19.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Manželka šéfa volejbalistov, odsúdeného za podvod s DPH, si oplotila kus mestského parku

Ihrisko za plotom malo slúžiť aspoň deťom, respektíve vnúčatám majiteľov susedných pozemkov. Taká bola dohoda s cirkvou. Na prenajatom trávniku však žiadne hracie prvky nie sú. Mesto rozhodlo o jeho odstránení.

Manželia Kraščeničovci si mohli vedľa svojho domu na okraji nitrianskeho parku užívať „predzáhradku“, ktorá im vznikla z časti mestského parku. Tá bola v minulosti prístupná verejnosti, dnes je však ohradená vysokým plotom. Ide totiž o cirkevný pozemok, ktorý nitrianska diecéza prenajala manželke šéfa Slovenskej volejbalovej federácie Martina Kraščeniča, o ktorom Aktuality.sk písali ako o hlave skupiny dépeháčkarov. Hoci mestský park susedí s viacerými domami, cirkev prenajala pozemok Jane Kraščeničovej, ktorej dom s parkom nesusedí. Obdĺžnikový pozemok, ktorým je možné pomedzi iné domy prejsť od domu Kraščeničovcov na ohradený pozemok v parku patrí firme Aspekt, ktorej polovicu vlastní Kraščeničová.  Spoločnosť Aspekt na naše otázky k pozemku a jeho oploteniu neodpovedala. Redakcia Aktuality.sk potom zastihla na Kraščeničovej adrese zrejme jeho manželku. Krátky rozhovor však ukončila slovami „vôbec vám neviem pomôcť“ a zmizla v útrobách domu.

Diecéza: Ponuka v záujme verejnosti

Podľa hovorcu nitrianskeho biskupstva Tibora Ujlackého biskupstvo pozemok prenajalo z dôvodu, že sa mu „ponuka na zriadenie polosúkromného – poloverejného detského ihriska zdala dobrá a zaujímavá a bola v záujme verejnosti.“

„Išlo o zarastený kút, o ktorý nebol v minulosti až taký veľký záujem zo strany verejnosti,“ pokračuje Ujlacký. Na predmetnom pozemku bol pritom v minulosti rovnaký trávnatý porast ako na väčšine pozemkov v parku. Diecéza podľa zmluvy môže nájom zrušiť. Na otázku, či tak urobí, však Ujlacký neodpovedal. Oplotenie sa však cirkvi zjavne nepozdáva. „Nitrianske biskupstvo nevyslovilo súhlas s takýmto štýlom, resp. spôsobom oplotenia a ak ho nájomca postavil v rozpore s platnými právnymi predpismi SR, tak je v takomto prípade potrebné postupovať v súlade s platnými právnymi predpismi SR.“

Diecéza takto naložila s pozemkom s rozlohou 950 metrov štvorcových, ktorý už verejnosť nemôže využívať. Nitrianske biskupstvo však vlastní ďalšie desaťtisíce metrov štvorcových parku. Diecéza tvrdí, že tie momentálne prenajať neplánuje. „Aktuálne sa o niečom takom s nikým nerokuje. Nitrianske biskupstvo stále poskytuje verejnosti ďalších 78 300 mparkového priestranstva v danej lokalite, a to bezodplatne,“ uviedol Ujlacký.

Zmizne konečne?

Mesto opakovane rozhodlo o jeho odstránení, pretože je v rozpore s územným plánom. Trikrát to okresný úrad zrušil. Najnovšie, v poradí už štvrté rozhodnutie, je podľa radnice právoplatné. Oplotenie dala postaviť Jana Kraščeničová, ktorá má cirkevný pozemok v prenájme za niekoľko stoviek ročne. Ak ho neodstráni, mesto sa obráti na exekútora.

Pôvodný článok: https://www.aktuality.sk/clanok/712636/manzelka-sefa-volejbalistov-odsudeneho-za-podvod-s-dph-si-oplotila-kus-mestskeho-parku/

foto: aktuality.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články