16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Župan Branislav BECÍK ctí tradície: Spoločne s mojimi deťmi varím vianočný punč, tak ako to so mnou robil môj otec

Hrdo o sebe tvrdí, že je telom, dušou aj srdcom pravý poľnohospodár. Tento rok s prehľadom vyhral voľby na post župana Nitrianskeho samosprávneho kraja. Známy starosta Dvorov nad Žitavou Branislav Becík nám prezradil, aký má za sebou uplynulý rok, ako vyzerajú jeho Vianoce a čo by poprial do nového roka všetkým, ktorí žijú v tomto nádhernom kraji.

Župan Branislav BECÍK ctí tradície: Spoločne s mojimi deťmi varím vianočný punč, tak ako to so mnou robil môj otec
Župan Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík

Aký bol váš uplynulý rok, čo vo vás najviac zarezonovalo?     

Uplynulý rok bol o niečo viac náročnejší ako tie predchádzajúce. Spravil som dôležité rozhodnutie, ktoré sa dotklo nielen môjho pracovného života, ale aj súkromného. Rozhodnúť sa a kandidovať na post predsedu NSK bol dôležitý zlom tohto roka. S nesmiernou pokorou som prijal hlasy občanov Nitrianskeho kraja a ich voličské rozhodnutie posunúť náš kraj zo stagnácie k energickým a efektívnym zmenám. Mandát, ktorý mi po októbrových voľbách dali, nesie so sebou veľkú zodpovednosť a ja sa k nej postavím čelom, pre občanov, obyvateľov Nitrianskeho kraja.

Mária KADLEČÍKOVÁ z HOMO NITRIENSIS: Za stolom máme vždy prestreté aj pre náhodilého hosťa, či pre člena rodiny, ktorý už nie je medzi nami

Čo považujete za svoj najväčší osobný úspech tohto roka, na čo ste hrdý?

Mojím najväčším životným úspechom nie len tohto roka, ale každého jedného, je moja rodina. Som hrdým otcom svojich troch detí. Ich pohľad, pohľad mladej generácie, ma každý deň posúva vpred a je mi inšpiráciou.

Spomínate si na svoje Vianoce v detstve, aké boli? Čo vám nosieval Ježiško pod stromček?

Ako každému dieťaťu sa mi rodičia snažili vytvárať čarovné Vianoce. Otec a nebohý sused ujo Emil, nás všetky deti z ulice natlačili do áut a zobrali korčuľovať sa na jazerá v okolí obce. Vracali sme sa síce celí premrznutí, ale ja osobne som bol vďačný za tieto otcovsko – synovské momenty. Maminka  za ten čas, čo my sme boli vonku, slávnostne predostrela štedrovečerný stôl a pripravila večeru. Aj u nás, v čase detstva, bol stromček s darčekmi večerným prekvapením.

Jaroslav Bihary: U Rómov na Vianoce nemôže chýbať tradičný frištuk a takart. Nezabúdajú ani na osobné vinšovačky

Ako budete tráviť Vianoce, ako bude vyzerať váš štedrovečerný stôl? Udržiavate nejaké zvyklosti a tradície spájané s Vianocami?

Moja rodina je pre mňa veľmi dôležitá. Musím úprimne povedať, že tých spoločných chvíľ je teraz, od zvolenia a vymenovania, oveľa menej a preto sa neviem dočkať vianočného večera. Ten pocit, keď všetci spoločne sedíme za slávnostným stolom, svorne, v pokore a v vďačnosti. Vianoce sú u nás klasické, ako myslím si aj v každej inej rodine. Vždy sa však snažíme dovečerať, kým nejde v televízii Popoluška, táto slovenská klasika je našou vianočnou tradíciou, pod dekami s horúcim punčom v rukách, ktorý spoločne varím s mojimi deťmi, tak ako to robil môj otec so mnou.

Martin NEMKY: Takto vyzerali jeho Vianoce, keď bol malý. Prehrabali sme sa v jeho rodinnom albume

Župan Branislav BECÍK ctí tradície: Spoločne s mojimi deťmi varím vianočný punč, tak ako to so mnou robil môj otec
Branislav Becík

Čo by ste popriali sebe a svojmu okoliu do Nového roka? 

Osobne, aby atmosféra a duch Vianoc neboli len v tomto čase  stav našej mysle a domovov, ale aby sa stali celoročnou súčasťou nášho bytia. Šírte preto ich dobro, atmosféru a nádej aj počas budúceho roka.

Ako predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja si želám spraviť všetko preto, aby som fungovanie nášho krásneho kraja urobil efektívnejším a lepším. Nielen pre nás všetkých, ale najmä pre generácie, ktoré prídu po nás. A to dokážeme iba pracovitosťou, poctivosťou, cieľavedomosťou, úprimnosťou a najmä spoluprácou nás všetkých.

Všetci si zaslúžime dôstojný život v prosperujúcom Nitrianskom kraji a tak nám všetkým spoločne prajem úspešný Nový rok 2023, ľudské chápanie, a aby náš kraj bol nielen rodinným domovom, ale aj miestom pracovných príležitostí.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články