16.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

NITRA: Stredoškolákov z Nitrianskeho kraja v piatok na pôde SPU čaká Ekonomická olympiáda

Ekonomická olympiáda pre stredoškolákov otvorila svoj šiesty ročník na Slovensku. Jej úlohou je súťaživou formou priblížiť praktické otázky z ekonomického a finančného sveta.

Počas januára a februára olympiáda postupne zavíta do všetkých ôsmich krajských miest Slovenska, medzi nimi nechýba ani Nitra. Analýza Štúrovho diela, zostrojenie trojuholníka či delenie živočíchov – malý výber tém, ktoré majú v školskom vyučovaní dlhé roky svoje pevné miesta.

NITRA: Stredoškolákov z Nitrianskeho kraja v piatok na pôde SPU čaká Ekonomická olympiáda
Finalisti, pedagógovia, partneri a organizátori Ekonomickej olympiády na piatom celoslovenskom finále v roku 2022.

Ekonomické témy také šťastie nemajú a študenti sa častokrát len vo voľnom čase učia o dopadoch inflácie na ich úspory či pochopia až v dospelosti, ako a prečo sa platia dane. V čase, kedy sa slovenské domácnosti rýchlo zadlžujú, sú pritom ekonomické zručnosti mimoriadne dôležité. Pomôcť chce aj Ekonomická olympiáda, ktorá každý rok zaujme veľké množstvo študentov. V tomto školskom roku sa v prvom (školskom) kole šiesteho ročníka súťaže zapojilo až 10 120 stredoškolákov. Z celkového počtu postúpilo 647 súťažiacich do prezenčných krajských kôl. Stredoškoláci z Nitrianskeho kraja sa stretnú už 3.2.2023 o 10:00 hod. na pôde Fakulty ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Historický úspech SPU: Univerzita sa umiestnila v najprestížnejšom šanghajskom rebríčku

Z 1302 súťažiacich v tomto kraji postúpilo 83 študentov do ďalšieho kola. Priemerná úspešnosť v školskom kole bola 46 %. Študenti s najlepšími výsledkami z krajského testu postupujú do celoslovenského finále, kde budú svoje vedomosti obhajovať aj v ústnom kole pred odbornou porotou. „Ekonomická olympiáda je skvelá príležitosť ako sa nielen zdokonaliť v ekonómii, ale zároveň spoznať skvelých ľudí, či už sú to organizátori, súťažiaci, partneri a to isté platí ešte o to viac v medzinárodnom kole, kde sú ľudia z celého sveta, ktorí sa zaujímajú o niečo podobné ako ja.“ David Guľaš, finalista v medzinárodnom kole EO 2021/2022.

INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz je organizátorom najväčšej súťaže z ekonómie a financií, ktorá už niekoľko rokov naberá aj medzinárodný rozmer. Piatich najúspešnejších slovenských finalistov čaká medzinárodné kolo, v ktorom budú reprezentovať Slovensko a zmerajú si svoje ekonomické sily s rovesníkmi z viac ako desiatich krajín. Na Slovensku projekt nadviazal partnerstvo s deviatimi univerzitami, z ktorých niektoré sa rozhodli prijať úspešných súťažiacich na vysokoškolské štúdium bez prijímacích skúšok. Na správnosť a zrozumiteľnosť súťažných otázok dohliadajú poprední ekonómovia z ekonomických fakúlt partnerských univerzít, Slovenskej ekonomickej spoločnosti ako aj analytici z INESS. Ekonomickú olympiádu pre stredoškolákov taktiež podporujú Slovenská asociácia poisťovní, Slovenská banková asociácia, Nadácia Slovenskej sporiteľne či Nadácia Tatra banky.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x