývam aby sa pridali k nášmu projektu obnovy značky FC NITRA.

Transfery hráčov už môžu prebiehať, rieši sa aj mládež

Oremus: Odvrátili sme totálny kolaps FC Nitra a zachránili aj mládež. Práce je však ešte veľa
FC Nitra má našťastie už umožnené riešiť príchody nových hráčov do A-mužstva, lebo inak by mohli zamávať aj IV. lige, kde hrajú v súčasnosti, a sú dokonca na jej chvoste. Zdroj: FB / FC Nitra

V súčasnosti teda už FC Nitra môže nakupovať alebo respektíve riešiť hráčov na hosťovanie, môže teda s hráčmi na hráčskom trhu manipulovať?

Áno, v lete sa nám to podarilo na poslednú chvíľku. Prvý zápas sme síce ešte nestihli, ale potom to už išlo a tým pádom sme mohli zaregistrovať nových hráčov, ktorí chceli za nás hrať, a ktorých sme na poslednú chvíľku aj vybavili. Mužstvo bojovalo a z hľadiska herného prejavu sa postupne zlepšovalo, ale tie výsledky mohli byť určite lepšie, pretože nám body utiekli v mnohých zápasoch v 2.polčase.

FC Nitra bol na prahu totálneho krachu, ostal bez hráčov a aj bez peňazí

Čiže, čiže do jarnej časti dôjde FC Nitra v inej pozícii a iným hráčskym kádrom?

Snažíme sa využiť odblokovanie transferov a zaregistrovali sme už niekoľko nových hráčov nielen do A-mužstva ale aj do mládežníckych kategórií. Teší nás záujem rodičov nielen z Nitry, ale aj iných miest nášho regiónu, ktorí chcú dať svoje deti do našej „akadémie“ alebo sa vrátiť po nedorozumení, ktoré vzniklo minulý rok v lete.

Takže ako to v súčasnosti vyzerá s mládežou v FC Nitra?

Od pätnásťročných po šesťročných máme všetky vekové kategórie a hráme najvyššie slovenské súťaže. Máme štatút ÚTM (Útvar talentovanej mládeže – pozn. red.) kvôli tomu, že A-mužstvo v rámci reorganizácie spadlo z tretej ligy do štvrtej, takže momentálne nemáme označenie akadémia. My sme si však dali záležať na tom, aby sme udržali naďalej našich špičkových trénerov ako Jožko Antalovič, Tomáš Seko, Jožko Kotula, Miloš Foltán, Ondrej Ondrovič, Ivan Hula, Juraj Čentéš, Marek Prešinský, Braňo Bobkovič, Jakub Mitošinka či Rasťo Ölvecký, pretože kvalita trénerov a tréningového procesu je základom budúcich úspechov. Aj preto sa mnohí hráči vracajú späť do FC Nitra. Som hrdý na tento kolektív trénerov a patrí im moja veľká vďaka.

Peškova „sláva“ v klube už pomaly, ale isto uhasína

Oremus: Odvrátili sme totálny kolaps FC Nitra a zachránili aj mládež. Práce je však ešte veľa
Dnes už bývalý predseda predstavenstva FC Nitra Martin Peško zrejme v klube skončí definitívne. Zdroj: archív nn

Teda máte už nejakú istotu, že sa vám tí mladí hráči, ktorí poodchádzali do Slovana, Trnavy či na ViOn alebo ČFK Nitra vrátia naspäť?

Áno, vieme už o takých hráčoch, ktorí sa chcú vrátiť, a tak na základe týchto informácií plánujeme znovu obnoviť dorastenecké kategórie a prihlásiť ich naspäť do II. ligy. Či sa tam od novej sezóny dostaneme je na posúdení Slovenského futbalu zväzu. My veríme, že nám v tomto vyjdú v ústrety, lebo keď dokázali urobiť výnimku pre dievčatá z ČFK Nitra, ktoré ani vôbec neboli prihlásené do súťaže, a v ktorej boli už odohrané tri majstrovské kolá, a oni ich napriek tomu dokázali v rozbehnutej súťaže do nej zaradiť. Tak v záujme udržania akadémií na Slovensku, a Nitra bola vždy baštou medzi akadémiami, nech sa páči, dajte nám možnosť hrať tú II. dorasteneckú ligu, lebo my sme z objektívnych dôvodov do nej pred rokom nemali s kým nastúpiť.

Za éry Martina Peška sa toho udialo v klube FC Nitra viac ako dosť, a najmä toho zlého

A ak vám nevyhovejú, čo budete hrať?

Tak potom budeme musieť hrať III. dorasteneckú ligu. Bude to pre nás ťažšie, lebo tým pádom, kým sa vypracujú z tretej do druhej, to môže minimálne rok trvať. Podľa mňa by nám mali vyhovieť, pretože vlani v lete nás z dorasteneckých kategórii doslova vyrabovali a napríklad FC ViOn ani nedodržal prestupové pravidlá SFZ. Nemôže Vám jeden klub bez oznámenia zobrať takmer celé mužstvo a Vy sa nemôžete brániť. To je predsa choré.

Dobre, takže teraz je situácia v FC Nitra taká, aká je. Martin Peško na svojej pozícii zostane, alebo nie? A ako je výhľadovo na tom klub finančne? Zastabilizuje za v tomto roku finančne a konečne možno aj hráčsky?

Martin Peško nie je od 13. mája minulého roka predsedom predstavenstva FC Nitra, to znamená štatutárom klubu, a momentálne prebiehajú rokovania aj o ukončení jeho pôsobenia na funkcii generálneho manažéra FC Nitra. Zároveň pracujeme na majetkovom vysporiadaní s mestom Nitra, čo by umožnilo futbalovému klubu rýchlejší postup medzi elitu. V jarnej časti sa A-mužstvo predstaví aj s novými tvárami. V hre je 6 nových hráčov.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x