0.4 C
Nitra
streda, 20 marca, 2024

Ako je možné, keď chcú všetci mier, že vypukla taká strašná vojna, ktorá má za týždeň tisícky obetí? Pýta sa Chmelár

Kto nejde s nami ide proti nám! Okrídlená veta, ktorá teraz dostáva ešte obludnejší rozmer, lebo žiadne iné názory na vojnu na Ukrajine ako tie oficiálne sa neprijímajú. Pravdou je len to, čo hlása naša vláda, Brusel, USA, NATO a im podobní. Že môže byť pravda i niekde uprostred je hovoriť úplne neprípustné, a kto si to dovolí má problém. Politický analytik, historik, ale tiež neúspešný kandidát na prezidenta Eduard Chmelár si to v statuse predsa len dovolil. No a vy posúďte, do akej miery sú jeho slová pravda či lož.

Vojna v Iraku, ale aj iné americké krvavé vojny, bola založená na lži

„Kto je tu vlastne za mier?“ pýta sa Chmelár hneď v úvode a vzápätí sa vracia o pekných pár rokov do minulosti. „Pamätám si to ako dnes. Bolo 20. marca 2003, dve hodiny ráno a sedel som s Grigorijom Mesežnikovom v mimoriadnom štúdiu Slovenskej televízie. Na Bagdad dopadali prvé americké bomby a ja som vyhlásil, že táto vojna sa skončí strašným fiaskom a destabilizáciou celého regiónu, pretože je postavená na falošných základoch, je vedená proti vôli širokého medzinárodného spoločenstva a v príkrom rozpore s medzinárodným právom. Mesežnikov naopak tvrdil, že si je istý, že zbrane hromadného ničenia sa tam nájdu, že Irak treba oslobodiť od diktátora a medzinárodné právo nie je potrebné dodržiavať, lebo v OSN má Rusko právo veta… Výsledok tejto krvavej katastrofy poznáme. Milión mŕtvych, rozvrátený región, posilnenie medzinárodného terorizmu a vznik Islamského štátu,“ pridáva politický analytik historku so svojím kolegom od fachu.

Eduard Chmelár: Zastavte ten antiruský šovinizmus

„Podobne sa vyjadrovali mnohí iní vtedajší predstavitelia vládnej moci. Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš, Ivan Korčok, František Šebej, Peter Osuský, Rastislav Káčer, Ivan Šimko atď. Nie, nemýlili sa: vedome podporovali všetky americké vojenské agresie za posledné štvrťstoročie a vedome klamali o ich motívoch. Napokon, Mikuláš Dzurinda sa k tomu sám priznal 9. septembra minulého roka: „Možno sme ako transatlanticisti nepovedali občanom celú pravdu, možnože sme sa trošku báli tej celej pravdy,“ povedal pre TASR. Vojna v Iraku, podobne ako iné americké imperiálne krvavé vojny, bola založená na lži a naším médiám to nevadí. Nepovažujem za náhodu, že títo zločinci, o ktorých roky nikto nepočul, začali teraz hromadne vyliezať a napádať mierových aktivistov, ktorí zle odhadli doteraz vždy racionálnu a dlhodobo konzistentnú reakciu Ruska,“ konštatuje Chmelár, podľa ktorého si oni potrebujú v prvom rade vyliečiť komplexy z vlastných zlyhaní a prekričať svoje svedomie poukazovaním na druhých.

„Naša“ Nasťa Kuzminová to napísala jasne: Práve teraz potrebujeme najviac šíriť LÁSKU, nie nenávisť. Tak, aby svet dostal šancu na MIER!

Mikloš je demagóg, ktorý by v právnom štáte už dávno sedel vo väzení

„Veď len človek s amnéziou môže pokojne prijať vyhlásenie Georga Busha, že „považuje ruskú vojnu proti Ukrajine za neoprávnenú inváziu“. Fakt necháme vojnových zločincov, aby sa nám dnes vysmievali do tváre?“ pýta sa Chmelár, podľa ktorého sme urobili sme jednu obrovskú chybu, že sme sa s týmito indivíduami spravodlivo nevysporiadali hneď po tom, čo vyšli najavo ich zločiny. „Týchto ľudí nikto neodsúdil, ani sa proti nim nikto nepokúsil vzniesť obvinenie ako vo Veľkej Británii voči Blairovi a Bushovi. Najväčší klamári z našich médií či už to bol Martin Šimečka, Matúš Kostolný, Peter Schutz alebo Andrej Bán (ktorý podporoval bombardovanie Juhoslávie, a potom si obzvlášť odpudzujúcim spôsobom robil kariéru na citovo podfarbených príbehoch jeho obetí) nemuseli odísť ako to bolo v západných krajinách. Neprebehla žiadna sebareflexia, žiadna diskusia, nič,“ prízvukuje skúsený historik.

Chmelár: To, čo dnes nadránom urobil Vladimír Putin, je absolútne neprijateľné a neospravedlniteľné

Spoločnosť sa podľa Chmelára neočistila ani len takými mechanizmami ako bola Komisia pre pravdu a zmierenie v Juhoafrickej republike. „Vďaka skorumpovaným médiám boli tieto osoby naďalej považované za dôveryhodné. A tak sa dnes začali mstiť. Ivan Mikloš, učebnicový demagóg, ktorý by v právnom štáte dávno sedel vo väzení za svoje ekonomické zločiny, začal v médiách na mňa útočiť, že spoločnosť sa čo najskôr musí vysporiadať s takými ako ja. A Grigorij Mesežníkov, ktorý sa zahraničnej politike venoval vždy len okrajovo, nikdy nerobil žiadne analýzy, nikdy mu nič nevyšlo, iba v prípade potreby prvoplánovo hejtoval nepriateľov Ameriky, je dnes vyhlasovaný za „prognostika“ iba preto, lebo odjakživa nenávidel Rusko,“ šokuje svojimi slovami Chmelár, ktorý vraj rozumie tomu, že títo ľudia, ktorí nás dvadsať rokov klamali, dnes potrebujú využiť situáciu a vyviniť sa zo svojich zlyhaní.

Spojené štáty majú na svedomí milióny mŕtvych, rozbili Blízky východ i severnú Afriku. Kde boli tí, ktorí dnes volajú po sankciách? Pýta sa Eduard Chmelár

Zmluvu OSN o zákaze jadrových zbraní nepodporuje Rusko ani USA

„Ale prečo im to žerú médiá?“ pýta sa politický analytik, ktorého sa vraj niektorí pýtajú, či tragédia na Ukrajine nespochybnila ciele občianskeho združenia Zjednotení za mier. „Ani v najmenšom! Práve naopak, jeho dlhodobé zámery sú dnes aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým. Prečítajte si jeho manifest, jeho pôvodné ciele zverejnené 6. mája 2015 (https://www.zjednotenizamier.sk/zjednoteni-za-mier/). Je to najpokrokovejší program, aký bol v európskom mierovom hnutí napísaný, a aj preto ho podpísali tisíce signatárov z 8 krajín Európy, vrátane troch bývalých prezidentov, popredných umelcov, vedcov a diplomatov. Keď si takýto významný dokument dovolí osočovať taký pomýlený politológ ako Grigorij Mesežnikov, malo by to byť vyznamenanie, že to robíme dobre,“ prízvukuje Chmelár, podľa ktorého treba ale veci uviesť predsa len na pravú mieru. „Mesežnikov v extrémne manipulatívnom článku na portáli Novín TV JOJ hlúpo a viacnásobne klamal,“ uvádza ďalej v statuse Chmelár.

Stáť dnes za Ukrajinou znamená to isté ako stáť za Bielym domom, Pentagonom a CIA, myslí si Eduard Chmelár

Mesežnikov podľa Chmelára tvrdil, že OZ Zjednotení za mier vzniklo na začiatku rusko-ukrajinskej vojny v roku 2014, čo vraj ale nie je pravda. „Vznikli sme pri príležitosti 75. výročia skončenia druhej svetovej vojny. Tvrdil, že sme sa aktivizovali vždy, keď bolo treba podporiť Ruskú federáciu, čo je vyslovená lož. Naše aktivity sa nikdy neodvíjali v závislosti od ruskej alebo akejkoľvek inej politiky. Napríklad našu požiadavku pripojiť sa k Zmluve OSN o zákaze jadrových zbraní nepodporuje ani Rusko, ani USA, ani žiadna iná jadrová veľmoc. Rovnako účelové je aj klamstvo, že sme vždy útočili iba na politiku našich spojencov. Kritizujeme vojny, zbrojenie a militarizmus. My naozaj nemôžeme za to, že vo všetkých ukazovateľoch vysoko vedú Spojené štáty a NATO. Od začiatku principiálne odmietame anexiu Krymu a ostro sme odsúdili ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine,“ vysvetľuje Eduard Chmelár.

Toto nie je vojna o Ukrajinu, ale o nový svetový poriadok, píše Eduard Chmelár

Dnes odrazu všetci hovoria, že si želajú mier, ale je to naozaj?

„Ale nebudeme pískať tak ako si to želajú militaristi. Ak navyše Mesežnikov tvrdí, že kritikou vojenskej zmluvy s USA som plnil základné ciele ruskej propagandy, za čo by mali byť voči mne vyvodené trestnoprávne dôsledky, je to veľmi primitívny argumentačný faul, za ktorý by mal byť diskvalifikovaný spomedzi serióznych politológov,“ púšťa sa Cmelár do protiútoku sme Mesežnikov. „Môžem len s pokojným svedomím zopakovať, že som nikdy žiadne vojny nepodporoval. V tomto som taký konzistentný ako nikto na Slovensku. Nie náhodou ma oxfordské Dejiny moderného politického myslenia v strednej Európe označili za „kľúčovú postavu mierového hnutia“. Toto sa ani vzdialene nedá povedať o Grigorijovi Mesežnikovovi, pôvodne pracovníkovi Ústavu marxizmu-leninizmu, ktorý šíril vojnovú propagandu všetkých nezákonných konfliktov USA, ktoré boli v rozpore s medzinárodným právom,“ pokračuje Chmelár v útoku na svojho „kolegu“ politológa.

Chmelár sa pustil do „odborníkov“ podporujúcich „obrannú“ dohodu s USA. Zlízli si to všetci, spolu aj s „mierotvorcom“ Dzurindom

Pripomínanie týchto súvislostí je podľa Chmelára dôležité, lebo bez nich nepochopíme, ako k dnešnej vojne prišlo a kde sú korene súčasnej erózie medzinárodného poriadku, ktoré väzia ešte v ulúpení Kosova. „Tam sa začal rúcať celý systém založený na neporušiteľnosti hraníc a ktorý už dnes prežíva len svoju agóniu, ktorá sa môže stať väčšou katastrofou, než si myslíme. Tí, ktorí o týchto súvislostiach nechcú počuť, si vymysleli trápne propagandistické slovo „whataboutizmus“ alebo „ačohentizmus“, ktoré nemá odborný pôvod – je to len výhovorka pre tých, ktorí sú zahnaní do kúta a nedokážu odpovedať na argument,“ konštatuje dosť zložito Chmelár a dodáva: „Dnes odrazu všetci hovoria, že si želajú mier. Laici z toho môžu byť zmätení: ako je potom možné, keď chcú všetci mier, že vypukla taká strašná vojna, ktorá má za týždeň tisícky obetí?“ pýta sa náš neúspešný prezidentský kandidát.

Rozdeľovanie ľudí politikmi pokračuje. Očkovaných a neočkovaných vystriedali „proruskí“ a „proukrajinskí“ Slováci. Kto to konečne zastaví?

Zapojte sa do mierovej výzvy, ktorá apeluje na všetky vlády sveta

Odpoveď vraj už viackrát naznačoval. „Je to preto, lebo aj keby sme pripustili, že všetci chcú mier, nie všetci pracujú v jeho prospech. Ak dlhodobo zámerne a nezodpovedne zvyšujete napätie a vojna skutočne vypukne, nie ste prorok, ale spoluvinník,“ píše Chmelár, podľa ktorého aj v tomto zúfalstve však možno nachádzať stopy nádeje. „Keď som v septembri minulého roka s nadšením počúval, ako pápež František v záhrade Prezidentského paláca recitoval verše Sama Chalupku „Ale keď na naše dvere zaklope ruka cudzia v úprimnej dôvere: kto je, ten je; či je on zblíza, či zďaleka. Vo dne, v noci na stole dar boží ho čaká“ (a nespoznal ich ani moderátor podujatia), skonštatoval som, že musel prísť veľký pútnik z Ríma, aby nám pripomenul, že naša najznámejšia národná báseň nemá len záverečný bojový výkrik „Mor ho!“ Ale s o to väčšou hrdosťou sa pozerám na tých, ktorí dnes napĺňajú zmysel týchto veršov vlastnou obetavosťou v prospech pomoci utečencom z Ukrajiny,“ prízvukuje Chmelár.

„Vy všetci ste poslami mieru. Svoje vlastné posolstvo však môžete doručiť aj inak. Zapojte sa do mierovej výzvy, ktorá apeluje na všetky vlády sveta, vrátane tej našej, aby aktívne podporovali kroky smerujúce k mieru na Ukrajine,“ apeluje historik, podľa ktorého petícia požaduje:

– okamžité prímerie

– mierové rokovania o ukončení vojny

– moratórium na predaj zbraní do regiónu

– odstránenie amerických rakiet z Rumunska a Poľska (Pri tomto bode odporúčame do poznámky pri podpise doplniť text: We also demand demilitarisation of Slovakia – Žiadame aj demilitarizáciu Slovenska)

– všeobecný súlad s ustanoveniami Zmluvy o nešírení jadrových zbraní v tom zmysle, že žiadne americké jadrové zbrane nebudú rozmiestnené na Ukrajine a žiadne ruské jadrové zbrane nebudú rozmiestnené v Bielorusku

– naliehanie na štáty, ktoré tak doteraz neurobili, aby ratifikovali Zmluvu OSN o zákaze jadrových zbraní

– stíhanie Medzinárodného trestného súdu všetkých bez výnimky, ktorí sa v posledných rokoch dopustili vojnovej agresie

– presun zdrojov z príprav na vojenské operácie k obetiam vojnových konfliktov

„Môžete sa k nej pripojiť tu: https://actionnetwork.org/petit…/call-for-peace-in-ukraine. Sláva mieru,“ končí svoj status Eduard Chmelár.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články