16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Slováci pozor! Čo sa to u nás chystá? Petícia za zákaz cudzích vojsk na našom území to môže zmeniť!

Územie Slovenska bolo od roku 1945, ak nepočítame hektický august 1968, miestom pokoja a mieru, ktorému sa vyhýbali vojny a vojenské konflikty. Ľudia chcú žiť v mieri, na ktorý si zvykli, a preto odmietajú akékoľvek kroky smerujúce k zmene tohto spôsobu ich pokojného života.

Bratská „výpomoc“ sovietskych vojsk, ktorá trvala viac ako 30 rokov, patrila medzi tie, ktoré by už Slováci zažiť nechceli. Zdá sa však, že situácia sa môže zopakovať, iba vojská ZSSR môžu nahradiť tie z USA. Že sa to nemôže stať? Profil Zjednotení za mier na facebooku zverejnil status, v ktorom prezrádza isté veci ohľadom možného pobytu amerických vojsk na našom území. A prikladá aj petíciu, ktorá by to mohla zastaviť.

Vybudujú americké vojská po „dohode“ na našom území svoje základne?

„Občianske združenie Zjednotení za mier ostro nesúhlasí s návrhom Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládami SR a USA, ktorý bol predložený do medzirezortného pripomienkového konania,“ píše sa v úvode statusu. Zjednotení za mier sú presvedčení, že návrh dohody je pre Slovenskú republiku maximálne nevýhodný a predstavuje reálne nebezpečenstvo straty suverenity štátu.

Pred 30 rokmi opustil Československo posledný vlak so sovietskymi vojakmi

„Zvlášť zdôrazňujeme, že všetky doterajšie prípady uzavretia bilaterálnych dohôd DCA viedli k vybudovaniu vojenských základní USA, alebo k uľahčeniu prítomnosti amerických vojakov na území dotyčných štátov. Tomuto zodpovedá aj obsah návrhu zmluvy so Slovenskou republikou,“ uvádza sa ďalej v statuse. Na Zjednotení za mier pôsobia znepokojujúco najmä tie časti navrhovanej dohody, ktoré umožnia Američanom využívanie verejných i súkromných pozemkov a nehnuteľností bez toho, aby ozbrojeným silám USA vznikli nejaké náklady.

„Ešte problematickejší je čl. 12.1., ktorým sa Slovenská republika na žiadosť Spojených štátov vzdáva suverénneho práva na výkon trestnej právomoci nad príslušníkmi ozbrojených síl USA. Ak dovolíme schválenie tejto zmluvy, ktorá nemá iný cieľ, ako zlegalizovať prítomnosť vojakov USA pod akoukoľvek zámienkou – už ich odtiaľto tak ľahko nedostaneme,“ konštatujú Zjednotení za mier, ktorí sú presvedčení, že rozmiestňovanie cudzích vojsk na území suverénnej Slovenskej republiky by nielenže viedlo k zvyšovaniu napätia v strednej Európe, ale aj popieralo naše historické skúsenosti s pobytom tzv. spriatelených armád na Slovensku a ich obete.

Alexander DUBČEK bol symbolom odvahy, ľudskosti a nádeje

Mierumilovní ľudia, staňte sa súčasťou mierovej budúcnosti Slovenska

„S týmto cieľom sme iniciovali petíciu Nech je Slovensko poslom mieru v srdci Európy, v ktorej žiadame Národnú radu Slovenskej republiky, aby prijala ústavný zákon o zákaze dočasného či trvalého rozmiestnenia akýchkoľvek cudzích vojsk na území Slovenskej republiky,“ uvádza sa na záver statusu. Petíciu už podpísalo takmer 12-tisíc Slovákov.

Ak súhlasíte s tým, aby

  • bolo zakázané dočasné či trvalé rozmiestnenie akýchkoľvek cudzích vojsk na území Slovenskej republiky,
  • sa nezmyselné výdavky na zbrojenie nahradili odzbrojením a oveľa osožnejším využitím v prospech občanov Slovenska,
  • právo na mier bolo zakotvené v Ústave SR,
  • aj Slovensko súhlasilo so Zmluvou o zákaze tých najsmrtonosnejších – jadrových zbraní
  • a aby sa mentalita nepriateľstva voči akémukoľvek štátu nahradila porozumením, toleranciou a solidaritou,

tak pozývame vás a všetkých mierumilovných ľudí, aby sa stali súčasťou mierovej budúcnosti Slovenska. „

Dajte STOP zbrojeniu, STOP bezpečnostným stratégiám, STOP obranným zmluvám a prispejte k pretvoreniu našej krásnej krajiny na posla mieru v srdci Európy podpisom historickej mierovej petície (link TU). Nedovoľme, aby bolo naše územie opäť raz zneužité ako predsunutá základňa pre ďalšiu vojnu!“ končí profil Zjednotení za mier svoj ďalší status.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články