24.1 C
Nitra
streda, 29 júna, 2022

Zaujalo nás: Fico sa vraj vyjadril, že financovanie Kiskovej prezidentskej kampane nebolo v súlade so zákonom, detaily mu mal ukázať Makó

Robert Fico tvrdí, že výpovede tzv. kajúcnikov sú zmanipulované. Dôvodom môže byť aj to, že viacerí z nich prehovorili o zneužívaní trestného konania v prospech Smeru v čase, keď bol premiérom, píšu dnes aktuality.sk.

Bývalý šéf finančnej správy František Imrecze je ďalším kľúčovým funkcionárom z éry Roberta Fica, ktorý sa rozhodol spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Imrecze, ktorý je väzobne stíhaný pre podozrenie z korupcie aj manipulácie tendrov, povedal vyšetrovateľom aj o utajenom stretnutí na úrade vlády v čase, keď bol premiérom Fico. Podľa jeho slov schôdzku inicioval vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Okrem neho, Fica a Imreczeho sa na nej zúčastnil aj policajný prezident Tibor Gašpar a oligarcha Norbert Bödör. 

Zaujalo nás: Fico sa vraj vyjadril, že financovanie Kiskovej prezidentskej kampane nebolo v súlade so zákonom, detaily mu mal ukázať Makó
Zdroj: aktuality.sk /Reuters/David W. Cerny

„Na stretnutie sme išli v služobnom aute Ľudovíta Makóa. Už v aute ma informoval, že stretnutie sa bude týkať spoločnosti KTAG a osoby Andrej Kiska,“ vypovedal na polícii Imrecze.

Podľa neho sa schôdzka uskutočnila v zadnej časti kancelárie premiéra Fica: „Bola to taká súkromná zasadačka predsedu vlády. Pokiaľ si dobre pamätám, podával sa aj obed.“ Fico sa vraj vyjadril, že financovanie Kiskovej prezidentskej kampane nebolo v súlade so zákonom. „A že chce detailnejšie pochopiť, v čom ten daňový delikt spočíva,“ opísal Imrecze. Makó následne vytiahol vopred pripravenú kompletnú schému „daňového deliktu spoločnosti KTAG vrátane subdodávateľských firiem na prezidentskú kampaň“.  „Detailne to tam vysvetlil a opísal, v čom len utvrdil Roberta Fica v presvedčení, že táto prezidentská kampaň nebola financovaná v súlade so zákonom,“ vypovedal Imrecze.

Prekvapený Kažimír

Podľa neho zavolal Fico v priebehu schôdzky aj vtedajšieho ministra financií Petra Kažimíra. „Bol veľmi nepríjemne prekvapený, že na tom stretnutí videl aj Norberta Bödöra.“ Následne vraj Fico vydal Kažimírovi pokyn, aby jeho rezort vypracoval správu o „nezrovnalostiach vo financovaní prezidentskej kampane osoby Andrej Kiska“.  Kažimíra tiež informoval, že sa tým bude zaoberať aj parlamentný výbor pre financie a rozpočet. „Minister túto úlohu predsedu vlády prijal a odišiel zo stretnutia,“ tvrdí Imrecze. 

Exminister financií a súčasný guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) však takéto stretnutie popiera. „Vtedajší minister financií sa na takomto stretnutí rozhodne nezúčastnil a nemá vedomosť o tom, že by sa v uvedenom zložení konalo a už vôbec s takýmto obsahom či programom,“ reagovalo komunikačné oddelenie NBS.

Na konci utajenej schôdzky mal Imrecze ešte krátky rozhovor s Bödörom. Bavili sa o úniku informácií o Kiskovej firme, ktoré niekto poslal médiám z neznámej ukrajinskej adresy.   

Kiska a jeho predvolebná kampaň

O tom, že vyšetrovanie Andreja Kisku bolo jednou z priorít Tibora Gašpara aj Roberta Fica, vypovedajú aj ďalší vysokopostavení funkcionári štátu počas vlád Smeru. Bývalý šéf Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník opísal pred vyšetrovateľmi niekoľko stretnutí s policajným exprezidentom Tiborom Gašparom. Ten mal údajne k dispozícii aj časti spisov z východného Slovenska, kde Kiskove prípady v minulosti vyšetrovali. K žiadnemu obvineniu však neprišlo a prípady zastavili.  Vtedajší šéf polície mal vraj dokonca aj také dokumenty, ktoré ešte nemal ani vyšetrovateľ. A tiež daňové doklady, ktoré podliehajú daňovému tajomstvu. Kto ho poruší, dopúšťa sa trestného činu, uvádza portál aktuality.sk. 

Slobodník potvrdil, že vyšetrovanie a podklady si stiahli na finančnú políciu – expozitúru Východ. Pri ďalšom stretnutí s Tiborom Gašparom si všimol, že ten už má podrobné informácie o tom, kto bude kauzu dozorovať.

„Následne na to prišiel na expozitúru Východ aj pokyn, kde bolo určené, že dozorujúcou prokuratúrou bude Krajská prokuratúra Prešov, čiže to, čo dostali východniari od prokuratúry sa už nachádzalo aj na stole pána Gašpara v kancelárii.“

Podľa Slobodníka disponoval Gašpar množstvom listinných dôkazov – vrátane daňových dokladov. „Nám ich neukazoval, bolo vidieť, že má istú obavu z toho, že ešte neboli ani doručené vyšetrovateľovi a on ich už mal.“

Svedectvá obvinených exfunkcionárov potvrdzuje aj realita. Andrej Kiska je dodnes obvinený – jeho prípad rieši NAKA Východ a skutočne ju aj dozoruje prešovská prokuratúra.

Celý článok si prečítajte na aktuality.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články