0.9 C
Nitra
štvrtok, 30 novembra, 2023

NSK: Riaditelia zariadení rokovali o možnostiach čerpania peňazí z Plánu obnovy

Vedenie úradu NSK iniciovalo stretnutie s riaditeľmi zariadení v správe NSK. Dosiahnuť predpísaných minimálne 30% úspor by bolo vzhľadom na ceny energií a energetickú náročnosť budov optimálne, reálne dosiahnutie úspor je otázne. 

NSK: Riaditelia zariadení rokovali o možnostiach čerpania peňazí z Plánu obnovy
Predseda NSK Branislav Becík inicioval stretnutie s riaditeľmi škôl, zriaďovateľmi sociálnych služieb a kultúrnych zariadení na projekty v rámci Plánu obnovy a odolnosti.

Predseda NSK Branislav Becík inicioval stretnutie s riaditeľmi škôl, zriaďovateľmi sociálnych služieb a kultúrnych zariadení na projekty v rámci Plánu obnovy a odolnosti. Dôvodom bolo oboznámenie vedúcich pracovníkov o možnosti čerpania finančných prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti. „Je dôležité oboznámiť všetkých vedúcich pracovníkov zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti NSK o možnostiach čerpania financií s možnosťou uplatnenia žiadostí pre čo najviac z týchto inštitúcii,“  uviedol predseda NSK

Časť budov NSK sú aj historické pamiatky, kde je vzhľadom na ochranu pamiatok úspora viac ako 30% skoro nemožná.

NSK: Riaditelia zariadení rokovali o možnostiach čerpania peňazí z Plánu obnovy
Kraj bude musieť najprv spraviť energetické audity, ktoré budú stáť nemálo finančných prostriedkov, uviedol Peter Privalinec

„Ukazuje sa, že podporu môžu získať tie naše organizácie a zariadenia, ktoré sú v budovách, kde sa neinvestovali financie v blízkej minulosti. Tu je predpoklad, že by sme mohli byť úspešní,“ povedal Branislav Becík.

Energetické úspory 30% a viac by v súčasnej situácii bolo minimálne optimum, ktoré by Nitriansky samosprávny kraj potreboval. Aktuálne výpadok v rámci rozpočtu na tento fiškálny rok predstavuje 11 miliónov Eur, zdraželi energie a Nitriansky kraj má veľmi málo obnovených budov a zariadení v správe NSK. „Každopádne budeme musieť najprv spraviť energetické audity, ktoré budú stáť nemálo finančných prostriedkov. S ohľadom na výpadok financií bude toto energetické posúdenie ďalším tlakom na financie,“ doplnil riaditeľ Úradu NSK Peter Privalinec.

„Vzdelávanie, starostlivosť o seniorov a zdravotne ťažko postihnutí spoluobčania v zariadeniach sociálnych služieb, ako aj kultúra zostávajú prioritou služieb, ktoré chce náš kraj aj v čase energetickej krízy svojim obyvateľom poskytovať. Veríme, že sa nám dialógom a spoločným nasadením so zástupcami našich zariadení podarí tento cieľ spoločne dosiahnuť,“ konštatoval predseda NSK Branislav Becík.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x