24.1 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Na futbalovom San Sire v Ivanke pri Nitre kraľuje mládežnícky ŠK Junior

Dostať v súčasnosti deti na športoviská je viac ako ťažké, lebo tých lákadiel, ktoré ich od športu odťahujú, je dnes viac ako dosť. Kto si ešte zaspomína na mladosť pred rokom 1989 ten uzná, že vtedy športovalo oveľa viac detí ako v súčasnosti. Vidieť ich hrať rozličné hry na dvore či na ulici, totiž nebola žiadna vzácnosť. Dnes, žiaľ, je tomu naopak.

Tréneri naprieč všetkými športami veľmi dobre vedia, aké ťažké je dotiahnuť deti k tomu či onomu športu. Nezáujem mladých o šport je zjavný, a preto patrí tým, ktorí dotiahnu deti k športu, veľká vďaka. Podarilo sa to aj nadšencom v Ivanke pri Nitre, ktorí na popud starostky založili úplne nový futbalový klub ŠK Junior. Hoci začínali úplne od nuly, dnes, po viac ako dvoch rokoch, si môžu povedať, „stálo to za to!“ Hoci sú stále iba na začiatku, ich vízia siaha až k vytvoreniu tímu seniorov.

Jaroslav Bihary: U Rómov na Vianoce nemôže chýbať tradičný frištuk a takart. Nezabúdajú ani na osobné vinšovačky

Nesmelý nábor odštartoval mládežnícky futbalový boom

Na futbalovom San Sire v Ivanke pri Nitre kraľuje mládežnícky ŠK Junior
Prezident klubu ŠK Junior Ivanka Peter König má radosť nielen z toho, koľko má detí vo svojich tímoch, ale aj z práce trénerov, spolupráce s rodičmi a tiež so spolupráce so starostkou obce Janou Mršálkovou a obecnými poslancami. Zdroj: FB / Peter König

Detí pri futbale ubúdalo aj v Ivanke pri Nitre a zastaviť sa to, podľa prezidenta ŠK Junior Ivanka pri Nitra Petra Königa, rozhodla starostka obce Jana Maršálková, ktorá novému mládežníckemu klubu pomáha aj financiami z obecného rozpočtu. „Oslovila najskôr bratov Mateja a Jakuba Blažiových s tým, či by chceli zastaviť úpadok mládežníckeho futbalu v obci. Oni potom oslovili mňa, a tak sme založili mládežnícky futbalový klub a začali pracovať s deťmi,“ spomína na začiatok vzniku nového klubu jeho prezident. V septembri 2020 spravili teda prvý nábor, na ktorý im prišlo 23 deti a na nich začali stavať. „Teraz ich máme okolo 65, teda v každej kategórii je ich okolo 16,“ hovorí pyšne Peter König s tým, že vytvorené majú kategórie U-8, U-9 (dve družstvá), U-11 aj U-13. Pri každom družstve majú nielen trénera, ale aj vedúceho, ktorý je akousi pravou rukou trénera.

Župan Branislav BECÍK ctí tradície: Spoločne s mojimi deťmi varím vianočný punč, tak ako to so mnou robil môj otec

Na futbalovom San Sire v Ivanke pri Nitre kraľuje mládežnícky ŠK Junior
Vo futbalovom ŠK Junior Ivanka je v súčasnosti v štyroch vekových kategóriách viac ako 65 detí. Zdroj: archív PK

Starostkin „štart“ nového mládežníckeho klubu v obci napokon teda padol na úrodnú pôdu, pretože vedenie ŠK Junior sa do práce pustilo naozaj s plnou parou, v čom im pomáhajú aj rodičia a niektorí sponzori. „Najväčším je síce obec, ale bez rodičov a ďalších menších sponzorov by sa nám určite dýchalo oveľa ťažšie,“ priznáva prezident mládežníckeho futbalového klubu, ktorý dosiahol už aj jeden veľký úspech.

Pri Nitre vyrastie nová prevádzka, kde nájde prácu takmer 140 ľudí

„Tým rozhodne je víťazstvo kategórie U-9 na nedávnom halovom turnaji, ktorý organizoval ObFZ Nitra, a s čím sme určite nerátali. Deti nám však robia radosť a my veríme, že ďalšie úspechy sú ešte pred nimi,“ hovorí s nádejou Peter König.

Na futbalovom San Sire v Ivanke pri Nitre kraľuje mládežnícky ŠK Junior
Družstvo ŠK Junior Ivanka pri Nitre U-8. Zdroj: archív PK

Pandémia COVID-19 poriadne pribrzdila športovanie detí na všetkých úrovniach

Dva futbalové kluby v Ivanke pri Nitre sú ako na San Sire

Prezident ŠK Junior Ivanka pri Nitre je pyšný a hrdý zároveň, že sa im za dva roky podarilo prakticky z ničoho vyskladať už štyri vekové kategórie, pričom nimi sa rozhodne zastaviť nemienia. „Tak to určite nie. Chceme pokračovať systematicky kategóriou U-15 a neskôr aj vytvorením dorastu. Teší ma aj to, že sa nám podarilo zorganizovať už 2. ročník letného mládežníckeho turnaja Buch cup O pohár Pavla Königa, na ktorom bolo opäť veľa tímov, takže aj tu sa púšťame do peknej tradície,“ netají König s tým, že ho teší zastabilizovanie sa ich mládežníckeho klubu. O tom, že by mali neskôr aj mužov však zatiaľ v ŠK Junior Ivanka nehovoria.

Na futbalovom San Sire v Ivanke pri Nitre kraľuje mládežnícky ŠK Junior
Družstvo ŠK Junior Ivanka pri Nitre U-9. Zdroj: archív PK

V Ivanke pri Nitre však majú aj tradičný futbalový klub TJ Družstevník, s ktorým je ale vzájomná spolupráca na bude mrazu. „Áno, je nulová. Sme sa vlastne ocitli dva kluby na jednom ihrisku ako na milánskom San Sire. Oni nás vnímajú ako konkurenciu, čo ale my vôbec nie sme, pretože my jednak nemáme A-čko dospelých, a potom my pracujeme s deťmi, ktoré oni nechceli, respektíve ich nezaujímalo, že by ich mohli k sebe pritiahnuť a udržať ich v klube pri futbale. Sami sa tak rozhodli, takže ak chcú byť na niekoho nahnevaní, tak v prvom rade musia byť sami na seba,“ hovorí rezolútne prezident ŠK Junior, ktorý dlhé roky aktívne pôsobil ako hráč, tréner i funkcionár práve u ich terajšej konkurencii.

MUDr. Soňa PEKOVÁ: Za tie dva roky pekla, čo tu boli, vlastne ďakujem

Na futbalovom San Sire v Ivanke pri Nitre kraľuje mládežnícky ŠK Junior
Družstvo ŠK Junior Ivanka pri Nitre U-11. Zdroj: archív PK

Otužovať môžete aj deti. Viete kedy s tým môžete začať?

Štvoruholník funkcionári-tréneri-deti-rodičia funguje výborne

Tréneri ani funkcionári ŠK Junior sa ale nechcú uspokojiť so súčasným stavom a svoju mládežnícku základňu chcú ešte rozšíriť. „Áno, teraz opäť chceme urobiť nejaký nábor, pričom sa zameriame hlavne predškolákov, teda na ročníky 2017/18,“ prezradil König, ktorý si pochvaľuje aj spoluprácu s rodičmi detí. „Tá je naozaj vynikajúca. Som maximálne spokojný s tým, ako dokázali tréneri skĺbiť spoluprácu s rodičmi a s deťmi. Vytvorila sa tu jedna skvelá partia hráčov od U-8 po U-13 a aj ich rodičov. Proste sú na jednej vlne a idú s nami hocikam. Aj rodičia sú za každú srandu, takže rodičia sú spokojní s tým, ako s ich deťmi pracujeme a ako sa o nich staráme. Štvoruholník funkcionári-tréneri-deti-rodičia teda funguje výborne,“ dodal na záver prezident ŠK Junior Ivanka pri Nitre Peter König.

Na futbalovom San Sire v Ivanke pri Nitre kraľuje mládežnícky ŠK Junior
Družstvo ŠK Junior Ivanka pri Nitre U-13. Zdroj: archív PK
Na futbalovom San Sire v Ivanke pri Nitre kraľuje mládežnícky ŠK Junior
Štvoruholník funkcionári-tréneri-deti-rodičia funguje v ŠK Junior naozaj výborne. Zdroj: archív pk

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články