16.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

FC Nitra ešte žije! Poslanci schválili späťvzatie návrhu na vyhlásenie konkurzu, bude sa ešte rokovať!

Boj medzi FC Nitra a mestom Nitra pokračuje, hoci „ťažké zbrane“ sa zrejme istý čas používať nebudú. Po poslednom mestskom zastupiteľstve to dokonca vyzerá tak, že na chvíľu sa dá aj pokoj zbraniam a na rad prídu rokovania. Žeby iba ticho pred búrkou? Konkurz na FC Nitra totiž primátor Marek Hattas stiahnuť nemieni, rozhodnutie súdu ale už chce aj šéf klubu!

Vyhlásenie konkurzu na FC Nitra síce neprešlo mestským zastupiteľstvom, a tak o ňom poslanci nerozhodovali, primátor je však presvedčený, že všetky kroky, ktoré s Nitrianskom investičnou (nových členov jej dozornej rady schválili poslanci zhruba pred mesiacom – pozn. red.)voči klubu podnikli, sú v poriadku. Čo by vyhlásenie konkurzu mohlo pre 114-ročný klub znamenať, vie jeho vedenie veľmi dobre – možno až likvidáciu. Aj preto Milan Lenčéš, nadpolovičný vlastník FC Nitra, za klub bojuje.

FC Nitra ešte žije! Poslanci schválili späťvzatie návrhu na vyhlásenie konkurzu, bude sa ešte rokovať!
Funkcionári FC Nitra zatiaľ totálny kolaps a krach odvrátili. Otázkou ale stále je – ako skončí kedysi slávny (česko)slovenský futbalový klub, ktorý má 114-ročnú históriu? Zdroj: archív nn

Všetko to spustil „vyfúknutý“ kšeft so Sereďou?

Podľa Lenčéša je zaujímavé načasovanie „Hattasovho“ konkurzu voči FC Nitra. „Už sa sám verejne priznal, že za touto iniciatívou je on sám. Navyše, návrh na vyhlásenie konkurzu prichádza presne v čase, keď sa futbalová mládež FC Nitra uchádza o udelenie licencie na budúcu sezónu 2023/24. Jednou z podmienok je aj to, že klub NESMIE byť v konkurze. Náhoda? Alebo kalkul niekoho? Kto radí primátorovi tieto ťahy?“ kladie Lenčéš zaujímavé otázky, pričom je tu podľa neho náznak konkurencie iného klubu, ktorý sa tlačí na štadión pod Zoborom. „Tiež náhoda? Tých náhod začína byť už primnoho. Dokonca vraj prebehli rokovania istého futbalového klubu, ktorého predstavitelia mali údajne vplývať na primátora Hattasa, aby likvidáciu FC Nitra urýchlil,“ šokuje Lenčéš.

Hattas odpovedal na návrh na konkurz FC Nitra: Všetko je v poriadku, mali sme na to oprávnenie!

„Faktom je, že prvú žiacku futbalovú ligu ako jediný klub v Nitre hrajú iba futbalisti FC Nitra, a primátor Hattas ide nekompromisne zničiť aj túto. A to pre 230 detí, ktoré ju hrávajú a športovo si ju aj udržia. Ďalší klub s mládežou je ČFK, ktorí hrajú 2. žiacku ligu, ale športovo im hrozí pád do 3. ligy, od čoho ich zachráni asi iba zázrak,“ konštatuje prvý muž FC Nitra a dodáva, že sa vynára viacero otázok, prečo je Marek Hattas odhodlaný vziať deťom a mestu Nitra ďalšiu 1. ligu. „Príčiny zaujatosti vedenia mesta, resp. pár jedincov, treba hľadať v minulom roku, kde sme im vyfúkli údajný kšeft so Sereďou, kde za podivných okolností prebiehalo hlasovanie o nájme štadiónu pre seredský klub a zmluvy už boli zviazané pred hlasovaním,“ pridáva Lenčéš, ktorý vtedy vystúpil pred poslancami a zachránil aj s poslancami, ktorí si zachovali ešte zdravý rozum, štadión pre Nitru.

FC Nitra ešte žije! Poslanci schválili späťvzatie návrhu na vyhlásenie konkurzu, bude sa ešte rokovať!
Zástupcovia FC Nitra, ktorí boli na mimoriadnom MsZ z neho odchádzali spokojní. Zdroj: FB / Športový klub nová FC Nitra

Lenčéšove obrovské ĎAKUJEM všetkým poslancom

Milan Lenčéš nedávno oznámil kandidatúru a vyzval primátora na politický súboj o kreslo, a svoj úmysel potvrdil aj pre nitranoviny.sk. „Rád by som vedel, akú podporu by dostal takýto primátor, ktorý ide zničiť 114-ročný klub, kde hrali naši dedovia ba dokonca pradedovia a je súčasťou histórie nášho mesta. A proti nemu ja, ktorý tento klub zachraňuje pre naše deti, ktoré chcú hrať 1. slovenskú ligu. Kto by dal hlas jemu? Porazím ho na hlavu! Toto si už z rúk nikdy nezmyje. Pokúsil sa dať 114-ročný klub do konkurzu namiesto pomoci. V našom meste sa už nenájde volič, ktorý mu dá za toto hlas,“ skonštatoval nadpolovičný vlastník FC Nitra, ktorý na minulotýždňovom mimoriadnom zhromaždení mestského zastupiteľstva poďakoval za „začiatok konštruktívneho riešenia dlžôb FC Nitra a vysporiadania majetku“.

FC Nitra a Nitrianska investičná. Zasiahnu do podivných finančných machinácií orgány činné v trestnom konaní?

Po piatkovom mimoriadnom zasadnutí nitrianskych mestských poslancov a vedenia mesta bol Milan Lenčéš predsa len spokojnejší. „Boj za záchranu FC Nitra vyvrcholil dnes na mimoriadnom zastupiteľstve, kde sme konečne dostali podporu od všetkých poslancov nášho mesta a povzbudenie do ďalšej práce! OBROVSKÉ ĎAKUJEM VŠETKÝM POSLANCOM! Pridali ste ruku k dielu záchrany 114-ročného klubu!“ napísal v krátkom statuse Lenčéš. Tešili sa aj zástupcovia FC Nitra prítomní na zastupiteľstva, ktorí si na profile Športový klub nová FC Nitra spokojne odškrtli tri, pre nich podstatné, položky – schválenie nájomnej zmluvy, spochybnenie konkurzu a právne preverenie zmlúv medzi FC Nitra a Nitrianskou investičnou. Tešili sa i preto, lebo na zastupiteľstve jednomyseľne (25:0) prešlo uznesenie poslanca Martina Horvátha, aby primátor do 31. mája uložil dotknutým odborným útvarom MsÚ posúdiť možnosť mesta pristúpiť k urovnaniu sporných nárokov Nitrianskej investičnej.

Rodič: FC Nitra je ako Titanic, ktorý sa potápa

Na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve však pokračoval boj nielen za a proti FC Nitra, ale aj za ostatné futbalové kluby v meste. Medzi prvými vystúpil Marián Filo, rodič troch chlapcov, ktorí hrávajú za FC Nitra. „Doviedol ma sem strach, pretože už strašne dlhý čas žijem v neistote, či moje deti budú hrať na úrovni, na ktorú boli už niekoľko rokov pripravované, alebo sa im to tu rozpadne pod rukami,“ povedal na úvod. „Keď budete rozhodovať o tom, ako ďalej s FC Nitra, aby ste mali na pamäti, že deti, ktoré hrajú futbal, ktoré ho milujú, ho chcú hrať v klube, ktorý im vytváral podmienky na ich rast, a kde sa tešili z toho, že môžu na pomerne vysokej úrovni športovať,“ skonštatoval Filo, ktorý dodal, že z toho celého má pocit, že stojí na Titanicu, ktorý sa potápa a z kapitánskeho mostíka ho požiadali, aby tú loď pomohol zachrániť.

Väčšinový vlastník FC Nitra Milan Lenčéš: Vystúpim pred poslancami a uvidím, kto si želá náš konkurz!

„Na druhej strane, na meste mi kričia, že sa nemám ničoho báť, že môžem moje deti pokojne hodiť do vody, pretože sa určite nejaká záchranná loď nájde. Lenže ja ju nevidím. Nevidím žiadny záchranný čln, ani loď, a ani nič,“ opísal svoje pocity rodič troch malých futbalistov FC Nitra. „Ak sa budete rozhodovať, čo bude s týmto klubom, bez ohľadu na všetky tie ekonomické a vzťahové problémy, ale aj zákulisné ťahy, tak mi odpovedzte na moju otázku. Ak to nebude FC Nitra, aká je možnosť B?“ pýtal sa Marián Filo na záver v mene všetkých vystrašených rodičov malých futbalistov z FC Nitra, ktorí nevedia, čo bude ďalej. V rozprave vystúpil aj bývalý hráč FC Nitra, župný poslanec a tiež člen vedenia klubu Peter Oremus.

FC Nitra ešte žije! Poslanci schválili späťvzatie návrhu na vyhlásenie konkurzu, bude sa ešte rokovať!
Rodič troch malých chlapcov hrajúcich za FC Nitra Marián Filo žiadal poslancov o to, aby nenechali klub so 114-ročnou tradíciou úplne potopiť. Zdroj: YouTube.com

Problém sa datuje do novembra a decembra 2020

Oremus v rozprave o späť vzatí návrhu na konkurz uviedol, že podaním návrh na vyhlásenie konkurzu na FC Nitra boli dve pohľadávky voči dvom subjektom. Tým prvým bolo mesto Nitra, ktoré argumentuje dlžnou sumou na smetnom vo výške 7500 eur, a druhou Nitrianska investičná s.r.o., ktorá poukazuje na dlžnú sumu takmer 280-tisíc eur. „Tento krok mesta Nitra, konkrétne pána Hattasa, spôsobil naozaj veľké komplikácie vo vzťahu k FC Nitra a snahe jeho funkcionárov zachrániť klub so 114-ročnou históriou,“ uviedol Oremus v úvode svojho vystúpenia. „Bol dohodnutý mechanizmus splácania úveru na rekonštrukciu štadióna. Nitrianska investičná každý mesiac dostávala približne 29-tisíc eur na splácanie úveru v banke. Transakcia pozostávala z približne 20-tisíc eur, ktoré mesto posielalo FC Nitra, DPH dával klub zo svojho a celú približne 29-tisícovú sumu posielal Nitrianskej investičnej,“ snažil sa Oremus ďalej vysvetliť situáciu. Podľa neho sa datuje problém do novembra a decembra 2020, teda v čase, keď klubu šéfovala Erika Karová.

FC Nitra zvoní umieračik. Mesto naň podalo na súd návrh na vyhlásenie konkurzu pre platobnú neschopnosť!

„FC Nitra vtedy neposlal dve transakcie za nájomné areálu. Na základe toho mesto od januára 2021 prestalo posielať dotáciu alebo transfer na nájomné, Nitrianska investičná však naďalej každý mesiac vystavovala faktúry a žiadala od FC Nitra približne 29-tisíc,“ skonštatoval Oremus, ktorý je, podľa vlastných slov, aj člen dozornej rady FC Nitra. „FC Nitra je dlžníkom Nitrianskej investičnej, čo sa týka ‚dépeháčiek‘ z rokov 2019 a 2020 a istín za november a december 2020, ale ďalšie faktúry za rok 2021 sú neoprávnené. Pretože zastupiteľstvo v apríli 2021 schválilo priamu finančnú dotáciu 293-tisíc eur od mesta pre Nitriansku investičnú ako kompenzáciu za nájomné, ktoré nedostávala od FC Nitra,“ prízvukoval Oremus, podľa ktorého okrem komunálneho odpadu a splátok ohľadom nájomného, tu nie je žiadna iná pohľadávka mesta alebo Nitrianskej investičnej. „Žiadna nevyúčtovaná dotácia na športovú činnosť. Určitý zmätok tu vzniká tým, že zmluva sa nazýva zmluvou o dotácií. Všetko sa ale týka iba splátok za nájomné,“ dodal v rozprave Peter Oremus, podľa ktorého dlžná suma 280-tsíc eur je neopodstatnená, lebo sa týka len splátok za nájomné.

FC Nitra ešte žije! Poslanci schválili späťvzatie návrhu na vyhlásenie konkurzu, bude sa ešte rokovať!
Člen Dozornej rady FC Nitra a bývalý hráč klubu, ale zároveň i poslanec nitrianskej župy Peter Oremus sa teší, že mestskí poslanci ešte dali klubu so 114-ročnou tradíciou šancu zachrániť sa. Zdroj: FB / Peter Oremus

Samotné vyhlásenie konkurzu ešte neprebehlo

Zaujímavo vyzneli aj slová poslanca Štefana Štefeka, ktorý okrem iného uviedol, že bude sa musieť urobiť analýza, v čom spočíva dlh FC Nitra. „Či je to aj dotácia na športovú činnosť, alebo len dotácia na prenájom, aby sme sa vyhli zbytočným diskusiám, či je to tak, alebo onak. Zašli sme niekde, čo sa týka samotného konkurzu, kde sa to mohlo riešiť aj nejakou reštrukturalizáciou klubu,“ poznamenal Štefek. V diskusii vystúpil aj poslanec Martin Horváth, podľa ktorého je situácia ohľadom sporu FC Nitra vz Mesto Nitra a Nitrianska investičná s.r.o. zložitá, pretože pozostáva z viacerých dielčích problémov. Z hľadiska konkurzu nie sú podľa neho k dispozícii jednoznačné výklady k materiálom, ktoré poslanci dostali, preto predložil pozmeňovací návrh. V ňom sa uvádza, že mestské zastupiteľstvo prerokovalo späť vzatie návrhu na vyhlásenie konkurzu voči FC Nitra, a odporúča primátorovi Nitry dotknutým odborným útvarom MsÚ posúdiť možnosť mesta Nitra pristúpiť k urovnaniu sporných nárokov Nitrianskej investičnej. A to v termíne do 31. mája tohto roka.

Oremus: Odvrátili sme totálny kolaps FC Nitra a zachránili aj mládež. Práce je však ešte veľa

V súčasnosti nemáme na stole žiadny návrh toho, ako sa s touto pohľadávkou vysporiadať, či už návrh nejakého splátkového kalendára alebo niečo iné, preto toto dá priestor na vyrokovanie týchto možností z oboch strán. Teda, čo je v možnostiach mesta, čo je v možnostiach Nitrianskej investičnej a čo v FC Nitra. Samotné vyhlásenie konkurzu ešte neprebehlo, a právny postup je taký, že súd prijal návrh, pričom skonštatoval, že spĺňa všetky náležitosti, ktoré má spĺňať, a teraz je lehota 20+50 dní, po ktorých vyzve FC Nitra na vydokladovanie tých informácií, ktoré sú v tomto návrhu uvádzané. Prirodzene, bude ich môcť argumentačne podložiť aj FC Nitra. A až po tomto procese môže nastať to, že súd vyhlási konkurz, alebo ho zastaví. Je tu teda časový priestor na rokovania, po ktorých sa tento proces buď zastaví, alebo sa v ňom bude pokračovať, alebo sa strany dohodnú na nejakom pragmatickom riešení,“ uviedol vo svoje poznámke Horváth, ktorý verí, že sa nájde riešenie priechodné nielen pre väčšinu v mestskom zastupiteľstve, ale pre všetky tri zainteresované strany.

FC Nitra ešte žije! Poslanci schválili späťvzatie návrhu na vyhlásenie konkurzu, bude sa ešte rokovať!
Hlasovanie za späť vzatie konkurzu. Zdroj: YouTube

Nech súd rozhodne o tom, či je konkurz opodstatnený

Poslanec Igor Kršiak pro otázke sporných dlhov navrhol, aby sa finančné transakcie na bankových výpisoch spárovali, a tak sa dohľadali nielen finančné toky, ale najmä dlžná čiastka FC Nitra. „Dnes môžeme predpokladať, že nejaká časť dlhov bola splatená, ale rozumnejšie bude spárovať si to s bankovými výpismi, a potom sa k tomu celému vrátiť,“ skonštatoval primátor Marek Hattas. Záverom mimoriadneho mestského zastupiteľstva dostal slovo aj súčasný šéf FC Nitra Milan Lenčéš, ktorý na úvod povedal, že dnes nastala nová éra, pretože boli konečne prelomené ľady, a konečne sa otvorili oči aj poslancom. „To, čo proklamujem odkedy som vstúpil do FC Nitra, že dlh voči Nitrianskej investičnej bol vytvorený mestom Nitra, sa teraz ukazuje ako pravdivý. Od začiatku som tvrdil, že mestu Nitra nedlhujeme 280 tisíc, ale vtedy ste ma nepočúvali. Muselo prísť k tomu, že nás mesto napadlo návrhom na konkurz. Naše právne analýzy ukázali, že nie sme dlžní žiadnu dotáciu, pretože sme žiadnu nedostali,“ uviedol úvodom Lenčéš, ktorý sa nebráni ani tomu, aby o tom celom rozhodol súd. Teda tom v prípade, ak Mesto Nitra nevezme späť návrh na konkurz.

Vzlietne FC Nitra pod vedením Milana Lenčéša ako bájny Fénix, alebo skončí rovnako ako doteraz?

Nech súd rozhodne o tom, či konkurz opodstatnený je, alebo nie je. Som si plne vedomý, že my tých 280-tisíc nedlžíme. Dokonca my nedlžíme ani tie „dépeháčky“. Právny zástupca nášho klubu totiž povedal, že ak máme platiť DPH, tak najskôr nám ju musí mesto dať. Celková dlžoba teda je iba tých 47-tisíc eur za nájomné. Ešte raz vám všetkým ďakujem za to, že konečne začneme konštruktívne riešiť nielen dlžoby FC Nitra, ale aj vysporiadanie majetku. My sme naklonení všetkému, teda aj tomu, aby sa ten majetok, ktorý mal byť vysporiadaný v roku 2018, bol už teraz konečne skutočne vysporiadaný,“ dodal na záver Milan Lenčéš. Pri hlasovaní o späť vzatí návrhu na vyhlásenie konkurzu voči FC Nitra a odporučení primátorovi Marekovi Hattasovi uložiť dotknutým odborným útvarom MsÚ posúdiť možnosť Mesta Nitra pristúpiť k urovnaniu sporných nárokov Nitrianskej investičnej s.r.o. do 31.5.2023 sa prezentovalo 25 poslancov (6 chýbalo, alebo sa neprezentovalo), pričom ZA hlasovali všetci!

FC Nitra ešte žije! Poslanci schválili späťvzatie návrhu na vyhlásenie konkurzu, bude sa ešte rokovať!
Hlasovanie za späť vzatie návrhu na konkurz. Zdroj: screenshot video

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x