21.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

V súvislosti s proticovidovými „opatreniami“ dostalo české ministerstvo vnútra takmer miliónovú pokutu

Slováci majú určite ešte v živej pamäti všetky obmedzenia a zákazy počas pandémie COVID-19. Mnohým z nich sa nepáčili, no pre „pokoj duše“ ich dodržiavali, iní sa vzopreli a nariadenia „odborníkov“ ignorovali.

Pandémia COVID-19 bolo niečo, s čím sa nikto ešte nikdy nestretol. Zrejme aj preto prepukla všeobecná panika, ktorej niektorí celkom prepadli. Niektoré obmedzenia a zákazy však boli cez čiaru, ba nie raz úplne nelogické, a tak ich rozmýšľajúci ľudia odmietali dodržiavať. Stretávali sa však so šikanou úradníkov a polície, ktorí si doslova vynucovali poslušnosť. Ako informuje český portál parlamentni.listy.cz, teraz „padla kosa na kameň“, pretože český Úrad na ochranu osobných údajov uložil za správanie sa počas covidu ministerstvu vnútra pokutu.

Polícia porušila viacero povinností

Predseda Úradu pre ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) Jiří Kaucký potvrdil udelenie Ministerstvu vnútra ČR pokutu 975 000 českých korún (asi 41 500 eur) kvôli neoprávnenému policajnému spracovávaniu údajov o zdravotnom stave ľudí, ktorým bola kvôli koronavírusu nariadená izolácia. Pokutu uložil úrad v lete, vnútro ale toto rozhodnutie napadlo. Polícia vtedy svoj postup obhajovala potrebou pomôcť pri zaistení ochrany verejného zdravia a kontrole vládnych reštrikcií. Prípad sa podľa úradu týkal približne dvoch miliónov ľudí, ktorí sa covidom nakazili od 1. apríla 2021 do 8. marca 2022. Polícia podľa úradu zhromažďovala osobné údaje o zdravotnom stave osôb plošne a preventívne, bez väzby na konkrétny vyšetrovaný prípad a tým prekročila právomoci vyplývajúce zo zákona a spáchala priestupok. 

Už je to tu! Nemci už hromadne žalujú výrobcov vakcín proti COVID-19. Hovoria o vážnych vedľajších účinkoch

Podľa zákona o Polícii ČR totiž smú také citlivé dáta zhromažďovať iba vtedy, ak je to nevyhnutné kvôli šetreniu konkrétneho trestného činu alebo priestupku, alebo pri poskytovaní ochrany osôb, uviedol ÚOOÚ. Jeho stanovisko teraz preskúmal a následne potvrdil riaditeľ úradu. „Orgány verejnej moci môžu uplatňovať svoju moc iba spôsobom stanoveným zákonom. Toto platí vždy, teda aj za mimoriadnych okolností vrátane pandémie. Zákon o Polícii ČR neumožňuje plošné zhromažďovanie takzvaných citlivých osobných údajov, ku ktorým patria aj informácie o zdravotnom stave. Ich plošné spracovanie, vykonané navyše bez adekvátnej informácie určené osobám, ktorých sa takéto údaje týkajú, so sebou môže niesť veľmi závažné riziká,“ uviedol Kaucký, ktorého úrad upozornil aj na porušenie ďalších povinností, ktoré mala polícia v súvislosti so spracovaním osobných údajov dodržať.

Právnik Peter Weis: Teraz je ten pravý čas na to, aby sa prešetrili všetky zločiny spáchané počas covidového obdobia

Polícia na to nemala právnu subjektivitu

„Najmä nebola riadne splnená informačná povinnosť vo vzťahu k osobám, ktorých údaje boli v súvislosti s preukázaným ochorením Covidom-19 zhromažďované a spracovávanéDostatočná informovanosť je pritom nevyhnutná práve preto, aby sa dané osoby mohli proti neoprávnenému nakladaniu s ich osobnými údajmi včas a adekvátne brániť,“ povedal hovorca ÚOOÚ Milan Řepka. Osobné údaje ľudí, ktorí sú po kontakte s nakazeným v karanténe, alebo po nákaze v izolácii, začala polícia zbierať v apríli 2021, teda viac ako rok po prepuknutí pandémie. „Nedá sa teda povedať, že na uskutočnenie prípadných krokov, spočívajúcich v posúdení právneho rámca aj prípadných rizík plánovaného zhromažďovania týchto údajov, nebolo dosť času,“ konštatoval Kaucký.

Milan Benkovský: Päť mesiacov pred voľbami „je vymaľované“

Naopak, polícia argumentovala tým, že osobné údaje spracovávala kvôli súčinnosti s orgánmi ochrany verejného zdravia, a tiež kvôli kontrole dodržiavania vtedajších opatrení. Databázu policajti využívali na kontrolu karantén a dodržiavanie vládnych reštrikcií. Úrad pre ochranu osobných údajov udelil pokutu ministerstvu namiesto republikovej polícii kvôli tomu, že tá nemá právnu subjektivitu. V podobných prípadoch môže vymerať sankciu až desať miliónov Českých korún (425-tisíc eur). „Vzhľadom k závažnosti zisteného pochybenia, k množstvu osôb, ktorých údaje boli spracovávané, aj k ďalším okolnostiam daného prípadu je vymeraná čiastka 975 000 korún (asi 41 500 eur) úplne primeraná,“ dodal Kaucký.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x