12 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Tornado Karate Team sa hnevá, že opäť nedostali dotácie. Šéf Komisie športu vysvetľuje, v čom bol problém

Šport ako taký by bez sponzorov a rozličných dotácií prakticky nemohol existovať. Ak áno, tak na skutočne veľmi amatérskej úrovni. Kto sa pohybuje v mládežníckom športe ten vie, že tam je to v prvom rade o „sponzoringu“ rodičov. O to viac preto zamrzí, keď sa k športovcom, napriek ich úspechom, otočí štát, kraj, mesto či obec chrbtom.

K tým, ku ktorým sa otočilo mesto chrbtom, a to už druhý rok, patrí aj nitriansky Tornado Karate Team. Mladí športovci napriek úspechom nielen na Slovensku, ale aj v Európe či vo svete dostali od nitrianskej radnice dotáciu za dva roky presne – nula eur! S ťažkým srdcom to niesol nielen tréner, ale aj prezident klubu v jednej osobe Daniel Kvasnica, ktorý sa o tom podelil v statuse na sociálnej sieti, kde okrem iného napísal, že na šport v meste sa prerozdelí viac ako pol milióna eur.

Tornado Karate Team sa hnevá, že opäť nedostali dotácie. Šéf Komisie športu vysvetľuje, v čom bol problém
Tornado Karate Team Nitra je síce veľmi úspešný a má aj veľa detí, napriek tomu už druhý rok dostal od mesta nulovú dotáciu na svoju činnosť. Zdroj: FB / Tornado Karate Team

Podpora za dva roky – rovná nula eur!

Poslankyne a poslanci mestského zastupiteľstva rozhodli o pridelení 514 133 eur z rozpočtu mesta Nitry pre športové kluby a športové podujatia. Dotácie budú prerozdelené do troch oblastí:

  • 290 000 eur na podporu strategických športových klubov
  • 203 110 eur na podporu ostatných športových klubov
  • 21 023 eur na podporu športových podujatí

Minimálne 60 percent poskytnutých dotácií je podľa nitrianskej radnice určených na podporu mládežníckeho športu.

Väčšinový vlastník FC Nitra Milan Lenčéš: Vystúpim pred poslancami a uvidím, kto si želá náš konkurz!

Napriek tomu sa z tejto „hromádky“ peňazí neušlo mladým športovcom z Tornado Karate Team vôbec nič. Ani jediný cent!Športovci bojujú a politici sľubujú… V roku 2023, tak ako aj minulý rok, sme získali tituly „Športovec mesta Nitra“ a „Tréner mesta Nitra“. Z dotácie vo výške 33 703 eur prerozdelenej na podporu karate v meste, sme opäť dostali 0 eur. V mene našich detí a mládeže ďakujeme 104 krát,“ napísal sklamaný prezident klubu Daniel Kvasnica. Práve on a jeho dcéra Nina sa stali za minulý rok trénerom a športovcom mesta Nitra. Úspech a reprezentácia mesta však v Nitre peniaze ako dotáciu nezaručia. A dôvod? Obyčajné IČO. Možno to znie neuveriteľne, ale práve IČO je to, ktoré rozhoduje o tom, či klub dostane alebo nedostane od radnice nejakú dotáciu. Ak ho nemá klub pridelený minimálne dva roky, nedostane nič! A to napriek tomu, že Nitre robí dobré meno a skvelo ju preprezentuje.

Tornado Karate Team sa hnevá, že opäť nedostali dotácie. Šéf Komisie športu vysvetľuje, v čom bol problém
Tornado Karate Team napriek svojím úspechom nedostal od Mesta Nitra na svoju činnosť už dva roky ani cent. Problémom je jeho IČO. Zdroj: FB / Tornado Karate Team

Podmienkou je minimálne dvojročné IČO

Tornado Karate Klub Nitra sa venuje prevažne deťom, ktorých majú 104. „Celý problém je v tom, že Mesto Nitra, podľa mňa, nezmyselne posudzuje športy v Nitre podľa IČO. Do roku 2019 bola platná vyhláška, kde bolo uvedené, že IČO má byť dvojročné, lenže potom sa to do novej legislatívy mesta nepreviedlo,“ vysvetľuje Kvasnica a dodáva, že práve preto už vlani žiadali nejakú sumu na podporu klubu. „Mali sme nielen veľké úspechy, ale aj základňu, a tak sme to skúsili. A to i napriek tomu, že dvojročnú podmienku IČO sme nespĺňali,“ prezrádza ďalej prezident klubu, ktorý tvrdí, že žiadali Mesto o vysvetlenie, keďže dvojročná podmienka už podmienkou byť nemala, od kompetentných ho však nedostali.

Hattas odpovedal na návrh na konkurz FC Nitra: Všetko je v poriadku, mali sme na to oprávnenie!

V tomto roku to ale v podmienkach na dotáciu už opäť bolo. „K tomu ale primátor Hattas podpísal nejaký dodatok, v ktorom je uvedené, že v prípadoch hodných zreteľa, čo sú nejaké mimoriadne úspechy, Mesto Nitra túto podmienku nemusí vyžadovať,“ hovorí ďalej Kvasnica, podľa ktorého aj napriek evidentným úspechom klubu ich požiadavka na dotáciu bola zamietnutá a znovu dostali nula eur napriek tomu, že zo všetkých karate klubov v meste mali najväčšie úspechy. A nielen to. „Náš klub trénuje a pôsobí vo viacerých mestských priestoroch, kde normálne platíme nájom, takže cezeň by sme vlastne časť dotácie vrátili,“ vysvetľuje prezident Tornado Karate Teamu. „Keďže sme nedostali nič, musíme do detí sami, respektíve najmä rodičia, zainvestovať,“ konštatuje Kvasnica.

Tornado Karate Team sa hnevá, že opäť nedostali dotácie. Šéf Komisie športu vysvetľuje, v čom bol problém
Aj napriek tomu, že nitriansky primátor Marek Hattas odovzdal Nine Kvasnicovej cenu za titul Najúspešnejší športovej Nitry za rok 2022 a jej otcovi Danielovi ocenenie Najúspešnejší tréner Nitry za rok 2022, Tarnado Karate Team nedostal do mesta na rok 2023 dotáciu na svoju činnosť ani cent. Zdroj: FB / Tornado Karate Team

Peniaze nezaručili ani medaily z MS a ME

Problém je v tom, že keby nám mali dať nejaké peniaze úmerné výsledkom a počtom detí, tak by nám mali dať ročne nejakých 40-tisíc, čo prirodzene nechcú. Najskôr nám teda dali nula eur, potom nám povedali, že majú ešte nejaký dodatočný fond, z ktorého by nám mohli dať asi tisíc eur. To ale vychádza len asi 10 eur na dieťa na rok, čo rodičia apriori odmietajú, pretože to nič v porovnaní s tým, čo ich tie deti na celý rok stoja,“ prízvukuje prezident úspešného karate klubu Tornado, ktorý by chcel peniaze z dotácie do detí systematicky investovať. A ti najmä na cestovanie, na výjazdy, ale aj na platenie prenájmu za telocvičňu či iné výdaje súvisiace s činnosťou klubu s viac ako 100 členmi. Kvasnica nechápe, že všade vo svete si ich vážia, iba doma nie.

FC Nitra a Nitrianska investičná. Zasiahnu do podivných finančných machinácií orgány činné v trestnom konaní?

Podľa šéfa Tornado Karate Team vyčlenilo mesto pre karate 34-tisíc eur, im sa ale napriek všetkému neušlo nepochopiteľne ani eur. „Nechápem, prečo nás stále niekto ignoruje, veď za ostatné dva roky máme dva tituly z majstrovstiev Európy, jedno druhé miesto, bronz z majstrovstiev sveta a 19 titulov majstra Slovenska,“ krúti hlavou Kvasnica, ktorý sa už vlani snažil presvedčiť aj primátora Hattasa, že sú naozaj veľmi úspešní, Nitru reprezentujú na najvyššej úrovni, takže by si dotáciu zaslúžili. „On mi vtedy sľúbil, že to sa ďalšom roku zmení a my niečo určite dostaneme. Ako sa ukázalo, nedostali sme nič, takže ma oklamal. A to sme spolu hovorili aj pri oceňovaní najúspešnejších športovcov, kde som bol ocenení ja aj moja dcéra, pričom on mi znovu prisľúbil, že nejaké peniaze dostaneme,“ konštatuje smutne Kvasnica.

Tornado Karate Team sa hnevá, že opäť nedostali dotácie. Šéf Komisie športu vysvetľuje, v čom bol problém
Ani úspechy nezaručili karatistom Tornado Karate Team Nitra v posledných dvoch rokoch dotácie od mesta. Zdroj FB / Tornado Karate Team

Prísľub síce primátor dal, nič z neho ale nebolo

Všetko dopadlo napokon tak, že okrem karatistov z Tornada bola zamietnutá aj žiadosť jedného kolektívu tanečníkov. „Vlani sme boli z celej Nitry zamietnutí na dotáciu iba my. Po tohtoročnom odmietnutí našej žiadosti ma odkázal primátor na šéfa športovej komisie, ktorý mi však povedal, že s tým sa nedá už nič robiť. Primátor mi však „poradil“, že si mám požiadať o dodatočnú dotáciu. To je však iba nejaký fondík, kde je asi tritisíc eur, takže koľko by nám z neho dali? Keďže nás je určite viac, ktorí by chceli požiadať o dodatočnú dotáciu, tak koľko by sme asi dostali? Iba nejakú tisícku?“ pýta sa sklamaný šéf a tréner mladých karatistov, ktorý o tú dodatočnú dotáciu žiadať vraj nebude. „To preto, lebo potom, akoby sme dostali akúsi žobračenku, už nebudem môcť povedať, že nám nedali nič,“ vysvetľuje šéf karatistov a Najúspešnejší tréner Nitry za rok 2022.

Nitra: Mesto posiela futbalový klub FC Nitra do konkurzu

Ja nechcem byť hrdý, ale ak sa máme porovnávať s inými oddielmi karate v Nitre, ktoré dotáciu dostali, tak sme jasne najúspešnejší.kvôli tomu, že nemáme dva roky IČO, lebo sme na to mali pádny dôvod, tak úspešným deťom mesto nepomôže? Ja nechcem dotáciu pre dcéru, ktorá má na prípravu 10-tisíc ročne z Národného športového centra a 300 eur mesačne, ale pre všetky ostatné deti v klube, medzi ktorými sú aj také, ktoré sú úspešné, ale ich rodičia majú problém s peniazmi. Prečo na nás teda mesto kašle, tak tomu naozaj nerozumiem. Miesto toho, aby boli na nás pyšní, pretože sme úspešní a Nitru skvelo reprezentujeme nielen na Slovensku, ale aj v Európe a vo svete, tak nám takto hádžu polená pod nohy,“ uzavrel smutne prezident Tornado Karate Team a zároveň Najúspešnejší tréner Nitry za rok 2022 Daniel Kvasnica.

Tornado Karate Team sa hnevá, že opäť nedostali dotácie. Šéf Komisie športu vysvetľuje, v čom bol problém
Najúspešnejšou športovkyňou mesta Nitra je už druhý rok po sebe je karatistka Tornado Karate Team Nina Kvasnicová. Jej klub napriek tomu pri rozdeľovaní dotácií vyšiel úplne naprázdno. Zdroj: FB / Tornado Karate Team

Požiadať si môžu aspoň o mimoriadne dotácie

Prirodzene, zvedaví sme boli, prečo Tornado Karate Team z dotácií od mesta na tento rok napriek tomu, že dosiahol najväčšie úspechy nielen na Slovensku, ale aj na medzinárodnej scéne, nedostal ani cent. „Dôvody sú dva a sú veľmi jednoduché. Oni síce tvrdia, že detí majú dosť, a medzi nimi aj reprezentantov, a že fungujú už 10 či 15 rokov, len celý ten čas boli pod iným klubom, ktoré malo iné IČO ako majú teraz. A keďže u nás je podmienka, že IČO musí byť od podania minimálne dvojročné, takže toto nespĺňali to vlani a ani teraz,“ vysvetľuje zásadný problém predseda Komisie pre šport Ladislav Turba. Klub, kde sú deti z Nitry síce dostal dve individuálne ocenenia pre najúspešnejších, výborne reprezentuje mesto a aj vystupuje pod hlavičkou Nitry, lenže papier nepustí a podmienka je podmienka. Celé zle, ba doslova zvrátené a choré.

FC Nitra zvoní umieračik. Mesto naň podalo na súd návrh na vyhlásenie konkurzu pre platobnú neschopnosť!

„Choré to určite nie je, lebo v meste nám vznikajú kluby ako huby po daždi. Príkladom je aj FC Nitra a.s., ktorý pred dlhmi nemal nárok na dotácie, tak si „vymysleli“ IČO na OZ FC Nitra mládež, a tam chceli dotácie. Mestské zastupiteľstvo im síce schválilo 22-tisíc eur, ale peniaze by opäť nikto neuvidel. A práve takýmto špekuláciám sme chceli predísť, lebo už máme indície aj o ďalších, ktorí chcú tiež pod „vymyslenými“ IČO a rozličnými akože spájaniami sa získať od mesta peniaze. A práve toto som vysvetlil aj pánovi Kvasnicovi z toho karate tímu. Povedal som mu nielen A, ale aj B, lenže buď to nepochopil, alebo to nechcel pochopiť. Vo VZN (Všeobecne-záväzné nariadenie – pozn. autora), ktoré nespĺňajú, sa píše o už spomínanom minimálne dvojročnom IČO, ale potom sú aj mimoriadne dotácie, o ktoré by požiadať mohli,“ konštatuje Turba.

Tornado Karate Team sa hnevá, že opäť nedostali dotácie. Šéf Komisie športu vysvetľuje, v čom bol problém
Dostane veľmi úspešný Tornado Karate Team Nitra od kompetentných na radnici na tento rok predsa len nejaké peniaze na svoju činnosť? Zdroj: FB / Tornado Karate Team

Pomôcť komisia chce, musí to byť ale „legálne“

Daniel Kvasnica však na túto možnosť zareagoval tak, že pri mimoriadnej dotácii dostanú iba omrvinky. „To ale nie je pravda,“ bráni sa šéf športovej komisie, podľa ktorého ak by prezident Tornado Karate Teamu prišiel na komisiu a vysvetlil, že majú v klube toľko a toľko reprezentantov a za hodnotený rok majú takéto a takéto úspechy, teda z toho by bolo zjavné, že nie je to klub so „šedým“ pozadím a špekulanti, tak on ho určite podporí. „Koľko by sme im boli schopní dať teraz povedať neviem, pretože nejaké peniaze máme v už spomínanom mimoriadnom fonde, a potom aj ja môžem dať návrh na mimoriadnu dotáciu, na výšku ktorej by mali nárok keby riadne spĺňali kritériá. Len to neviem či by prešlo cez mestské zastupiteľstvo, lebo na to by sa museli nájsť nejaké finančné prostriedky,“ férovo hovorí Turba, podľa ktorého Kvasnica tento jeho návrh akoby pochopiť nechcel.

Oremus: Odvrátili sme totálny kolaps FC Nitra a zachránili aj mládež. Práce je však ešte veľa

Áno, primátor mu dotáciu sľúbil, lenže VZN nerozlišuje, kto čo sľúbi, teda primátor, poslanec alebo niekto ďalší, ale riadna aj mimoriadna dotácia musí ísť cez Komisiu športu. Pevne verím, že už nás nebude očierňovať a príde na našu komisiu aj so žiadosťou, kde nám všetko vysvetlí a my si povieme, čo môžeme a čo nie. Tým, že nás bude očierňovať nič nedosiahne a my mu pomôcť nevieme. Áno, a to mu dávam za pravdu, pretože sú naozaj úspešní, že v prípadoch osobitného zreteľa môžeme poskytnúť mimoriadnu dotáciu. Ale ani nemusíme… O tom by rozhodlo aprílové mestské zastupiteľstvo,“ vysvetľuje šéf športovej komisie na nitrianskej radnici. „Ak by sme teraz spravili precedens a dali by sme karatistom z riadnej dotácie peniaze, hoci na ne podľa VZN nemajú nárok, tak by sa na nás spustila lavína tých, ktorí podmienku dvojročného IČO tiež nespĺňajú, ale eurá by chceli, lebo ich potrebujú. A toto nechceme. Chceme byť transparentní a ku všetkým féroví, aj keď to niektorí tak možno nevnímajú,“ zakončil Ladislav Turba, ktorý verí, že Tornado Karate Team, ak si o to požiadajú, mimoriadnu dotáciu dostane.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x