19.8 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Tomáš Meravý: Kiska požičal vlastnej strane 1,75 milióna eur. Minulý rok zarobil na úrokoch 28 673 eur

PREČO NIE SOM V KOLÍKOVEJ FRAKCII, o dôvodoch, prečo to tak je, napísal otvorený status na facebooku Tomáš Meravý, ekonóm politickej strany Za ľudí.

Tomáš Meravý: Kiska požičal vlastnej strane 1,75 milióna eur. Minulý rok zarobil na úrokoch 28 673 eur
Tomáš Meravý, FB

Prečítajte si ho v plnom znení:

Keď vypukol konflikt v strane ZA ĽUDÍ, mojou prvou reakciou bolo zostať nestranný a snažiť sa sprostredkovať zmier medzi oboma krídlami. Kolegov som viackrát vyzýval, aby sme konflikt riešili za zavretými dverami a nebrýzgali na seba cez médiá.

Zlom nastal, keď som po odvolaní Tomáša Lehotského a Romana Krpelana dostal prístup k finančným účtom a zmluvám strany, na základe čoho som v strane vykonal interný audit.

A práve výsledky tohto auditu boli dôvodom, prečo som sa rozhodol napokon hlasovať proti zvolaniu mimoriadneho snemu.

Z auditu som sa totiž dozvedel, ako si za bývalého vedenia úzka skupinka privilegovaných z tejto strany urobila zlatú baňu.

Len zopár čísel pre ilustráciu.

Mesačné výdavky na generálneho manažéra strany Romana Krpelana činili 8 872 eur, ročne by teda stranu stál 106 464 eur. Od založenia strany nás celkovo vyšiel na 125 693 eur. Ak by bol zotrval vo funkcii, do konca volebného obdobia by sa táto suma vyšplhala na 406 825 eur. Istý čas jeho plat hltal až 2/3 rozpočtu strany.

Dôvodom pre takéto absurdne vysoké náklady je nielen výška platu, ale aj abnormálne časté vyplácanie odmien a odstupného. V decembri 2019 – teda tri mesiace po založení strany a tri mesiace pred voľbami – bola Krepelanovi vyplatená vianočná odmena, čím sa celkové výdavky na neho za tento mesiac vyšplhali na 15 412 eur.

Riaditeľ kancelárie Tomáš Lehotský nás za ten istý mesiac vyšiel na 14 601 eur. Pekný darček na Vianoce, nie?

Poslankyňa Vladimíra Marcinková si až do júna 2021 nechala stranou preplácať služobný mobil Apple iPhone Xs MAX 256 GB.

Nestačí, že je poslankyňa a manželka bohatého hokejistu – benefity musia byť! Na služby mobilného operátora pre hrstku vyvolených minula strana od svojho založenia 6 627 eur. Licencie MS Office pre služobné notebooky značky Apple Macbook Pro: 4 823 eur.

A kto dostával tieto benefity? Všade tie isté mená: Roman Krpelan, Tomáš Lehotský, Jakub Tomiš…Všetky tieto benefity strana platila zo štátneho príspevku, ktorá dostala za výsledok vo voľbách – v rozpore s internými predpismi strany. Všetky tieto náklady znášajú v konečnom dôsledku daňoví poplatníci.

Ale keď týchto ľudí odstavíte od váľova, tak vám začnú do médií rumázgať o diktatúre. Vladimíra Marcinková – to je tá, ktorá si ako poslankyňa nechala daňovými poplatníkmi zo štátneho príspevku preplácať luxusný mobil – nemala najmenší problém označiť právoplatné rozhodnutie riadne zvoleného predsedníctva za Fekišovce. Len preto, lebo sa jej to rozhodnutie nepáčilo.

A teraz k Andrejovi Kiskovi. Vážim si jeho úlohu pri porážke Roberta Fica v prezidentských voľbách a založení strany ZA ĽUDÍ. Ale ako stranícky líder? Ako je známe, Andrej Kiska požičal vlastnej strane 1,75 milióna eur na volebnú kampaň s ročným úrokom 3%. Minulý rok zarobil na úrokoch 28 673 eur. Strana spláca pôžičky zo štátneho príspevku. Zmluvy o pôžičke zakazujú veriteľom, aby akýmkoľvek spôsobom ovplyvňovali stranu. To však Andrejovi Kiskovi zjavne nijako nebráni v tom, aby neustále do nej zasahoval v prospech svojich chránencov, hoci už nie je jej členom.

A reči o ukradnutej strane? Politická strana nie je majetkom svojich zakladateľov, riadi sa stanovami a platnými zákonmi. Takže preto, milí moji, nebudem ja sedieť v jednej frakcii s týmito ľuďmi.

Srdečne pozdravujem kolegov zo SaS!

Zdroj: FB

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články