13.1 C
Nitra
pondelok, 15 apríla, 2024

Úchylky slávnych. Svetoví spisovatelia ako ich nepoznáte (II. časť)

Úchylky, ako sa ukazuje, nemajú len bežní ľudia, ale aj slávne osobnosti. Iba pred pár dňami sme vám predstavili slávnych vedcov s naozaj prazvláštnymi úchylkami, a dnes vám prinášame niekoľko spisovateľov, ktorí trpeli tiež istou úchylkou.

Mať nejakú úchylku nie je nič mimoriadne, len ju musí človek udržať na akej takej úrovni. Však sa len pozrite okolo seba a určite nájdete ľudí, ktorí nejakú úchylku majú. A to či už zberateľskú, ale športovú, či nejakú inú. Viete, aké mali slávni svetoví spisovatelia? Nuž takéto.

Bol veľmi zdvorilý, ale tiež až prehnane prudký a divoký

Úchylky slávnych. Svetoví spisovatelia ako ich nepoznáte (II. časť)
Edgar Allan Poe. Zdroj: facebook.com

Edgar Allan Poe – svoju tvorbu písal na tenké zvitky pospájané voskom. Americký romantický básnik, prozaik, literárny teoretik a esejista (*19.1.1809, Boston, štát Massachusetts, USA – †7.10.1849, Church Home&Hospital, Baltimore, štát Maryland, USA). Bol autorom spravidla fantastických a mystických príbehov a zakladateľom detektívneho a hororového žánru.

Matka zomrela v roku vo veku 24 rokov na tuberkulózu a zanechala po sebe tri siroty: malého Edgara, jeho mentálne postihnutú sestru Rosalie a brata Williama, ktorý rovnako ako otec mal alkoholické sklony a predčasne zomrel.

Edgar Allan Poe bol obdarovaný vysokou inteligenciou, bol veľmi zdvorilý, ale tiež až prehnane prudký a divoký. Len tak sa v jeho hlave mohli zrodiť tie najkurióznejšie myšlienky, aké kedy prešli ľudskou mysľou. Tento básnik, ktorý sa (ako inak) preslávil až po smrti, mal vskutku svojský spôsob písania básní. Zatiaľ čo drvivá väčšina jeho súputníkov písala svoje básne pekne, „pokresťansky“ na hárok papiera, Poe si našiel onakvejší spôsob. Papier si nastrihal na tenké zvitky, ktoré vzájomne pospájal voskom (lepiaca páska bola ešte len hudbou budúcnosti).

Takýto kotúč svojich výtvorov zaniesol vydavateľom. Tých z toho takmer porazilo. Poeho tvorba však nebola nič pre slabé žalúdky, jeho básne šokovali, dámy z nich omdlievali a tak sa milý Edgar dočkal slávy až po svojej smrti. Ešte počas svojho života stratil všetky ženy, ktoré miloval, a znešváril sa so všetkými ľuďmi, ktorí by mu boli v ťažkých okamihoch schopní pomôcť. Žil v takpovediac nepretržitej biede, aj keď sa už počas svojho života dočkal istej slávy.

Máte nejakú úchylku? Nebojte sa, nie ste sami. Úchylky slávnych vás určite prekvapia (I. časť)

Rukopis prvej knihy údajne jeho žena Tabitha vytiahla z koša

Úchylky slávnych. Svetoví spisovatelia ako ich nepoznáte (II. časť)
Stephen King. Zdroj: facebook.com

Stephen Edwin King – vrcholne neznášal príslovky. Americký spisovateľ hororov, vedeckej fantastiky a fantasy (*21.9.1947, Portland, USA). Napísal viac ako päťdesiat románov vrátane siedmich pod pseudonymom Richard Bachman, z ktorých sa po celom svete predalo viac ako 350 miliónov výtlačkov, z ktorých mnohé boli adaptované do množstva filmov či komiksov. Takisto napísal takmer 200 poviedok a noviel, ktoré vyšli v deviatich zbierkach. 

Chvíľu bol bez stáleho zamestnania, privyrábal si písaním poviedok do pánskych časopisov a výpomocou v miestnej práčovni. Práva na jeho prvú knihu Carrie (ktorú údajne jeho žena Tabitha vytiahla z odpadkového koša) kúpilo vydavateľstvo Doubleday za 400 000 dolárov.

Kinga, majstra hororov, poznajú asi všetci knihomoli. Drží sa zlatého pravidla, napísať denne aspoň dvetisíc slov. Verí, že to je hlavný kľúč jeho úspechu. Vedeli ste však, že vrcholne neznáša príslovky? Najradšej by ich vyškrtol zo slovníka. King je však medzi autormi skutočný kráľ. Ak ho raz začnete čítať, len tak ľahko neprestanete.

Najvyšší cirkevní hodnostári vôbec nie sú takí „svätí“. TOTO sú najväčšie škandály cirkvi a pápežov

Nemala kanceláriu, ani pracovný stôl, písala keď ju „kopla“ múza

Úchylky slávnych. Svetoví spisovatelia ako ich nepoznáte (II. časť)
Agatha Christie. Zdroj: facebook.com

Agatha Christie (celým menom Agatha Mary Clarissa Christie, lady Mallowan, rod. Miller) – nemala ani žiaden rituál, písala vtedy, keď ju zasiahla múza. Pri varení, či v spálni. Anglická spisovateľka detektívnych románov (*1.9.1890, Torguay, Veľká Británia – †12. januára 1976, Winterbrook, Veľká Británia). Publikovala aj pod pseudonymom Mary Westmacott. Patrí medzi klasikov detektívneho žánru.

Pôvodne sa chcela stať opernou speváčkou a istý čas študovala spev v Paríži. Počas I. svetovej vojny pracovala v nemocnici, kde získala isté poznatky o jedoch, ktoré využila pri písaní prvého detektívneho románu. Množstvo príbehov, či už s Herculom Poirotom alebo slečnou Marplovou, bolo úspešne sfilmovaných, hoci autorka samotná nebola príliš veľkou fanúšičkou filmov, rozhlasu či televízie. Zomrela prirodzenou smrťou vo veku 85 rokov, niekoľko rokov pred smrťou však už mala podlomené zdravie.

Christie je nedosiahnuteľným vzorom nejedného pisateľa detektívok. Napísala 66 detektívnych románov a 14 zbierok poviedok. Nemala však žiadnu kanceláriu, ani svoj pracovný stôl. Jedno zo svojich vrcholných diel, Vražda v Orient Exprese, napísala v hotelovej izbe. Nemala ani žiaden rituál, písala vtedy, keď ju zasiahla múza. Pri varení, či v spálni. Keď prišla inšpirácia, jednoducho písala.

Slávny „Slovák“: Barón Gregor Friesenhof – muž, ktorý ovplyvnil našich poľnohospodárov, ale tiež agrometeorológiu

Vyštudoval právo, no niekoľkokrát sa pokúsil o samovraždu

Úchylky slávnych. Svetoví spisovatelia ako ich nepoznáte (II. časť)
Honorée de Balzac. Zdroj: Wikimedia.com

Honore de Balzac (vlastným menom Honoré Balssa) – vypil až 50 káv denne, takmer nespal, len písal a písal… Francúzsky spisovateľ (* 20. 5. 1799, Tours – † 18.8.1850, Paríž), ktorý písal z prostredia francúzskej spoločnosti, je zakladateľom realistického románu. Predstaviteľ realizmu a romantizmu. Mal sedliacky pôvod, ale vždy túžil dostať sa do vyššej spoločnosti, to je jeden zo základov jeho tvorby. Podarilo sa mu vyštudovať právo.

Celý život sa snažil dostať do aristokratickej spoločnosti, z tejto snahy vyplývajú aj jeho neustále finančné ťažkosti. Keď na tom bol finančne dobre, nakúpil akcie, ale skrachoval. Potom bol nútený písať veľmi intenzívne, aby zaplatil svoje dlhy. Písal iba pre zárobok (to vtedy nebolo obvyklé) a výhradne v noci.

Roku 1833 sa zoznámil s pani Hanskou, dcérou ruskopoľského šľachtica, s ktorou sa pár mesiacov pred svojou smrťou oženil (po smrti jej manžela). Žili v paláci Hanských na majetku vo Verchivni (dnešná Ukrajina). Ich svadba sa konala v meste Berdyčiv (dnešná Ukrajina) Niekoľkokrát sa pokúsil o samovraždu.

Úchylka: Vypil až 50 káv denne, takmer nespal, len písal a písal… Veril, že keď sa káva dostanete do žalúdka, naštartuje tvorivosť. Otázne je, či nenaštartuje aj niečo iné. Jeho všeobecný lekár by bol zhrozený.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články