10.4 C
Nitra
pondelok, 18 marca, 2024

Desivá história Nitry a Nových Zámkov. Smrť a zbombardované mestá majú na svedomí tí, ktorí ich prišli oslobodiť – Američania a Sovieti!

Hrôzy, ktoré zažívajú teraz ľudia na Ukrajine zažívali i obyvatelia Európy počas II. svetovej vojny. Spomienky na tieto mimoriadne ťažké obdobia majú najmä ľudia v Nitre a Nových Zámkoch. Aj za socializmu ale bolo o týchto strašných veciach hovoriť zakázané!

Pýtate sa, prečo o tom bolo hovoriť zakázané? Nuž preto, lebo o najstrašnejšie bombardovanie Nitry a Nových Zámkov sa postarali tí, ktorí ich prišli oslobodiť – Američania a Sovieti! Áno, oni sem mali priniesť slobodu, miesto toho na obe mestá z oblohy rozsievali smrť. Pri leteckých útokoch zomreli stovky nevinných civilistov, a aj preto rozprávať, ale i učiť sa o tom, čo sa v Nitre a tiež v Nových Zámkoch stalo, bolo dlhé roky doslova tabu. Nezabudol na to však miestny historik František Daniel, ktorý mal počas najväčšieho bombardovania na slovenské mesto asi štyri roky.

Na výrobu rakiev sa museli požívať aj dosky z drevených plotov

Desivá história Nitry a Nových Zámkov. Smrť a zbombardované mestá majú na svedomí tí, ktorí ich prišli oslobodiť – Američania a Sovieti!
Na snímke z výšky asi 4 km nafotenej Američanmi z jedného z bombardérov, ktoré v októbri bombardovali Nové Zámky, našiel František Daniel aj svoj dom (ukazuje šípka), vedľa ktorého spadla bomba. Videl tak akoby svoj hrob. Zdroj: archív František Daniel

Doslova bombové šialenstvo, ktoré sa udialo krátko pred skončením II. svetovej vojny, sa rozpútalo v Nitre a Nových Zámkoch počas dvoch marcových týždňov. Za 12 dní zahynuli pri tom tisícky Novozámčanov a Nitranov.

Bolo to v takej veľkej miere, akú inde Slovensko zrejme nikdy nezažilo. Krvavé a hrôzostrašné dni však nemali na svedomí fašistické vojská, ale tie, ktoré k nám prinášali slobodu – americké a sovietske. Najtragickejšie bombardovanie mesta v našich dejinách sa však spája s Novými Zámkami, ktoré patri cez II. svetovú vojnu Maďarsku a terčom útokov amerických bombardérov sa stali až trikrát. Prvé dva kobercové nálety uskutočnili Američania v októbri 1944, pričom ťažké bombardéry sprevádzané stíhačkami zhodili 7. októbra 1944 na mesto približne 600 až 700 bômb. „Išlo o trhacie bomby, zväčša s oneskoreným výbuchom, asi 100 až 500-kilogramových kalibrov. Spolu to bolo 359 kg,“ prezradil historik František Daniel.

Ako je možné, keď chcú všetci mier, že vypukla taká strašná vojna, ktorá má za týždeň tisícky obetí? Pýta sa Chmelár

„O týždeň neskôr, 14. októbra, zhodili Američania na mesto ďalších 96 ton výbušnín v podobe viac ako 400 bômb. Na území rušňového depa bolo napočítaných 364 bombových kráterov. Zničených bolo 40 rušňov s 1370 naloženými vagónmi,“ pridáva miestny historik, podľa ktorého bolo najtragickejšie tretie bombardovanie, ktoré zažili Novozámčania 14. marca 1945. Americké letectvo vtedy zhodilo na mesto viac ako 252 ton trhavých bômb. „Veľa ich padlo do stredu mesta, kde zabilo stovky civilistov. Mnohé obete nebolo možné vôbec identifikovať a bolo ich toľko, že sa na výrobu rakiev museli požívať aj dosky z drevených plotov. Bol to najničivejší letecký útok na Slovensku!“ hovorí Daniel, podľa ktorého po troch amerických náletoch boli Nové Zámky takmer zrovnané so zemou, pretože z pôvodných 3394 domov bolo zničených 2023.

Hrôza! Putin nechal uviesť odstrašujúce, teda jadrové sily do stavu vysokej pohotovosti. Toto urobí iba mozog úplného šialenca

Nové Zámky vraj bombardoval aj pilot, ktorý zničil Hirošimu

Desivá história Nitry a Nových Zámkov. Smrť a zbombardované mestá majú na svedomí tí, ktorí ich prišli oslobodiť – Američania a Sovieti!
František Daniel pozná históriu bombardovania Nových Zámkov počas II. svetovej vojny naozaj dokonale. Foto: Jozef Uhlárik

Pri výbuchoch bômb a v troskách budov zahynulo približne 2000 obyvateľov mesta, spolu s vojakmi a ďalším civilistami sa však počet obetí odhaduje až na 4000 ľudí. „Počas bombardovania 7. októbra som bol ukrytý spolu aj s babkou v bunkri. Bomba, ktorá bola časovo oneskorená, dopadla tesne vedľa neho a nás v ňom takmer zasypala a za živa pochovala. Našťastie, ľudia nás z neho vyhrabali a zachránili. Neskôr sa mi podarilo nájsť snímok z bombardovania mesta, kde z posledného bombardéra fotili to, čo ich kolegovia na zemi vykonávali. Bolo to 7. októbra po druhej hodine popoludní. Na ňom som našiel aj náš dom a miesto, kde som mohol byť vlastne za živa pochovaný. Na fotke z výšky asi 4 km som tak vlastne videl svoj hrob,“ zaspomínal si František Daniel na osudné chvíle keď mu išlo o život. Jeho otec pritom bojoval ako vojak, okupant, maďarskej armády v Dánsku.

Ukrajina: Ráno, do ktorého by sme sa nechceli zobudiť

Nálet na Nové zámky mali na svedomí desiatky ťažkých bombardérov typu B-17 Flying Fortress a B-24 Liberator sprevádzané stíhačkami P-51 Mustang, ktoré patrili do americkej letky sídliacej v Taliansku. Odtiaľ sa po vojne v Európe premiestnili do Ázie a 15. bombardovacia armáda bola v tej skupine, ktorej peruť bombardovala Japonsko. Podľa Danielových neoverených zistení to bol práve pilot z nej, ktorý zhodil atómovú bombu na Hirošimu. Ďalšia historikova zaujímavosť sa týkala pilota z nej, ktorého čin sa môže smelo zapísať aj do Guinessovej knihy rekordov. „Americká letka 14. marca 1945 okolo ôsmej ráno vzlietla z Bari a leteli na naše územie. Bombardéry počas letu sprevádzali ako ochrana stíhačky. Počas toho ako bombardéry zhadzovali na zem bomby, jeden z pilotov stíhačky sa zrejme nudil a zozadu napadol letku nemeckých stíhačiek, ktoré leteli od Nových Zámkov smerom na Bajč,“ pridáva historik ďalší so zaujímavých príbehov.

Rusko na žiadny štát NATO nezaútočí, lebo NATO je stále najväčšou vojenskou silou a pre Rusko by bol takýto krok zničujúci, myslí si politológ Eštok

Sirény spustili až päť minút po začiatku smrtiaceho náletu

Desivá história Nitry a Nových Zámkov. Smrť a zbombardované mestá majú na svedomí tí, ktorí ich prišli oslobodiť – Američania a Sovieti!
K veľkému počtu obetí v Nitre prispelo aj to, že k útoku došlo v čase, keď sa v meste konali trhy a sovietska letka zastihla jeho ľudí celkom nepripravených. Zdroj: archív František Daniel

Podľa Daniela ich pilot jedného po druhom zostrelil päť. Vtedy o tom, podľa neho, písali mnohé noviny na svete. Treťou, nemenej zaujímavou historkou je tá ktorá, sa spája s tromi bombardovaniami Nových Zámkov. „Kým pri prvých dvoch v októbri mali rozkaz zbombardovať Érsekujvár, čo bol maďarský názov Nových Zámkov, ktoré boli vtedy ešte maďarské, tak v marci už mali rozkaz bombardovať Nové Zámky. Toto zrejme je tiež svetovou raritou,“ pridal novozámocký historik.

Bombardovanie osloboditeľov krátko pred koncom II. svetovej vojny však zažili aj obyvatelia neďalekej Nitry. Stalo sa to 26. marca 1945, keď na mesto útočili bombardéry 5. leteckej armády 2. ukrajinského frontu. Nitra v tom čase nebola chránená protilietadlovou obranou. A keďže zlyhala i ohlasovacia služba, sirény spustili až päť minút po začiatku náletu. Lietadlá teda nad Nitru prileteli bez akéhokoľvek varovania.

Andrej Stančík: Putin sa odtrhol z reťaze a úplne podľahol svojej imperiálnej predstave o Rusku

Ľudia zomreli skôr, ako si mohli uvedomiť, čo sa vlastne deje

Desivá história Nitry a Nových Zámkov. Smrť a zbombardované mestá majú na svedomí tí, ktorí ich prišli oslobodiť – Američania a Sovieti!
Po troch amerických náletoch boli Nové Zámky takmer zrovnané so zemou, veď z pôvodných 3394 domov bolo zničených 2023. Pri výbuchoch bômb a v troskách budov zahynulo asi 2000 obyvateľov mesta. Zdroj: archív František Daniel

Hrôzy bombardovania si ale „užili“ aj Nitrania. Začínajúci krásny slnečný deň ukončili o ôsmej hodine ráno bomby, ktoré padali na centrum mesta. Ich cieľom mali byť ustupujúce nemecké vojská, ktoré však v čase náletu už v meste neboli! Sovietske vojská vstúpili do mesta prakticky bez boja 30. marca 1945. Úplne zničených bolo 48 domov, silne poškodených s narušenou statikou 289, veľmi ťažko zasiahnutých 172 a ľahko 301 budov. Boli medzi nimi i mestské divadlo z roku 1882, kňazský seminár, pešia zóna, Sihoť…

Ťažko poškodené objekty do vojny tvorili ucelené historické jadro mesta. Veľkou stratou bolo aj Nitrianske divadlo, ktoré zasiahla zápalná bomba a následne vyhorelo. Namiesto obnovy bolo postavené dnešné Divadlo Andreja Bagara, ktoré výrazne zmenilo tvár nitrianskeho Svätoplukovho námestia. Pri nálete zahynulo 345 ľudí, z toho 13 vojakov – osem slovenských a päť nemeckých.

J. Naď: Považujeme za nepravdepodobné, že by Rusko napadlo SR

K veľkému počtu obetí prispelo aj to, že k útoku došlo v čase, keď sa v Nitre konali trhy. Niektorí ľudia zomreli skôr, ako si mohli uvedomiť, čo sa vlastne deje. „Sovietska letka zastihla mesto celkom nepripravené. V ten pondelok 26. marca 1945 sa tam práve konal trh. Blížila sa Veľká noc a na jarmok v centre Nitry prišlo veľa ľudí z vidieka,“ zaspomínal si hrôzy toho dňa Nitran Pavel Klenko, ktorý pri nálete prišiel o otca. „Bol som vtedy na Podzámskej ulici, kde som pracoval u zámočníka. Zrazu som začul nejaké hučanie. Pozrel som sa na oblohu a zbadal roj lietadiel. Vtedy som ešte nevedel, že boli ruské. Začali zhadzovať bomby,“ opísal očitý svedok ničivého náletu Pavel Klenko. Ruský útok z vojenského hľadiska vyznel ako celkom zbytočný. Sovietske vojská vstúpili do mesta prakticky bez boja 30. marca 1945. O bombardovaní Nitry sa za socializmu otvorene hovoriť nemohlo, pretože sa to nehodilo k obrazu hrdinskej Červenej armády.

Amnesty International: Ruská armáda na Ukrajine porušuje humanitárne právo

Sovieti strieľali do detí a ľudí úplne zbytočne a nepochopiteľne

Desivá história Nitry a Nových Zámkov. Smrť a zbombardované mestá majú na svedomí tí, ktorí ich prišli oslobodiť – Američania a Sovieti!
Pri nálete na Nitru zahynulo 345 ľudí, z toho 13 vojakov – osem slovenských a päť nemeckých. Zdroj: archív František Daniel

Paradoxom je, že Nitra si 26. marca 2015 pripomína smutné 70. výročie bombardovania mesta sovietskymi letkami. Vojaci strieľali na civilistov, na deti a to úplne zbytočne a nepochopiteľne. Strieľali nevinných obyvateľov. Medzi sovietskymi „oslobodzujúcimi“ vojakmi boli aj ženy, ktoré sa chválili počtom zastrelených. Pri múre Mestského cintorína zhromažďovali mŕtvych, ktorých umiestňovali do spoločných hrobov. Zasypávali ich vápnom. Raty dokonca strieľali aj po tých, čo mŕtvych privážali! Vďaka bývalému režimu sa o týchto šokujúcich faktoch dlho mlčalo. Komunistický režim dal navyše postupne odstrániť množstvo zničených budov bez ich následnej obnovy či náhrady.

Šialené. Ruský biznismen Alex Konanychin žijúci v USA ponúkol odmenu milión dolárov tomu, kto zvrhne ruského prezidenta Vladimira Putina!

Útoku na Nitru sa zúčastnili lietadlá 5. leteckej armády 2. ukrajinského frontu, ktoré prileteli z letiska Tri duby. O 5.30 h ich poverili úlohou zbombardovať nepriateľské vojská v Nitre. Bombardovanie mesta malo byť akousi odplatou za to, že nitrianska vojenská posádka pod vedením Jána Šmigovského sa v auguste 1944 nepridala k SNP. V prípravách povstania zohrala pritom veľkú úlohu – bolo tu až 1 500 ozbrojených mužov a mesto pod Zoborom malo i obrovský strategický význam. Nitrianski vojaci mohli Nemcom sťažiť postup na stredné Slovensko. Bombardovanie Nitry patrí medzi najhoršie na Slovensku. Tragickejšie následky mali už len nálety amerických bombardérov na Nové Zámky, ktoré počas vojny patrili Maďarsku.

Desivá história Nitry a Nových Zámkov. Smrť a zbombardované mestá majú na svedomí tí, ktorí ich prišli oslobodiť – Američania a Sovieti!
Historka o skvelom americkom pilotovi Gordonovi Mc Danielovi a jeho činu, ktorý vyparatil Nemcom, obletela celý svet. Vie o nej i Gordonov slovenský menovec František Daniel. Zdroj: archív František Daniel

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články