16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Eduard Chmelár: Hlas-SD opúšťa ľavicový tábor

Keď som včera formuloval výzvu na spoluprácu a spájanie strán hlásiacich sa k ľavici, rozhodne som nemal na mysli to, čo dnes urobil Peter Pellegrini s Tomášom Druckerom.

Dovolím si už teraz povedať, že pre Hlas to nebude Dobrá voľba. Pripomínam, že pred dvoma mesiacmi podpredseda Dobrej voľby Rado Baťo v rozhovore pre Denník N zdôraznil, že v rokovaní s Petrom Pellegrinim si dali jednu zásadnú podmienku: že Hlas nepôjde do koalície so Smerom. Po podpise dnešnej dohody o zlúčení je teda už všetko jasné. Navyše, keďže dnes bolo potvrdené, že na kandidátke Hlasu budú aj takí politickí turisti ako bývalý poslanec za Most-Híd Peter Kresák – po takýchto kotrmelcoch už len politicky negramotný človek môže uveriť tomu, že Hlas je „modernou sociálnou demokraciou“. Okrem jeho dlhodobo vyhranených liberálnych názorov nemôžem nespomenúť, že keď v novembri 2019 preskočil z Mostu do Dobrej voľby, odmietol, že jeho nová strana bude mať niečo spoločné s ľavicou a uviedol, že ich program bude blízky pravicovým stranám. V tom istom roku ho odmietli zvoliť za ústavného sudcu, lebo sa ukázalo, že bol tajným spolupracovníkom Hlavnej správy ŠtB s krycím menom ESTR…

Matovič reaguje na spájanie HLASu a Dobrej voľby

Oveľa závažnejšie je, ako agresívne sa po novom Hlas vymedzuje voči Smeru. Je mi ľúto, ale každý omyl sa dá zopakovať iba raz a ak Peter Pellegrini aj po upozornení šíri lož, že Smer utajoval svoj súhlas s perspektívou Ukrajiny v EÚ a že Smer „otáča Slovensko ku Kremľu“, stáva sa z neho klamár. Rovnako ako keď sa opakovane vykrúca, že „živého PS-kára ešte nevidel“ (čo vyvrátil sám podpredseda Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek, keď potvrdil, že sa spolu stretli), tak tu vzniká podozrenie, že je to notorický klamár. Zabával som sa na vykrúcaní Tomáša Druckera, ktorý v auguste 2020 tvrdil, že Hlas je len Smer 2 a že si s ním nevie predstaviť spájanie, lebo mu tam nevyhovujú konkrétni ľudia ako napríklad Erik Tomáš – a dnes? „Dnes hovorím jasne, Hlas nie je Smer 2 a ak si niekto myslí, že by som sa mal ospravedlniť konkrétnym ľuďom, tak to rád urobím,“ hrdo zasalutoval Tomáš Drucker. Aké ľahké je zmeniť názor prísľubom za poslanecké kreslo!

Po dnešnej tlačovej konferencii je teda všetko jasné. Obdobie zahmlievania, zatĺkania a vykrúcania sa skončilo, Peter Pellegrini jednoznačne označil Smer za súpera a Tomáš Drucker to ešte zaklincoval, keď zdôraznil, že nevníma Smer ako partnera. Za tú základnú deliacu líniu označili „nespochybňovanie nášho základného euroatlantického ukotvenia“ a jasný postoj k vojne na Ukrajine – akoby Smer niekedy spochybňoval členstvo v EÚ a NATO a akoby nemal jasný postoj, kto je agresor. Celé toto mediálne predstavenie bola čistá fraška. Ja som naozaj zvedavý, ako bude odteraz Hlas útočiť povedzme na Tibora Gašpara, ktorého Tomáš Drucker vo svojom krátkom postavení na poste ministra vnútra odmietol odvolať z funkcie policajného prezidenta. A taktiež mi je záhadou, ako sa Tomáš Drucker, ktorý sa koncom minulého roka vzdal pozície predsedu Dobrej voľby, odrazu opäť stal predsedom Dobrej voľby, hoci strana odvtedy nemala snem.

Ale tieto morálne (a právne) dilemy prenechajme na nich. Pre mňa je podstatným odkazom dnešného dňa, že Hlas nechce byť súčasťou mierovej koalície, že sa oficiálne prihlásil k podpore pokračovania vojny a jeho zlúčenie s pravicovo-liberálnou Dobrou voľbou signalizuje, že si ho môžete škrtnúť aj z ľavicového spektra. Aspoň sa vyčistil stôl a všetko je jasnejšie.

Text: Eduard Chmelár, fb

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x