19.1 C
Nitra
pondelok, 15 apríla, 2024

Harabin sa opäť bije za Slovákov. Tentokrát dáva na podpis hromadnú pripomienku k „Dohode“ o spolupráci v oblasti obrany medzi Slovenskom a USA

A je to tu! Dnešným dňom končí medzirezortné pripomienkovanie k návrhu Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a USA. Čo sa na nás chystá už vieme, čo ale nevieme je, ako sa to celé skončí.

Dohoda medzi Slovenskom a USA by priniesla na naše územie opäť cudzie vojská, ktoré tu ale ľudia už nechcú. A čo je však zlé, že tie americké by si žili svojím životom a riadili by sa svojimi zákonmi! Nie našimi. O tom, že by sme v prípade otvoreného konfliktu s Ruskom boli medzi prvými na rane radšej ani spomínať nebudeme, hoci aj toto by nám malo byť mementom. Proti podpisu tejto zmluvy už kolujme medzi Slovákmi petícia, za ktorou stojí hnutie Republika vedená europoslancom Milanom Uhríkom. Proti sú však aj ďalší, ako Eduard Chmelár či Ľuboš Blaha, a najnovšie i expredseda Najvyššieho súdu, bývalý podpredseda vlády a exminister ministerstva spravodlivosti, ale tiež neúspešný kandidát na post prezidenta Štefan Harabin. Ten v statuse na svojom profile zverejnil ďalšiu podpisovú akciu, tentokrát hromadnú pripomienku (TU) k návrhu na uzavretie spomínanej dohody.

Všetko sa začalo za vlády Fica a táto pokračovala. Hľadajte v minulosti…  

Štefan Harabin hneď v úvode krátkeho statusu píše, že nepochybuje o tom, že pokiaľ nie sú Slováci ľahostajní k tomu, aby nás Čaputová, Heger, Kollár, Naď, Matovič, Sulík, Fico, Pellegrini, Lajčák, resp. Korčok zatiahli do vojenskej konfrontácie s Ruskom, pripojenú petíciu určite podpíšu. Mnohí sa k tomu aj hneď odhodlali, však podpísaných je už asi 4800 Slovákov, našli sa však i takí, ktorí s tým celkom stotožnení neboli a postavili sa za šéfa Smeru-SD Roberta Fica, že on s tým nič nemá. Väčšina ale prstom ukazovala práve na neho, že tam to všetko začalo. „Všetko sa začalo za vlády Fica a táto pokračovala… toto čo sa deje okolo nás a na celom svete sa pripravovalo ešte za Ficovej vlády, dobre vedel, čo sa bude diať… kto hľadá nájde, hľadajte v minulosti… ale to musí každý sám… najhoršie je keď sa počúvajú niečie jalové reči a on si ohrieva svoju polievočku…,“ napísala Andela Compelová.

„Žeby táto zmluva vznikla za Fica? Prečo držal Fico Lajčáka? To bol taký istý zapredanec, ako títo, čo sú teraz pri moci. Teraz sa len oprášila,“ pridala Anna Harmanová. „Nerobte si svätožiaru okolo Fica… treba sa pozrieť aj na to, ako sa postavil k celému cirkusu okolo nosenia náhubkov, celého testovania – vôbec nič mu asi takisto nehovorí Ústava ohľadne porušovania ľudských práv, protizákonnosť všetkých „opatrení“. Je právnik. Kto od začiatku radil čo robiť, ako sa brániť…? JUDr. Harabin, JUDr. Krajnikova… potom dlho nič a až potom sa pridali ďalší. A Fico? Kde ostal? Má aj on pekne za ušami…,“ okomentovala celé dianie u nás Ľubka Plavčková. „Ste naivní. Urobia si čo oni, teda amíci, chcú. Zabudli ste, kde skončila petícia za referendum?“ skonštatoval Vladimír Kováč.

Kam sa podela vaša česť a zodpovednosť? Predáte Slovensko za 100 miliónov? Nehanbíte sa? Pýta sa Eduard Chmelár našich politikov

Dokument tiež neuvádza, v akom počte tu budú Američania prítomní

A čo také sa teda v hromadnej pripomienke k návrhu na uzavretie Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou USA píše? „Obsah dohody je neštandardne jednostranným spôsobom výhodný pre USA a slovenská strana sa, žiaľ, dobrovoľne zmluvným spôsobom nesporne dostáva do vazalského postavenia voči USA. Návrh dohody je po obsahovej stránke fotokópiou okupačnej zmluvy, ktorú USA podpísali s Japonskom hneď po druhej svetovej vojne,“ konštatuje sa hneď v úvode. Dohoda o spolupráci v súčasnom znení vraj umožňuje americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Dohoda má byť platná desať rokov, potom zostáva naďalej platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou. Iba teoreticky by bolo možné dohodu vypovedať najskôr až v roku 2032, s tým že americkí vojaci, by museli opustiť naše územie do roku 2033. 

Slováci pozor! Čo sa to u nás chystá? Petícia za zákaz cudzích vojsk na našom území to môže zmeniť!

V dohode nie je podľa Harabina výslovne uvedený zákaz rozmiestňovania jadrových hlavíc ani jadrovými zbraňami osadených rakiet. V Dohode nie je ustanovené ani právo Slovenskej republiky zakazovať rozmiestňovanie niektorých druhov zbraní na vlastnom štátnom území, alebo právo udeľovať súhlas s druhmi zbraní a munície, ktoré môžu Američania u nás uskladniť. To je zjavne skrytým základom pre rozmiestnenie jadrových zbraní. Dohoda dovoľuje ich rozmiestnenie tým, že mlčí, a tak umožňuje konať podľa zásady Čo nie je zakázané, je dovolené. Dokument tiež neuvádza, v akom počte tu budú Američania prítomní a nelimituje to žiaden číselný strop, čo v praxi znamená, že počty amerických vojakov budú  neobmedzené. Veľmi zaujímavý je aj bod VI. tejto „Dohody“, v ktorom sa píše, že toto ustanovenie teda zaväzuje naše Ministerstvo obrany, aby v záujme  americkej armády skonfiškovalo verejné aj súkromné priestory občanov, časti navrhovanej a umožnila Američanom využívanie verejných i súkromných pozemkov a nehnuteľností.

(Ne)milovaná vláda, haló! Slováci nechcú na svojom území vojská USA! My tu totiž nechceme žiadne cudzie vojská! (VIDEO)

Vecí, ktoré sú proti Slovensku je podľa Harabina v „Dohode“ oveľa viac

A Štefan Harabin zachádza ešte ďalej. Podľa neho USA môžu zbrane zo Slovenska kedykoľvek a kamkoľvek vyviesť bez toho, aby Slovensko malo právo vyjadriť sa k vývozu. Praktickým dôsledkom je neobmedzená a nekontrolovaná možnosť USA zmeniť Slovenskú republiku na čierne prekladisko zbraní do tretích štátov kdekoľvek na Zemi, a to aj napriek embargu OSN. Slovensko sa podpísaním dohody vzdáva svojho nesporného práva na výkon trestnej právomoci voči vojakom Spojených štátov. Príslušníkov ozbrojených síl USA, vrátane civilnej zložky, majú tiež vyňať z konaní o občianskoprávnu náhradu škody alebo o uloženie správnej pokuty, ktoré vyplývajú z konania alebo opomenutia týchto osôb pri výkone ich služobných povinností. Americkým vojakom sa tým umožňuje porušovať slovenské zákony, dopúšťať sa násilia voči slovenským obyvateľom, i znásilnení voči našim ženám a dcéram (viď Okinawa). Slovensko si podľa Harabina v dohode nevyhradilo možnosť obmedziť druh vojenských operácií vykonávaných na svojom území.

V kresle ministra obrany sme nemali väčšieho grázla a hulváta ako dnes, konštatuje Eduard Chmelár

To sa môže ukázať ako vážny problém, pretože ak USA budú uskutočňovať akty vojnového násilia, bude tieto považované za agresiu aj zo strany Slovenska. Opäť podľa Harabina ide bez najmenších pochybnosti o stratu suverenity Slovenskej republiky nad časťou svojho územia. Navyše, Američania za využívanie Sliaču a Kuchyne nebudú platiť nájom. Nebudú platiť za využívanie rádiového spektra. Ako pri výkone služby, tak aj v súkromí budú jednotlivci oslobodení od platenia daní, vrátane DPH a ostatných poplatkov. Mimoriadne nebezpečné je podľa Harabina aj ustanovenie čl. 29 ods. 3: „Spory a iné otázky, ktoré podliehajú konzultáciám v zmysle tejto Dohody, sa nepredložia žiadnemu vnútroštátnemu ani medzinárodnému súdu, tribunálu alebo podobnému orgánu, ani žiadnej inej tretej strane.“ Znamená to, že v prípade, ak sa nezhody Slovenskom a USA nedokážu vyriešiť spor, slovenská strana dobrovoľne uznáva stratu suverenity nad časťou svojho územia. Vecí, ktoré sú proti Slovensku je podľa Harabina v „Dohode“ oveľa viac. Je potrebné si to pozrieť a zareagovať podľa vlastného uváženia. Podpísať, alebo – potom už mlčať a nenadávať…

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články