16.5 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

V Galante vznikne MODERNÝ športový komplex. Prekvapí dokonca aj milovníkov lyžovania(VIDEO)

Slovenský šport neprežíva práve najlepšie obdobie. Nielenže chýbajú deti, ktoré sú základom pre budúcich špičkových športovcov, ale aj peniaze a najmä kvalitné športoviská. Ako sa zdá, s tým posledným sa predsa len bude dať niečo robiť. Na naozaj super športovisko sa môžu tešiť v Galante a okolí.

Galanta iba nedávno zápasila s problémami okolo termálneho vodného sveta Galandia, ktoré museli už po pár rokoch prevádzky pre viaceré vážne chyby zrekonštruovať, a už sa tu kujú plány na super moderný športový komplex, ktorý nám bude môcť závidieť prakticky celá Európa. Investorom je Sport Park International a.s. (SPI) Bratislava, ktorý o komplexe na svojej stránke píše, že ide o unikátny športový projekt, ktorý je v rámci Európy jediným svojho druhu. Popýšil sa ním v statuse aj poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja Róbert Andráši.

Mesto NITRA sa uchádza o titul najatraktívnejšieho zamestnávateľa: Zapojte sa

Futuristická stavba európskeho športového parku

V Galante vznikne MODERNÝ športový komplex. Prekvapí dokonca aj milovníkov lyžovania(VIDEO)
Nový športový komplex pri Galante bude mať aj takúto futuristickú podobu. Zdroj: SPI a.s.

Súčasťou nového športového parku, ktorý by mal vyrásť na okraji Galanty, má byť krytý lyžiarsky svah, biatlonová hala, lyžiarsky tunel a ďalšie športoviská. Vyrásť by mal pri Galante. Aspoň tak si to predstavuje jeho investor. „Azda najambicióznejšia je tretia etapa, ktorá počíta s výstavbou krytej lyžiarskej haly. Tá ma byť určená na celoročné „rekreačné lyžovanie, základný lyžiarsky výcvik a základné tréningové lyžiarske procesy cielené hlavne pre nižšie vekové kategórie“,“ píše v statuse Andráši, ktorý vzápätí dodáva, že svah by mal mať prevýšenie 48 metrov a mal by byť dlhý 750 metrov.

Investičnú pomoc od štátu v podobe úľavy na dani z príjmu dostal tento rok aj nitriansky Foxconn

V Galante vznikne MODERNÝ športový komplex. Prekvapí dokonca aj milovníkov lyžovania(VIDEO)
Športový park, ktorý vyrastie pri Galante nám budú závidieť mnohé európske štáty. Zdroj: SPI a.s.

Obsluhovať svah by mala štvorsedačková lanovka. „Na vrchu haly má byť vyhliadková reštaurácia s panoramatickým výhľadom. Ponuku zimných športov má rozširovať aj biatlonová hala so strelnicou pre osem športovcov. V pláne je vytvorenie lyžiarskeho tunela s dĺžkou 1,25 kilometra. „Konštrukčne ide o zakopanú polovičnú rúru, s celoplošným obsypom a prírodným porastom,“ predstavuje projekt poslanec nitrianskej župy. Viac o modernom športovom komplexe informuje na svojej stránke priamo jeho investor.

Aké sú Vianoce župana Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislava Becíka?

V Galante vznikne MODERNÝ športový komplex. Prekvapí dokonca aj milovníkov lyžovania(VIDEO)
Pri Galante vyrastie takýto unikátny športový komplex za takmer štvrť milióna eur. Zdroj: SPI a.s.

Strategickou myšlienkou projektu je vybudovanie európskeho športového parku formou:

  • Vytvorenia uzatvoreného komplexu so službami pre športovú a mentálnu výchovuprípravu detí a mládeže vo veku 6-18 rokov pre potreby profesionálnych športov, s primárnou koncovou špecializáciou a zameraním na futbal
  • Vytvorenia zázemia pre komplexný a metodický riadený tréningový proces, zameraný na základnú a následne špeciálnu pohybovú prípravu detí pre všetky druhy športov
  • Vytvorenia zázemia pre realizáciu klubových súťažných zápasov mládežníckych kategórii, vrátane diváckeho zázemia
  • Poskytovania základnej rehabilitačnej, regeneračnej a zdravotnej starostlivosti
  • Vytvorenia podmienok pre odbornú prípravu trénerov, rozhodcov, metodikov a ostatného odborného športového personálu
  • Vytvorenia podmienok pre uzatvorené tréningové tábory a sústredenia vrcholových športovcov
V Galante vznikne MODERNÝ športový komplex. Prekvapí dokonca aj milovníkov lyžovania(VIDEO)
Športový komplex, ktorý vyrastie pri Galante bude mať nielen futbalové plochy, priestor dostanú i vodné športy, ale budú v ňom aj haly na lyžovanie a hokej. Zdroj: SPI a.s.

Európsky unikát vyjde na asi štvrť milióna eur

Areál predstavuje komplex s vlastnými zdrojmi primárnych energií, postavený na báze moderných technológií a technických nadčasových riešení. Veľkosť celého komplexu má byť 33,5 hektára, pričom v 1. etape sa vybuduje na ploche 14,1 hektára, v 2. etape 11,5 a v tretej etape 7,9 hektára. Kapacita akadémie bude 120 detí a 250 športovcov, trénerov a VIP hostí. V 1. etape sa vybuduje centrálny blok a futbalové plochy, v druhej dostanú priestor vodné športy a v tretej haly pre zimné športy a hokej. „S prvou etapou, ktorá by mala stáť približne 70 miliónov eur, chceme začať budúci rok, pričom je naplánovaná na asi tri roky,“ prezradil nám člen predstavenstva Ján Veselovský.

Pri Nitre vyrastie nová prevádzka, kde nájde prácu takmer 140 ľudí

Unikátny športový park pri Galante by mal vyzerať asi takto. Zdroj: SPI a.s.

„Ukončenie celého projektu je naplánované v troch etapách by malo byť do piatich rokov, pričom predpokladané investície sú vo výške asi 250 miliónov eur,“ dodal o unikátnom projekte Veselovský. Projekt zároveň vytvára priestor pre plnohodnotné využitie času aj mimo tréningových procesov s možnosťou kultúrneho a spoločenského vyžitia mladých ľudí, zaradených do profesionálnej prípravy.

V Galante vznikne MODERNÝ športový komplex. Prekvapí dokonca aj milovníkov lyžovania(VIDEO)
Zdroj: FB / Róbert Andráši

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články