11.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Investičnú pomoc od štátu v podobe úľavy na dani z príjmu dostal tento rok aj nitriansky Foxconn

Investičnú pomoc štátu získalo v roku 2022 celkovo 17 spoločností. Rok predtým pritom takýmto spôsobom štát podporil desať firiem.

Podľa dát zverejnených na stránke Ministerstva hospodárstva SR schválila vláda v roku 2019 stimuly 12 podnikom, rok predtým iba dvom. Rekordný bol z tohto pohľadu rok 2006, keď štát podporil takmer 50 spoločností. Od roku 2002 už získalo na svoje investície pomoc štátu viac ako 250 firiem.

Odznaky za očkovanie? Realita v jednej z firiem v priemyselnom parku

Celková poskytnutá výška pomoci v roku 2022 atakuje sumu 55 mil. eur. Z toho stimuly vo forme úľavy na dani z príjmov predstavujú približne 35 mil. eur. Jeden podnik získal dotáciu na hmotný a nehmotný investičný majetok a dva príspevok na vytvorené miesta. Spoločnosti by mali u nás preinvestovať okolo 490 mil. eur a vytvoriť 940 nových pracovných miest.

Pri Komjaticiach vyrastie priemyselno-vybavenostná zóna Keram Group

Investičnú pomoc od štátu v podobe úľavy na dani z príjmu dostal tento rok aj nitriansky Foxconn
Foxconn Nitra (zdroj: fb: Foxcon Slovakia)

Najvyšší stimul smeroval v práve končiacom roku do trnavskej automobilky Stellantis. Viac ako 15 mil. eur tvoria dotácie na dlhodobý hmotný a nehmotný majetok. Ďalej nasledoval galantský Samsung s investičnou pomocou 9 mil. eur a Andritz Slovakia s dotáciou takmer 4,7 mil. eur. Štát v tomto roku podporil napríklad Porsche, nitriansky Foxconn, Muehlbauer Technologies, Kamax Fasteners či popradský Stiebel Eltron.

Župan Branislav BECÍK ctí tradície: Spoločne s mojimi deťmi varím vianočný punč, tak ako to so mnou robil môj otec

Investičnú pomoc získajú na základe rozhodnutia kabinetu aj nitriansky Foxconn a prievidzská spoločnosť Scheuch. V prípade Foxconnu to bude 597 tis. eur vo forme úľavy na dani z príjmov. Foxconn chce do rozbehnutia automatizovanej výroby elektroniky pre automobilový priemysel investovať 4,78 mil. eur.

Oba posledné dva podporené projekty by mali priniesť 20 nových pracovných miest.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články