19.1 C
Nitra
pondelok, 15 apríla, 2024

Exprezidentovi Andrejovi Kiskovi opäť horí za zadkom. NAKA navrhuje prokuratúre podať na neho obžalobu! Pôjde predsa len do basy?

Zvykne sa hovoriť, že zíde z očí zíde z mysle. V prípade exprezidenta Andreja Kisku to ale celkom tak neplatí. U niektorých ľudí možno už aj upadol do zabudnutia, u iných nie. To druhé platí i pre orgány činné v trestnom konaní.

Kauza exprezidenta Andreja Kisku a jeho problémy s vratkami DPH, ktoré si uplatnil cez firmu KTAG, sú pomerne známe. Išlo v nej o peniaze, ktoré minul na svoju prezidentskú kampaň. Dlho sa zdalo, že mu všetko prejde, lenže aj v jeho prípade platí, že božie mlyny melú pomaly, ale isto. Isto preto, lebo NAKA teraz navrhuje prokurátorovi, aby na neho podal obžalobu. Politický experiment Andreja Kisku tak pre neho môže mať trpkú príchuť, ba až väzenskú pachuť. O politických experimentoch Kisku písal aj Dag Daniš na portáli Postoj.

Teraz ukáže, či pri súčasnej vláde platí aj u Kisku „padni komu padni“

Andrej Kiska už niekoľko rokov dookola tvrdí, že jeho kauza s daňovými podvodmi je vykonštruovaná a bola na politickú objednávku Roberta Fica a jeho Smeru-SD. Ako sa dnes ukazuje, pravdu zrejme mali tí, ktorí za Kiskovou firmou KTAG videli vedomý a zámerný daňový podvod. Exprezidentova kauza teda nezapadla prachom, pretože NAKA v týchto dňoch uzavrela vyšetrovanie a navrhuje, aby prokurátor podal žalobu. Keďže už dva roky je pri moci nová vládna garnitúra, ktorá má od tej smeráckej ďaleko, exprezident iba ťažko môže tvrdiť, že i teraz je to celé dielom „našich ľudí“ zo Smeru. Teraz už nemôže hovoriť, že je obeť štátnej moci, pretože strana, ktorú zakladal, teda Za ľudí, je vo vláde a teda pri moci!

Tomáš Meravý: Kiska požičal vlastnej strane 1,75 milióna eur. Minulý rok zarobil na úrokoch 28 673 eur

Netreba zabúdať ani na to, že Andreja Kisku, ešte ako prezidenta, kryli aj progresívne médiá, ktoré sa nie raz postavili na jeho stranu a boli jeho aktívnymi obhajcami. Pri kauze Andreja Kisku sa teraz ukáže, či pri súčasnej vládnej koalícii platí „padni komu padni“, alebo sú stále bieli a belší. Ide o aj o to, že právnici, ktorí svojho času pracovali pre Kisku, dnes v justícii patria medzi prominentné postavy. Ján Mazák je šéfom Súdnej rady a Daniel Lipšic špeciálny prokurátor. Navyše, podozrenia proti exprezidentovi a jeho firme KTAG sú také silné, že si zaslúžia, aby boli predmetom verejného súdneho procesu.

Zaujalo nás: Fico sa vraj vyjadril, že financovanie Kiskovej prezidentskej kampane nebolo v súlade so zákonom, detaily mu mal ukázať Makó

Exprezidentovi Andrejovi Kiskovi opäť horí za zadkom. NAKA navrhuje prokuratúre podať na neho obžalobu! Pôjde predsa len do basy?
Skončí exprezident Andrej Kiska za podvody s neoprávnenými vratkami DPH na jeho prezidentku kampaň predsa len pred súdom a za mrežami? Zdroj: FB / Andrej Kiska

O čo vlastne v kauze KTAG – Kiska išlo? O neoprávnené vratky na DPH

Kiskova kauza KTAG siaha do rokov 2013 a 2014. Andrej Kiska sa vtedy rozhodol, že si pred prezidentskými voľbami bude financovať politickú kampaň cez firmu KTAG – ako súčasť obchodných nákladov. Ušetril by tak na DPH za dodané služby aj na firemnej dani z príjmu. Započítať si politickú kampaň do podnikateľských nákladov je síce vrcholne nemorálne a zvrátené, ale trestnoprávne by to aj mohlo byť v poriadku. Daňová inšpekcia však už v roku 2014 firmu KTAG upozornila, že si nemôže náklady na kampaň účtovať ako náklady na podnikanie. Išlo o jednu z faktúr, resp. o vratku DPH. Bratia Kiskovci si ale z námietok daňovej inšpekcie veľkú hlavu nerobili a kampaň aj ďalej účtovali v režime podnikateľských nákladov.

Manželka šéfa volejbalistov, odsúdeného za podvod s DPH, si oplotila kus mestského parku

Prečo tak robili hoci vedeli, že daňová správa túto účtovnú kreatívu neuznala? Asi sa cítili natoľko „silní“, že nejaké „problémy“ nepredpokladali. A navyše, na DPH tak mohli ušetriť, a zrejme aj ušetrili, stovky tisíc eur, o ktoré teda vlastne obrali štát. Kiskovci sa ale nepoučili a chybu zopakovali aj v roku 2015, keď rok 2014 účtovne uzavreli podľa pôvodných plánov a ušetrili aj na dani z príjmu (27-tisíc eur). Bratia Kiskovci síce „chybičku“ opravili a doplatili najnutnejšie minimum pri jedinej faktúre, ktorú napadol daňový úrad. Ostatné faktúry a daň z príjmu ale napriek upozorneniu zúčtovali po svojom. Samozrejme, nezákonne, a navyše vedome. Po daňovej kontrole teda nasledovalo vyšetrovanie a začalo sa dokonca i trestné stíhanie vo veci krátenia dane. A čo sa stalo? KTAG doplatila daňové dlhy za rok 2014. Keďže konateľ prejavil účinnú ľútosť, stíhanie sa zastavilo. V roku 2017 však nariadila Generálna prokuratúra pokračovať vo vyšetrovaní.

Podnikateľ Ladislav B. je VINNÝ zo zločinu krátenia dane a poistného, súd mu na majetok nesiahol

Išlo o nedorozumenie a chybu účtovníčky? Je obeťou špinavej politiky?

To ale šéfov KTAG predsa len „prebralo“ a odrazu zistili, že kompletne celú politickú kampaň Andreja Kisku od roku 2013 zle účtovali! KTAG následne podala celkom 17 dodatočných daňových priznaní, z toho 15 za neoprávnené vratky DPH. Ako uviedli Hospodárske noviny, firma doplatila ďalších 145-tisíc eur. KTAG teda až po troch rokoch zaplatila štátu všetko, čo mu bola dlžná. Celková suma, ktorú chcela KTAG ušetriť na DPH a dani z príjmu, mohla byť podľa dát z dostupných zdrojov vyššia ako 300-tisíc eur. Presnejšia suma by sa zistila keby Andrej Kiska zverejnil aspoň rámcové sumy z financovania svojej kampane z rokov 2013 a 2014. To sa však nikdy nestalo. Je teda zjavné, že nezákonné konanie šéfov KTAG bolo minimálne od prvej kontroly v roku 2014 vedomé a zámerné. Kiska však od roku 2017, keď bola jeho kauza zverejnená, opakoval, že išlo o nedorozumenie a chybu účtovníčky, ba že je obeťou špinavej politiky Smeru.

NAKA obvinila 14 osôb z podvodov s daňovými vratkami za vyše 18 miliónov eur

Zašiel až tak ďaleko, že po tom, čo sa obnovilo vyšetrovanie v jeho kauze vyhlásil, že Slovensko je mafiánsky štát. Aj vtedy viaceré mainstreamové média Kisku bránili ako „filantropa“ a „odvážneho prezidenta“, ktorý bojuje proti Smeru a za slušné Slovensko. Vyšetrovanie Kiskovcov ale pokračovalo od Fica, cez Pellegriniho, Matoviča až po Hegera. A teraz sa končí – návrhom na obžalobu. A čo bude ďalej? To dnes len ťažko predpovedať, ale v súčasnej „turbulentnej“ situácii je celkom možné, že sa napokon postaví pred súd. A tu už končí pre exprezidenta všetky sranda. Ak skončí za mrežami bude to nielen jeho veľká hanba, ale aj prvý raz čo nejaký vysokopostavený slovenský politik skončí za mrežami. Mnohí Slováci si pri tom želajú, aby nebol ani posledný.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články