23.1 C
Nitra
utorok, 21 mája, 2024

Už je to tu! Nemci už hromadne žalujú výrobcov vakcín proti COVID-19. Hovoria o vážnych vedľajších účinkoch

Slováci, ktorí ešte nestratili pamäť, si určite veľmi dobre spomínajú na doslova šialenú propagandu experimentálnych vakcín proti COVID-19. A nielen to. Kto sa nechcel stať „vyvrheľom“ spoločnosti, ten sa musel ísť dať zaočkovať. Kto nešiel, ten bol perzekvovaný rozličnými obmedzeniami a zákazmi.

„Vakcína je zdravie!“ „Vakcína je úsmev!“ „Vakcína je sloboda!“ Aj toto hlásali propagátori experimentálnych vakcín proti COVID-19 a kto hovoril vtedy niečo iné, bol označovaný za antivaxera a za hoaxera. Dnes je však už celkom iná doba a našli sa dokonca takí, ktorí sa rozhodli výrobcov vakcín žalovať. Informuje o tom portál spravy.rtvs.sk, ktorý priniesol správu o tom, ako Nemci hromadne žalujú výrobcov vakcín proti covidu. Žaloby sa týkajú štyroch vakcín, ktoré v krajine povolili.

Firma BioNTech sa bráni, nič sa vraj nedokázalo

Podľa Inštitútu Roberta Kocha od začiatku očkovania podali v Nemecku viac ako 183 miliónov vakcín. Aj keď je počet prípadov s vážnymi následkami na také množstvo minimálny, civilné žaloby na výrobcov vakcín médiá ostro sledujú. V Nemecku podali vyše 185 žalôb na výrobcov vakcín proti ochoreniu COVID-19 pre údajné vážne vedľajšie účinky po očkovaní. Žaloby sa týkajú všetkých štyroch výrobcov vakcín, ktoré povolili v krajine podávať. Advokátske kancelárie v Düsseldorfe a vo Wiesbadene posudzovali takmer štyritisíc podaní z celého Nemecka, pričom len 185 prípadov uznali za vhodné pre žalobu. Prvý proces, v ktorom jedna žena žaluje firmu BioNTech, okrem iného aj za vážne problémy so srdcom po očkovaní, sa začne už koncom tohto mesiaca. Pred rýchlymi závermi však varuje nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. „Musíme pružne skúmať vedľajšie účinky vakcín a možno povedať, že máme čoraz jasnejší obraz. Ťažké následky po očkovaní zaznamenal Inštitút Paula Ehrlicha či Európska lieková agentúra,“ uviedol Lauterbach.

Právnik Peter Weis: Teraz je ten pravý čas na to, aby sa prešetrili všetky zločiny spáchané počas covidového obdobia

Podľa nemeckého ministra zdravotníctva ide o necelý jeden prípad na 10-tisíc očkovaní, takže to teda nie je až také bežné. Každého pacienta je podľa neho potrebné urýchlene identifikovať, aby mu čo najskôr pomohli. Na vakcíny proti covidu sa v zásade vzťahujú rovnaké pravidlá zodpovednosti ako na iné lieky. Výrobcu je možné brať na zodpovednosť, ak ide o výrobnú chybu. Ak však vakcínu podali neodborne, zodpovednosť nesie očkujúca osoba. „V žiadnom z prípadov, ktoré sme skúmali, sa nepodarilo preukázať kauzálnu súvislosť medzi vzniknutou ujmou na zdraví a očkovacou látkou Comirnaty/BioNTech,“ uviedla firma BioNTech v oficiálnom stanovisku. „Úlohou štátu je, aby bola pomoc účinná. Zdravotné pokladne preberú náklady za liečbu. Krajinské vlády platia zdravotnú starostlivosť, ak treba. V skutočnosti však máme problém na oboch stranách, lebo stále nemáme k dispozícii účinné lieky,“ dodal Lauterbach. Takže v Nemecku sa už ľady pohli a ľudia podávajú žaloby, začne sa to diať aj na Slovensku?

Dodo Púchovský, foto: Ilustračné nn

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x