9.2 C
Nitra
štvrtok, 18 apríla, 2024

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko

Myslíte si, že na Slovensku nie je čo obdivovať alebo kam ísť? Tak to ste na veľkom omyle, lebo pre Žilinský kraj to vôbec neplatí. V tomto kraji je čo navštíviť, vidieť a dobre sa zabaviť na mnohých miestach. Stačí ich len navštíviť a presvedčiť sa.

Máte radi hrady, prírodu, kúpanie či rozličné adrenalínové športy? Chcete, aby sa dobre zabavili aj vaše deti a mali na čo spomínať? Žilinský kraj je na to ideálne miesto. Na Orave, Kysuciach, pod Tatrami, ale aj na Liptove či v inej lokalite kraja nájdete miesta, na ktoré sa určite ešte minimálne raz radi vrátite. A ak už nie vy, pretože chcete na Slovensku objavovať stále nové a nové krásy, tak návštevu Žilinského kraja a jeho nádherných miest určite odporučíte svojim priateľom a známym.

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
Krásny a majestátny Oravský hrad, týčiaci sa nad riekou Oravou je skutočným klenotom medzi slovenskými hradmi a turistov láka už zďaleka. Aj preto je nepochybne jedným z najznámejších, najnavštevovanejších a najkrajších na Slovensku. Zdroj: wikipedia.com

Oravský hrad

Krásny a majestátny, týčiaci sa nad riekou Oravou. Oravský hrad je pomyselne rozdelený na tri časti. Je nepochybne jedným z najznámejších, najnavštevovanejších a najkrajších na Slovensku. Pekne je ho vidieť zo širšieho okolia, pretože tento skutočný klenot medzi slovenskými hradmi sa hrdo týči na strmom vápencovom bradle približne 112 m nad riekou Orava v obci Oravský Podzámok. Hrad je krásny zvonka aj zvnútra a navyše má bohatú históriu. Hrad začali budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. Z pôvodne malej pevnosti z 13. storočia vznikol v nasledujúcich storočiach rozsiahly hradný areál, ktorý má dnes 154 miestností. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1267, keď ho kráľ Belo IV. prevzal od Mika Balašu, a stal sa kráľovským majetkom. V roku 1298 patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. Po jeho smrti sa Orava dostala do rúk magistra Donča. V roku 1333 získal hrad Karol Róbert, ktorého zastupoval na hrade kremnický gróf Leopold, a po ňom rad kastelánov. V období husitských výprav vlastnil hrad Ctibor zo Stibořic, po ňom ho proti husitom v roku 1433 bránil Mikuláš Balický. Od roku 1441 bol kastelán hradu Peter Komorovský, ktorý ho nielen ubránil proti husitom, ale vďaka svojej šikovnosti a vyjednávaniu sa stal aj županom Oravy, čo sa prejavilo opravou a opevnením hradu. Po jeho porážke, keď sa pridal na stranu povstalcov, sa hrad stal majetkom kráľa Mateja Korvína, ktorý nechal vykonať množstvo opatrení pre bezpečnosť hradu i samotného územia Oravy. Za jeho vlády postavili vedľa obytnej veže Korvínov palác.

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
Turisticky veľmi zaujímavá je aj kaplnka sv. Michala, ktorá sa stavala v rokoch 1610 až 1611 ako protestantská modlitebňa, v roku 1752 bola katolizovaná. Krásny oltár bol celý vyrobený z dreva a nenachádza sa v ňom jediný kúsok železa či kameňa. Vpravo vedľa oltára je baroková kazateľnica. Foto: Jozef Uhlárik ml.

O dnešný vzhľad hradu sa postarali Thurzovci. Od roku 1556 zažil svoju zlatú éru, to keď sa k moci dostal František Thurzo, ktorý ho získal do dlhodobého nájmu. Zrekonštruoval vtedy existujúcu časť priestorov a začal stavať vlastný, Thurzov palác. Najviac však Oravský hrad preslávil jeho syn Juraj Thurzo. Bol poslušný kráľovi, čím získal hrad do dedičného vlastníctva. Pálffyovci, ktorí boli jeho poslednými majiteľmi, sa pokúsili o čiastočnú romantickú úpravu. Posledným z nich bol Jozef Pálffy (zač. 20. storočia), ktorý sa zaslúžil o rekonštrukciu Korvínovho paláca. Najvýznamnejšia komplexná obnova hradu sa uskutočnila v rokoch 1953 – 1968. Interiér budov sa zachoval z čias gotiky, renesancie a romantizmu. Najzachovalejší je interiér kaplnky so zariadením z roku 1752.

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta

Dnešný vzhľad budov na hrade vznikol v období renesancie v druhej polovici 16. storočia. Oravský hrad tvorí rad budov sledujúcich tvar hradného vrchu a brala. V roku 1800 hrad vyhorel a hovorí sa, že požiar trval dva týždne. Vraj oheň vznikol z iskry, ktorá vyletela z komína hradnej fary. Pôvodná budova sa nezachovala. K rozsiahlejším rekonštrukčným prácam na záchranu hradu sa pristúpilo až po druhej svetovej vojne. Na hrade je asi 754 schodov a 155 miestností. V súčasnosti tvorí hradný areál pozoruhodný komplex Dolného, Stredného a Horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Návštevníkov zaujme prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby. Vo vnútri je niekoľko hrobiek, ako hrobka Thurzovcov, tak aj ich niekoľkých potomkov. V priestoroch citadely sa nachádza archeologická expozícia a tiež Mediatéka, kde si môžu návštevníci nájsť ukážky filmov, ktoré sa natáčali na Oravskom hrade.

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
Súčasťou Oravského hradu je aj expozícia pod názvom Mediatéka, ktorá má jeho návštevníkom ukázať, aké filmy boli na hrade nakrúcané. Medzi tie najznámejšie patria prvý nemý horor Upír Nosferatu (1922), Adam Šangala (1972), Kráľ Drozdia brada (1984), Dračie srdce II. (1998), Sokoliar Tomáš (1999) a tiež televízny seriál Škriatok (1995). Foto: Jozef Uhlárik ml.

Otvorené: Máj denne od 9.00 do 15.00 hod. (cez víkend do 16.00), jún, september a október denne od 9.00 do 16.00 hod, júl a august denne od 9.00 do 17.00 hod.

Vstupné: Rodinná vstupenka zahŕňa 2 dospelých a 3 deti do 15 rokov. Fotografovanie počas prehliadky 3,00 eura, kamerovanie 5,00 eur. Poplatok sa nevzťahuje na tieto priestory: Thurzov palác, Kaplnka sv. Michala a II. Hradná galéria. Poplatok sa pri jednotlivých okruhoch nemení. Svadobné fotografovanie a kamerovanie 1 hodina 100 eur, 2 hod. 200 eur.

Deti do 6rDeti 6-15r, študentiDospelíRodinné vstupnéDôchodcovia, ZŤP
Malý okruhzdarma3,50 €7 €3,50 €
Veľký okruhzdarma6,50 €13 €6,50 €
Základný okruhzdarma4,50 €9 €22,50 €4,50 €

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
Rozprávkový les deti určite doslova uchváti. Zdroj facebook.com

Rozprávkový les – Nezbudská Lúčka

Nezbudská Lúčka leží na okraji pohoria Malá Fatra a medzi turistami je známa kompou, ktorá k nej vedie z obce Strečno na druhej strane Váhu. Zo Strečna vedie do Nezbudkej Lúčky aj pešia lávka, avšak jazda kompou je zážitkom pre malých aj veľkých. Práve tým najmenším je venovaný Rozprávkový les v obci. „Býva“ v ňom množstvo postavičiek, ktoré deti poznajú zo slovenských, ale aj zahraničných rozprávok. Tri prasiatka, vlk, čo zjedol babičku, žabí princ, drak, víly a princezné… Presne tak, ako si to pamätáte z detstva! Tieto a mnohé ďalšie rozprávkové bytosti vás čakajú v Rozprávkovom lese. Nedávno tu dokonca sprevádzkovali Ubytovanie v korunách stromov priamo v rozprávkovom lese. Takže váš zážitok vie byť ešte lepší.

YouTube video

Okrem rozprávkových postavičiek tu nájdete aj živé zvieratká ako psíky, somáriky, kravičku, prasiatka, pštrosy či operencov. Z areáli je nádherný panoramatický výhľad na Hrad Strečno a v zimnom období je Rozprávkový les tematicky vyzdobený a dotvára tak vianočnú atmosféru. Na druhej strane Váhu sa oplatí ísť na Vyhliadku Špicák.

TIP na výlet: Chcete vedieť kde sú zaujímavé a krásne miesta v Trenčianskom kraji? SEM by ste sa mali ísť pozrieť

Otvorené: 1.4 – 30.9. PO – NE od 9:00 – 18:00 hod, 1.10. – 31.12. PO – NE od 9:00 – 16:00

Vstupné: Dospelý 7,00 eur, deti do 3 r. zdarma, deti od 3 do 15 r., dôchodcovia a ZŤP s preukazom, MŠ a ZŠ nad 15 osôb 3,00 eurá/os, deti od 16 r. 3,50 eura, ZŤP s preukazom 3,00 eurá, rodinný vstup (2 dospelí + 2 deti od 4 do 15 r.) 17,00 eur. Vstup so psom je povolený, musí byť ale na vôdzke.

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
Radenov dom patrí v Čičmanoch medzi najväčšie a aj najznámejšie. Bol postavený v roku 1924 po veľkom požiari z roku 1921 a dnes je v ňom Považské múzeum. Foto: Jozef Uhlárik ml.

Rázovitá obec Čičmany

Rázovitá obec Čičmany v okrese Žilina je známa najmä krásnou ľudovou architektúrou. Dedinka Čičmany rozprestierajúca sa v južnej časti Rajeckej doliny pod najvyšším kopcom Strážovských vrchov Strážovom (1213 m. n. m.). V Čičmanoch, známych svojou zachovalou ľudovou architektúrou a typickým odevom, kedysi žilo viac ako 2000 obyvateľov. Skanzen v obci Čičmany je preslávený svojimi krásnymi drevenicami s bielou ornamentálnou výzdobou. V tejto pamiatkovej oblasti nájdete vyše 130 jedinečných dreveníc, pričom každá je jedinečná. Historické dokumenty obec po prvýkrát zachytili v roku 1272 ako Possesio Czicman. Vývoj obce poznačili najmä tri veľké požiare. Architektonickú rezerváciu tvoria práve stavby postavené po druhom veľkom ohni, ktorý postihol obec v roku 1921. Väčšina domov bola postavená práve po tomto požiari a na zachovanie miestnej architektúry bola zorganizovaná veľká verejná celoštátna zbierka, pričom ľudia dostali najmä drevo, aby si mohli vybudovať nové drevenice. Aby sa zachovala tradičná architektúra, na čelo Štátneho referátu na ochranu pamiatok sa postavil známy slovenský architekt Dušan Jurkovič, ktorý vypracoval štúdie čičmanských domov, a tej sa miestni ľudia držali. Jurkovič navrhol aj Radenov dom, v ktorom je dnes Považské múzeum, bol postavený v roku 1924 po veľkom požiari z roku 1921. Oproti nemu stojí dom, ktorý nezhorel a postavený bol v roku 1913. V ňom bývali malé a chudobné rodiny, keďže Čičmany boli takzvaná poddanská obec, ktoré si ho rozdelili a každá v ňom mala nejakú čiastku.

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
Dva asi najznámejšie domy v Čičmanoch. Vpravo Radenov dom, v ktorom bývali aj tri generácie, vľavo oproti nemu dom, ktorý pri mohutnom požiari nezhorel a postavený bol v roku 1913. V ňom bývali malé a chudobné rodiny, ktoré si ho rozdelili a každá v ňom mala nejakú čiastku. Foto: Jozef Uhlárik ml.

Domy v Čičmanoch sú zaujímavé tým, že niektoré drevené stavby boli poschodové a tiež, že ich zdobia rozvinuté ornamenty, namaľované na vonkajšie steny zrubov najmä rukami žien. Typickým prejavom spolužitia v obci bolo i to, že v niektorých domoch bývalo až 30 ľudí s tzv. společníkov. Boli to veľké spríbuznené rodiny rodičov, súrodencov a ich detí. Práve takým je aj Radenov dom, v ktorom na miestne pomery zrejme žili bohatšie rodiny, pretože bol veľký a bývali v ňom aj tri generácie z jednej rodiny. Tieto veľkorodiny aj spoločne hospodárili. Zdobiť maľbami začali Čičmanci svoje domy zvonka niekedy v období I. československej republiky. Okrem krásnej okolitej prírody a tiež maľovaných domčekov pripomínajúcich perníkové chalúpky obci dominuje murovaný jednoloďový Kostol Nájdenia sv. Kríža z roku 1669 postavený v barokovom slohu. Druhou väčšou stavbou je barokovo-klasicistický kaštieľ, ktorý pochádza z konca 18. storočia.

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
Čo dom, to iná maľba. Čičmany sú doslova posiate krásne vymaľovanými domami rozličnými ornamentami, ktoré pripomínajú perníkovú chalúpku. Foto: Jozef Uhlárik ml.

Skanzen v dedinke Čičmany je celoslovenským unikátom, ktorý tvoria nádherné drevenice pripomínajúce perníkové chalúpky. Určite sa túto obec zapísanú v UNESCO oplatí navštíviť a vychutnať si kúsok slovenskej histórie. V blízkosti odporúčame navštíviť drevený slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej, alebo Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach. Turisti môžu v okolí podnikať výlety na vrch Strážov, Javorinka. V zimnom období je tu možnosť lyžovať v lyžiarskom stredisku Javorinka, ktoré sa nachádza v Čičmanoch.

TIP na výlet: Chcete vedieť kam sa ísť pozrieť na zaujímavé a krásne miesta v Nitrianskom kraji? TOTO vám pomôže

Radenov dom otvorené celoročne: Máj – jún: pondelok – nedeľa: od 9.00 do 16.30 (posledný vstup o 15.30), jún – august: pondelok – nedeľa: od 9.00 do 17.30 (posledný vstup o 16.30), september – máj: utorok – nedeľa: od 9.00 do 16.00 (posledný vstup o 15.30).

Vstupné: Dospelý 2,00 eurá, študenti a dôchodcovia 1,30 eura.

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
V parku miniatúr nájdu návštevníci aj takýto krásny Bojnický zámok, ktorý je prepracovaný do najmenších detailov. Zaujímavosťou je, že jeho výroba trvala 3560 hodín a váži úctyhodných 240 kg. Zdroj: visitliptov.sk

Park miniatúr – Liptovský Ján

Park miniatúr vybraných slovenských kultúrnych pamiatok v mierke 1:25. Hrady, zámky, kostoly, zvonice, ale aj záhradná železnica v mierke G s piatimi traťami a viacerými vlakmi. Otec myšlienky aj tvorca modelov je Kamil Fischer, ktorý sám alebo za pomoci svojej rodiny až 11 rokov tvoril všetky miniatúry. Najväčšou miniatúrou v parku je Bojnický zámok, ktorý je prepracovaný do najmenších detailov. Zaujímavosťou je, že jeho výroba trvala 3560 hodín a váži úctyhodných 240 kg. Ďalšou zaujímavou stavbou je Hrad Strečno, ktorý váži 620kg a je poskladaný z 270-tisíc kamienkov. Všetky modely v parku sú zhotovené zo stavebných materiálov ako betón, drevo, rôzne lepidlá, tvrdený polystyrén, medený plech či omietky aby vyzerali ako ich skutočné náprotivky. 

TIP na výlet: DUCHONKA a okolie. Rozhodne sa tam nudiť nebudete

Na návštevníkov parku čakajú tieto miniatúry: Bojnický zámok, Hrad Strečno, Starobylá radnica v Levoči, Kaplnka sv. Michala v Košiciach, Urbanova veža v Košiciach, Drevený kostolík v Hervartove, Drevený krytý most v Kluknave, Zvonica v Kežmarku, Zvonica v Spišskej Sobote, Mauzóleum rodiny Migazzi Zlaté Moravce, Kostol sv. Juraja Kostoľany pod Tríbečom, Depo k železnici LGB, Ľudová architektúra Tekov-Ihráč „rekonštrukcia“, Ľudová architektúra Vlkolínec, Brezno vodárenská veža, Kostol sv. Jána Krstiteľa, Evanjelický a. v. kostol, Železničná stanica Červená Skala, Skanzen Walachia, Záhradná železnica. Modely sú skutočne vernými kópiami a použité sú autentické materiály. Ten najväčší je Bojnický zámok, zároveň je a najnáročnejším, keďže sa na ňom pracovalo až 5 600 hodín. Najťažším modelom je 620 kilogramov vážiaci hrad Strečno.

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
Hrad Strečno váži 620 kg a je poskladaný z 270-tisíc kamienkov. Zdroj: sdetmi.com

K aktuálnym modelom postupne pribudnú aj ďalšie. V príprave je napríklad železničná trať Červená Skala – Margecany, železničné stanice Margecany, Dobšinská ľadová jaskyňa, Červená skala, Chramošský viadukt aj Bratislavský hrad. Okrem tejto atrakcie pre deti sa v okolí nachádza množstvo turistických trás, rozhľadňa i Stanišovská jaskyňa, ktorá tiež stojí za návštevu.

Otvorené: PO – NE (vrátane sviatkov) 9,00- 17.00 hod.

Vstupné: Dospelý 5,00 eur, deti do 3 r. zdarma, deti od 3-15 r., študenti SŠ a VŠ do 26 r., dôchodcovia a osoby s preukazom ZŤP/S (sprievod zdarma) 3,00 eurá, osoby s preukazom ZŤP 4,00 eurá, rodinné vstupné (2 rodičia a max 3 deti do 18 r.) 12,00 eur.

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
Tatralandia ponúka svojím návštevníkom 14 bazénoch s morskou, termálnou aj čírou vodou a tiež 26 toboganov a šmýkačiek. Zdroj: FB / Tatralandia

Aquapark Tatralandia

Úžasný aquapark sa nachádza medzi krásnymi horami na severnom brehu priehrady Liptovská Mara, v lokalite s výhľadom na Západné Tatry. Srdcom Aquaparku Tatralandia je zdroj termálnej vody, vytekajúcej z hĺbky viac ako 2500 metrov, s teplotou 60,7 °C. Liečivá termálna voda napĺňajúca bazény je unikátna, pretože jej súčasťou je morská voda z obdobia paleolitu, ktorá bola v Liptovskej kotline pred 40 miliónmi rokov. Minerálna voda v Tatralandii pôsobí terapeuticky na pohybové a dýchacie ústrojenstvo. Tatralandia je areálom vodnej zábavy s ubytovaním a zároveň jediným, kde si môžete vyskúšať surfovanie na divokých vlnách Surf Waves Tatralandi. Nachádza sa v regióne Liptov, v oblasti s množstvom kultúrnych pamiatok, svojráznou ľudovou kultúrou a folklórom. Liptov obklopujú najväčšie slovenské hory Vysoké a Nízke Tatry, ako aj Veľká a Malá Fatra či Chočské vrchy. Aby ste si užili Tatralandiu naplno, jeden deň nestačí. Pretože je ideálnym miestom na viacdňovú dovolenku v lete ale aj v zime pre všetky vekové kategórie.

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
V Tatralandii sa deti ani dospelí rozhodne nudiť nebudú. Zdroj: tatralandia.sk

Počas letnej sezóny si na svoje prídu malí aj veľkí v 14 bazénoch s morskou, termálnou aj čírou vodou. Nudiť sa určite nebudete vďaka 26 toboganom a šmýkačkám, atrakciám, celodennému programu s animačným tímom či letným eventom. A keby náhodou pršalo, presunúť sa môžete pod priehľadnú strechu celoročnej haly Tropical Paradise, kde teplota neklesá pod 30 °C. Cez špeciálnu fóliu strechy Tropical Paradise sa návštevníci môžu opaľovať celý rok, v lete či v zime. Letom sa zábava v Tatralandii určite nekončí. Práve naopak! Počas celého roka sa okrem slnenia pod palmami môžu návštevníci vyšantiť na 6 toboganoch, zrelaxovať v 10 bazénoch, užívať si blahodárne účinky thalasso terapie, zregenerovať svoje telo v Keltskom saunovom svetea načerpať stratené sily vďaka masážam, zábalom a kúpeľom vo Wellness centre. Tí, ktorí si túžia užiť pravú liptovskú zimu, len nasadnú do skibusu, ktorý ich pohodlne prepraví do najvychytenejšieho lyžiarskeho strediska na Slovensku do Jasnej. Jednoducho zábava, relax a dobrodružstvo 365 dní v roku na jednom mieste, v Tatralandii.

TIP na výlet: Nádherný Červený Kameň má čosi, čo nemá nikto. V jeho okolí nájdete ďalších šesť hradov a zámkov!

Otvorené: Vodný park a Keltský saunový svet NE – ŠT 10.00 – 20.00 hod, PI – SO a sviatky 10.00 – 21.00 hod. Wellness centrum PO – ŠT 12.00 – 20.00 hod, PI 12.00 – 21.00 hod., SO 10.00 – 21.00 hod a NE 10.00 – 20.00 hod.

Vstupné:

Drevené bludisko – Liptovský Mikuláš

Labyrint na Liptove sa rozprestiera na ploche 3 000 štvorcových metrov a jeho priemer je 56 metrov, čo ho radí k najväčším dreveným bludiskám na svete. Aktuálne je labyrint zapísaný v Knihe slovenských rekordov ako najväčší labyrint z dreva a v budúcnosti by sa s bludiskom radi ocitli aj v Guinnessovej knihe rekordov. V strede bludiska je dvojposchodová vežička s výhľadom na Liptovskú Maru a okolité hory. A okrem iného je to aj skvelý orientačný bod, z ktorého si viete naplánovať cestu von. Priemerne vraj cesta von trvá 25 minút, tí šikovnejší to zvládnu za čas okolo 10 minút.

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
Najväčšie drevené bludisko na Slovensku sa nachádza na Liptove. Zdroj: cestujzamenej.sk

Najväčšie drevené bludisko na Slovensku sa nachádza na Liptove v tesnej blízkosti Aquaparku Tatralandia len 2 km od centra Liptovského Mikuláša v mestskej časti Ráztoky, na severnom brehu vodnej nádrže Liptovská Mara. Nájdete ho v zábavnom parku Liptoventure. Okrem bludiska tu nájdete požičovňu off-road buggy vozidiel a jazdu na monster trucku, nafukovaciu prekážkovú dráhu a malú kaviareň s dobrotami ako wafle, palacinky a choco-kebab.

Otvorené: Denne od 10:00 do 20:00 hod.

Vstupné: Dospelý 6,00 eur, dieťa do 120 cm 3,00 eurá. 

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
Obrovo je miesto, kde si prídu na svoje najmä deti. Zdroj: visitliptov.sk

Obrovo – Čutkovská dolina

Obrovo je jedinečný svet obra Čutka v Čutkovskej doline pri Ružomberku. Detský zábavný areál ponúka v letnom období množstvo zábavy a atrakcií pre menšie, aj väčšie deti. Zábavný park je pomenovaný podľa obra Čutka, ktorý vraj býva v Čutkovskej doline a je posledným žijúcim obrom karpatského typu. Nachádzajú sa tu trampolíny, lanovej prekážky, hojdačky, šmýkačky, či rôzne hry ako „Obor, nehnevaj sa“, a streľba lukom. Obrovo je najvhodnejšie pre deti do 12 rokov.

Otvorené: Máj – Jún: SO – NE od 10.30 do 18.00 hod, Júl – August: denne od 10.30 do 18.00 hod, September: SO – NE od 10.30 do 18.00 hod.

Vstupné: 8,00 eur, vstup je na celý deň, pričom môžete areál opustiť a vrátiť sa. S každým platiacim dieťaťom 2 dospelé osoby ZADARMO!

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
Zipline je adrenalínová zábava pre malých aj veľkých. Zdroj: facebook.com

Zipline – Kubínska hoľa

Pre tých, ktorí hľadajú slovenský zlatý grál medzi ziplinami, odporúčame zavítať na Kubínsku hoľu, vzdialenú pár kilometrov od Dolného Kubína. Údajne najdlhší zipline v strednej a východnej Európe. Výhodou tohto ziplinu je možnosť jazdy v tandeme. Podmienkou je, aby ste spolu s dieťaťom nepresiahli 130 kilogramov. Počas vyše dve minúty trvajúcej jazdy, čo je minimálny čas uvádzaný prevádzkovateľom, budete mať dosť času, aby ste sa pokochali okolitými vrchmi vrátane impozantného Choča. Natáčanie zážitku na mobilný telefón či kameru je z bezpečnostných dôvodov zakázané. Brzdenia sa báť nemusíte. Na dolnej stanici vás automaticky stopne dvojitý hydraulický systém.

YouTube video
Zdroj: YouTube.com

Dĺžka trasy je 1 234 m, priemerná rýchlosť 65 km/h, maximálna rýchlosť 105 km/h, maximálna výška 29 m, priemerná dĺžka jazdy 2 minúty 20 sekúnd. Minimálna hmotnosť osoby je 29 kg.

Otvorené: Máj – Jún počas víkendov a sviatkov od 10.00 do 16.30 hod., júl – august denne od 9.,00 do 16.00 hod.

Cena: 27 eur/jazda) a 50 eur/tandemová jazda (dve osoby, ktorých spoločná hmotnosť nepresiahne 130 kg).

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
Jazda na oravskej železnici pritiahne malých i tých skôr narodených. Zdroj: FB / Oravská lesná železnica official

Oravská lesná železnica

Turistické vlaky na Oravskej lesnej železnici odchádzajú na svoju vyhliadkovú jazdu z údolnej stanice Tanečník. Nachádza sa neďaleko obce Oravská Lesná s ktorou je spojená vedľajšou asfaltovou cestou v dĺžke približne 6km. V stanici Tanečník sa nachádza bezplatné parkovisko a zázemie železnice – depo pre lokomotívy a vozne, predaj cestovných lístkov, suvenírov, malé múzeum dokumentujúce život lesnej dráhy, detské ihrisko a voliéra s pávmi.

TIP na výlet: V tomto meste na vás na každom kroku dýchne neskutočne bohatá história a krásy stredoveku

Po zakúpení lístkov na vlak sa môžete usadiť do motorovej dreziny či panoramatických vozňov, ktoré ťahá motorová lokomotíva. Trať v dĺžke 3 kilometre na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd v nadmorskej výške 935m n. m. vlak prekoná za približne 15 – 20 minút. Tu si urobí prestávku, počas ktorej môžete vystúpiť na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice a rozhliadnuť sa na krásnu panorámu oravskej prírody. Otvorená pre návštevníkov je aj nová goralská drevenica, ktorá približuje kultúru Goralov na Orave. Po prehliadke nasleduje jazda späť do údolia. Celá trasa aj s pobytom na stanici Sedlo Beskyd trvá približne 1h a 10 minút.

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
Oravská železnica vedie krásnou prírodou Oravy aj Kysúc. Zdroj: wikipedia.com

Jazdy: Máj – august: 9.30 – 11.00 – 13.00 – 14.30 – 15.45 – 17.00 hod (jazdí cez víkendy a štátne sviatky). September – október: 9.30 – 11.00 – 13.00 – 14.30 – 15.45 hod. Vlaky premávajú od pondelka do nedele. Pokiaľ plánujete návštevu Oravskej lesnej železnice so psom (cena 2,50 eura) je povinné mu nasadiť ochranný náhubok a vôdzku, v opačnom prípade nie je možné so psom nastúpiť na vlak. Za kočík aj bicykel sa platí 2,50 eura.

Cestovný lístok:

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko

KAM NA VÝLET: Krásavec, ktorý preslávil Kremnicu široko-ďaleko. Mestský hrad odolal aj nájazdom Turkov

Vlkolínec

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko
Vlkolínec má svojím návštevníkom čo ponúknuť. Zdroj: wikipedia.com

Miestna časť Ružomberka – Biely Potok je východiskom do jednej z najnavštevovanejších slovenských osád –  Vlkolínec, mimoriadne pozoruhodnej oázy ľudovej architektúry, ktorú zapísali do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Osada, ktorá sa po prvý raz spomína v roku 1376, ako jediná obec na Slovensku nie je narušená novou výstavbou a predstavuje unikátny urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb. Na základe komparatívnej štúdie ICOMOS (Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla) bola vyhodnotená ako najlepšie zachované sídlo tohto typu v Karpatskom oblúku. Pôvodne to bola osada drevorubačov, pastierov a poľnohospodárov. Vlkolínec je typickým príkladom dvojradovej ulicovky s dlhými dvormi. Osada sa približne v strede rozdeľuje na dve ulice. Jedna z nich vedie k barokovo-klasicistickému rímskokatolíckemu Kostolu Navštívenia Panny Márie z roku 1875, ktorý je jednoloďová neoklasicistická stavba s vežou na hlavnom priečelí, druhá smeruje strmším terénom pod úpätie vrchu Sidorovo (1 099 m).

TIP na výlet: Topoľčianky – Historická aj prírodná nádhera, ktorú musíte vidieť!

V strede osady stoja dva najčastejšie fotografované objekty Vlkolínca – zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770 stojaca na kamennom podstavci a zrubová studňa z roku 1860. Studňa a zvonica sú vybudované tradičnou technikou a pokryté šindľom ako všetky pôvodné strechy domov a hospodárskych stavieb. K chráneným objektom osady patrí 45 dreveníc s hospodárskymi dvormi z 18. storočia postavených v strmom svahu. Jedinečným bol spôsob ich úpravy. Dvakrát ročne ich pretierali modrou, ružovou a bielou vápnovou farbou. Typickým príkladom vlkolínskeho domu je roľnícky dom – jedna z expozícií Liptovského múzea v Ružomberku. Objekt vybudovaný v roku 1886 sprístupnili verejnosti v roku 1991. Jeho zachované pôvodné vnútorné členenie a zariadenie interiéru sú verným obrazom spôsobu života obyvateľov osady na konci 19. a na začiatku 20. storočia. Ostatné objekty v pamiatkovej rezervácii Vlkolínec sú obývané, žije tu 30 obyvateľov, takže návštevníci sa musia uspokojiť len s pohľadom na ich exteriér. Stredom obce preteká potok prameniaci pod svahmi Sidorova.

YouTube video

Vlkolínec je súčasťou Národného parku Veľká Fatra. Prechádza ním cyklistická trasa a majitelia viacerých dreveníc poskytujú možnosť ubytovania. V lete zaujme z viacerých podujatí napríklad „Nedeľa vo Vlkolínci“, ktorá sa koná vždy začiatkom augusta.

Otvorené: Celoročne (Dom UNESCO Vlkolínec 26.6.-15.9.) od 9.00 do 17.00 hod.

Vstupné: Dospelý 3,00 eurá, deti do 15 r., študenti, dôchodcovia, ZŤP 1,50 eura.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x