20.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Podnikateľ Ladislav B. je VINNÝ zo zločinu krátenia dane a poistného, súd mu na majetok nesiahol

Okresný súd Bratislava V uznal podnikateľa Ladislava B. vinným zo zločinu skrátenia dane a poistného v prípade neoprávnenej daňovej vratky súvisiacej s kúpou bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence. Súd mu uložil zákaz činnosti, po obdobie siedmich rokov nemôže pôsobiť v štatutárnom, dozornom orgáne, či ako prokurista v obchodnej spoločnosti. Súd však upustil od súhrnného trestu aj od trestu prepadnutia majetku. Rozsudok nie je právoplatný.

Podnikateľ Ladislav B. je VINNÝ zo zločinu krátenia dane a poistného, súd mu na majetok nesiahol
TASR  – Pavol Zachar: Ladislav Bašternák


      Trest, ktorý si podnikateľ už odpykáva v inej trestnej veci, je podľa súdu dostatočný a plní účel ochrany spoločnosti. Podnikateľa zaradil opäť na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. „Súd prihliadal na poľahčujúce okolnosti ako priznanie, oľutovanie skutku či zaplatenie vzniknutej škody,“ vymenovala sudkyňa. Na trest prepadnutia majetku, ktorý navrhovala prokuratúra, nevidel súd dôvod.
      Rozsudok ešte nie je právoplatný, prokurátorka vo veci podala odvolanie. „Rozhodnutie považujem za zákonné, predpokladám, že môj klient je spokojný s rozsudkom,“ skonštatoval pre médiá obhajca podnikateľa Peter Filip.
      Obžalobu na podnikateľa podala Krajská prokuratúra Bratislava na konci septembra 2020, a to zo zločinu skrátenia dane a poistného. Polícia ho nanovo obvinila v apríli 2019, krátko po jeho prvom odsúdení. Obvinenia sa týkali kúpy bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence. Tie kúpil približne za 12 miliónov eur, pričom skutočná suma bola údajne nižšia. Podnikateľ si neoprávnene v roku 2012 uplatnil nárok na DPH.
      Podnikateľa v prvej trestnej kauze neodvedenia dane a poistného v marci 2019 odsúdil KS v Bratislave na nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody. Trest si odpykáva v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň mu prepadol majetok v prospech štátu.

Na prvý termín pojednávania podnikateľa predviedli v putách. Obžalobu na podnikateľa podala Krajská prokuratúra Bratislava na konci septembra 2020, a to zo zločinu skrátenia dane a poistného.
      Polícia nanovo obvinila podnikateľa v apríli 2019, krátko po jeho právoplatnom odsúdení. Obvinenia sa týkali kúpy bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence. Tie kúpil za približne 12 miliónov eur, pričom skutočná suma bola údajne nižšia. Podnikateľ si neoprávnene v roku 2012 uplatnil nárok na DPH v sume približne dva milióny eur.
      Podnikateľa v prvej trestnej kauze neodvedenia dane a poistného v marci 2019 odsúdil KS v Bratislave na nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody. Trest si odpykáva v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň mu prepadol majetok v prospech štátu.

Odsúdený podnikateľ Ladislav B. sa v utorok na súde priznal, že je vinný aj v prípade neoprávnenej daňovej vratky asi za dva milióny eur, súvisiacej s kúpou bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence. Okresný súd Bratislava V tak bude rozhodoval len o výške trestu.
      Ladislav B. sa pred súdom priznal dobrovoľne a oľutoval spáchanie skutku. Obžaloba navrhla prijať jeho priznanie. „Vykonajú sa len dôkazy na určenie druhu a výšku trestu, nie už na dokázanie viny,“ pripomenul súd. Dokazovanie sa preto ukončilo a súd umožnil obom stranám predniesť záverečné reči.
      Obhajca obžalovaného Peter Filip zdôraznil, že ide o skutok, ktorý sa stal pred ôsmimi rokmi, poukázal aj na zmenu správania a životnej situácie jeho klienta. Vyzval preto súd, aby upustil od súhrnného trestu, ktorý navrhovala prokuratúra. Okrem odňatia slobody žiadala aj zákaz činnosti či trest prepadnutia majetku.
      
      Podnikateľa v prvej trestnej kauze neodvedenia dane a poistného v marci 2019 odsúdili na nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody, ktorý si stále odpykáva.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články