15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Eva HAJDAMÁROVÁ premenila vlastný smútok na sladkú vianočnú nádheru. Zimný kostol z Medžugoria stojí za to vidieť

Vianoce sú sviatky pokoja a lásky, keď si k štedrovečernému stolu sadá celá rodina, aby nielen oslávila najkrajšie sviatky v roku, ale zaspomínala si aj na to krásne, čo sa počas neho udialo. Žiaľ, sú medzi nami aj ľudia, ktorí si za štedrovečerný stôl sadnú s veľkým smútkom a bôľom na srdci, lebo v nedávnej minulosti prišli o svojho milovaného blízkeho.

Eva HAJDAMÁROVÁ premenila vlastný smútok na sladkú vianočnú nádheru. Zimný kostol z Medžugoria stojí za to vidieť
Nateraz posledný medovníkový výtvor Evy Hajdamárovej je nielen nádherný, ale práca na ňom bola aj skutočne náročná. Zdroj: archív EH

Levická pernikárka Eva Hajdamárová patrí medzi tých, ktorým pri štedrovečernom stole bude chýbať ich najbližší a milovaný človek. Napriek tomu sa ale nevzdala a opäť vytvorila sladkú nádheru, ktorá má v sebe navyše aj kus symboliky. Kto pozná medovníkové výtvory skúsenej Levičanky ten vie, že nielen pred Veľkou nocou, ale aj pred Vianocami spraví výtvor, ktorý mnohým doslova vyráža dych. A hoci plná smútku a bôle zo smrti manžela, predsa len spravila krásny zimný kostol z Medžugoria, ku ktorému pridala aj betlehem.

Ján HUBINSKÝ: Aj ten najmenší skutok môže veľkým spôsobom ovplyvniť to, čo žijeme

Štvortýždňová náročná práca sa napokon vyplatila

Tohtoročný predvianočný výtvor Evy Hajdamárovej je kostol sv. Jakuba v Medžugorí, v Bosne a Hercegovine, kde chodieva, keď sa dá, na kresťanské púte. „To bola moja inšpirácia a vedľa som spravila ešte betlehem, ako symboliku Vianoc,“ povedala nám šikovná levická pernikárka, ktorá celý svoj nádherný výtvor robila neuveriteľné štyri týždne. „Celková plocha toho môjho výtvoru je 60×80 cm, výšku má asi 80 cm a hmotnosť do 30 kg,“ prezradila Eva Hajdamárová, ktorá zároveň priznala, že najťažšie na celom jej unikátnom výtvore bolo urobiť strechy vežičky. „Musím dlho čakať, kým sa mi to usuší, aby sa mi nezošmyklo, je to potrebné aj podopierať. A potom, keď sa to usuší, tak dať hore aj ten kríž,“ vysvetlila pernikárka.

Primátor Šurian Marcel FILAGA: Pri štedrovečerný stôl si pozývame najbližšiu rodinu, udržiavanie tradícií je samozrejmosť

Eva HAJDAMÁROVÁ premenila vlastný smútok na sladkú vianočnú nádheru. Zimný kostol z Medžugoria stojí za to vidieť
Medovníkový kostol v Medžugorí spoločne s betlehemom robila Eva Hajdamárová štyri týždne. Zdroj: archív EH

Eva Hajdamárová prišla pred Vianocami aj s novinkou, ktorou sú medovníkové „vyrezávané“ vianočné gule. „Je to nová technika, takzvané dierkovanie. Videla som niečo podobné asi pred piatimi či šiestimi rokmi v televízii a veľmi ma to oslovilo, tak som to teraz skúsila aj ja, ale nie do skutočného vajíčka, ale do perníkového. Dcéra ma prekvapila ešte pred Veľkou nocou, keď mi priniesla takú šikovnú malú domácu vŕtačku. Vtedy som si to skúsila na veľkonočných perníkových vajíčkach, a teraz som to spravila aj na vianočných perníkových guliach. Najskôr sa každá polovica gule samostatne upečie, potom vyvŕta a vyzdobí, a až na koniec sa to zlepí,“ prezradila pernikárka postup, ako robí krásne vianočné medovníkové gule na stromček.

Nádherné veci z medovníkov robí aj Danka Thérová z Tvrdošoviec

Ďalšou veľkou výzvou je medovníkový Križevac

Eva HAJDAMÁROVÁ premenila vlastný smútok na sladkú vianočnú nádheru. Zimný kostol z Medžugoria stojí za to vidieť
Vianočnú medovníkovú guľu na stromček robí Eva Hajdamárová novou technikou. Zdroj: archív EH

Kostolík z Medžugoria spolu s betlehemom darovala Levičanka do kostola v Ladcoch (okr. Ilava). „Aj tam chodievame na púte. Na hore Butkov je najmladšie pútnické miesto na Slovensku a tento kostol je vlastne pod horou. Je to tam naozaj krásne, pričom je tam viac ako 80 svätých relikvií, Kaplnka božieho milosrdenstva, či 13 m vysoká socha Panny Márie, alebo relikvia pápeža Jána Pavla II,“ skonštatovala Eva Hajdamárová, ktorá vzápätí prezradila aj to, prečo si za svoj nový výtvor vybrala práve kostol v Medžugorí. „Jednak preto, lebo Medžugorie prirástlo k môjmu srdcu a potom preto, že sme tam chceli ísť s manželom, ktorý vážne ochorel, ale predsa len tam ešte chcel ísť so mnou a poďakovať sa Panne Márii. Žiaľ, do Medžugoria sme išli 7. júla a jeho sme pochovali 10. mája,“ povedal smutne Levičanka.

Medzi medovnikárske umelkyne patrí aj teta Marta z Veľkého Kýru

Prirodzene, zvedaví sme boli aj na to, koľko a aký materiál pernikárka do svojho unikátneho výtvoru spotrebovala. „Viem to len odhadom, takže približne 3-4 kilá práškového cukru, asi 60 až 70 vajec, hladkej múky okolo 5 – 6 kíl a asi 4 kilá medu,“ zaspomínala si Eva Hajdamárová, ktorá na záver prezradila aj to, čím by chcela verejnosť prekvapiť najbližšie. „Ak mi dá Pán Boh zdravie, tak k Veľkej noci mám predstavu urobiť Križevac (kopec nachádzajúci sa nad farnosťou Medžugorie – pozn. red.), čo je tiež krížová cesta k Medžugoriu. Je tam krásny veľký kríž, v ktorého strede sa nachádza relikvia ukrižovaného pána Ježiša. Bude s tým naozaj veľa práce, ale dúfam, že sa mi to podarí, pretože ísť tam na ten kopec a naspäť je veľmi náročné, takže takú očakávam aj prácu na ňom,“ priznala na záver Eva Hajdamárová.  

Eva HAJDAMÁROVÁ premenila vlastný smútok na sladkú vianočnú nádheru. Zimný kostol z Medžugoria stojí za to vidieť
Levická pernikárka Eva Hajdamárová vyrába aj takéto nádherné vianočné dekorácie. Zdroj: Archív EH

Dá sa povedať, že čo gazdinka, to recept na dobrý medovník…

Recept na dobré perníkové cesto:

1 kg hladkej múky

10 dkg kvalitného masla

1 polievková lyžica ruku

70 dkg tekutého kvetového alebo agátového medu

5-6 vajec

mletá škorica

nové korenie

štipka kakaa

Celé to dobre a na hladko vypracovať, zabaliť do potravinárskej fólie a uložiť na chlad (môže byť aj chladnička).

Po upečení cesta a jeho vybraní z rúry sa ešte za horúca potrie so žĺtkom zmiešaným s 1 až 2 polievkovými lyžicami mlieka.

Recept na bielko na ozdobovanie a lepenie vajíčok:

1 bielok vyšľaháme

20-25 dkg poriadne preosiateho práškového cukru

zopár kvapiek dobre precedenej citrónovej šťavy

štipka soli

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články